Anlamlı Yaşamak

20- Şükredin.
—O kadar önemli bir madde ki. Kalpten gelen şükür duygusu... Bazen maalesef ki kaybetmeden bir şeylerin değerini anlamıyoruz. Gönül gözümüz bazen kapalı oluyor. Ama içten bir şekilde şükreden bir kalbe sahip olmak iç huzurun anahtarı bence. Sahip olduğum, farkında olduğum ve de olmadığım her şey için, sevdiklerim için, her yeni gün, her nefes için sonsuz şükürler olsun...

21- Belirli bir zaman için kendinize birden çok görev vermeyin.
—Ne yapıyorsak yapalım onu en iyi şekilde yapmak için o göreve tamamen konsantre olmalıyız. Aynı anda iki şey yapıyorsak ya da aklımızda sürekli yapacağımız bir sonraki şey varsa bu mümkün olmaz. O yüzden az ama öz yapmak önemli. Benim en büyük eksiğim bu aklımda sürekli bir sonraki adım oluyor. Buna bir dur demeliyim artık.

Son düzenleme:
22-Alışkanlıklarınızı gözden geçirin.
—Alışkanlıklarımız bizi biz yapan şeyler aslında.
Değiştirmem gereken alışkanlıklarım:
1-Telefon kullanım miktarım: mutlaka kısıtlama getirmem şart.
2-Hareketsizlik: Günde 10 dk bile olsa sporu hayatıma tekrar sokmalıyım.
3-Yeme alışkanlıklarım: Daha sağlıklı beslenmeliyim.
4-Öfke problemim: Öfkemi kabul etmeli ve doğru yönlendirmeliyim.

Bugün yapmaya niyetlendiklerim:
-Çocuklarla en az yarım saat kaliteli vakit geçirmek.
-Kitabımdan bir bölüm daha okumak.
-Nevresim değiştirmek.
-1 sepet çamaşır katlamak.
-2 mak. Çamaşır yıkamak.
-WC lavabo yıkamak.
-Yemek yapmak.
-Akşama kadar buraya girmemek.

-Çocuklarla en az yarım saat kaliteli vakit geçirmek.✔️
-Kitabımdan bir bölüm daha okumak.✔️
-Nevresim değiştirmek.✔️
-1 sepet çamaşır katlamak.✔️
-2 mak. Çamaşır yıkamak.✔️
-WC lavabo yıkamak.✔️
-Yemek yapmak.✔️
-Akşama kadar buraya girmemek.➖

-Çocuklarla en az yarım saat kaliteli vakit geçirmek.
-Kitabımdan en az 2 bölüm daha okumak.
-2 lt su içmek.
-Evi süpürtmek.
-Evi silmek.
-Küçük WC yi yıkamak.
-Banyo paspaslarını yıkamak.
-Yemek yapmak.
-Çocukları yıkamak.

-Kitabımdan en az 2 bölüm daha okumak.✔️
-2 lt su içmek.✔️
-Evi süpürtmek.✔️
-Evi silmek.✔️
-Küçük WC yi yıkamak.✔️
-Banyo paspaslarını yıkamak.✔️
-Yemek yapmak.✔️
-Çocukları yıkamak.✔️

-Kitabımdan en az 2 bölüm daha okumak.✔️
-2 lt su içmek.✔️
-Evi süpürtmek.✔️
-Evi silmek.✔️
-Küçük WC yi yıkamak.✔️
-Banyo paspaslarını yıkamak.✔️
-Yemek yapmak.✔️
-Çocukları yıkamak.✔️
Maşallah canım daha ne olsun🤩
Yazmak insanı gerçekten motive ediyor.

Bugünkü yapmaya niyetlendiklerim:
-çocuklarla en az yarım saat oyun oynamak
-2 lt su içmek
-1 sepet çamaşır katlamak
-1 mak. Çamaşırı yıkamak
-En az 2 bölüm kitap okumak
-çocuklara çorba yapmak

Bugünkü yapmaya niyetlendiklerim:
-çocuklarla en az yarım saat oyun oynamak✔️
-2 lt su içmek➖
-1 sepet çamaşır katlamak✔️
-1 mak. Çamaşırı yıkamak✔️
-En az 2 bölüm kitap okumak➖
-çocuklara çorba yapmak➖

Biz toplama kamplarında yaşayanlar, kulübeleri gezip ekmeğinin son lokmasını başkalarına verip onları bir nebze olsun avutmaya çalışan insanları hatırlıyoruz. Bunlar sayıca az olabilir ama insanoğlunun her şeyi alınsa da bir şeyinin alınamayacağının yeterli kanıtıdırlar: O şey, insan özgürlüklerinin sonuncusudur; herhangi bir durumda insanın kendi tutumuna karar verebilmesi; insanın kendi yolunu seçebilmesidir.
İnsanın Anlam Arayışı-
Viktor Frankl

Biz toplama kamplarında yaşayanlar, kulübeleri gezip ekmeğinin son lokmasını başkalarına verip onları bir nebze olsun avutmaya çalışan insanları hatırlıyoruz. Bunlar sayıca az olabilir ama insanoğlunun her şeyi alınsa da bir şeyinin alınamayacağının yeterli kanıtıdırlar: O şey, insan özgürlüklerinin sonuncusudur; herhangi bir durumda insanın kendi tutumuna karar verebilmesi; insanın kendi yolunu seçebilmesidir.
İnsanın Anlam Arayışı-
Viktor Frankl
Ben bu kitabı okumuştum, incecik bir kitapti ama çok yoğundu.. hayat ne kıymetli şey, değil mi🌿

Ben bu kitabı okumuştum, incecik bir kitapti ama çok yoğundu.. hayat ne kıymetli şey, değil mi🌿
Başka bir kitapta gördüm bu alıntıyı, ilk fırsatta kitabı edinecegim. Hayat gerçekten çok kıymetli ve insanın kendini bile yönetebilmesi çok zor ... böyle insanlara hayran olmamak mümkün değil

Başka bir kitapta gördüm bu alıntıyı, ilk fırsatta kitabı edinecegim. Hayat gerçekten çok kıymetli ve insanın kendini bile yönetebilmesi çok zor ... böyle insanlara hayran olmamak mümkün değil
Kesinlikle.. yaşam azmi böyle bişey.. Auchwitz kampından sağ kurtulmuştu Viktor Frankl. Sonra da logoterapi denilen bir terapi turu geliştirmişti. İnsanı hayata bağlayan şey bir yaşam amacinin olması.

Kesinlikle.. yaşam azmi böyle bişey.. Auchwitz kampından sağ kurtulmuştu Viktor Frankl. Sonra da logoterapi denilen bir terapi turu geliştirmişti. İnsanı hayata bağlayan şey bir yaşam amacinin olması.
Evet en berbat Nazi kampıymis sanırım. Çizgili Pijamalı Çocuk da beni çok etkilemişti. Önce kitabını okudum sonra filmini izledim. Ikisi de çok iyiydi.
Hayatta bir amacımızin olmasi gerçekten çok önemli, tutunacak bir şeyler olmalı mutlaka

Evet en berbat Nazi kampıymis sanırım. Çizgili Pijamalı Çocuk da beni çok etkilemişti. Önce kitabını okudum sonra filmini izledim. Ikisi de çok iyiydi.
Hayatta bir amacımızin olmasi gerçekten çok önemli, tutunacak bir şeyler olmalı mutlaka
İkinci dünya savaşı konulu filmler beni çok etkiliyor, izledikten sonra bir süre etkisinden cikamiyorum :KK43:

Mutluluk Tuzağı kitabında değerlerimizi belirlemenin yaşam kalitemizi arttırma konusunda ne kadar önemli olduğuna deginilmiş. Bu zaten uzak olduğum bir konu değil, üzerine sıkça kafa yordugum ama ozellikle elecda elecda sayesinde her yılın sonunda sistematik bir şekilde değerlendirme yaptığım ve yeni sene için değerlerim doğrultusunda yeni hedefler belirlediğim bir konu. Bir kez daha oturdum ve bazı başlıklarda değerlerimi gözden geçirdim. Üzerinde çalışma isteyen ilk başlık annelik.
Annelik:
-sevgi dolu, şefkatli, pozitif, öfkesini yönetebilen, atik, doğru bir örnek teşkil edebilen, rehber olabilen, destekleyici, sabırlı, neşeli bir anne olmak istiyorum.

Bu değerler doğrultusunda üzerinde çalışılması gereken ilk hedefim: Öfkesini yönetebilen bir anne olmak..

Kısa vadeli hedeflerim: Her öfkelendiğimde;
*1 bardak su içeceğim
*derin nefes alacağım
*Ona kadar sayacağım.

Orta vadeli hedeflerim: Her öfkelendigimde çocuklarıma sıkıca sarilacagim.

Uzun vadeli hedefim: Öfkemle ilgili yazılar yazacağım.

Mutluluk Tuzağı kitabında değerlerimizi belirlemenin yaşam kalitemizi arttırma konusunda ne kadar önemli olduğuna deginilmiş. Bu zaten uzak olduğum bir konu değil, üzerine sıkça kafa yordugum ama ozellikle elecda elecda sayesinde her yılın sonunda sistematik bir şekilde değerlendirme yaptığım ve yeni sene için değerlerim doğrultusunda yeni hedefler belirlediğim bir konu. Bir kez daha oturdum ve bazı başlıklarda değerlerimi gözden geçirdim. Üzerinde çalışma isteyen ilk başlık annelik.
Annelik:
-sevgi dolu, şefkatli, pozitif, öfkesini yönetebilen, atik, doğru bir örnek teşkil edebilen, rehber olabilen, destekleyici, sabırlı, neşeli bir anne olmak istiyorum.

Bu değerler doğrultusunda üzerinde çalışılması gereken ilk hedefim: Öfkesini yönetebilen bir anne olmak..

Kısa vadeli hedeflerim: Her öfkelendiğimde;
*1 bardak su içeceğim
*derin nefes alacağım
*Ona kadar sayacağım.

Orta vadeli hedeflerim: Her öfkelendigimde çocuklarıma sıkıca sarilacagim.

Uzun vadeli hedefim: Öfkemle ilgili yazılar yazacağım.
Mikancım seni tekrar gördüğüme çok sevindim ❤️

X