Anksiyete miyim? OKB mi? İkisi birden mi? Yoksa başka bir şey mi?

Evet böyle şeyler var bende işte. Mesela gece yatmadan lavaboya girip çıkarız doğal olarak. Prizi kapatırım ama elim nemli olur. Bu defa ya abim prize basınca elektrik çarparsa korkusuyla dirseğimle orayı kurularım. Hep ama hep yaparım bunu bu düşünceyle. Estağfurullah siz tecrübelisiniz ve inanın sizinle konuşup bilgilerinizi aktarmanız bile ufkumu aydınlattı. Ben de eminim gibi.
Hahahaah ay prizlerle benim derdim de aynı ya ailemin yanına gittiğimde. Tıpa tıp aynısı.

Anksiyete bir ruh durumu hocam bildiğim kadarıyla. OKB de anksiyeteye sebep olan bir etken. Yanlış mı biliyorum?
Tabi ben de uzmanı değilim ancak psikiyatristim ikisinin çok farklı olduğunu okbnin aslında sinirlerin yanlış iletimi ile alakalı olduğunu yani daha fizyolojik bir sorun olduğunu söylemişti. Tabi sizde okb varmış bende de anksiyete var. Ancak okb yok bende. Bir de doktorum her insan biraz takıntılıdır demişti. Konu sahibinin priz kontrolu falan bende de var. Birçok kişide de var. Kim bilir belki herkes biraz okbdir 🙂 Ama doktorum bana bu taniyi koymadi diyebilirim sadece.

Kesinlikle psikiyatriye gidin. Anksiyete gibi ama tabi ben psikolog ya da psikiyatrist değilim. Bende de anksiyete var. Sizde artık panik atak olmaya başlamış gibi.
Ben daha önce panik atak geçirdim zaten. Çok stresli bir dönemdeyken yemekte kalp atışlarım bildiğiniz göğüs kafesimi deliyor gibi oldu. Ben kalp krizi geçiriyorum sandım ağlamaya başladım. Tansiyonum 17’lerdeydi. Acilde panik atak dediler ve diazem vurmuşlardı. Bu dönemde öyle olmadım ya da olacak oldum ama kimseye belli etmemek için kendimi sıktım bilmiyorum ama ‘kalp çarpıntısı, üşüme, anında ateş basması, baş dönmesi, mide bulantısı, ellerde bacaklarda titreme, ağız kuruluğu, vücutta seğirmeler ufak ufak aklınıza ne gelirse yaşadım. Ben de o yüzden hem anksiyetem hem okb’m mi var diye düşünüyorum. Kafada kurmalar da cabası

Hahahaah ay prizlerle benim derdim de aynı ya ailemin yanına gittiğimde. Tıpa tıp aynısı.
Ve ben bunu önceden cidden tedbir amaçlı gibi yapıyorum sanıyordum.😂😂 Geçen gün komşumuza gitmiştik geldiğimde küçük odada ışık yanıyor gibiydi. Bakmadım. Gece yatağa girdim ve tam uykuya dalacakken ya abim elektrikli sobayı açık unuttuysa ve yangın çıkarsa diye düşünüp gidip kontrol ettim. Çok zor böyle yaşamak gerçekten.

Tabi ben de uzmanı değilim ancak psikiyatristim ikisinin çok farklı olduğunu okbnin aslında sinirlerin yanlış iletimi ile alakalı olduğunu yani daha fizyolojik bir sorun olduğunu söylemişti. Tabi sizde okb varmış bende de anksiyete var. Ancak okb yok bende. Bir de doktorum her insan biraz takıntılıdır demişti. Konu sahibinin priz kontrolu falan bende de var. Birçok kişide de var. Kim bilir belki herkes biraz okbdir 🙂 Ama doktorum bana bu taniyi koymadi diyebilirim sadece.
Yok ben şunu kastetmiştim, OKB ile anksiyete birbirini "içerebilen" şeyler yani. Bütün OKB hastaları anksiyetik tavırlar muhtemelen gosteriyodur ama her anksiyete hastasında OKB yoktur, gibi. Bir noktaya kadar kontrolcu olmak çoğu insanda vardır belki ama aynı şeyleri aynı şekilde ve aynı sayıda yapmak OKB ile ilgili olduğunu düşündürüyor.

Son yıllarda artış göstermiş zaten. Evet herkeste biraz olabilir ama bence normal şekilde devam edebilenler kontrol etmeyi beceriyor. Ben son 40 güne yakındır edemiyorum çoğu zaman.😌 Anksiyete nasıl oluyor peki tam olarak?

Ve ben bunu önceden cidden tedbir amaçlı gibi yapıyorum sanıyordum.😂😂 Geçen gün komşumuza gitmiştik geldiğimde küçük odada ışık yanıyor gibiydi. Bakmadım. Gece yatağa girdim ve tam uykuya dalacakken ya abim elektrikli sobayı açık unuttuysa ve yangın çıkarsa diye düşünüp gidip kontrol ettim. Çok zor böyle yaşamak gerçekten.
Çoğu insan kendini "evhamlı" olarak tanımlıyor ya ama aslında OKB belirtisi gösteriyor çoğu. Yine de hayatı iyice zorlastirmayan takintilarsa illa doktora gidip tanı almaya gerek yok bazı durumlarda bence. Ama sizinkinde gitmek gerektiğini düşünüyorum.

Çoğu insan kendini "evhamlı" olarak tanımlıyor ya ama aslında OKB belirtisi gösteriyor çoğu. Yine de hayatı iyice zorlastirmayan takintilarsa illa doktora gidip tanı almaya gerek yok bazı durumlarda bence. Ama sizinkinde gitmek gerektiğini düşünüyorum.
Evet ben zaten evhamlı olduğumun hep farkındaydım. Kardeşim küçükken elini tel çizmişti diye tentürdiyotu pamukla eline sarmıştım ya ölürse diye😂😂😂 Çocuğun elinde yıllarca iz kaldı. Ve diyorum ya hep gözümün önünde olması lazımdı anneme bile güvenmezdim ben. Neyseki büyüdü de benden kurtuldu🤪🤪😂😂 Şaka bir yana ben de gerçekten destek almam gerektiğine inanıyorum. Mesela şu anda yok iyiyim gibi geliyor ama uyuyup uyanayım başlıyor yine. Tüm günüm zehir oluyor.

Peki kaç yaşındasın? Neden ilişkiye girip bütün sorumluluğu yüklendin ?bu senin kaldırabileceğin birşey değilmiş belliki.Şimdi sende biliyorsun, ilişki yaşandıysa gebe kalma ihtimalin çok yüksek bu kadar korkuya değdi mi ?Bundan sonraki hayatında evlilik öncesi ilişki yaşama bence kendine zarar veriyorsun

Peki kaç yaşındasın? Neden ilişkiye girip bütün sorumluluğu yüklendin ?bu senin kaldırabileceğin birşey değilmiş belliki.Şimdi sende biliyorsun, ilişki yaşandıysa gebe kalma ihtimalin çok yüksek bu kadar korkuya değdi mi ?Bundan sonraki hayatında evlilik öncesi ilişki yaşama bence kendine zarar veriyorsun

30. Asla değmedi. Bırakın çocuk sahibi olmayı ben daha evliliğe bile hazır hissetmiyorum kendimi ve öyle zor bir dönemden geçtim ve hâlâ geçiriyorum. Tövbe ettim asla yaşamayı düşünmüyorum. Neden ikna olamıyorum onca şeye rağmen

Yok ben şunu kastetmiştim, OKB ile anksiyete birbirini "içerebilen" şeyler yani. Bütün OKB hastaları anksiyetik tavırlar muhtemelen gosteriyodur ama her anksiyete hastasında OKB yoktur, gibi. Bir noktaya kadar kontrolcu olmak çoğu insanda vardır belki ama aynı şeyleri aynı şekilde ve aynı sayıda yapmak OKB ile ilgili olduğunu düşündürüyor.
Anladım tabi dediğiniz gibi benzer tavırlar olabiliyor. Ona dikkat etmemişim dediğiniz gibi ama bana anksiyete de baskın geldi ikisi de olabilir belki de. Tabi gönül ister hiçbiri olmasın.

30. Asla değmedi. Bırakın çocuk sahibi olmayı ben daha evliliğe bile hazır hissetmiyorum kendimi ve öyle zor bir dönemden geçtim ve hâlâ geçiriyorum. Tövbe ettim asla yaşamayı düşünmüyorum. Neden ikna olamıyorum onca şeye rağmen
Ah canım be kendi kendini strese sokmuşsun yaptığın şeyi kınamıyorum seni yargılamıyorum.Birleşmek her canlının hakkı ve anlık bir haz biliyorum bunun sonu böyle olmamalıydı yaşadım bitti deyip önüne bakmalıydın ama işte okb…senin öncelikle destek alman gerekir ve muhakak ülaç kullanmalısın sonraki yaşantına sirayet etmemesi için.Kendini şartlandırma hiçbirşey için bundan sonra Yaşanan yaşanmış kapatıp yeni sayfa aç hayatına.

Ya kız psikolojik olarak sıkıntıda ve zaten tam da bu ahlakci tavırlar yüzünden sıkıntıda. Hoş mu şimdi bu yazdiklariniz? Otuz yaşında kadın seks yapmayacak da napacak ip mi atlasin erkek arkadaşıyla. Altından kalkamadigi şey seks yapmış olması değil, zihni oyun ediyor ona. Siz de böyle saçma sapan şeyler yazıp durumu kotulestirmeyin. Bağlantıları zaten yanlış kuran bir zihni var şu an. Takıntısını atlattıktan sonra pekala cinsel hayatı makul ve korunmali bir şekilde devam edecek.

Son yıllarda artış göstermiş zaten. Evet herkeste biraz olabilir ama bence normal şekilde devam edebilenler kontrol etmeyi beceriyor. Ben son 40 güne yakındır edemiyorum çoğu zaman.😌 Anksiyete nasıl oluyor peki tam olarak?
Anksiyetede surekli kotu seylet olacagini dusunuyoruz ve hicbir somut delil bizi aksine ikna edemiyor. Durup dururken başımıza ya da sevdiklerimizin başına kötü birşey geleceğini düşünüp üzülüyoruz. Örn vücudumuz kaşınıyor. Bununla ilgili en kötü senaryoyu dusunuyoruz. Doktora gidip birsey yok dense bile guvenmeyip baska doktora gidiyoruz. Ama yine ikna olmuyoruz. Yani surekli bir kaygilanma inanmama kendini uzme ve aci cekme durumu hakim. Genelde hastalik hastaligi da oluyor bu kisilerde.

Ya kız psikolojik olarak sıkıntıda ve zaten tam da bu ahlakci tavırlar yüzünden sıkıntıda. Hoş mu şimdi bu yazdiklariniz? Otuz yaşında kadın seks yapmayacak da napacak ip mi atlasin erkek arkadaşıyla. Altından kalkamadigi şey seks yapmış olması değil, zihni oyun ediyor ona. Siz de böyle saçma sapan şeyler yazıp durumu kotulestirmeyin. Bağlantıları zaten yanlış kuran bir zihni var şu an. Takıntısını atlattıktan sonra pekala cinsel hayatı makul ve korunmali bir şekilde devam edecek.
Yahu bizim insanımız böyle işte bi sonunu dinle bak üste hemen yorumum var ne demek istemişim öyle kafandan uydurduğun yere çekme

Anladım tabi dediğiniz gibi benzer tavırlar olabiliyor. Ona dikkat etmemişim dediğiniz gibi ama bana anksiyete de baskın geldi ikisi de olabilir belki de. Tabi gönül ister hiçbiri olmasın.

Ben de ikisinin birlikte olduğunu düşünüyorum. Keşke olmasa ama benim sanırım aslında var olan durumum bu durumla had safhaya ulaştı. Bugün mesela çok düşündüm yine ve beynimde ağırlık oluştu. Sürekli hemen gece olsun uyuyayım diye düşünüyorum uzun süredir ve bu da depresyon galiba.

X