Anksiyete bozuklukları (Bunaltı - Kaygı)

bendede ne var anlamadım kızlar bazen içimde bir bunaltı bir sıkıntı sanki dünyanın sonu gelmiş midem kötü devamlı gaz boğazıma düğümleniyo çıkamıyo mide ilacı aldımmı iyiyim içmedimmi sıkıntıdan ölüyorum acaba mide gazı böyle sıkıntılar yaparmı bilgisi olan paylaşırmı benimle

Bende de var anksiyete 15 gun once doktora gıtmıstım anksiyete teshısı koydu. Benimki sınav zamanlarında ıyıce kendını bellı edıyor asırı derecede stres yapıyorum. Bır de ben ilkokul 5 ten universiteye kadar hep asırı derecede kaygılı oluyordum. Okula gıdecegım her sabah kalktıgımda kalbımde bır sıkıntı asırı heyecan olurdu ıste o gun kotu bır sey olacak ogretmen benı sozluye kaldıracak cevab veremeyecegım vs korkular yasardım bu yuzden kesınlıkle kahvaltı yapamazdım cunku o heyecan stres mıdeme vuruyordu yedıgımı kusardım ıstısnası bıle yok yapamıyorum. Hatta bısey yemedıgım halde safra kusardım mıde sıvısını cunku mıde de bısey yok. Bu yasıma geldım kahvaltı alıskanlıgım yok o yuzden. Bır ıs te hafıf bir eksıklık olsun ya da bırısı benı bır konuda hafıf sekılde elestırsın cok kotu oluyorum. Anksiyete kaygı bozuklugu zaten sureklı kendını depresyona cevırıyor bende.

:nazar:Allahım kimselere yaşatmasınn bu rahatsızlığııı.Gerçekten çok zorr yaşayan bilirrr...Hayatımızz kaygı ,endişe ,korku içindee geçirerekk yaşam kalitemizi mahvediyoruzz:1no2:

doğru söylüyosun balsurat aslında dua çok faydalı şöyle düşüncen bence buda allahtan bizim sınavımız atlatıcaz inşallah derdi veren rabbim dermanınıda verir ümitsizliğe kapılmamak lazım senle bu arada hemşeriyiz bende rizeliyim neresindensin

doğru söylüyosun balsurat aslında dua çok faydalı şöyle düşüncen bence buda allahtan bizim sınavımız atlatıcaz inşallah derdi veren rabbim dermanınıda verir ümitsizliğe kapılmamak lazım senle bu arada hemşeriyiz bende rizeliyim neresindensin

Canım ben bursadan :)gelin güttüm rizeye hehe:)Rize merkezde oturuyorm .Sennn neresindesin:dance:

bende kocaelide oturuyorumda aslen rizeliyim çayelili çok sıcak geldin bana balsuratum dilerim allahtan sana bu mübarek cuma gününün ürmetine gönlüne göre evlat versin sizinde yüzünüzü güldürsün inşallah sabırlı olmak lazım mevlam vaktini bekliyo

bende dün artık dayanamayıp doktora gittim 1 yıldır boğuşuyordum bu illetle. bana cipram verdi dün kullanmaya başladım yarım yarım bugün yan etki olarak ishal yaptı. daha çok gerildim içinizde kullanan biri varmı yan etki olarak ishal yapmışmıydı?

ben de bir süredir oldukça mutsuzdum hiçbir şey yapmak istemiyordum, durup dururken ağlayasım geliyordu ve özellikle geceleri ağlamadan uyuyamaz hale gelmiştim... ama yakın arkadaşlarım bu kaygılı, mutlu olmak bilmez halimi şımarıklığa yoruyordu ve bu beni daha çok üzmeye başlamıştı. bu sabah doktora gittim anlattım derdimi. anksiyete teşhisi koydu ve prozac verdi. inşallah iyi gelir bakalım zaman göstericek..

buraya yazmadan önce Allah hepimizin yardımcısı olsun umarım sağlıklı günler çok uzakta değildir. ben 4 yıldr prozac kullanıyorum. aglama titreme iç sıkıntısı kapl çarpıntısıyla gittim. erkek arkadaş problemim vardı tehdit ediliyordum contalar koptu... geceleri sürekli vişeyler kuruyordum aklımda sabahları karşılıyordum. :nazar: 2.5 yıl procacı kullandıktan sonra dedim ki düzeldim ben herşey yolunda kendime güveniyorum ve herşeyle başa çıkabilirim drum yazahanesini kapattıgı için açıkta kaldım nasılsa ilerleme kattettin yavaş yavaş bırakıcaksın ilacı dediği için şeytana uydum azaltarak kendim bıraktım. 6 ay sonra kabuslarım ard arda çıkmaya başladı sinir krizleri geçiriyordum sese tahammül edemiyordum eleştirilmeye dayanamıyordum. sürekli korku halinda ya yaşadıklarım tekrar karşıma çıkarsa diye düşünüp düşünüp dibe batıyordum 2 hafta geçmeden dr gittim bana kendime kimsenin yapamayacagı bir zarar verdiğimi basit bir depresyonu daha güçlü hale getirdiğimi belki ömür boyunca ilaca baglı kalacagımı söyledi. procacı aldım tekrar eve geldim. herkes içme yenersin dedi 1 hafta geçti ben giderek zayıflamayakemik yıgını haline gelmeye başlayınca dedim ki...dur... herşeyi daha berbat edicem...ilacımı kullanmay başladım. devam ediyorum ara ara kontrollere gidiyorum. bu sefer hiç birşey tozpembe değil ilk içtigim gibi... hatta arada anksiyete atakları geçiriyorum mesela 1 haftada 1 defa ya da 2... alışmaya başlayamadım.alışılınmıyor. sürekli insanlardan küçük görüyorum kendimi. kimsenin yanına yakışmadıgımı düşünüyorum aileme layık bir evlat olmadıgımı başarısız biri oldugumu... öyleki ilkokuldan tutunda üniversite arkadaşlarıma kadar kimseyi istemiyorum. yolda karşılaşınca heycanlanıyorum saçlarımın dipleri bile yanıyor resmen kimseyi görmek istemiyorum. hiç kimsenin beni bilmediği bi yerde yaşamak istiyorum ama bu imkansız... nlp seminerlerine gidiyorum ama onlarda bir işe yaramıyor pozitif düşün pozitif olsun gerçekleşmiyor hayatımda. yavaş yavaş öldügümü ve etrafımdaki herkesi zahirlediğimi düşünüyorum çünkü nişanlım ailem yıprandılar. bazen yatagımda kendimi nasıl öldürebilirim diye düşünürken buluyorum sonra sevdiklerimin ne kdar üzülecekleri gözümün önüne geliyor.bazen merhamet duygumun başıma ne kadar çok büük dert açtıgını görüp utanıyorum.
eger burda anksiyete şikayeti olan arkadaslar varsa sakıın geçmişi düşünmesinler ben öyle yapamıyorum sayfalarım kapanmıyor sürekli kendimi kanatıyorum ama UMUTLUYUM. çok geçmeden atlatıcam vedicem ki kendime "ne olmuş yani" sonunda ölüm var herşeyin ucunda...kaç günlük dünya kime kalmış...
uzun oldu... kusura bakmayın.

seninle aynı sıkıntıları yaşadım 3 yıl çeşitli tedaviler gördüm en ii prozac geldi tam ii leştim bıraktım 1 yıldır nerdeyse hiç almıyordum ama bu aralar yine çok kötüyüm adeta ölüyorum agrım çok ruhum bogazımda sıkılıyor iş yapamıyorum aglıyorum durduk yere sorun çıkarıyorum büyütülmeyecek olayları büyütüyorum ne yapacagım bilmiyorum artık ilaçda kullanmak istemiyorum :KK43:

3 sene önce anksiyete yaşadım.daha sonra 1 sene ilaç kullandım bu zamana kadarda 2-3 kere ciddi ataklarım oldu ama hepsini atlattım.tunel korkusu yaşadım,asansör korkusu yaşadım,deprem korkusu,kapalı alan korkusu yaşadım hepsinide bu 3 sene zarfında uzerine giderek bazen dusunce ile aştım fakat son 7 aydır uzaga gitme korkusu başladı.Artık korkusu mu isteksizligimi ayırt edemiyorum.8 ay once cok sıcak bir yaz gunu karsıya gittim ve trafikte egzost gazı sebebiyle nefes darlıgı yasadım o gun bugundur karsıya gitmeye korkuyorum.fakat korkumun ustune gitmek icinde 7 aydır 2 kere karsıya gectim ve uzak yerlere 1-2 defa gittim fakat hala uzak bir yere gidilicek dendimi mesafe hesaplıyor ve mideme agrılar giriyor.Bu korkuyu yaşayıp aşan var mı? neler yaptılar ? (suan ilaç kullanmıyorum).

Bendede anksiyete varmış 4 ay önce öğrendim ilaç kullanıyorum. Anksiyete ne zamandır var derseniz sanki doğuştan gibiydi ama hayatımı hiç böyle etkilememişti. Etkileyeli yaklaşık 1 sene oluyorilaçlarla vücut tepkilerim yok oldu denebilir. Ama düşüncelerle uğraşıyorum daha. Devamlı bi hastalığa yakalanıp çekicekmişim sürünücekmişim gibi geliyo çok üzülüyorum bu durumuma

Sürekli huzursuzum hiç mutlu olamıyorum .Hep olayların en kötü tarafını buluyorum.Mutsuz olmak için hep bebeim var.Hayat hep akıp gidiyor eben olduğum yerde sayıyorum gibi.Saydığım içinde öfkeleniyorum.Anı yaşayamıyorum.! ay sonra 1 yıl sonra ne olacak diye düşünüp kaygılanıyorum.Ya da geçmişte hep mutlu olduğum günleri düşünüp özlüyorum.Mutluluk hiçbir zaman bugün değil benim için Ve ilerde hep daha kötü günler var.Hep tetikteyim her an kötü birşey olcak gibi tabi tepkilerim de ona göre .İnsanlarla problem yaşadığım zamanlar oluyor.Nefes problemi yaşıyorum .Aldığım nefesler yetmiyor.Nefes alamayarak ölme korkusu yaşıyorum.Yıllarca ilaç kullandım ,hikaye ,herşey beyinde bitiyor.Kendimi en mutlu hissettiğim zamanlarda azalıyor.Bir şeyler üretiyorsam,Meşguliyetim varsa,geziyor ya da yeni şeyler öğreniyorsam düşünmeye zaman kalmıyor,Kendimi beslediğim sürece iyiyim.yoksa hep kötü.:KK43: İnsanlar anlamaz hiç .Siz istememenize rağmen hayatınız boyu huzursuluk hissiyle yaşamanın ne demek olduğunu bilmezler.Aslında öyle yaşamamak için neler verebileceğinizi tahmin bile edemezler.Hatırladığım hayatımın en huzurlu anı,bi operasyon için narkoz aldığım zamandı .Hiç unutmicam o zamanı çünkü rüya bile yoktu huzursuz eden .bomboş....

Bu hastalığı yaşayan bilir kime anlatsak anlamaz bizi bende 15-20 gündür iç sıkıntısı geceleri ağlama krizleri sürekli bitmek bilmeyen kötü düşünceler aşırı duygusallık ve korkuyla en sonun da dedim psikiyatra gideyim anksiyete bozukluğu teşisi koydu uykusuzlukta yapıyordu tabi uyku ilacı ile paxera adlı 10 mg bir antidepresan verdi 3.günü ilaçlarımın henüz bir etki yok zaten 2 hafta sonra etkisini gösteriyor diyorlar öncelikle Allahtan şifa kızlar sonra ilaçlardan Rabbim hepimize şifa versin inşallah yeneriz bu hastalığı Allaha sığınmalıyız bol bol dua etmeliyiz.Kızlar şu değerli duayı buldum hepimiz okuyalım.

PEYGAMBERİMİZ’İN ŞİFA DUASI
. Âise (r.a.)”den rivâyete göre Rasûllah (s.a.v. kendilerine bir hasta getirildiginde söyle duâ ederlerdi;

‘Ezhibi’l be’se rabbennasi eşfi we enteş-Şafi lâ şifâe illâ şifauke şifaen lâ yuğadiru sekamen’ şeklinde dua ederdi.” (Müslim, 2/172)

(Bu hastaligi gider ey insanlarin Rabbi! Sifâ ver, çünkü sifâ verici sensin. Senin verecegin sifâdan baska sifâ yoktur. Öyle sifâ ver ki hiç bir hastalik birakmasin)

Allahim bana vermis oldugun bu hastalik sana sukur vesilemdir ..Hicbir kuluna dayanamayacagi yuku yuklemezsin, Bana ve ummeti muhammede de sifalar nasip eyle Yarabbim Amin…

Son düzenleme:
uzun zaman olmus ancak kimse yazmamis, atlatan var mi?

Ben spor, pozitif dusunme telkini, derin nefes egzersizi deniyorum. Farkindalik onemli diyorlar, canimi sikan seylerin de gayet farkindayim, degistiremeyecegim seyler var. Bunlari kabulleniyorum diyorum beyinde ancak sanirim beynin daha dipleri mi kabullenemiyor anlamis degilim.

X