Anksiyete-panik atak semptomları ve önemsiz rahatsızlıklar

melica

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2022
168
27
Merhaba. Bu konu altında anksiyete panik atak yaşayan arkadaşların fikirlerini almak istiyorum. Ben şahsım adına konuşayım. Hastalık anksiyetem var. Yaşadığım semptomların bir hastalıktan kaynaklandığını düşündüğüm için defalarca doktora gidip tetkik yaptırdım. Semptomları karşılayacak önemli bir rahatsızlık saptanmadı şükür. Merak ettiğim konu şu. Bu süreçte önemli sayılmayan ortak rahatsızlıklarımız var mı? Mesela benim yaptırdığım tetkiklerde boyun düzleşmesi, omurgada sola doğru sıkıştıran hafif skolyoz , sinüs taşikardisi ve reflü rahatsızlıkları saptandı. Bunlar önemsiz görüldü ve yaşadığım semptomların bunlardan kaynaklanmadığı söylendi. Benim semptomlarım dengesizlik, bir kaç saniyelik beynim donuyor gibi bi his, böyle yüksek bir yerden düşüyormuş gibi yürek kalkması, zaman zaman çarpıntı , sersemlik , iman tahtası denilen yerde ağırlık baskı acı gibi, uykuya dalarken beynim uyuşuyormuş gibi başım dönüyormuş gibi tuhaf bi his, özellikle açken çok halsiz ve rahatsız hissetme sanki yürürken bayılacak yığılacak gibi vs.
Sizin semptomlarınız ve hastane sürecinde saptanan önemsiz rahatsızlıklarınız neler?

Son düzenleme:
Yanıtlarınızı merakla bekliyorum hanımlar. Çünkü ortak bir şeyler olmalı diye düşünüyorum

Tamamen anksiyeteden. Korkmayın ilaç kullandıkça azalıyor hepsi. Bende uykuya dalarken iç kalkması var. Bide acıkınca dengem iyice bozuluyor. Bildiğiniz düz yolda yürüyemiyorum başım dönüyor. Ama şeker vs yok. Uykusuz kalınca çok kötü oluyorum bildiğiniz gibi değil. Anksiyetenin bütün semptomlarını yaşıyorum. Bide en çok bişeye odaklanınca aniden sanki oraya bakmıyormuşum da orda olduğumu yeni farketmişim gibi zınk diye kendime gelme falan oluyor. İlaç kullandıkça iyice azaldı. Bazen günlerce olmuyor.

İyi akşamlar.Söylediğiniz tüm şeyleri yaşıyorum ek olarak zaman zaman göğüs ağrısı,yanması,bulanık görme,zihnimde bi karmaşıklık,uyuşma,kaslarımda seyirme nefes darlığı sürekli bi şikayetim var anlacağınız.8 aydır yaşıyorum bu durumları.Boyun düzleşmesi,fıtık taşikardi ben de var.taşikardi için nabız ilacı kullanıyorum.Bu da baya tansiyonumu düşürüyor.Hayat kalitem baya düştü rutin işlerimi bile yapmakta zorluk çekiyorum.kötü olunca anneme gidiyorum çünkü çocuğum küçük yanında bayılıp kalıcam diye korkuyorum.sürekli doktora gidiyorum.Yeniler de bir şey okudum benim de şeker düzeyim iyi çıktı ancak hipoglisemi diye bi rahatsızlık,anksiyete ve panik atağa çok benziyormuş.İnşallah yeniyılda bu rahatsızlıktan bir an önce kurtulmuş oluruz😔

Doktor reflü tanısını nasıl koydu size endoskopi yaptırdınız mı acaba?Bana astım ve reflü için olabilir dediler net bişey diyen olmadı merak ettim sizi.

İyi akşamlar.Söylediğiniz tüm şeyleri yaşıyorum ek olarak zaman zaman göğüs ağrısı,yanması,bulanık görme,zihnimde bi karmaşıklık,uyuşma,kaslarımda seyirme nefes darlığı sürekli bi şikayetim var anlacağınız.8 aydır yaşıyorum bu durumları.Boyun düzleşmesi,fıtık taşikardi ben de var.taşikardi için nabız ilacı kullanıyorum.Bu da baya tansiyonumu düşürüyor.Hayat kalitem baya düştü rutin işlerimi bile yapmakta zorluk çekiyorum.kötü olunca anneme gidiyorum çünkü çocuğum küçük yanında bayılıp kalıcam diye korkuyorum.sürekli doktora gidiyorum.Yeniler de bir şey okudum benim de şeker düzeyim iyi çıktı ancak hipoglisemi diye bi rahatsızlık,anksiyete ve panik atağa çok benziyormuş.İnşallah yeniyılda bu rahatsızlıktan bir an önce kurtulmuş oluruz😔
Amiiiiinnnn. Allah beterinden korusun tabi ama inşallah bunlar da defolup gider hayatımızdan. Bu arada hipoglisemi tanısı aldınız mı? Bana aile hekimi hipoglisemi sıkıntılı dikkat et demişti ama ben önemsemedim kan tahlilinde büyük anormallik olmadığı için. Ben hipoglisemiyi hiç araştırmadım bile. Şeker hastalığıdır herhalde tahlile gitmeden vişne suyu içmiştim ondandır dedim geçtim.

Bende anksiyete,panik atak araştırırken denk geldim.Ani şeker düşüklüğü yazıyor detaylı bilgi sahibi değilim ama insülin direncine ve hipoglisemi testi yaptırıcam en yakın zamanda.Hastane testlerin de çıkmıyor ayrıca yaptırmak gerekiyormuş bu testleri.Siz ne zamandan beri yaşıyorsunuz anksiyeteyi?

Ben hipoglisemi tanısı almadım ama perşembe günü çekapa giricem ek olarak bu testleri de isticem.

Tamamen anksiyeteden. Korkmayın ilaç kullandıkça azalıyor hepsi. Bende uykuya dalarken iç kalkması var. Bide acıkınca dengem iyice bozuluyor. Bildiğiniz düz yolda yürüyemiyorum başım dönüyor. Ama şeker vs yok. Uykusuz kalınca çok kötü oluyorum bildiğiniz gibi değil. Anksiyetenin bütün semptomlarını yaşıyorum. Bide en çok bişeye odaklanınca aniden sanki oraya bakmıyormuşum da orda olduğumu yeni farketmişim gibi zınk diye kendime gelme falan oluyor. İlaç kullandıkça iyice azaldı. Bazen günlerce olmuyor.
Aynı belirtiler çok ilginç. Siz de herhangi bi rahatsızlık çıktı mı tahlillerde?

Merhaba. Öncelikle reflüyü şikayetlerimden ve ultrasonla bakarken hiatus açıklığı mıydı neydi onda genişleme var dedi doktor reflüden oluyormuş. Endoskopi yaptırmadım. Sizin de beyinde tuhaf hisler oluyor mu bunun boyun düzleşmesinden olabileceğini düşünüyorum. Mesela benim iki gündür çok fazla sırt ağrım var kulunç sanırım ama beni geriyor. Birde kalbimin hızına dikkat etmemeye çalıştıkça dikkat ediyor oluyorum ve midemde tuhaf rahatsız edici bir his oluyor sürekli ama. Bu arada sizin genel olarak nabzının yüksek mi yoksa anksiyete sürecinden beri mi yüksek. Benim kendimi bildim bileli nabzım 90-105 aralığındadır otururken bile

Amiiiiinnnn. Allah beterinden korusun tabi ama inşallah bunlar da defolup gider hayatımızdan. Bu arada hipoglisemi tanısı aldınız mı? Bana aile hekimi hipoglisemi sıkıntılı dikkat et demişti ama ben önemsemedim kan tahlilinde büyük anormallik olmadığı için. Ben hipoglisemiyi hiç araştırmadım bile. Şeker hastalığıdır herhalde tahlile gitmeden vişne suyu içmiştim ondandır dedim geçtim.
Bu arada hipoglisemiyi ben de araştırıp acaba bundan mı oluyor diye doktora gittim. O ara yaşadığım belirtiler yemekten sonra oluyor gibi geliyordu. Doktor 3-4 aylık sanırım şeker düzeyine baktı hipoglisemi için şeker yüklemesi yapıp ayrı bir tetkik yapıyoruz ama senin şeker düzeyine baktığımda hipoglisemi düşünmüyorum dedi. O zamandan sonra da psikolojik olarak sanırım yemekten sonra semptom göstermelerim bitti

Benim de bu sene başkadı anksiyete bir sene olacak neredeyse. Bazen görmezden gelmeyi becersem de bazen böyle hayat çok zor olabiliyor. Önceden çok güçlü bir insanken şu an ufacık bir sinirlenmede bi zorlukta daralıyorum yüreğim daralıyor

Bendede bu belırtıler ve yorumdakıler ve daha fazlası var. 10 yıl once Boyun duzlesmesı demıslerdı bırdaha gıtmedım baktırmadım o konuda..
Sizin yorumunuza ıstınaden taşikardi filan bendede vardı
Bır atıp bır atmıyodu bazen takılı kalıyordu
Sankı calar saat takılı kalmış gibi
Bazen ıkı atıyor bır duruyordu
Gecen sene antıdepresan yan etkısıyle rıtım bozuklugu basladı
Ben ıddıa ettım olacla basladıgını zaten 15 yıldır panık atak hastasıyım dıyorum kabul etmedıler
Kardıyolojı sacma sapan nabzımı düşüren bir ilac verdı concor
Zaten benım tansıyonum düşük birde onunla nabzım 40 fılan oluyordu
Halim kalmadı sacmalıktı
Omur boyu kullanacaksın dedı ben bor hafta kullandım bıraktım
Onlara kalsa rıtım bozuklugu hastası olmusum
Kardesım panık atak anksıyete var verdıklerı antıdepresan boyle yaptı dıyorum anlatamıyorum
İlacı içmedim antıdepresanıda bır sekılde bıraktım gectı
Her verdıklerı ılacı ıcmeyın bırkac doktora daha gıdın bence

Bu arada hipoglisemiyi ben de araştırıp acaba bundan mı oluyor diye doktora gittim. O ara yaşadığım belirtiler yemekten sonra oluyor gibi geliyordu. Doktor 3-4 aylık sanırım şeker düzeyine baktı hipoglisemi için şeker yüklemesi yapıp ayrı bir tetkik yapıyoruz ama senin şeker düzeyine baktığımda hipoglisemi düşünmüyorum dedi. O zamandan sonra da psikolojik olarak sanırım yemekten sonra semptom göstermelerim bitti
Nasıl belırtıler sımdı goggledanda arastıracagım
Ben cogunlukla hamurısı be seker agırlıklı yemek yıyorum
Sabah cok fazla ekmek yıyorum
Kahvaltıdan sonra bır ıkı saat ıcınde oyle bır uykum gelıyor elım ayagım tutmuyor kalkmıyor
Kendımden gecıyorum halim kalmıyor
Gidiyorum uyuyorum
mesela dun aksam 10 da uyudum sabah 10 a kadar 12 saat uyumusum
Ama sabah 11 kahvaltı yaptım
1 de bır elım ayagım tutmadı gozum kapanıyor resmen gittim yattım ıkı saatte oyle
Suanda yataktayım mesela uyusam uyurum sımdı
Ne uykumu alabılıyorum ne okadar uyuyorum dınlenebılıyorum

Bendede bu belırtıler ve yorumdakıler ve daha fazlası var. 10 yıl once Boyun duzlesmesı demıslerdı bırdaha gıtmedım baktırmadım o konuda..
Ben ıddıa ettım olacla basladıgını zaten 15 yıldır panık atak hastasıyım dıyorum kabul etmedıler
Halim kalmadı sacmalıktı
Kardesım panık atak anksıyete var verdıklerı antıdepresan boyle yaptı dıyorum anlatamıyorum
Her verdıklerı ılacı ıcmeyın bırkac doktora daha gıdın bence
Açıkçası ben de antidepresan kullanmak istemiyorum hiç kullanmadım. Bana da kardiyoloji concor verdi ama kullanmadım. Benim kendimi bildim bileli yüksek nabzım

Merhaba. Öncelikle reflüyü şikayetlerimden ve ultrasonla bakarken hiatus açıklığı mıydı neydi onda genişleme var dedi doktor reflüden oluyormuş. Endoskopi yaptırmadım. Sizin de beyinde tuhaf hisler oluyor mu bunun boyun düzleşmesinden olabileceğini düşünüyorum. Mesela benim iki gündür çok fazla sırt ağrım var kulunç sanırım ama beni geriyor. Birde kalbimin hızına dikkat etmemeye çalıştıkça dikkat ediyor oluyorum ve midemde tuhaf rahatsız edici bir his oluyor sürekli ama. Bu arada sizin genel olarak nabzının yüksek mi yoksa anksiyete sürecinden beri mi yüksek. Benim kendimi bildim bileli nabzım 90-105 aralığındadır otururken bile
Evet ben de de tuhaf hisler oluyor hatta bir gece bu ev benim mi diye 5 saniyelik falan hafıza kaybı yaşadım.o dönem görüştüğüm psikyatriyle görüştüm normal dedi böyle şeyler için.Nabzımı bu seneye kadar hiç takip etmezdim ama benim de öyleydi şu an saneloc 25 in yarısını kullanıyorum.ilacı bıraktım 3 gün 3.gün ilk kez 165 e çıktı ama bana et yemekleri dokunuyor ondan çarpıntı oldu sanırım ama tekrar mecbur başladım yine.nabız düşürücü ilaçlar da nefes darlığı yapabilirmiş sersemlik falan.ben ilk acile yine yemek yedim tansiyonum çıkmasıyla gittim ondan beridir hastanelerden çıkamıyorum.o kadar aynıyız ki sizinle konuşmak beni rahatlattı inanın.

Açıkçası ben de antidepresan kullanmak istemiyorum hiç kullanmadım. Bana da kardiyoloji concor verdi ama kullanmadım. Benim kendimi bildim bileli yüksek
Halim kalmadı sacmalıktı
Her verdıklerı ılacı ıcmeyın bırkac doktora daha gıdın be

Antidepresan işe yaradı mı kullandığınız dönemde?ben bir defa selectra kullandım onda da hastanelik oldum dokunmuş ilaç bana ilk defa çarpıntı olayını o gece yaşadım çok kötüydü şu an kullanmak istiyorum ama korkudan kullanamıyorum.en son esmax verdi doktor bekliyor öyle köşede.

Kahvaltıdan sonra bır ıkı saat ıcınde oyle bır uykum gelıyor elım ayagım tutmuyor kalkmıyor
Gidiyorum uyuyorum
1 de bır elım ayagım tutmadı gozum kapanıyor resmen gittim yattım ıkı saatte oyle
Ne uykumu alabılıyorum ne okadar uyuyorum dınlenebılıyorbahset

Gidiyorum uyuyorum
Ne uykumu alabılıyorum ne okadar uyuyorum dınlenebılıyorum
Bu aralar ben de çok yaşıyorum sizinle bu durumları önceki aylardaki şikayetlerim farklı olunca bu ay da demek ki bunu yaşıcam diyerek psikolojik olduğuna kendimi ikna etmeye çalışıyorum.Umarım tüm bunlar hepimiz için psikolojiktir ve hemencecik atlatırız🙏

X