Annedir ne yapsa yeridir mi?

Gerçekten beni anlayan biri. Üzüldüm cidden annenizle böyle olmanıza. Varmış demek ki bizim gibi olanlar.

Evet cidden tüm yollar denendi. O dram filmlerindeki acıklı yüzleşme sahneleri yapıldı fonda ağır müziklerle😅ağlaşıldı, geçmiş yad edildi. Silahlar kenara bırakıldı. yok arkadaş en saçma konudan hop başa sarıyor. Bu sefer kendime inancim kalmıyor. Ya o kadar yol katettim yine başaramadım sakin kalamadim diye.
Bazen olayları olduğu gibi kabullenmek gerek. Düzeltmeye çalışmak işe yaramıyorsa düzeltmeyin. Size de yazık. Sizi yıpratmayacak ve üzmeyecek mesafeli bir diyalog yeterli diye düşünüyorum.

Ben annemle kendimi bildim bileli hiç yakın olmadım. Ne çocukken, ne yetişkinken. Bir kez bile dertleşmedim. Bir kez bile anne gibi sıcak ve sahiplenici davranışına şahit olmadım. Neden kendimi yıpratayım o annedir diye? Ben de evladım, o anneyse. Sevmeyecekse, hor görecekse, nefret kusacaksa getirmeseydi dünyaya. Ben mi istedim? Bu yüzden böyle olan annelere tahammülüm yok benim. İdare et dedikleri zaman elektrik çarpmış gibi oluyorum. Beni bir ömür yıpratmış, evlat deyip bağrına basmamış kadını ben niye idare ediyorum pardon? O annelik görevini tam yaptımı ki ben evlatlık görevini tam yapmak zorundayım?

Allah insana bir kere yaşama fırsatı veriyor. Bunun ikincisi yok. Onu da bizi hiçe sayanlar uğruna feda etmemeliyiz bence. Anne bile olsa.

Bu telefon açılmayınca triplere normalde de karşıyım
Her sn telefon elimde gezemiyorum öyle olamıyorum
Bazen başka odada unuttuğum, çalarken banyoda yada wcde olduğum, tel. İçerdeyken balkon yıkadığım yada çöp atmaya gittiğim dönerkende konu komşuya 5 dk oyalandığım zamanlar birileri mutlaka arar
Kutsal Bi varlıkmış gibi davranamıyorum telefona
Sırf bu yüzden eşimden yaklaşık 8 sene boyunca trip yedim
Adam artık alıştı mesela
Başıma bişey geleceği varsa gelir 112 ararım yada vadem dolmuşsa ölür giderim
İşte zaten buna engel olamaz
Çocuklara bişey olsa ben varım zaten elimden geleni yaparım
Hastaneyse hastane yani
He arar 3 4 saat dönüş yapmazsam evet sorumsuzluk ama 2 saat Bi işim olabilir aklıma telefon gelmeyebilir
Yada geçse uyumuş olabilirim
Bazı insanların bunları düşünmesi Lazım
Gerçekten telefonla yaşamayanlar var
Ya cidden bir şey olmuşsa zaten geçmiş olsun. Önce de belirttim telefonla yapılacak bir müdahale yok. Bu telefon açmamaya saranların olayi anksiyeteden ya bence. Yani o an napabilirsin ki. Sakin düşünemiyorlar
Benim defalarca aramamı görmeyip ertesi gün dönen de kendisi🤦🏽‍♀️görmemiş. Ben iyi olduğuna şükrettim sadece.

Merhaba güzel kadınlar,

Bu sorunu yazip yazmamak konusunda çok arada kaldim. İçimde duracağına burda dursun dedim🙂

Benim annemle ilişkim hiç cevremde gördüğüm anne-kız ilişkileri gibi olmadi. Normali de yoktur bu işin tabi de. Öyle birbiriyle cok iyi anlaşan insanlar olmadık, küçükken çok takardım bu duruma ama büyüdükçe gördüm ki mükemmel aile yok. Neyse küçüklüğüme inmiyim ordan çıkamam😑 Özetle zorla evlendirilmiş gibi birlikte hayat tüketen anne baba. Bitmeyen kavga gürültü. Annemin ben öleyim o zaman, ben kimim ki zaten tripleri ve göstermelik intihar girişimleri ile kapanış. Bu kadar duygusuz yazdığıma bakmayin küçükken ne ağlardım. Ah o minnoş yüreğim😢. Ne çok üzmüşüm kendimi boşuna. Tabii sonrasında terapiler... Hatta psikiyatrist annen düzelmeden olmaz demişti annemi ikna edemeyince ben evden topuk topuk.

Neyse bugun ki olaya geleyim. Son bir haftadir gündüz uykularına alıştım. Annem de son bir haftadir bana sardı. İki haftada bir arayan kadın arıyor. İnatla o saati hissedip ariyor. Sorun değil uçak modu diye bir şey var dedim. Bugun de yine arar belki diye uçak moduna aldım telefonu. Almaz olaydım...Teli bir açtım hemen beni ara mesajlari. İki saat ya ne olmuş olabilir dedim. Aradım "sen tek yaşıyorsun, sana bir sey oldu, öldün sandım" diye bana bagiriyor. Telefonu niye kapatiyormuşum. Ya dedim aranmak istemedim olabilir. İki saat kapaliydi sadece tel. Ya iyiyim işte diyorum hala kiziyor ağlıyor. Dedim aynısı sana da oldu. Hatta beni ertesi gün aramişti. Ben senin iyi olduğunu öğrenince tamam dedim. Hala ne diye büyütüyosun dedim. (burada ses yukselmeye başladi tabi). Ağlamasina cidden hiç üzülemiyorum. Aksine bende sinir yapiyor. Ağlarken devam ediyor keşke ölsem ben, ben hiç iyi davranilmayi haketmiyorum, neyi hak ediyorum ki zatenler falan. Bir de asla mantıklı bir cümlesi yoktur. Sanki dünyadaki herkes birleşmiş onun ölmesini istiyormuş gibi davranır ve asla ama aslaaa es vermez bunlari sayarken. Bu ölme laflarini falan duyunca bana geldiler yine. 5 yaşında gibi her olaydan dram çıkarıp buraya bağlıyosun, yeter artık şu laflarin zerre etkilemiyor beni dedim bağırarak. Arama beni bidaha dedi kapattı. Arada daha cümleler var da sinirden hatırlamiyorum.

Ya gerçekten terapi, kitap, eğitim vs... Çok fazla şey denedim yillardir. Hayatimın en sorunsuz kaygısız mutlu zamanlarını yaşıyorum şükür. Fakat kadın bu kafaya sarınca geliyolar bana da. Aylarca aramaz şimdi. Ne kadar umursamamaya çalışsam da benim de aklımın kenarında durur. Tedavi ol desem gitmez. Offf bıktım bu drama queenlikten ya. Aman işte yazınca biraz olsun rahatladım.

Nasıl bir iç dökmeyse 1 sayfa tutmuş😱kusura bakmayın artık
Merak edip sitem etmesi normal de, diger aglama bağırma vs ler pek normal degil.

Sizi anlıyorum açıkçası galiba biraz bıkkınlık gelmiş hissizleşmişsiniz ama şöyle düşünün gerçekten anlattıklarınıza göre annenizin ruhu hasta tedaviye ihtiyacı var ama kabul etmiyor haklısınız her yolu denemişsiniz ama lütfen hasta olduğunu bildiğiniz için biraz daha anlayışlı olun tabiki bi sabır sınırınız var ama mesela uyumadan önce ben uyuyorum anne diye mesaj atın ben ver biraz hesap veriyormuş ya da çocukça gelebilir ama karşı tarafın davranışlarına bakılırsa böyle davranmak bence en mantıklısı karar sizin size bol bol sabırlar diliyorum Allah annenize de bi an önce akıl fikir ve şifa versin

Ben buna katilmiyorum. Hasta isz, tedavi olsun. Etrafi bu şekilde hep ekstra hasas olacajsa, tabiki kadin tedavide olmaz. Niye olsunki? Herkes etrafinda ona uyum sağliyor, fir dönüyor.

Ve kadin bu hastaliği kullaniyor işte. Herhangi birşeyde, ben hastayim diyebilir. Önce bir tedavu olsun, mücadele etsin ondan sonra konu sahibide tabiki 10 adim ona yaklaşir.

strawberryland strawberryland Hiç umursama, kendini kötü his etme. Aramazsa aramasin. Bu seni değersiz kilmiyor. Annen senin ile bir bağin olmasini istiyorsa, gitsin tedavi olsun. Seninde çocukluğun kötü geçti, bunun hirsini sen çocuğundan çikarirmisin? Hayir bak gittin tedavi oldun.

Bazen olayları olduğu gibi kabullenmek gerek. Düzeltmeye çalışmak işe yaramıyorsa düzeltmeyin. Size de yazık. Sizi yıpratmayacak ve üzmeyecek mesafeli bir diyalog yeterli diye düşünüyorum.

Ben annemle kendimi bildim bileli hiç yakın olmadım. Ne çocukken, ne yetişkinken. Bir kez bile dertleşmedim. Bir kez bile anne gibi sıcak ve sahiplenici davranışına şahit olmadım. Neden kendimi yıpratayım o annedir diye? Ben de evladım, o anneyse. Sevmeyecekse, hor görecekse, nefret kusacaksa getirmeseydi dünyaya. Ben mi istedim? Bu yüzden böyle olan annelere tahammülüm yok benim. İdare et dedikleri zaman elektrik çarpmış gibi oluyorum. Beni bir ömür yıpratmış, evlat deyip bağrına basmamış kadını ben niye idare ediyorum pardon? O annelik görevini tam yaptımı ki ben evlatlık görevini tam yapmak zorundayım?

Allah insana bir kere yaşama fırsatı veriyor. Bunun ikincisi yok. Onu da bizi hiçe sayanlar uğruna feda etmemeliyiz bence. Anne bile olsa.
Ya artik o mesafeli diyaloğu başlatan taraf olmayı bile istemiyorum cidden. Çok yorulmuşum ona karşı. 20 küsürlerime kadar ya kavga ya herkesin küs olduğu evde yaşadım. Her tartışmada anormal tepkiler verilir sanıyordum ya şaka gibi😅😅tek çocuk olmak da zor böyle bir ailede. Bir gün geliyor ki tüm algı sisteminizin yanlış olduğunu öğreniyorsunuz. Bağımlı kişilik modeli, terk edilme korkusu ne ararsan vardı bir ara. Tabii ki bunun getirdiği saçma sapan ilişkiler. Hayatımın bir kısmını silme şansim olsa gözüm kapalı silerdim o zamanlari. Kendimi bencil hissediyorum bazen ama gerçekten elimden gelen bu kadar artık. Annenizle size de sorunsuz bir hayat diliyorum.

Ben o kadar minnoş olamayacağım maalesef. Evet , anneniz cidden normal değil. Siz ona el uzattığınız halde aynı şeyleri devam ettiriyor ise araya mesafe koyun. Ruh sağlığınız size lazım çünkü.
Başa dönüyoruz maalesef evet benim de yorulduğum nokta bu. Kafayı toplayana kadar aramamak en sağlıklısı olacak. Teşekkürler.

Başa dönüyoruz maalesef evet benim de yorulduğum nokta bu. Kafayı toplayana kadar aramamak en sağlıklısı olacak. Teşekkürler.
Kesinlikle. Annemizdir canımızdır elbet ama biz de insanız. Biz bitiyoruz ama o anne (!) adı altında sonsuz kredi beklenmesini mantıksız buluyorum. Kendinizi dinleyin.

Herkesin ayrı bir hayatı var.
Zor çocukluk yaşayan insan belli bir yaştan sonra gözünü sıkı sıkı kapatmazsa etrafa verdiği zararı fark eder, tedavi olur.
Hem tedavi olmayayım, hem duygu sömürüsü yapayım, hem herkes beni çeksin.

Çözüme kapalı anne karşısında konu sahibi de kendi sağlığını korumak zorunda.
Ben çeksin demedim zaten diğer mesajımda uzak durma şansınız varmış, uzak durun dedim. Sadece çok da içerleme ruh sağlığı yerinde değil belli ki demek istedim. Belli bir yaş üstü de ne yazık ki psikologa falan kolay kolay gitmiyor. Son yıllarda daha çok değeri anlaşılan şeyler ruh sağlığı için bir şeyler yapmak.

Aralarda bir yerde dayağını da yedim yazmışsınız. Ölsem balkondan atlayayım falan psikolojik şiddetin alası. Kimsenin çocuğuna bunları yapmaya hakkı yok. Ben anne olduktan sonra bu tip istismarcı annelere öfke duymaya başladım. İnsan savunmasız yavrulara bunu nasıl yapar diye. Sayıca da hiç az değiller. Konu sahibi asla çekmek zorunda değilsiniz. Telefonda bağırmaya mı başladı, kesin iletişimi. Hasta olan tedavi olsun, başkasını hasta etmesin.

Değil iki saat, aradığı zaman telefonu açmayayım 5 dakika içinde eşim ev okul neresi varsa arar. Bazen derste oluyor, yemek yapıyorum veya telefonu duymuyorum... Bir kere arkadaşımı aramış, derste olduğumu öğrenince mesaj atmıştı. Bu durumda bile fırça yemiştim... O yüzden asla anneme sorun dert anlatmam...

Aralarda bir yerde dayağını da yedim yazmışsınız. Ölsem balkondan atlayayım falan psikolojik şiddetin alası. Kimsenin çocuğuna bunları yapmaya hakkı yok. Ben anne olduktan sonra bu tip istismarcı annelere öfke duymaya başladım. İnsan savunmasız yavrulara bunu nasıl yapar diye. Sayıca da hiç az değiller. Konu sahibi asla çekmek zorunda değilsiniz. Telefonda bağırmaya mı başladı, kesin iletişimi. Hasta olan tedavi olsun, başkasını hasta etmesin.
Anne olmayı çok isterim ama böyle bir anne olmaktan o kadar çok korkuyorum ki. Görmediğim şeyi becerememekten korkuyorum. Hani kocam falan olmasa da olur sadece anne olayım. Off yine gereksiz duygusala bağladım. Gideyim de terapiye gireyim🙂

Değil iki saat, aradığı zaman telefonu açmayayım 5 dakika içinde eşim ev okul neresi varsa arar. Bazen derste oluyor, yemek yapıyorum veya telefonu duymuyorum... Bir kere arkadaşımı aramış, derste olduğumu öğrenince mesaj atmıştı. Bu durumda bile fırça yemiştim... O yüzden asla anneme sorun dert anlatmam...
Oyyy anneniz de zormuş. Ben katlanamazdım. Gerçi dısardan katlanamam dediğimiz şeylerle büyüyünce kanıksıyoruz galiba onları. O yüzden Allah size de kolaylık versin.

Ben buna katilmiyorum. Hasta isz, tedavi olsun. Etrafi bu şekilde hep ekstra hasas olacajsa, tabiki kadin tedavide olmaz. Niye olsunki? Herkes etrafinda ona uyum sağliyor, fir dönüyor.

Ve kadin bu hastaliği kullaniyor işte. Herhangi birşeyde, ben hastayim diyebilir. Önce bir tedavu olsun, mücadele etsin ondan sonra konu sahibide tabiki 10 adim ona yaklaşir.

strawberryland strawberryland Hiç umursama, kendini kötü his etme. Aramazsa aramasin. Bu seni değersiz kilmiyor. Annen senin ile bir bağin olmasini istiyorsa, gitsin tedavi olsun. Seninde çocukluğun kötü geçti, bunun hirsini sen çocuğundan çikarirmisin? Hayir bak gittin tedavi oldun.
O kadar haklısınız ki. İşte çevresinde kimse yok. Yalnız yaşıyor. Vicdan yapıyorum ne kadar umrumda değil desem de. Babam da ayrılmış da olsa merak eder. Hastalanınca elinde çicek hastaneye gelmişti🙂 hep annene saygını kaybetme ne yaparsa yapsın annendir der. Ama cidden çok yorucu. Tedavi olmaz asla. Böyle geldi böyle gider zaten ne kadar ömrüm kaldı ki kafasında. Bazen öldüğünü düşünüyorum cidden üzülürüm ama mesela Allah korusun babama bir şey olsa toparlanamam galiba uzun bir süre. Çocuğum olsa bunların yüzde birini yaşasa mahvolurum ya. İşte anneme göre klasik söz anne olunca anlarsın. Hatta çocuğun olmasin diye bedduasi var 2 sene önce. Tuttu galiba😅bunları yaşıycak bir canlı dünyaya getirmektense getirmemek daha mantıkli tabii ki.

Psikolojisi iyi olmayan insanlar tedaviyi reddediyorsa bence topuklamakta haklısın.
Bulaşıcı hastalık gibi.
Evde sürekli grip olan biri var düşün sürekli seni hasta ediyor, sonra bir bakıyorsun kronikleşen öksürük bilmem ne, zatürre falan olup çıkıyor...
Psikolojik olarak destek almaya ihtiyacı olanları kendimizden uzaklaştıralım, dışlayalım demiyorum yanlış anlaşılma olmasın.
Reddeden kişilerle kendinizi hasta etmeyecek mesafeden ilişkinizi yürütün diyorum.
Onların tercihi sizin hayatınızı mahvetmemeli...

Anne olmayı çok isterim ama böyle bir anne olmaktan o kadar çok korkuyorum ki. Görmediğim şeyi becerememekten korkuyorum. Hani kocam falan olmasa da olur sadece anne olayım. Off yine gereksiz duygusala bağladım. Gideyim de terapiye gireyim🙂
Bence çok da iyi anne olursunuz merak etmeyin.
Benim ki de aynı sizden iki eksik bir fazla.
Normalde pek aramaz ama bir defa birkaç saat ulaşamamış telefon çekmiyor diye nerde olduğumuzu öğrendiği halde nerdeyse ilçeyi ayağa kaldırmış.
Çünkü amac yine beni suçlu çıkarmak ve fedakar cefakar anne rolü.
Neyse bunlar uzun meseleler de asıl önemli olan siz içinizdeki çocuğu iyilestirin.
Bu konuda çok güzel farkındalık oluşturacak kitaplar var Doğan Cüceloğlu vs gibi.
Bir de Tülay Kök var psikolog YouTube dan takip edin derim.
Bana çok iyi geldi.
Hatta cüzi bir miktar terapi odaları konuları var şemalar üzerine çalışıyor.
Ondan da istifade edebilirsiniz.
Sizin anneniz öyle diye siz de öyle olacak değilsiniz.
Hatta bu sorgulamalar olmayacağınızin işareti çünkü sorgulamama durumunda zaten anneniz gibi olmayı kaniksamis olacaktıniz.
Siz bu zinciri kirmissiniz zaten uygulamada da yaparsınız emin olun.
Beddua etti de çocuk sahibi olmaya fırsat olmuyor diye icsellestirmeyin bunu.
Karışık mi anlattım bilmiyorum ama işin özü sizde çözüm de sizde.
O öyleymis öyle kabul etmek lazım.
Ben bu şekilde telkinlerle ve videolarla migren tipi baş ağrısıni bile yendim hamdolsun.
Şifa Allah'ın izniyle sizde sizin kendinize inanmanizda.
Allah kolaylık versin.

X