Anksiyete-panik atak semptomları ve önemsiz rahatsızlıklar

Bende oyleydım ama artık kullanmam gerektıgının farkına vardım cok sınırlı cok tahammulsuzdum
Mıdemdekı sorunlar vs gıdıyorum bıseyde cıkmıyor
Öncekı ay bırden gogsumde bır anda kocaman sıslık cıktı cok korktum
Feryat fıgan ağla ağla doktor doktor gezdım
Kanserım dıye beynımden vurulmusa döndüm
Agla zırla gunlerım gecmedı

Sonra ıdrar yolu enf ıcın ıkılez antıbıyotık kullandım
Bagırsaklar zarar gordu galıba
Kan geldı
Bu hıc ıyı olmadı doktor hemen kolonoskopı ıstedı
Kotu hastalıktan korktu yıne
Ben kullandıgım ılaclardan desemde onlar kabul etmıyorlar
Tabı kolonoskopı yaptıramam yaptırmadım
Oda oyle gectı gıttı
Artık vucudumda boyle hastalıklar cıkıyor kafayı yıyordum

Kendımle basa cıkamıcam bır ılac kullanıl sakınlesmelıyım dedım son care gıttım
Sımdı kullanıyorum bakalım
Benim de öyle. Yaşım henüz 30 değil ama kendimi yaşlı gibi hissediyorum. Mesela komik bir şey anlatayım :) az önce survivor izliyodum ay dedim ben böyle parkurda falan ölür kalırım :)) bunu bile düşünüyorum izlerken

Vitaminlerimi düzenli kullanmaya başlayınca eski halimden çok daha iyiyim yatak döşek yattığım dönemler oldu.yazın sürekli dışardaydım insanlarla birlikte olmak iyi geliyordu.şu an kışın gelmesiyle sanırım yine kötü bi dönemdeyim.antidepresan kullanmadım ama ilk zamanlar buspon diye bi ilaç kullanmıştım iyi gelmişti bana fakat uzun süreli kullanılmayacağı için bıraktım.
Hangi vitaminler ruhsal duruma iyi gelir hangilerini kullandınız siz? Veya ilaç dışında iyi gelebilecek bitkisel bir şeyler var mı?

Evet babam oyle hala oyle
38 yasındayım evlenmeden once doktora markete hıcbıyere tek gıtmedım
O once sıramı alır elıne kaydımızı alır yaptırır gelır bızı tam saatımızde gotururdu
unıversıtede okumadım hep mukemmel ısterdı
Bu yasıma geldım hala bızı oyle dusunurkı bızde onu
Esımde tam tersı rahattır zaten evlendım ıkı ay ıcınde panık atak kırızı yasadım o oldu 15 senedır o gun bugundur hastayım
Ne evlendıgımı anladım ne ıkı cocuk dogurdum onlardan bısey anladım
acıller hastaneler . Herkes bıktı bende bıktım ama yapacak bısey yok

Ama dedıgınız cok dogru gercekten babam bızı fanusun ıcınde buyuttu cok mukemmelıyetcı hersey olması gerektıgı gıbı olmalı
Onun dedıgı olmalı be herzaman dogru olmalı
Hala onunla savasırım ve esımın bukadar umursamazlıgıda benı şok etmişti alışık degıldım
Benim eşimde çok umursamaz. Ben de evlendikten sonra kaygılarım başladı. Bununla da ilgisi olabilir :)

Benim de öyle. Yaşım henüz 30 değil ama kendimi yaşlı gibi hissediyorum. Mesela komik bir şey anlatayım :) az önce survivor izliyodum ay dedim ben böyle parkurda falan ölür kalırım :)) bunu bile düşünüyorum izlerken
Ben bu ıllete 23 yasımda bulaştım😅
Sımdı 38 yasındayım ara ara duzelıyor gıbı ama baska sekılde patlak verıyor hıc tamamen gıtmedı

Sana ben daha komıgını soyleyeyım yıllar once ben survıvorı ızlemeyı cok severdım ama parkıru tamamlıyorlar ya orda o kosturma vs benı oyle panıkletıyordukı gercekten kalp krızı gecırcem sanıyordum
O parkurun sonunda benım kalbim cıkacak gıbı atmaya başlıyordu
Ozaman ızlemeyı bıraktım acillik oluyordum
Ölücem dıye korktum
Sımdı ızlerım mesela 😅

Hangi vitaminler ruhsal duruma iyi gelir hangilerini kullandınız siz? Veya ilaç dışında iyi gelebilecek bitkisel bir şeyler var mı?
B12 beni baya ayağa kaldırdı.d vitamini çinko zaten ruhsal sağlığını etkiliyor direk.çarpıntı için kan ilacını hala kullanıyorum.kas ağrıları için de magnezyum takviyesi alıyorum.değerlerim düzene girince bırakıyorum kendimi kötü hissedersem ara ara başlıyorum yine.siz değerlilerine güzelce baktırın önce.aslında bitkisel bi ilaç buldum ama kötü bir etki yapar mı korkuyorum sovital diye bi markanın kaygı vs için.antidepresan yerine bunu kullanmak daha iyi sanki bilemiyorum.

Evet babam oyle hala oyle
38 yasındayım evlenmeden once doktora markete hıcbıyere tek gıtmedım
O once sıramı alır elıne kaydımızı alır yaptırır gelır bızı tam saatımızde gotururdu
unıversıtede okumadım hep mukemmel ısterdı
Bu yasıma geldım hala bızı oyle dusunurkı bızde onu
Esımde tam tersı rahattır zaten evlendım ıkı ay ıcınde panık atak kırızı yasadım o oldu 15 senedır o gun bugundur hastayım
Ne evlendıgımı anladım ne ıkı cocuk dogurdum onlardan bısey anladım
acıller hastaneler . Herkes bıktı bende bıktım ama yapacak bısey yok

Ama dedıgınız cok dogru gercekten babam bızı fanusun ıcınde buyuttu cok mukemmelıyetcı hersey olması gerektıgı gıbı olmalı
Onun dedıgı olmalı be herzaman dogru olmalı
Hala onunla savasırım ve esımın bukadar umursamazlıgıda benı şok etmişti alışık degıldım
Gamsız bir insan olmayı çok isterdim.benim eşimde öyle keşke azıcık biz de olsak.

B12 beni baya ayağa kaldırdı.d vitamini çinko zaten ruhsal sağlığını etkiliyor direk.çarpıntı için kan ilacını hala kullanıyorum.kas ağrıları için de magnezyum takviyesi alıyorum.değerlerim düzene girince bırakıyorum kendimi kötü hissedersem ara ara başlıyorum yine.siz değerlilerine güzelce baktırın önce.aslında bitkisel bi ilaç buldum ama kötü bir etki yapar mı korkuyorum sovital diye bi markanın kaygı vs için.antidepresan yerine bunu kullanmak daha iyi sanki bilemiyorum.

Benim eşimde çok umursamaz. Ben de evlendikten sonra kaygılarım başladı. Bununla da ilgisi olabilir :)
Yıllarca eşimle savaştım gercekten türünün tek örneği
Umursamazlık boyutu cok farklı kendıne has bır ınsan
Maşallah 15 yıldır bırkere ılac ıcmedı hastaneye gıtmedı
Ama benı hasta ettı dıyorum
Onunla savasmayı bıraktım. Kendı derdımdeyım
Ikı cocuk var ekonomık ozgurluk yok
Babam daha baskıcı be mukemmellıyetcı
Yanı gıtsem nereye gıdıcem
Esımın umursamazlıgı sayesınde en azından istesem gece bile tek gezebılıyorum
Babamın evınde markete gıdemem tek
Tuhaf bır celıskı ıkısıde tam tersının uç noktası
Bende bu karmasada hasta olduguma ınanıyorum
Aslında eşimin normal olmayıp benı hasta ettıgını dusunuyorum ama bunlarıda gectım
Artık sıkıntılar boyut degıstı vucudumda hasar bırakacak dıye gıttım ılac basladım

Yakın bir zamanda kan değerlerime baktıracağım ben de. Çok teşekkür ederim. İnş iyi gelir hepimize.

Ben bu ıllete 23 yasımda bulaştım😅
Sımdı 38 yasındayım ara ara duzelıyor gıbı ama baska sekılde patlak verıyor hıc tamamen gıtmedı

Sana ben daha komıgını soyleyeyım yıllar once ben survıvorı ızlemeyı cok severdım ama parkıru tamamlıyorlar ya orda o kosturma vs benı oyle panıkletıyordukı gercekten kalp krızı gecırcem sanıyordum
O parkurun sonunda benım kalbim cıkacak gıbı atmaya başlıyordu
Ozaman ızlemeyı bıraktım acillik oluyordum
Ölücem dıye korktum
Sımdı ızlerım mesela 😅
Eskisine göre daha iyisiniz demek ki :) sizin normalde kalp atışlarınız nasıldı. Panik olduğunuzda ne kadar oluyor? Benim kendimi bildim bileli yani anksiyete ile tanışmadığım zamanlarda hep 90-100 arası falandı. İşte panik olunca da 138 gördüm sanırım en çok. Sizin nasıl

Eskisine göre daha iyisiniz demek ki :) sizin normalde kalp atışlarınız nasıldı. Panik olduğunuzda ne kadar oluyor? Benim kendimi bildim bileli yani anksiyete ile tanışmadığım zamanlarda hep 90-100 arası falandı. İşte panik olunca da 138 gördüm sanırım en çok. Sizin nasıl
Benım carpıntım oldugunda nekadar oldugunu bılmıyorum oraya hıc takılmadımda
Benım takıldıgım bı durup bı atıyor
Ikı durup bır atıyor
Rıtım bozuklugu oluyor yani
Onlar oldugunda korkuyla halıyle hızlı carpıyor
Ama hıc kac attıgına bakmadım
Bazende calar saat takılı kalır gıbı takılı kalıyordu uc dort dakka gecmıyordu
Acıle gıdıyorum ekg vs ritim bozuklugu taşikardi dıyorlar psıkolojık dıyıp gonderıyorlardı

Gamsız bir insan olmayı çok isterdim.benim eşimde öyle keşke azıcık biz de olsak.

O ıkı yıldır sürdü bende
Hem şişkinlik buna baglı carpıntı
Hergün uyuyorum gece bıkac saat sonra midem fokurduyor ekşimiş ama nasıl kalbım parcalancak
Uykudan sıcrıyorum o ekşimeyle
Uzun ugraslar sonucu endoskopı oldum oda ayrı bır hıkaye kesınlıkle olamıyordum korkuyordum

Bıseyde pek cıkmadı
Sonra her gece uyanmaya basladım yataktan sıçrıyordum
Elimi atıp kusmaya başladım
sonra ben her yemekten sonra kusmaya basladım yoksa kotu oluyordum
Bısey yemesem bıle elımı atıp kusuyordum sadece acı su cıkıyordu
Ondan sonra uyuyabılıyordum
Gavıskon rennı pasıflora ıcmedıgım sey kalmadı
Hıcbırı bunu gecırmedı
Gece kalkıp o eksı suyu kusmazsam tekrar uyuyamıyordum
Gozum kapanıyor uykum var ama o kalbıme baskı yapıyordu
Aslında mıdemde bısey yok o eksılık kalbıme vuruyordu patlıcak gıbı oluyordum

Allaha şukur sımdı baska bır ılaca basladım
Onu kullandım kullanalı o gectı
Ama yıne sıkıntılarım gecmedı
Devamlı bu sıkıntılar evrim gecırıyor degısıyor ama gecmıyor
Midenizde hazımsız olduğunda çarpıntınız olduğunda soda için ama geğirerek içerideki gazı çıkarın bana iyi geliyor

Yıllar once yasardım
Bıkac gece once yaşadım
Bırden kalbım sıcak bastı yanıyor ve gogus arama dogru baskı
Tamda kalp krızı bahsettıklerı
Bır anda yogunlaştı oyle sıcaklık bastıkı kalbımı
O an bır fenalasma bır kendını kaybetme sankı o an ölüyorum gercekten

Normalde agrı gırer kalbe bıcak saplanır gıbı olur sol koluma agrı uyuşma gırer tamam onlar kalp krızı degıl
Kalp agrımaz der doktorlar

Bu benı yerle bır ettı o an ölüyorum başka acıklaması yok banyoya kostum bi yandan yüzüme su carpıyorum bi yandan kostum kimliğimi arıyorum
Acıke gıdıcem yok en son kımlıgı bıraktım cunku orda kalıcam bellı
Soguk suyun altına gırdım nolur Allahım olmasın gecsın dıye nasıl bagırıyorum
Suyun altında yüzümede çarpa carpa
Kostum o an kolonyada arıyorum sıratıma kolonyauıda bocaladım
Sırılsıklam bıde oyle dısarı cıkar kosardım acile daha gecmeseydı
Savaştan cıkmıs gıbıyım bır anda gectı nasıl şükür ettim
Gercekten onu yaşamak cok korkunc
15 sene ıcınde bunu cok yasadım Allah kımseye yasatmasın cok zor

Gercekten cevremızede cok zor ama bunları yasamak ıstemezdım nerde hata yapıyroum anlamıylrum
Neden bunları yasıyoruz
Merhaba. Bende de sizin gibi ataklar oluyordu şu an daha rahatım. Psikolog Özlem Tokgöz Özsoylar YouTube izleyin lütfen. Zihin karışıklığında ve panik atak sırasında uygulamanız gereken şeyleri anlatıyor. Şifa olur inşallah, bizim gibi olan kişilere.

Ben bundan yıllar once hergun acıllerdeydım
Elim boyunmdakı damardan ayırmazdım kalp atısımı kalbımden cok ordan hıssederdım
Durdumu duracakmı elim hep orda
Bırgun nasıl olduysa uzak bıryere pıknıge gıttık
Yol boyunca bısey yok bısey yok olmayacak dedım
Tam arabadan ınıyordum ki çarpıntı basladı
Bagırmaya basladım benı gerı goturun dıye
1.5 saatlık yolu ınmeden gerı geldık
Herkes rezıl oldu
Ben tabı acıldeyım

Bu durumlarda hastaneden uzaklasınca boyle seyler oluyordu

Senelerce diş dolgusu cekımı yaptırdım

Bu seferde Gecen seneden berı dişçiye gidemiyorum . Öncelerde nasıl gıttım nasıl oldu hayret edıyorum
Ama herseferınde ıgneyı yaptıklarında korku degıl aslında korkmuyorum ama ıgneyı yapınca bende bır sıcaklık bır tansıyon yukselmesı oluyor gıbı vucudumda boyle olunca carpıntı baslıyor sonra nefes alamıyor gıbıyım kalbım yerınden cıkacak durmuyor
Doktorlar korktugumdan oldugunu soylesede
Ben o ıgne benı bu haşe getırıyor dıye ıddıa edıyorum
Sımdı kesınlıkle gıdemıyorum
Ikı dısım bos ıkı dolgu olacak ıkı cekım
Ikıde ımplant yok hayatta yaptıramıyorum
Gıdıyorum koltuktan aglayarak kalkıyorum

Düşünüyorum bukadar yaşlı tansıyon hastası kalp hastası ne bıleyım bırsuru hastalıgı olanlar nasıl ımplant fılan yaptırıyor kafam almıyor benım
Cok korkunc gelıyor saatlerce o masada yatmak nefes alamamak carpıntı yaşamak
Sizin yasadiklarinizin aynısıni yaşıyorum, bende sizin gibi sürekli boynumdaki damarların atışını kontrol ediyorum, boyun duzlesmem ileri seviyede var, midemde şiskinlik oluyor,ve sürekli geğirme hissi geliyor,tabi bunla beraber çarpıntı. Dişçi konusunda da geçmişte hiç problem yasamiyordum, bir yıl önce iğne vurulacagi zaman heyecanlandim ve korktum,vurulunca çarpıntı hissetmeye başladım,ama doktora söylemedim,bu yılda çok korkarak gittim, gitmeden once kendimi telkin ettim, iğneden sonra korktuğum için çarpıntı olabilir ,bu normal,çarpıntı olsada telaslanmiycam diye,ve hiç bir şey olmadi. Anksiyete gerçekten zor bir problem,ancak yaşayan anlıyor zorlugunu

Evet çok doğru söylüyorsunuz insanlar nelerle uğraşıyor diyorum kendine gel ama yaşayınca yine başlıyor korku panik.bir de panik atak hastası bir sürü tanıdığım var onların 15 dak 30 dak sürüp geçip gidiyormuş ben gün boyu savaşıyorum.
S.a ben 36 yasindayim ve q senedir agir panik atak ve anksiyete yasiyorum. Dediginiz gibi bazilari panik atagi yasiyor ve geciyor. Bende oyledim taki bu gecmis seneye kadar. Cok agir bir panik atak gecirdim ucaga binmeden ve o gunden sonra her gun sabahtan yatiya kadar hatta uykuda bile geciriyorum. Cok zor yasayan bilir. Bende olan seyler gunluk titreme icimin titremedi
Kaslarim gerilmesi
Damarlarin zonklamasi
Kalp carpinti
Gogusumde cok feci bir agirlik
Bas donmesi
Beynimin ellerimin bacaklarimin uyusmasi
Migdenin ust kisminda bi rahatsizlik
Migde yanmasi
Dilim cenemin uyusmasi
Bicak saplamalari sirtima gogusume ani bir sekilde gozum seyirmesi
Bulanik gormek
Vertigo
Burnum sizlamasi
Kulak cinlamasi
Nefes darligi
Kemik agrisi
Ve bunlar her sefasinda farkli farkli sekilde vuruyor ve ben alisamiyorum cok kotu cok korkunc bir durum Butun bu saydiklarim ilk agir panik ataktan sonra basladi. Check up yaptirdim iyi cikti kan testleri herseyi yaptim
Demir eksikligi vitMin eksikleri vardi takviye alioyrum 7 aydan beri ama duzelme olmuyor bi 3 hafta iyiydim sonra hersey tekrar basladi her gun her gun yasiyorum. Bu sabah bile gogusumde yogun bir baski ile uyandim. Cok korkunc alisamiyorum. Citoles verdi doktor ona basladim 3 gundur. Doktor 2 hafta sonra etki eder dior ama benim ataklarimi daha fazla tetiklio gibime geliyor ve farkli sekilde. Umarim yanlis yapmiyotumdur.

Çok zor bi durum geçen hafta ben de çekap yaptırdım eksiklerim vardı düzelmiş onlar.Biraz aç kalayım hemen ellerim ayaklarım boşalıyor midem bulanıyor.baş dönmesi ve nefes darlığı zaten sürekli var.aylardır kalbe gidiyorum ancak çekaptaki doktor eser aort yetmezliği yazmış rapora kafama takıldı o günden beri.bi kaç kez önemli bişey olmadığını söyledi doktor 6 7 kalpçi gördü onlar bundan bahsetmemişti bile.internetten bakınca da tüm şikayetlerimle uyuşuyor günlerdi keyfim yok.sabahları çok kötü hissediyorum antidepresana henüz başlatmadım.aslında tüm bunların psikolojik olduğuna inanmıştım ama şu an kesin bişey var diyorum kalbimde.çocuk var evde yemek hazırlayacak güç bulamıyorum çoğu zaman.burda bişeyler yazınca okuyunca bi nebze olsun rahatlıyorum.

Mükemmeliyetçi ve küçükken korumacı ailesi olan insanlar bu durumu daha çok yaşarmış.hakikaten tanıştığım anksiyeteli insanların çoğu böyleydi.tabi travmalar da önemli.ben teyzemi 3 yıl önce kalp krizinden kaybettim ve sürekli kendimi kıyaslıyorum.kesin damarlarım tıkalı kesin kalp de bişey var bi türlü gitmiyor bu düşünceler.
Buna katılıyorum çünkü bende öyleyim ve bu nedenle bende anksiyete başladığını artık kabul ettim

Benim ilk atağımda bir kaç saniyelik baş dönmesi gibi ya da anlık beyin durması mı desem uyuşması mı desem öyle bir şey yaşamıştım aynı zamanda midemde bulanıyordu ve bayılacağımı sanmıştım. Ondan sonraki bir hafta da sersemlik dengesizlikle geçti. Ben o zaman doktora gittiğimde boyun düzleşmesi olduğunu bunu yapabileceğini söylemişti. Bu bi kıvılcım oldu ve ben o yaşadığım korkudan sonra sürekli kendimi kontrol eder her şeyden korkar hale geldim. Sonrasında başka başka şeylere taktım en son da kalbe taktım. Mesela şuan şehir dışında tatildeyim dün geldik ve ben tatil planı yaptığımızdan beri bugünün nasıl geçeceğini düşünüyorum. Şehirden uzak bir yerdeyiz ya başıma bi şey gelirse nasıl hastaneye yetişeceğim gibi kaygılarım dünümün çok kötü geçmesine neden oldu gün boyu çarpıntım vardı. Dün sorunsuz geçti ve bugün bakıyorum çarpıntım yok rahatım çünkü dünü sorunsuz geçirdim. Tabi içimde bin bir kaygı ile çarpıntı ile
Ayy aynı şeyleri bende yaşadım ve 1 haftadır doktor doktor geziyorum kardiyoloji, KBB, beyin cerrahına gözüktüm en son mr istedi kapalı mr a giremedim çünkü hayatımda hiç yaşamadığım kadar kaygı bozukluğumudur panik atakmıdır bilmiyorum adı neyse onu yaşıyorum. Ben hep cesaretli bir insandım ama 2 haftadır sizin düşündüklerinizi düşünüyor evde bile yalnız kalamaz hale geldim kapalı alanda oksijen bitmiş gibi hissediyorum, mr a girmek berbattı midem hala bulanıyor afedersiniz bana da boyun düzleşmesi var dendi ama daha doktor görmedi umarım geçer yoksa hayat böyle yaşanamaz.

Merhaba. Bu konu altında anksiyete panik atak yaşayan arkadaşların fikirlerini almak istiyorum. Ben şahsım adına konuşayım. Hastalık anksiyetem var. Yaşadığım semptomların bir hastalıktan kaynaklandığını düşündüğüm için defalarca doktora gidip tetkik yaptırdım. Semptomları karşılayacak önemli bir rahatsızlık saptanmadı şükür. Merak ettiğim konu şu. Bu süreçte önemli sayılmayan ortak rahatsızlıklarımız var mı? Mesela benim yaptırdığım tetkiklerde boyun düzleşmesi, omurgada sola doğru sıkıştıran hafif skolyoz , sinüs taşikardisi ve reflü rahatsızlıkları saptandı. Bunlar önemsiz görüldü ve yaşadığım semptomların bunlardan kaynaklanmadığı söylendi. Benim semptomlarım dengesizlik, bir kaç saniyelik beynim donuyor gibi bi his, böyle yüksek bir yerden düşüyormuş gibi yürek kalkması, zaman zaman çarpıntı , sersemlik , iman tahtası denilen yerde ağırlık baskı acı gibi, uykuya dalarken beynim uyuşuyormuş gibi başım dönüyormuş gibi tuhaf bi his, özellikle açken çok halsiz ve rahatsız hissetme sanki yürürken bayılacak yığılacak gibi vs.
Sizin semptomlarınız ve hastane sürecinde saptanan önemsiz rahatsızlıklarınız neler?
Merhabalar panik bozukluk dendi bana da başta panik ataklar geçirdim mide sorunu çok oldu gastrit dendi sonra kardiyolojiye gittim eko VS bakıldı ve holter takıldı sinüs taşikardi dedi önemsiz sonrası geçti çok şükür hiç biri kalmadı ara ara çarpıntı hissi var şuan bende

Merhabalar panik bozukluk dendi bana da başta panik ataklar geçirdim mide sorunu çok oldu gastrit dendi sonra kardiyolojiye gittim eko VS bakıldı ve holter takıldı sinüs taşikardi dedi önemsiz sonrası geçti çok şükür hiç biri kalmadı ara ara çarpıntı hissi var şuan bende
Ama şöyle diyim bende de. Sürekli ay kalbim hasta ay kalp krizi geçiricem korkusu çokk var panik atak geçirmiyorum ama ara ara bu korku geliyor gezerken yok muhabbet ederken yok arada bir geliyor oluyor işte

X