Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Ankilozan spondilit...Paylaşım alanı

evet canım,hep diyorum ama uygulamıyorum malesef.En sevdiğim şey unlu-şekerli gıdalar.Ve bana en çok zarar veren ne yazık ki.

merhaba miskokulum. ben normal un yerine coconut ( hindistan cevizi) unu kullaniyorum ogluma. icinde nisasta icermiyor. tatli kek ve bazen cokelekle tuzlusunu yapiyorum sabahlari onu yiyor.internetten satin alabilirsin.ayrica oglum mart ayinin sonunda radon banyosuna gitti 4 banyo aldi. aldiktan sonra mukemmel hissetti kosabilirim diyodu o kadar enerjik hissetti kendini. tabii 4 banyo yeterli degil. oglum almanyada gitti bu hastaligin tedavisi ile ilgili cok faydali radon merkezleri var. ama tr dede bulunabilir aslinda romatizmal hastaliklara iyi gelen yerler.

Merhabalar,oğlunuz özellikle hangi gıdaları yemeyi bıraktı acaba cevap yazabilirseniz sevinirim,Ben de aynı hastalıkla savaşıyorum ve bu konuyu o yüzden araştırıyorum,geçmiş olsun...

nisasta iceren hic bir seyi yemiyor. ekmek patates makarna pilav. kuru fasulye ayni familyadan olan digerleri. unlu gidalar. borek kek pasta kurabiye . bunun gibi. sadece sebze ve meyve bol. et tavuk balik kofte [icine ekmek koymadan]. artik bu sekil beslenme sitiline alisti. hayatini buna gore idame ettirmeye alisiyor.

ben de ekleyeyim.Kutu sütler kesinlikle yasak.Bol yoğurt(tabii ev yapımı) ve suyu da ihmal etmeyin.

arkadaşlar benimde belimden omuruma doğru çıkan ağrılarım vardı 6 ay falan oldu başlayalı nörolojide bel fıtığı için emar çekti bişey çıkmadı ağrılarım geçmeyince ben netten araştırırken ankilozan denen buşeye rastladım belirtileri uyuyo çok moralim bozuldu araştırmaya ftrye gittim sakroiliak mr istedim bu hastalığı söyledim emar çekildi bilateral sakroiliak eklemlerdin invertior kesimlerinde daralma ve düzensizlik çıktı hb lab 27 negatif çıktı ilaçlı mr çektiler iltihap falan çıkmamış mekanik ağrı olabilir dediler ilaç ve hareket verdiler ilaçla ağrılarım geçti ama ilaç bitti üstünden 1 ay geçti pek ağrım olmadı şimdi ağrılarım hafif hafif başladı sabah uyanınca ve çok yorulunca bide kalçamın üstünde biraz hareketsiz oturayım popomda ağrı oluyo doktora tekrar gittim bel grafisi çekildi daralma var ama bu ankilozon olduğunu göstermez falan dediler doğru düzgün bi teşhisde koymadılar ilaç krem hareket verdi ağrı geçmezse 2 3 ay sonra gel dedi napcağımı şaşırdım bu daralma düzensizlik ne böyle bana yardımcı olabiilirmisinizi sizde teşhis konmadan önce böyle daralma falan varmıydı mrda 5 sene geçince bile teşhis anca konulan hastaları okudum forumda bana bi akıl verin çok korkuyorum

geçmiş olsun canım,inş değilsindir.Bir de romatoloğa görün.Fizik tedaviden çok onların alanı.

Merhabalar... Doktorlar yüzmeyi öneriyor biliyorum ama pilatesin de iyi geldiğini söyleyen çok hasta var. Aranızda pilates yapıp faydasını gören var mı? Ya da evde yapılabilecek herhangi bir egzersiz, spor yapıp faydasını gören? Bir de İstanbul'daki arkadaşların memnun oldukları bir romatolog varsa adını, hastanesini öğrenebilir miyim?

ben de ekleyeyim.Kutu sütler kesinlikle yasak.Bol yoğurt(tabii ev yapımı) ve suyu da ihmal etmeyin.

merhaba miskokulum. oglumun sol gozunde uveit olustu. doktora gitti . doktor . hastaligin sebeb oldugu bir sey demis. gozundeki iltihaplanma cok fazla degilmis baslangic demis. damla vermis. gunde 4 sefer kullaniyor kanlanma azaldi. ama biraz dumanli gorme var. ben merak ediyorum sizdede oldumu bu olay.gecermi yoksa kalicimi. SIK SIK . tekrarlarmi. gecen ayki enson kan tahlilinde degerleri cok normaldi. doktor normal insanin degerleri gibi demis.yani anlamadim sedimantasyonu cok dusuk ama neden gozu etkiledi.cevaplarsaniz cok sevinirim.

As ı yendim çok şükür..hiç bir ağrım şikayetim yok tek bir konu hariç o da UVEİT atakalrım durduramıyorum. Benim gibi olanınız var mı arkadaşlar ne zaman kurtulucam bu illetten sabırla bekliyorum.

merhabalar oglumda as hastasi. gecen hafta sol gozunde uveit olustu hafif pembelik ve buguluk var gozunde. sisli gorme var. merak ediyorum gecicimi kalicimi bu uveitler. SIS SIK oluyormu. bir hasar biraktimi sizde.

merhaba miskokulum. oglumun sol gozunde uveit olustu. doktora gitti . doktor . hastaligin sebeb oldugu bir sey demis. gozundeki iltihaplanma cok fazla degilmis baslangic demis. damla vermis. gunde 4 sefer kullaniyor kanlanma azaldi. ama biraz dumanli gorme var. ben merak ediyorum sizdede oldumu bu olay.gecermi yoksa kalicimi. SIK SIK . tekrarlarmi. gecen ayki enson kan tahlilinde degerleri cok normaldi. doktor normal insanin degerleri gibi demis.yani anlamadim sedimantasyonu cok dusuk ama neden gozu etkiledi.cevaplarsaniz cok sevinirim.

mesajınızı yeni gördüm,geçmiş olsun oğlunuza.İnşallah hasarsız atlatır atağı.Ben üveit atağı hiç geçirmedim.Zaten her AS'lide olacak diye bir kaide de yok .Ama geçenlerde okudum,inanayım mı bilemedim, her AS'li hastalığı boyunca 3-4 kez bu atağı geirirmiş,tabi en az sayı bu.Çok geçirenleri de biliyorum,yılda birkaç kez gibi.İlk atağında yıllar sonra ikinci atağı geçiren de oluyor.Son zamanlarda okuduğum tüm kitaplar aynı şeyi yazıyor,az su içiyoruz ve vücuttaki pislikleri atamıyoruz,ister istemez birikiyor işte ve bize hastalık olarak dönüyor.Lütfen oğlunuzun günde 2.5 litre su içmesini sağlayın,başka sıvılar suyun yerin tutmaz unutmayın.Kalın bağırsağının temiz olması çok önemli,ordaki florayı bozmamak için de doğal-katkısız beslenmek gerekiyor.Üveit için de bu geçerli,un-şeker çok çok az olacak,baharatları azaltmak gerektiğini okumuştum ve yeşil çay, ekinezya, tarçın ve zencefil de üveit ataklarını tetiklermiş .

mesajınızı yeni gördüm,geçmiş olsun oğlunuza.İnşallah hasarsız atlatır atağı.Ben üveit atağı hiç geçirmedim.Zaten her AS'lide olacak diye bir kaide de yok .Ama geçenlerde okudum,inanayım mı bilemedim, her AS'li hastalığı boyunca 3-4 kez bu atağı geirirmiş,tabi en az sayı bu.Çok geçirenleri de biliyorum,yılda birkaç kez gibi.İlk atağında yıllar sonra ikinci atağı geçiren de oluyor.Son zamanlarda okuduğum tüm kitaplar aynı şeyi yazıyor,az su içiyoruz ve vücuttaki pislikleri atamıyoruz,ister istemez birikiyor işte ve bize hastalık olarak dönüyor.Lütfen oğlunuzun günde 2.5 litre su içmesini sağlayın,başka sıvılar suyun yerin tutmaz unutmayın.Kalın bağırsağının temiz olması çok önemli,ordaki florayı bozmamak için de doğal-katkısız beslenmek gerekiyor.Üveit için de bu geçerli,un-şeker çok çok az olacak,baharatları azaltmak gerektiğini okumuştum ve yeşil çay, ekinezya, tarçın ve zencefil de üveit ataklarını tetiklermiş .

merhaba miskokulum benim yine bi sorum var. oglumun iki hafta once gozunde uveit oldugundan beri saniyorum bu atak donemi yukseldi galiba kandaki romatizma iltihabi. sabahlari sirtlarimda yanma oluyor diyor. ya bu atak donemi kendi kendinemi gececek yoksa illaki hastaneye gidelim ilac almasimi gerekiyor on gun sonra romatizma uzmaninda randevusu var ama ben beklemek istemiyorum on gun. ateslenme donemi gecmedikten sonra gozude duzelmeyecek gibime geliyor. bi cevap yazarsaniz cok sevinirim . siz bu atak donemlerinizde ne yapiyorsunuz.

doktora gitmesi gerekiyor gibi.Dayanamıyorsa yapacak bir şey yok.En doğru cevabı dr verecektir zaten.Ama benim tercihim ilaçları olabildiğince az içmek.Yıllardır düzgün ilaç içmiyorum ben.Sonuçta tüm ilaçlar vücut için yabancı ve zararlı maddeler.

slm arkadaşlar benimki çok uzun senelerdir değil aslında 1 sene öncesi boyun ağrısı be bazende bel ağrısı olmaktaydı boynum için fıtık diyen oldu boyun düzleşmesi diyen oldu romatizma dediler en son kas kireçlenmesi teşhisi kondu tedaviye başladım ilaçtı fizik tedaviydi ama geçmedi bu arada ramazan bayramından önce sağ ayak bileğim şişti kızardı ağrısı vardı onuda gösterdim hep farklı teşhis koydular sonra sol ayak bileğim diz kapağım şişti boyun ağrım da devam ediyordu sonra kalça bel omuz el bileklerim hepsi ağrımaya ve şişmeye başladı ra hastalığı dediler endol deltakortil valteren kullanmaya başladım ama geçmedi
ağrılar dayanılmazdı tutukluk çok oluyodu sonra bitkisel ilaç kullanmaya başladım diğerlerinede devam ediyorum doktorum yeni bi kortizon ilacıyla salazoprin en tab verdi bunlara devam etmekteyim eskisi gibi değil ama ağtılarım çok oluyo tabanlarım şişiyo yürüyemiyorum geçende hla b17 çıktığı için ankilozon spondilit olabilir dedi dr anlıcanız tam teşhis konulmadı bekliyorum birde bebekte istiyoruz ama korkuyorum sizler nasıl dayanıyosunuz neler kullanıyosunuz bilmek isterim hepinize çok çok geçmiş olsun rabbim acil şifalar versin inş.

şikayetlerim yaşanılanlar benziyor.banada henüz teşhis konulmadı acaba sizde son durum nedir

merhabalar 3 yıldır kk.ya takılmama rağmen böyle bir sayfanın varlığını farketmemişim. bende as.liyim ve 3 gün önce bel fıtığı ameliyatı oldum. yatmam gerekiyo yattıkça as ağrılarım artıyo ayakta kalınca ameliyat yerim ağrıyo şaşırmış haldeyim. fırsat buldukça geçmişi okuyacağım hrkese geçmiş olsun dileklerimi sunarım
ağrısız günler

geçmiş olsun canım,hakikaten tezatlık olmuş.Bel fıtığı dinlenmeyi sever,AS ise hareketi.Allah yardımcın olsun.

merhaba bende 4 yıllık as. hastasıyım, artık birlikte yasamaya alıstık :KK70:

arkadaşlar ben şu anda propolis tablet kullanıyorum 2 ay önce tahll sonçlarım yükselmşti propolis tablet ten 20 tane falan kullandm tekrr tahll yaptrdm hiç ilaç kullanmadm tahll sonclarm cok düsük cıktı

senin adına çok sevindim sweatçim,benim sedim de yükselmiş malesef

slmlar bende 3-4 ay propolis ve bitkisel karışımlar kullandım aynı süre zarfında ilaçda kullanıyordum.Agrılarım azaldı kan değerlerim oldukça iyi seviyeye geldi.ilaçları daha öncede kullanmama ragmen bu kadar etkisini görmemiştim sanırım propolis ve bitkisel karışımlar işe yaradı.Herkese Allah şifa versin as. zor,yorucu ve yıpratıcı bir hastalık :2:

Merhaba bana 35 yaşından sonra yüzme öğrettirdi bu hastalık.. Ve o kdar iyi ki.
Benim duvara başımı vurup bayılmaya çalıştığım ağrılı dönemlerim oldu. Sonra visko yatak aldım neredeyse bıçak gibi kesti ağrılar.
Başka yerde yatmıyorum artık.

X