Anasınıfı mı? 1.Sınıf mı?

blackgray

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2022
450
798
Merhaba:) Aslında bu konuyla ilgili karar vermiştim ama dün iki arkadaşım kafamı karıştırdı. Oğlum 69 aylık. Okul öncesi eğitimi yok ve disiplin,kurallara uyma konusunda hala birtakım sorunlarımızın olduğu bir çocuk. İki arkadaşımın iki kızı da oğlumla yaşıt. Biriyle aralarında yalnızca 1 gün,diğeriyle 4 ay var. Neden okula göndermiyorsun diyorlar. Ben de hem okul öncesi eğitimi alsın hem de disiplin,kurallara uyma konusunda daha yeterli hale gelsin diye anasınıfına kaydettim. Kızımı da 78 aylık gönderdim ve hiç pişman değilim. Oğlum seneye 81 aylık olacak. Bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum. Ama okul öncesi eğitimle geçecek olan o 1 seneyi ben kayıp olarak görmüyorum. Zaten pandemi sebebiyle 2 sene gidemedi kuzum. Siz ne düşünüyorsunuz?

68 aylık ve birinci sınıfa gönderen biri olarak sizinki için anasınıfı diyorum. Okul öncesi eğitim ve kurallara uyma önemli.

Çocuğunuz 2016 yılının Ocak-31 Ağustos ayları bir tarihte doğduysa zorunlu olarak 1. Sınıfa başlamak zorunda.
2016 Ekim-Kasım-Aralık ayında doğan çocuklar veli dilekçesiyle anasınıfına devam edebilir.

Bizde gecensene ki öğretmenimizin yönlendirmesiyle hareketli olduğu için 20 Ekim doğumlu oğlumu bu senede anasinifina yollayacağım. Çocuğumuzu en iyi biz tanırız kafanız karışmasın bence

Ben öğretmenim çocukların okula gec başlamasının daha doğru oldugunu düşünüyorum. Kendi oglumu da 76 aylik birinci sinifa baslattim ,okuma yazmayi da biliyordu düşünün. Kendi ogrencilerime de bakıyorum küçükler eziliyor yazik ne gerek var. En caliskan ogrencilerim de çoğunlukla daha buyuk olanlar .Zaten ömürleri okuyarak geçecek acele etmeye gerek yok bence.

Okul öncesi eğitimi olmadığından anaokulu diyorum.
Geçen sene anaokuluna gitmiş olsaydı 1 yaş derdim.
Ben 71 aylık gönderdim ilkokula. 3,5 yaşından beri okula gidiyor ve çok mutlu. Sanıldığı gibi ömür boyu okula gidecekler sıkılacaklar diye düşünmüyorum.

Bence doğru karar vermişsiniz. Anaokuluna gitmeli. Daha olgun bir çocuk olur 1 yıl sonra . Okul dönemi için ön hazırlık olur .
Önemli olan çocuğun mutluluğu .

Merhaba:) Aslında bu konuyla ilgili karar vermiştim ama dün iki arkadaşım kafamı karıştırdı. Oğlum 69 aylık. Okul öncesi eğitimi yok ve disiplin,kurallara uyma konusunda hala birtakım sorunlarımızın olduğu bir çocuk. İki arkadaşımın iki kızı da oğlumla yaşıt. Biriyle aralarında yalnızca 1 gün,diğeriyle 4 ay var. Neden okula göndermiyorsun diyorlar. Ben de hem okul öncesi eğitimi alsın hem de disiplin,kurallara uyma konusunda daha yeterli hale gelsin diye anasınıfına kaydettim. Kızımı da 78 aylık gönderdim ve hiç pişman değilim. Oğlum seneye 81 aylık olacak. Bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum. Ama okul öncesi eğitimle geçecek olan o 1 seneyi ben kayıp olarak görmüyorum. Zaten pandemi sebebiyle 2 sene gidemedi kuzum. Siz ne düşünüyorsunuz?
Anlattıklarınıza bakılırsa, doğru karar gibi duruyor. Hiç okul deneyimi olmayan bir çocuğu, direkt 1. sınıfa başlatmak çok sancılı olabiliyor. Genelde hep bilişsel gelişim iyiyse, hiç sorun yok gibi düşünülüyor. Ama gelişim bir bütün. Sosyal - duygusal gelişim de özbakım becerileri de, diğer tüm alanlar da çok kıymetli okula hazırlık değerlendirmesinde.

Okul öncesi öğretmeniyim, eskiden bu konuda aileleri ikna etmeye çalışırdık ama artk aileler de bilinçlendi ya da büyük çocuklardan edindikle tecrübe ile zorlandılar. Okul öncesi eğitim programı 72. Ayı kapsar en son, ki bu ay da bile anasınıfına başlayanlar vardır ki ben de bunu destekliyorum. İki sene okul öncesi eğitim çıkan (ikinci sene opsiyonlu oluyor genelde, anasıfı veya 1 diye) çocuk gözlemlenerek vbazen 1. Sınıf tercih edilebiliyor ama hiç onul öncesi eğitim almamış bir çocuk kesinlikle anasınıfını tercih etmeli. 1. Sınıfta arkadaşlarından geri kalıp ortaokula kadar bunu taşıyan çocuklar var.
Not: 1. Sınıfa yeltenip ni bakarsanız çocukların boy ortalamasından bile hemen hepsinin 69 aylık bir çocuktan büyük olduğunu görürsünüz. Hayırlı olsun.

Hiç anaokuluna gitmediği için bende anaokulunu önereceğim ama geçen sene gitmesi gerekmiyor muydu?yüz yüze eğitim vardı geçen sene..benim oğlum ekim sonu doğumlu ben 1.sınıfa göndereceğim kreş ve geçen sene anaokulu geçmişi var

Hiç anaokuluna gitmediği için bende anaokulunu önereceğim ama geçen sene gitmesi gerekmiyor muydu?yüz yüze eğitim vardı geçen sene..benim oğlum ekim sonu doğumlu ben 1.sınıfa göndereceğim kreş ve geçen sene anaokulu geçmişi var
Geçen sene sadece 8 gün gidebildi. İlk hafta el ayak hastalığı kaptı,2 hafta sonra okula başladığında öğretmeninin ve yardımcısının covid olduğu bilgisi geldi. Geçen sene bulunduğumuz bölgede covid vakaları çok fazla yüksekti. Sonrasında da korktum ve göndermedim.

X