Ankara'da seçim iptali olacak mı?

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.828
Genel merkezde Kılıçdaroğlu ile görüşmeye gelen Yavaş’ın elindeki ‘Olağanüstü itiraz’ dosyasında, seçimlerin iptali talebini de içeren yasanın 130. maddesine dayandırılan seçenek de bulunuyor

‘Seçim iptali’ talebi masada

MERİÇ TAFOLAR Ankara

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da Ak Parti adayı Melih Gökçek ile CHP adayı Mansur Yavaş arasındaki seçim yarışındaki son durumu masaya yatırmak üzere dün partisinin adayı Yavaş ile bir süre bir araya geldi.

Ankara genelinde önceki gün itibarıyla 246 sandığa itiraz eden CHP; diğer tutanakları incelemeyi dün sürdürdü. CHP’liler önceki gün itibarıyla itiraz süresinin dolmuş olmasına karşın, kanunla tanınan “olağanüstü itiraz” hakkını da kullanmayı masada tutuyor. Genel merkeze üzerinde “olağanüstü itiraz” yazan bir dilekçeyle gelen Yavaş, “YSK Başkanı’nın söylediği ‘hiç kimse endişe etmesin, gayet güzel değerlendireceğiz’ demesi bizim için teminattır, umarım öyle olur” dedi. Kanunun 130. maddesinde düzenlenen, “olağanüstü itiraz” dilekçeleri, elektrik kesintisi gibi seçim sonuçlarına doğrudan etki edebilecek müessir olaylarda verilebiliyor. Bu maddeden yapılan itirazlarda, seçimin sonuçlarını doğrudan etki edebilecek sonuçlar olduğu değerlendirilirse seçimin iptali ve yeniden yapılması yönünde kararlar verilebiliyor.
30 Mart yerel seçimlerinde en çok tartışılan kentlerden biri olan Ankara’yı resmi olmayan sonuçlara göre yaklaşık 32 bin oyla kaybeden CHP, önceki gün 246 sandığa itiraz ederek, yeniden sayım istedi. Seçim sonuçlarını mercek altına alan CHP’de dün olağanüstü bir toplantı yapıldı. Kılıçdaroğlu, dün başkanlık ettiği MYK başlamadan önce partisinin Ankara adayı Yavaş ile yaklaşık 1 saat süren bir görüşme yaptı. CHP, itiraz süresinin önceki gün dolmasına karşın kanunla tanınan, “olağanüstü itiraz” hakkını kullanabilmek amacıyla tutanakları mercek altına almaya devam ediyor. Genel merkeze üzerinde, “olağanüstü itiraz” yazılı bir dosyayla gelen Yavaş, şunları kaydetti:

‘Bizim için teminat’
“İlçe seçim kurullarına yapılan itirazlar sonuçlanmaya başlıyor. Bunlar sonuçlandıktan sonra, olumlu, olumsuz karara göre tahmin ediyorum hem karşı taraf hem bizler il seçim kurulu nezdinde itiraz edeceğiz. Ancak seçimlerle, itirazlarımızla ilgili başka şeyler de var. Bunların hepsini derleyip toparlıyoruz. Bizim amacımız Ankara’nın kendi iradesine sahip çıkmak. Çünkü YSK’nın önünde toplananlara diğer seçim kurullarının önünde toplananlara baktığınız zaman partili olarak ifade edilemeyecek şekilde vatandaş. Ailecek, çoluk, çocuk her görüşten vatandaş, insan orada toparlanmış ve iradesine sahip çıkmak istiyor. Bunu gözardı edemeyiz. YSK başkanının söylediği ‘hiç kimse endişe etmesin, gayet güzel değerlendireceğiz’ demesi bizim için teminattır, umarım öyle olur.”
“Şu ana kadar bir yanıt geldi mi” sorusuna Yavaş, “Şu anda değerlendiriliyor. İlçede itiraz edilen her gerekçeyi tek tek ele alacak ve sonuçlandıracak. Onun için 246 tane yerden, 246 cevap gelecek şu anda” yanıtını verdi. “Yeni gerekçeler olabilir dediniz, seçimin sonucunu değiştirebilecek gerekçeler mi” sorusunu ise Yavaş, “olabilir” diye yanıtladı.
Yavaş, yaptığı yazılı açıklamada ise “YSK Başkanı’nın verdiği söz bir teminattır. Vatandaşlardan sakin şekilde adaletin tecelli etmesini beklemelerini ve YSK’ya güvenmelerini rica ediyorum” dedi.

Tam kanunsuzluk hali
Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 130. maddesine dayandırılan “olağanüstü itiraz” hakkı, siyasi partilere ve adaylara başvurusu süresinin dolmuş olmasına karşın seçimin sonuçlarının değişebileceği durumlarda tutanakların hazırlanmasının ardından 7 gün içinde başvuru yapma şansı veriyor. Kanunun ilgili maddeleri, adaylara ve siyasi partilere tutanaklarda yaşanabilecek kaymaların yanı sıra elektrik kesintisi gibi “müessir olaylarda” da itiraz hakkını saklı tutuyor. Bu tür itirazlar, “tam kanunsuzluk hali” olarak sayıldığından itiraz süresi dolmuş olsa bile itiraz başvurusu işleme konulabiliyor. milliyet

paradox:KK1::KK1:

$1609946_646928798690244_1902615937_n.jpg

bişey sorucam bu son itirazlardan sonraki halini bulabileceğim bir site var mı acaba bir sürü söylenti dolaşıyor yalova geri alında ama başka illeri de ortaya atıyorlar baya merak ettim

bişey sorucam bu son itirazlardan sonraki halini bulabileceğim bir site var mı acaba bir sürü söylenti dolaşıyor yalova geri alında ama başka illeri de ortaya atıyorlar baya merak ettim

bulursan bana da haber ver just :KK34:

sosyal medyayı takip ediyorum bir de itirazları takip eden avukat arkadaslarımın paylastıklarını.

ama tum il ve ilceleri tek elden ogrenecegimiz bir yer guzel olurdu, belki chp nin boyle bir adresi de vardır biz bilmiyoruzdur :KK53:

bulursan bana da haber ver just :KK34:

sosyal medyayı takip ediyorum bir de itirazları takip eden avukat arkadaslarımın paylastıklarını.

ama tum il ve ilceleri tek elden ogrenecegimiz bir yer guzel olurdu, belki chp nin boyle bir adresi de vardır biz bilmiyoruzdur :KK53:

sabah da 9bin oy artırdı gökçek demiş psikolojim bozuldu :KK53:

bir de balıkesiri de geri aldı chp demiş :44:aldılarsa niye haberimiz yok :99:

millet haber mi uyduruyor anlamadım

bilmiyorum maalesef. bir de sonuçta resmi olmayan kaynak hepsi. ben resmi açıklamalara kadar hiç bir şeye ümit bağlamayacağım artık. mansur'da gördük nolduğunu.

bilmiyorum maalesef. bir de sonuçta resmi olmayan kaynak hepsi. ben resmi açıklamalara kadar hiç bir şeye ümit bağlamayacağım artık. mansur'da gördük nolduğunu.

gazetelere bile güven yok ya biri diyor gökçek arttırdı öbürü mansur
kimi es geçmiş aradım taradım dişe dokunur bişey yok

sizden çok beni gerdi ankara :p

Son düzenleme:
sabah da 9bin oy artırdı gökçek demiş psikolojim bozuldu :KK53:

bir de balıkesiri de geri aldı chp demiş :44:aldılarsa niye haberimiz yok :99:

millet haber mi uyduruyor anlamadım

ysk onaylamadıgı surece hepsi belirsiz...

takip ediyorum sırf usulsuzluklerini ogrenebilmek icin.

bu arada ankarayı merak ediyormussun, (rakamlar kafamı karıstırdı en son ne oldu bilmiyorum)

son bilgi:

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin, ilçe seçim kurullarındaki tutanakların, birleştirilmiş tutanak olarak il seçim kuruluna asılmasına yönelik itirazını reddetti.

CHP Milletvekilleri aylin nazlıaka , hüseyin aygün ve İlhan Cihaner , dün YSK'ya giderek, ilçe seçim kurullarındaki tutanakların birleştirilmiş tutanak olarak il seçim kuruluna asılmaması, önce itirazların değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bunların kaldırılmasına yönelik dilekçe vermişti. İtirazı görüşen YSK, birleştirme tutanaklarının kaldırılması istemini reddetti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonuçları için ilçe seçim kurullarına sandıklar bazında yaptığı itirazların incelemesi ise sürüyor.

ysk onaylamadıgı surece hepsi belirsiz...

takip ediyorum sırf usulsuzluklerini ogrenebilmek icin.

bu arada ankarayı merak ediyormussun, (rakamlar kafamı karıstırdı en son ne oldu bilmiyorum)

son bilgi:

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin, ilçe seçim kurullarındaki tutanakların, birleştirilmiş tutanak olarak il seçim kuruluna asılmasına yönelik itirazını reddetti.

CHP Milletvekilleri aylin nazlıaka , hüseyin aygün ve İlhan Cihaner , dün YSK'ya giderek, ilçe seçim kurullarındaki tutanakların birleştirilmiş tutanak olarak il seçim kuruluna asılmaması, önce itirazların değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bunların kaldırılmasına yönelik dilekçe vermişti. İtirazı görüşen YSK, birleştirme tutanaklarının kaldırılması istemini reddetti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonuçları için ilçe seçim kurullarına sandıklar bazında yaptığı itirazların incelemesi ise sürüyor.

seçim bitti 3 gün oluyor hala belirsiz, sinirlenmemek elde değil, bir de meraktan çatlamamak

tutanakları niçin kaldırmak istiyorlar? chpnin de mi gizli kapaklı bir şeyleri var :44:

seçim bitti 3 gün oluyor hala belirsiz, sinirlenmemek elde değil, bir de meraktan çatlamamak

tutanakları niçin kaldırmak istiyorlar? chpnin de mi gizli kapaklı bir şeyleri var :44:

sanırım tutanakları ysk kesinlestirmesin diye, yani tekrar sayımlar bitsin itirazlar yapılsın sonra paylasılsın diye.

işleyisi cok bilmiyorum acıckası, akıl yurutme biraz bu :KK53: gizli birseyler varsa da bilemeyecegim... kimseye guvenim yok acıkcası :KK50:

Gökhan Günaydın, Ankara 'da yaşanan süreç ile ilgili herkesin merak ettiği "Mansur Yavaş seçimi kazanacak mı?" sorusuna cevap verdi.

"Ankara'da 3 milyon 257 bin vatandaşımız oy kullandı. 104 bin oy geçersiz sayıldı ve şu an itibarı ile Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) güncel verisine göre AKP , CHP 'nin 32 bin oy önünde görünüyor. Bu yüzde yarım oya tekabül eden bir durumdur" diyen Günaydın, bütün oy tutanaklarını tek tek karşılaştırdıklarında ciddi ihlaller gördüklerini söyledi.

Bu ihlallerle ilgili örnekler gösteren Günaydın, "eğer 30 bin oy geride olduğumuz söyleniyorsa biz bu seçimi çok açık farkla kazanıyoruz" diye konuştu.

CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Akaydın ile AK Parti adayı Menderes Türel'in, "yolsuzluk evraklarını yakıyor" iddiası ile ilgili konuşan Günaydın, "Mustafa Akaydın hocanın önüne katrilyonları koysan bir tanesini alacak adam değildir" dedi. (
http://www.radikal.com.tr/politika/chpli_gokhan_gunaydin_ankarayi_farkla_kazaniyoruz-1184618

X