Anksiyete için illa antidepresan mı içmek gerekiyor

Merhaba. 8 senelik anksiyete geçmişi olan biri olarak söyleyebilirim ki ilaç gerekiyorsa kullanılmalı. Anksiyete teşhisi konulduğu ilk sene 1 yıl ilaç kullanmıştım. Sonraki seneler hafif hafif arada yoklasa da ilaçsız idare ediyordum. Ta ki geçen yıl Eylül ayına kadar. Öyle şiddetli geldi ki. Ama ben gene geçer umuduyla bekledim geçmedi. 1 sene dayandım baktım olmuyor gittim doktora ilaca başladım 9 gün önce. İlaç etkisini biraz göstersin terapide al dedi doktor. Psikoloğa sordum oda aynı şeyi söyledi. Şu an beklemedeyim biraz iyi hissedince terapiye de başlayacağım. Demem o ki kendi başınıza halledemediğinizi düşündüğünüz an beklemeyin. Zaman kaybı oluyor.

Ya lütfen bu şekilde yapmayın , ansksiyetinin maneviyata giderildigi nerde görülmüş, insanları biz doktora yönlendirmeye çalışıyoruz
Doktora gitmesin diyen mi oldu ilaçsız tedavi istedi
Yoga yap yazanlara da böyle yazdınız mı, sanmıyorum
Ayrıca bilmediğin konularda ahkam kesme
Dünyadaki tek tedavi yöntemi eczaneden aldığın ilaç değildir
Keşke bilsen

Doktora gitmesin diyen mi oldu ilaçsız tedavi istedi
Yoga yap yazanlara da böyle yazdınız mı, sanmıyorum
Ayrıca bilmediğin konularda ahkam kesme
Dünyadaki tek tedavi yöntemi eczaneden aldığın ilaç değildir
Keşke bilsen
Yoga ile inanç aynı şeyse bir şey demiyorum. Dini yorum yapmak yasak, bunu bilerek bu platformdasiniz. Bir de benimle bu üslupla konusamazsiniz . Emir cümlesi kuramazsiniz

Ay bende böyleyim ama bunu hastalık haline getirmedim yani insanız korkuyoruz tabi bir şeyler olmasından ve geç teşhis etmekten vs. Hep araştırır incelerdim sonra şu üç günlük dünya için fazla kafaya taktığımı düşündüm noluyorsa olsun kafasına girdim elbet çözümü vardır yoksa da çok çok ölür gideriz kafasında takılıyorum ama tabi kontrollerimi yaparım doktora gidip aylık yıllık onun dışında artık karnıma sancı verip ellerimi uyuşturcak derecede kafaya takmıyorum. Bu size artık belirti verip sıkıntıya sokuyorsa anksiyete belirtileri yaşıyorsanız ilaç tedavisi alın tedavi sonrasında takmamayı öğrenirsiniz zaten

Ben çok eksilerde stresli bir insandım. Sonra üniversitede ders çalışırken Bi an kalbim hızlı atmaya başladı aşırı panik oldum ter kalp çarpıntısı hepsi vardı. Sonra devam etti zaten doktora gittim anksiyete dedi. Zamandan beri ilaç alıyorum arada bırakıyorum ama kötü birşey olsun geri geliyor lanet olası yani hiç bir zaman tam bitmiyor ben bunu kabullendim. Benim en büyük sıkıntım gece uyksuuzlukları geceleri bazen uyuyamıyorum tabi ertesi gün bana zehir oluyor o beni daha korkutuyor. Yani sürekli düşünüyorum sürekli. Kısaca bu hastalık bitmiyor.

Keşke olsa. Mesela saat sabah 4.30 ama ben anksiyeteden dolayı uyuyamadım. Yaklaşık 10 saattir bi kalp krizi geçiriyorum bi beyin kanaması. Bi mide kanaması bi bağırsak delinmesi bi felç. Her günüm böyle geçiyor. Hafif dozlu antidepresan yazabilir doktor bence bi görünün. Biz bebek istiyoruz o yüzden kullanmıyorum yoksa iyi geliyor ilaç. Birde baş dönmeside bu yüzden oluyor. Bende 1 yıl önce başladı vertigo falan dendi. Stresli olduğum zamanlar dönüyor
Bende uyuyamıyorum bazen hatta bazı geceler hiç. Diyorum ki Bi insna bütün gece nasıl uyuyamadan durur ama ben uyuyamıyorum. Bizde bebek istiyoruz ama ben kullanmak zorunda kalıyorum bilmyrm çok zor Allah yardımcımız olsun Nabcam hiç bilmiyorum geçmiyor hep bişi tetikliyor

Merhaba. 8 senelik anksiyete geçmişi olan biri olarak söyleyebilirim ki ilaç gerekiyorsa kullanılmalı. Anksiyete teşhisi konulduğu ilk sene 1 yıl ilaç kullanmıştım. Sonraki seneler hafif hafif arada yoklasa da ilaçsız idare ediyordum. Ta ki geçen yıl Eylül ayına kadar. Öyle şiddetli geldi ki. Ama ben gene geçer umuduyla bekledim geçmedi. 1 sene dayandım baktım olmuyor gittim doktora ilaca başladım 9 gün önce. İlaç etkisini biraz göstersin terapide al dedi doktor. Psikoloğa sordum oda aynı şeyi söyledi. Şu an beklemedeyim biraz iyi hissedince terapiye de başlayacağım. Demem o ki kendi başınıza halledemediğinizi düşündüğünüz an beklemeyin. Zaman kaybı oluyor.
Şuan nasılsınız

Şuan nasılsınız
Çok şükür daha iyiyim. Terapiye başladım. Terapistim bilinçsel davranışçı terapi, sas metodu ve emdr uygulayacak. İlaçlar çok iyi geldi şükür. Düşünceler hala geliyor ama üzerinde durmuyorum etkilemiyor. Tabii ilaç sayesinde oldu bu umarım terapiyle de farkındalık kazanarak daha da iyi oluyorum. Siz nasılsınız?

Çok şükür daha iyiyim. Terapiye başladım. Terapistim bilinçsel davranışçı terapi, sas metodu ve emdr uygulayacak. İlaçlar çok iyi geldi şükür. Düşünceler hala geliyor ama üzerinde durmuyorum etkilemiyor. Tabii ilaç sayesinde oldu bu umarım terapiyle de farkındalık kazanarak daha da iyi oluyorum. Siz nasılsınız?
İyyidim ama şimdi yine kötüyüm nüksetti yine başladım ilaca ve terapiye başladım ama bilmyrm ya geçmiyor bitmiyor ynai geçiyor gibi oluyor geçmiyor

Bende kullanıyorum ama hala sıkıntılar devam eski ye geri döndüm ya 🥺
Hiç düzelme olmamış mıydı yeni yeni sıkıntılar başladıysa ilaç dozu yeterli gelmiyor olabilir ama dönem dönem insan sanki başa sarıyormuş gibi oluyor hatta regl dönemlerine bakın en çok o dönemi bulur hatta siz kafaya taktıkça heh eski günler yine geliyor diye üzerine düşünce beklenti anksiyetesi oluşuyor kendi kendimize atak geçirtiyoruz emin olun.

İyyidim ama şimdi yine kötüyüm nüksetti yine başladım ilaca ve terapiye başladım ama bilmyrm ya geçmiyor bitmiyor ynai geçiyor gibi oluyor geçmiyor
Mutlaka terapiye devam edin ilaç desteğiyle birlikte ben de ilacımı bırakmıştım ama Şubat depreminden çok etkilenmiştim yeniden doktoruma seansa gittim baştan aradığımda dayanamıyorum çok yoğun ataklar geliyor ilacı hemen alacağım demiştim hatta gece hemen içmiştim çok berbattı ve yoğundu ataklar sürekli nefesim kesiliyordu ölecek gibi oluyordum.

Bu atak dediğiniz şey tam olarak nasıl gelişiyor çok kötü 2 hafta geçiriyorum doktorlardayım dün korkarak açık Emara girdim pazartesi görcek doktor sadece düzleşme gözüküyor dedi mr çeken kişi. Ama düzleşme böyle bir şey neden yapsın ilaçta alamıyorum emziriyorum bebek biberon mama almıyor . Bir şey çıkmazsa psikoloğa gitsem emzirirken içemem içmesem bu şekilde insan nasıl yaşar diye düşünüyorum. Bugün yine geçirdim ve kendimde değilim hala ayaklarım felç olacak sandım nolur sizde de böyle mi oluyor

Hiç düzelme olmamış mıydı yeni yeni sıkıntılar başladıysa ilaç dozu yeterli gelmiyor olabilir ama dönem dönem insan sanki başa sarıyormuş gibi oluyor hatta regl dönemlerine bakın en çok o dönemi bulur hatta siz kafaya taktıkça heh eski günler yine geliyor diye üzerine düşünce beklenti anksiyetesi oluşuyor kendi kendimize atak geçirtiyoruz emin olun.
Aynen ben eskiye dönmekten çok kokuyorum. Çok zor atlatmıştım şimdi aynı şeyler alacak diye çok korkuyorum

Aynen ben eskiye dönmekten çok kokuyorum. Çok zor atlatmıştım şimdi aynı şeyler alacak diye çok korkuyorum
Beklenti anksiyetesi içine girince ister istemez yeniden tetikler ve anksiyete yaşarsın hayır eksisi gibi olmamak için elimden ne geliyorsa yapmalıyım öğrenmeliyim farkındalık kazanmalıyım diyerek yola devam et

Bu atak dediğiniz şey tam olarak nasıl gelişiyor çok kötü 2 hafta geçiriyorum doktorlardayım dün korkarak açık Emara girdim pazartesi görcek doktor sadece düzleşme gözüküyor dedi mr çeken kişi. Ama düzleşme böyle bir şey neden yapsın ilaçta alamıyorum emziriyorum bebek biberon mama almıyor . Bir şey çıkmazsa psikoloğa gitsem emzirirken içemem içmesem bu şekilde insan nasıl yaşar diye düşünüyorum. Bugün yine geçirdim ve kendimde değilim hala ayaklarım felç olacak sandım nolur sizde de böyle mi oluyor
Panik atak 3 kez yaşadım. Uzun yıllar önceydi. Ama unutmuyorum o anı. Kafada basınç hissi, terleme, titreme, çarpıntı, yerinde duramama, yoğun korku,deliriyormuşum gibi bir histi.

Beklenti anksiyetesi içine girince ister istemez yeniden tetikler ve anksiyete yaşarsın hayır eksisi gibi olmamak için elimden ne geliyorsa yapmalıyım öğrenmeliyim farkındalık kazanmalıyım diyerek yola devam et
Terapi bile almaya başladım eskiden bunu yapmadan atlatmıştım ama gerçekten eskiye dönmek istemiyorum ya

X