Anaokulu öğretmeni..

Çocukların anlattığı olaylar bazen anlattıkları gibi olmayabiliyor. Buna çok rastladım ama şu son bir aydır yaşadığım iki olay oldu ki artık kendi çocuğumun da anlattıklarında daolayin taraflarini dinlemeden karar vermiyorum kesinlikle. Çocuklar asla yalan söylemez diyor bazı kişiler. Kesinlikle katılmıyorum. Çocuklar belki bunu yalan kastı ile yapmayabilirler ama ya kendi pencerelerinden gördükleri farklı olabilir ya da farklı sebeplerden (dikkat çekme, istediklerini yaptırabilme, kusurlarini kapatma gibi) doğruyu anlatmayabilirler.

Okulun ilk haftası bir öğrenci ağlayarak sınıfta kaçmaya çalışıyor. Öğretmeni de itiyor vs. Çok hırçın. Öğretmen idareye öğrenciyi getirdi. "Hocam öğrencinin velisini bile aranamıyorum, çocuklar da sınıfta tedirgin. Ben ulaşana kadar burada kalsın aman dikkat edin dışarı kaçmaya çalışıyor"dedi. Veliler var odada. Tamam dedim. Çocuk hiç durmuyor. Konuşmaya çalışıyoruz yok. Sürekli kapıya doğru koşuyor. Veliler de müdahale edince uyardım onları. Siz müdahale etmeyin. Sakinleşir. Yalnız kapıyı kilitleyelim dışarı kacar, okulda kaybolur, merdivenden düşer...vs. kapıyı kilitledik. Sana balon vereyim yok. Anneni aradık bak gelecek merak etme yok. 10 dakika geçti öğretmeni geldi öğrenciyi alıp gitti velisi geliyor diye.

Bu öğrenciyle böyle ilgilendik. Ve ne oldu biliyor musunuz? Ertesi gün babası bir hışımla gelmiş. Sinirle çocuğu okuldan alacakmış bizi şikayet edecekmiş neler neler. Benim bir şeyden haberim yok ama beni bulsa neler olacak kimbilir. Ben çocuğu ağlıyor diye bir yere kilitlemişim. Orada yalnız kalmış ceza vermişiz. Kamera olmasa asla inanmayacak durumda. Olayın sonunda başını alıp gitti ama ne özür ne helallik almak... şimdi bu veli ilk geldiğinde oğlum asla yalan söylemez diyerek geldi.

Ikinci olayı da buğu yaşadım. Çocuklar ağlayarak odama geldi. Öğretmenim bahçede bir veli kel şişman biri. Bir cocuk ona tas atti diye bizi kovaladi. Elinde de sopa vardi sinifa kadar geldi. Bizi korkuttu.
Çocuklar sizi mi kovaladı? Evet. Nasıl oldu? Baştan sona özetliyorlar. Ben bir telaş koştum bahçede kimseyi göremedim. hemen kameralardan bakalım diye diğer odaya geçtik. Orada diğer arkadaş sordu. Çocuklar nerde oldu olay tam olarak gösterin. Kem küm ettiler. Adamı hanginiz gördünüz? Hepsi diyor ki biz girmedik ama bilmem kim söyledi. Tek tek sorunca ne olayı gören var ne de öyle bir adamı. Sadece biri böyle böyle oldu diye anlatmış. Yanı sonuçta o çocukların o aglayisları ve olayı anlatmaları... Sonuçta şok oldum. Kameralarda da tabi ki öyle bir durum yok😊
Sadece bu olay icin anlatmadım bunları. Bu olayda böyle olmamış olabilir ama bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Insanları dinlemeden veya kesin yargılarla hareket etmeyin derim. Çocuklarla ilgili konularda.
size odaya kapatildigini söyleyen cocuk var ya;
büyük ihtimalle ailesi o öyle yaptiginda onu odaya kapatiyor.
Cocuklari yasamadigi bilmedigi duymadigi seyleri böyle türetmiyorlar ben onu gördüm.
Ayrica bir cocuk okulda böyle agresiflesiyorsa büyük ihtimal evde bazen ihmal ediliyor ya da siddete ugruyordur, Yani yok öyle bi durum diye atlayacak aileler olacak. Hemen siraliyim hic tartisma acilmadan:
1- Cocugunuz gunde 30 dakikadan fazla tv ye maruz ediyor musunuz?
2- Cocugunuza tokat da olsa el kaldiriyor musunuz?
3- Cocugunuzu gercekten dinliyor musunuz yoksa elinizde hep telefon mu var?
4- Cocugunuzla oturup oyun oynuyor musunuz?
5-Cocugunuza bir birey gibi fikir sorup onun isteklerini de dikkate alarak planlar yapiyor musunuz? Yoksa o cocuk ne anlar diyip dinlemeden herseye onun adina siz mi karar veriyorsunuz?
6-Cocugunuza sürekli ses yükseltip özellikle de insan icinde azarliyor musunuz?
7- Oglum kosma terlersin! Oglum ziplama düsersin gibi her hareketini itinayla laf sokarak kisitliyor musunuz?

bunlara cok maruz kalan cocuklar evde sakin okulda cilgin olabiliyormus. Anladigim bu yönde..
Ha benimki bunlara maruz kalmadi, ama arada o da siyiriyor.
Gecen bi haftada 2 kere arkadaslarini isirmis, ama bu bi dönemmis ve hizlica gecti, önemli olan bunu yaptigi icin vurmadim hakaret etmedim, sakince dogru olmadigini özür dilemesi gerektigini söyledim. Özellikle o haftalar ona hep sevme öpme gibi hareketleri cogunlukla uyguladim .
iste biseye sinirlenirse diyelim veya heyecanlanirsa, isirmak vurmak yerine öpmek sevmek sarilmak gibi seyler yapmanin onu rahatlatacagini anlattim.
bir tane de kocaman tüylü kurbaga aldim, cok sinirlenirsen bunla yuvarlan mincir cekistir sinirini at dedim.
ve bu dönem gecti-.

size odaya kapatildigini söyleyen cocuk var ya;
büyük ihtimalle ailesi o öyle yaptiginda onu odaya kapatiyor.
Cocuklari yasamadigi bilmedigi duymadigi seyleri böyle türetmiyorlar ben onu gördüm.
Ayrica bir cocuk okulda böyle agresiflesiyorsa büyük ihtimal evde bazen ihmal ediliyor ya da siddete ugruyordur, Yani yok öyle bi durum diye atlayacak aileler olacak. Hemen siraliyim hic tartisma acilmadan:
1- Cocugunuz gunde 30 dakikadan fazla tv ye maruz ediyor musunuz?
2- Cocugunuza tokat da olsa el kaldiriyor musunuz?
3- Cocugunuzu gercekten dinliyor musunuz yoksa elinizde hep telefon mu var?
4- Cocugunuzla oturup oyun oynuyor musunuz?
5-Cocugunuza bir birey gibi fikir sorup onun isteklerini de dikkate alarak planlar yapiyor musunuz? Yoksa o cocuk ne anlar diyip dinlemeden herseye onun adina siz mi karar veriyorsunuz?
6-Cocugunuza sürekli ses yükseltip özellikle de insan icinde azarliyor musunuz?
7- Oglum kosma terlersin! Oglum ziplama düsersin gibi her hareketini itinayla laf sokarak kisitliyor musunuz?

bunlara cok maruz kalan cocuklar evde sakin okulda cilgin olabiliyormus. Anladigim bu yönde..
Ha benimki bunlara maruz kalmadi, ama arada o da siyiriyor.
Gecen bi haftada 2 kere arkadaslarini isirmis, ama bu bi dönemmis ve hizlica gecti, önemli olan bunu yaptigi icin vurmadim hakaret etmedim, sakince dogru olmadigini özür dilemesi gerektigini söyledim. Özellikle o haftalar ona hep sevme öpme gibi hareketleri cogunlukla uyguladim .
iste biseye sinirlenirse diyelim veya heyecanlanirsa, isirmak vurmak yerine öpmek sevmek sarilmak gibi seyler yapmanin onu rahatlatacagini anlattim.
bir tane de kocaman tüylü kurbaga aldim, cok sinirlenirsen bunla yuvarlan mincir cekistir sinirini at dedim.
ve bu dönem gecti-.
Katılıyorum size

Benim oğlum öyle adı bilinen kolejlerin ana sınıfında veyahut, zincir anaokullarından birinde değil.
Aksine butik, küçük mü küçük bir yerde.
Ve fiyatları sizin algıladığınız gibi değil.
At binme hariç (bu kreşin çok yakınında 3km mesafesinde olduğundan) diğer saydığım etkinliklerin hepsi yapılabilir.

Hava atma meselesine gelince, dediğim gibi adı bile duyulmamış ama en güvendiğim daima elimin üzerinde olduğu bir yeri seçmek, oğlum için en iyisiydi.
Kusura bakmayın da amerikan, Fransız kolejleri, zincir anaokulları dururken, ben bit kadar kreşle mi övüneyim, neyiyle övüneyim?
Sadece çocuklara gösterdiği özen ve işlerini aşkla yapmalarıyla övünebilirim, evet.

Keza yakın bir arkadaşım devlette okul öncesi öğretmeni.
Bırakın piknik doğa yürüyüşlerini, haftanın 2 günü mutlaka bir gezi tertip eder ve içerikleri dolu gezilerdir bunlar.
Müzeler, sanat galerileri, çocuk etkinlikleri, enstitüler vs gibi.
Çoğu ücretsiz sadece ulaşım bedelini alıyor velilerden, tüm tanıdık çevresini ve bağlantılarını kullanarak en uyguna en fazla verimi vermeye çalışıyor.
Aa unuttum, cuma partileri verir mesela, her cuma bir konsept belirler dönemine göre eğiti olarak örneğin meyveler, mevsimler, şehirler vs gibi.
Eve gidinde haftasonu full time bu etkinlikler için el emeğiyle pankart, eğitici kağıtlar ve oyunlar hazırlar.
Bir günü kostüm günüdür, evdeki materyallerden kostümvari giysiler yapılmasını ister.
Örneğin poşet, karton, atık maddeler vb şeyler.

Keşke benim gönderdiğim kreş, şehre bu kadar uzak olmasa da benim çocuğum at binme yerine müze gezebilse değil mi?
Her şeyi parayla ölçebilecek düşüncenizden sıyrılmanızı, en basiti ağaçların altında öğle pikniğini bile yapmaya üşenen öğretmenleri korumamanızı öneririm.

Ve benim arkadaşım tek değil eminim, onun gibi binlercesi var.
Onları görüp, bilip de kalkıp burada meslek savunuculuğu yapmayalım, değil mi?

sınıfla uyum sağlamayan sürekli konuşan sürekli hareket eden arkadaşlarına vuran çocuğa ne yapmalı aile psikolog psikiyatriste götürmüyosa?
soruya cevap verir misiniz bu defa ironi yapmadan, ya da olayı alakasız yerlere çekmeden.

Bence öğretmeni idareye şikayet etmek yanlış, çocugumdan böyle bir şey duysam öğretmeniyle konuşurum. Okuldan alırsınız ya da almazsınız o sizin bileceğiniz iş tabi ama belki sorun çocuktaysa bunu bu şekilde çözemezsiniz

😳😳😳
Benim kızım 10 aylıkken cam ne görse paramparça ediyordu. Aldiği gibi hoooop yere 🤣🤣🤣🤣
Biz oğlana 6- aylıkken blw başladığımızdan daha 8 aylık olmadan çatal kaşıkla yiyordu. 1 yaş civarı çatal bıçak et keserken videoları var . Şuan 3 yaşında orman kaçkını gibi yiyor o çatal bıçak kaşık dekor oldu geçmişte kaldı 😂
Ama bizimki daha ömrü hayatında cam bişi kırmadı . Yuvada benden habersiz kırdıysa bilemem de.
Hiç biberonu falan olmadı bir de herseyi hep cam bardaktan kendi içtiğinden sanırın öyle alıp kırma huyları hiç olmadı.

5 yaşındaki çocukta böyle bir yalan söylemez zaten , aklına bile gelmez . Sakince konuşun ve direk alın okuldan .
Bence gayet de aklina gelebilir simdiki cocuklar cin gibi.oglum suan 3 yasinda olay gozumun onunde oldugu halde ona vurmayan birine anne bana vurdu diye şikayet ediyor sirf sevmedigi icin.bu durumu duzeltmeye calisiyorum insallah birakir cunku hic hosuma gitmiyor.3 yasindaki cocuk bunu yapiyorsa 5 yasindakide beni okuldan atacakmis diyebilir tabi cocuk dogruyu da soyleyebilir bilemiyorum konu sahibinin dikkatle incelemesi getek cok kafasina sinmediyse ogretmeni degistirmeli.

Eydina Eydina olayınız ne acaba yorumunuzu beğenmemeye hakkım var sanırım. Her yorumumu takip edip beni taciz etmenize gerek yok.

Eydina Eydina olayınız ne acaba yorumunuzu beğenmemeye hakkım var sanırım. Her yorumumu takip edip beni taciz etmenize gerek yok.
Yorum yapmamis soru sormusum sordugum soruya cevap vermek bılıyorsan yanı. Cevap vermek ya da vermemek yerıne begenmeyen bırının, bende kotu yorumlarını begenmeme hakkım var🤭 ayrıca ben begenılmeyecek yorum yapmamısım kı yorum bıle yapmamısım sınıf annesı nedır neye gore secılıyor dıye bilmedıgım bıseyı sormuşum. Konu hakkında bılgın varsa bana anlatırdın yoksa es gecerdin. Sorulan soruyu begenmemek nasıl bır mantık anlamadım 🤷‍♀️ ayrıca tacız falan ne sacmalıyorsun. Senın iyide olsa yorum yapan, önune gelen herkesın yorumlarını begenmeyısın bence daha buyuk tacız. Orda ogretmenı karalarım, yada anneyı karalarım begenmezsın anlarımda henuz okula cocuk yollamadgm ıcın onların ne demek oldugunu sormusum soruyu begenmemıs tuhafsınz🤣

X