Konuşma Problemleri Ankara'da konuşma ve dil terapisti tavsiyesine ihtiyacım var.

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

ipekmmm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Aralık 2014
9
5
Arkadaşlar merhaba, kızım yaklaşık 3 buçuk yaşında Ankara'da yaşıyoruz. Normalden geç konuşmaya başladı, ben de çocukken aynı şekilde geç konuşmuşum diye danıştığımız dr. lar da dahil genetik olduğunu düşünüp bu güne kadar geldik. Şu an itibariyle, konuşmuyor değil hatta bıcır bıcır sürekli konuşuyor. Ama bazı harfleri düzgün çıkartamadığı için çoğu kez ne dediği tam anlaşılamıyor.. Biz anlıyoruz ama etraftakiler anlayamıyor daha doğrusu.. Ve bu cümle kurmaya başladığından beri bu şekilde. Bu arada, 3 yaşından beri kreşe gidiyor ve konuşmasına katkısı oldu ama harfleri düzgün çıkartmak konusunda bir gelişme kaydedemedik. İnternetten araştırdığım kadarıyla bu duruma "artikülasyon bozukluğu" deniyor. Sizlerin de tecrübesiyle Ankara'da bu konuda tecrübeli bir konuşma ve dil terapisti Dr. a karar vermek ve götürmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler katkılarınız için..

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba, kızım yaklaşık 3 buçuk yaşında Ankara'da yaşıyoruz. Normalden geç konuşmaya başladı, ben de çocukken aynı şekilde geç konuşmuşum diye danıştığımız dr. lar da dahil genetik olduğunu düşünüp bu güne kadar geldik. Şu an itibariyle, konuşmuyor değil hatta bıcır bıcır sürekli konuşuyor. Ama bazı harfleri düzgün çıkartamadığı için çoğu kez ne dediği tam anlaşılamıyor.. Biz anlıyoruz ama etraftakiler anlayamıyor daha doğrusu.. Ve bu cümle kurmaya başladığından beri bu şekilde. Bu arada, 3 yaşından beri kreşe gidiyor ve konuşmasına katkısı oldu ama harfleri düzgün çıkartmak konusunda bir gelişme kaydedemedik. İnternetten araştırdığım kadarıyla bu duruma "artikülasyon bozukluğu" deniyor. Sizlerin de tecrübesiyle Ankara'da bu konuda tecrübeli bir konuşma ve dil terapisti Dr. a karar vermek ve götürmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler katkılarınız için..
[/QUOT benim kizmda aynı yaş ve aynı sorun var ama geç konuştukları için artikulasyon bozukluğu olabiliyor. Dil terapisti bende düşünüyorum ama 4 yaşına kadar beklemeyi düşünüyorum.ayni şekilde bende 4 yaşına yakın baslamisim konusamaya 7 yaşında çoğu harfi cikaramiyodum. Genetik olabiliyo

teşekkürler cevabınız için :) peki ilerleyen yıllarda kendiliğinden mi düzeldi sizin durumunuzda, şuanda sıkıntı yaşamıyorsunuz değil mi? kaynaklarda erken yaşta müdahale edilmezse ilerleyen yaşlarda daha zor olduğunu vurguluyor hep, o sebeple soruyorum..

Hayır şu an hiç öyle bı sıkıntım yok. Gec konusamya bağlı olabiliyor. Yine de Dr danışın kadir tugcu diye dr var dil terapistini 4 yaşından sonra başlayın diyor ama sizin yine kendi kararınız komusmlara duzelse akran ilişkileri daha da kuvvetli olabilir

merhaba editinize denk geldim. Cevaplamak istedim. Ben odyoloji konuşma bozuklukları uzmanıyım. Bu alanda çalışıyorum. 3 yaşında çocuğumuzun bazı sesleri çıkaramaması normal çok panik yapmamanızı öneririm. Ancak ses gelişimi çoğu zaman kronolojik bir şekilde olmaktadır; örneğin B M seslerini 6 aylıktan itibaren üretebilirken, R sesini üretmesi 8 yaşını bulabilir. Seslerin üretimi konuşmada rol alan kas yapılarının gelişimiyle ilgilidir. En doğru tespit için mutlaka bir değerlendirme yapılmalı ve gerek görülürse hemen terapiye başlanmalıdır. Sevgilerimle :)

X