Annem bencil mi yoksa beni mi sevmiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Boşver canım hiç bunları dusunme üzme kendini değişmez ki annen onunla ilgili hayal kurma iyi şag olsun uzak olsun ne güzel allah sana nimetler vermiş atanmissin anne oluyosun ondan yüz kere daha iyi anne olursun mutluluklar i😍

Anneniz kendi hırslarını sizden çıkarıyor ya da kendince motive ediyor o ders iş evlen gibi konularda

Oğlu kutsal zaten, değerli, o buradan da bakılınca görülüyor

Bunlar dışında belli bir eğitim kültür birikimi altı anne kv modeli çoğu benzer

Mesela o paranı yiyemedim lafı çok meşhur kv dem de eşime demişti

Üzülmeyin annenize az bilgi verin söylediğini geçiştirin yani neden oruç tutmuyorsun dendiğinde malum hamileyim deyin kapatın konuyu

o ben şöyleydim deyince ben değilim deyin ya da benle Allah arasında deyin cevap vermeyin

İyi bir anne olacaksınız sağlıkla kucağınıza alın

Anneniz klasik bildiğimiz erkek çocuk sevdalısı annelerin bir tık üstü bence
Sizi seviyor mu sevmiyor mu bilemem tabi ki
Ama size iyi hissettirmiyorsa kendini ki hiç iyi anı hatırlamıyorum demişsiniz bence hiç de görüşmek zorunda değilsiniz
Zaten hayatınızın büyük kısmını olumsuz anlamda etkilemiş bari bundan sonrasını iyi geçirin

Doğumunuza çok az kalmış, siz de artık anne olacaksınız bence bebeğinize eşinize mutluluğunuza odaklanın. Kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin ki bebeğiniz mutlu bir evde büyüsün.
Sorununuza gelince beni şaşırtmadı çok fazla var böyle anne babalar. Erkek evlat düşkünlüğü. Söyleyecek söz bulamıyorum.

Ama benim kendi fikrim bu yaşa kadar büyütmüş okutmuş minnet duymalıyım vs ben buna katılmıyorum. Dünyaya gelmeyi biz istemedik, anne baba olmak istediler korunmadılar dünyaya geldik. Yani onlar istedi ve biz olduk. Tabi ki bir zahmet yedirip içirsinler yani. Aynı şekilde bizler de isteyerek bebek yapıyoruz bir zahmet bakalım o çocuğa.
Ve eşimi alıp ziyarete gittiğimde durumları olmasına rağmen bir kek çırpmayan anneme kimse kusura bakmasın hatasını anlayıp telafi etmek isteyene kadar gitmem.

Siz daha duygusalsınız anladığım kadarıyla. Anlattıklarınıza üzüldüm. Ama lütfen siz daha fazla üzülmeyin. Bebeğiniz ve eşinizle mutlu olun. Ne güzel ki ailenize minik bir birey katılıyor :)

Tek kızım. Herkes sen tek kızsın değerlisindir diyor. Benimse içim yangın yeri...

sen tabi ki çok değerlisin.. bu değeri annen belirlemiyor. bir insan olarak çok değerlisin..
maalesef evlat ayrımı yapan ve aşırı da bencil bir annen var. bugüne kadar yaşadıklarını sırtında bir yük olarak geleceğe taşımamaya çalış ki eşinle evladınla huzurlu bir hayatın olsun..
anneni hayatından çıkaramayacağın için böyle kabul et ve beklenti içine girme. iletişimini de minimumda tut..

Doğuma bir aydan az bir süre kaldı. Annem başka şehirde ben başka. Telefonda konuşurken oruç tutuyor musun dedi. Hayır dedim. Niye tutmuyorsun dedi. E hamileyim dayanamıyorum dedim. Ben nasıl dayanıyordum üç çocuk doğurdum hepsinde tuttum ben insan değil miydim vs diye konuştu. Neyse tartıştık kapattık. Geçmişe dönüp bakıyorum da sanki annemle hiç güzel anılarımız yok.

Kpssye hazırlandığım zamanlar dışarı çıkıp eve geldiğimde kitaplarımı yere atılmış şekilde bulurdum.

Evlenen arkadaşlarımı görünce bana aşağılayıcı şekilde davranırdı. Evlen diye diretirdi. Neyse evlendim. Niye onunla evlendin dedi.

En çok kırıldığım şeylerden biri evlendikten sonra ailemin yanına ilk gidişimde annem dedi ki doğurup büyüttüm çalışıp kazandım eller yiyor. (Evlenmeden hemen önce atanmıştım.)

Grip olmuştum üzerimde battaniye var. Annem geldi üzerimdeki battaniyeyi aldı abimin üzerine örttü. Burnum sızlamıştı.

Eşimle bizimkilere gittiğimizde annem hiçbir şey hazırlamaz. Çay ve bizim giderken aldığımız abur cuburu yeriz. Halbuki abim kız arkadaşını tanıştırmak için bize getirmişti. Annem sofrayı donatmıştı. Kıskançlık değil ama kendimi değersiz hissediyorum ve eşime mahçup oluyorum.

Yine abimin kız arkadaşına çocuğunuz olursa ben bakarım sen hiç merak etme vs demişti. Arkadaşlarıyla çay ortamında(kayınvalidem de var ) bizden konu açılınca çocukları olursa ben bakamam hastayım falan demiş. Bunu çocukluk arkadaşım bana söyledi. Onun annesi anlatmış ona da.

Çalıştığım zamanlar doğudayım annemden çok uzakta. Beni arayıp huzursuz ederdi. Kaynananla kavga ettim. Onun ağzını yırtarım. Biliyorsun beni diyordu. Yani napabilirim ki 10-11 saatlik mesafeden onların kavgalarına.

Atandıktan sonra anneme para verirdim. Belki içi ısınır bana diye. Bulaşık makinesi aldım. Senin makinen nasıl bundan büyük mü dedi? Biraz daha büyük dedim. Bana niye küçük aldın dedi. Sonrasında kestim ben de para vermeyi bir şeyler almayı.

Neyse uzattım. Genel olarak durum bu. Anne olmaya çok yakın olduğum bu zamanlarda bunlar aklıma geliyor. Annem beni sevmiyor mu? Çünkü bakıyorum da erkek çocuklarına sınırsız sevgi fedakârlık yaparken ben sanki üvey evladıyım. Neden böyle ki? Annemden nefret etmiyorum üzülüyorum ikimiz adına. Anne kız olamadık. Bundan sonrası için de olamayacak mıyız?
Benim de erkek kardeşim var 2 kız kardeşiz durumlar aynı kızkardeşim de ben de devlet memuruyuz okurken bile çalıştık her masrafımızı kendimiz karşıladık baba yoktu çünkü evlendim hala arayıp para istiyor oğluna eşim izin vermiyor dedim en son kızkardeşimde ev aldım masrafım çok veremem dedi şimdi biz hayırsız evlat olduk oğluşuna para yedirmiyoruz diye oğluşuda 26 yaşında yani ama bakıma muhtaç her daim 1 erkek için 3 kadın pervane olduk yıllardır niye çünkü o erkek pipisi var töbe töbe ya

Sizi anlıyorum. Benim annem de iyi bir anne değil. Anne kız ilişkisini kuramamak insanın içini burkuyor. Ama sorun sizde değil, annenizde.

Çok etkiliyor bu davranışları insanın psikolojisini. değersizlik hissini insanın içine işletiyor. Ne güzel ki okumuş mesleğinizi almışsınız. İhtiyacınız yok bundan sonra ona.

siz ona özenip, bulaşık makinesi almışsınız. Yine laf etmiş. Bakalım oğlu, gelini hiçbir şey alacak mı? Hiç umurlarında olacak mı? Sanmıyorum.

yaptıklarını içselleştirmeyin. Onun hatası olarak görün. Ben mesafe koyarak hallettim bu işi. Beklentiyi sıfıra indirdim. Böylece hayalkırıklığı ihtimali de sıfırlandı otomatik olarak. Devamlı görüşürüz ama derdimi anlatmam, nasılsın, iyi misin sohbetimiz.

Ama bu noktaya gelene kadar 20 Li yaşlarım bayağı zor geçti. Gözüne girmeye çalıştım. Evlendim beğenmedi. Çocuğum oldu. Hayatını kararttın dedi. 2. Çocuğu erteledim, KPSS kazandım. Oğullarımın düğünlerini yap dedi. Yaptım. Çok para harcıyorsun düğünler için dedi. Düğünlerimi bitirdim.27 yaşında menapoza girdiğimi öğrendim. Hemen tüp benek başladım. Tedavi tutmadı. Ben sana söylemiştim olmayacağını, paranı heba etmeye yer arıyorsun dedi. 2. Tedavide haber bile vermedim ona, moralimi bozmasın diye ki, etrafımdaki anneler hep kızlarıyla beraber geçirdiler bu süreçleri. Doktor annemin menapoz zamanını sorunca, öğrendim ki, annem de 28 yaşında menapoza girmiş. İkisi bağlantılı oluyormuş genelde. erken çocuğun oldu, hayatını mahvettin diye başımın etini yiyen kadın, aslında biliyormuş benim için de böyle bir ihtimalin olduğunu ama söyleme gereği bile duymamış. Anne olunca anlarım dedim, anne oldum, baktım hiç de doğru değilmiş yaşadıklarım.

Anneleriyle güvenli bağları olan kişiler pek anlamaz bunu, yapmasaydın derler ama bu çocukluktan aşılanan bir şey. Belki beni sever beklentisi, hep kendini sevdirmeye çalışma, Kendinde bir hata olduğunu düşünme. Bilinçli olmadan yaptığınız bir şey bu. Ta ki tak edene kadar bir yerde.

Bende bu 30 yaşında oldu. Onun İçin kariyerimi bıraktıktan, iki oğlunu evlendirdikten, çocuk tedavileri gördükten sonra. Aramız kötü değil şimdi. Beklenti olmayınca, üzüntü de olmuyor, kavga da.

siz bulaşık makinesiyle anlamışsınız bunu. Yine benden daha akıllıymışsınız 😀 bundan sonra da beni sevmiyor mu diye düşünmeyin. Seviyordur belki ama çok eksik ve yanlış bir biçimde. Yengenç e katılıyorum. Böyle bir insana çocuğunuzu emanet etmek istemezsiniz, çünkü aynı hisleri sizin çocuğunuza da aşılar. O yüzden hiç canınızı sıkmayın. Mesleğinizi almış, evlenmişsiniz. Bundan sonra kendi ailenize, mutluluğunuza odaklanın.

Sizi anlıyorum. Benim annem de iyi bir anne değil. Anne kız ilişkisini kuramamak insanın içini burkuyor. Ama sorun sizde değil, annenizde.

Çok etkiliyor bu davranışları insanın psikolojisini. değersizlik hissini insanın içine işletiyor. Ne güzel ki okumuş mesleğinizi almışsınız. İhtiyacınız yok bundan sonra ona.

siz ona özenip, bulaşık makinesi almışsınız. Yine laf etmiş. Bakalım oğlu, gelini hiçbir şey alacak mı? Hiç umurlarında olacak mı? Sanmıyorum.

yaptıklarını içselleştirmeyin. Onun hatası olarak görün. Ben mesafe koyarak hallettim bu işi. Beklentiyi sıfıra indirdim. Böylece hayalkırıklığı ihtimali de sıfırlandı otomatik olarak. Devamlı görüşürüz ama derdimi anlatmam, nasılsın, iyi misin sohbetimiz.

Ama bu noktaya gelene kadar 20 Li yaşlarım bayağı zor geçti. Gözüne girmeye çalıştım. Evlendim beğenmedi. Çocuğum oldu. Hayatını kararttın dedi. 2. Çocuğu erteledim, KPSS kazandım. Oğullarımın düğünlerini yap dedi. Yaptım. Çok para harcıyorsun düğünler için dedi. Düğünlerimi bitirdim.27 yaşında menapoza girdiğimi öğrendim. Hemen tüp benek başladım. Tedavi tutmadı. Ben sana söylemiştim olmayacağını, paranı heba etmeye yer arıyorsun dedi. 2. Tedavide haber bile vermedim ona, moralimi bozmasın diye ki, etrafımdaki anneler hep kızlarıyla beraber geçirdiler bu süreçleri. Doktor annemin menapoz zamanını sorunca, öğrendim ki, annem de 28 yaşında menapoza girmiş. İkisi bağlantılı oluyormuş genelde. erken çocuğun oldu, hayatını mahvettin diye başımın etini yiyen kadın, aslında biliyormuş benim için de böyle bir ihtimalin olduğunu ama söyleme gereği bile duymamış. Anne olunca anlarım dedim, anne oldum, baktım hiç de doğru değilmiş yaşadıklarım.

Anneleriyle güvenli bağları olan kişiler pek anlamaz bunu, yapmasaydın derler ama bu çocukluktan aşılanan bir şey. Belki beni sever beklentisi, hep kendini sevdirmeye çalışma, Kendinde bir hata olduğunu düşünme. Bilinçli olmadan yaptığınız bir şey bu. Ta ki tak edene kadar bir yerde.

Bende bu 30 yaşında oldu. Onun İçin kariyerimi bıraktıktan, iki oğlunu evlendirdikten, çocuk tedavileri gördükten sonra. Aramız kötü değil şimdi. Beklenti olmayınca, üzüntü de olmuyor, kavga da.

siz bulaşık makinesiyle anlamışsınız bunu. Yine benden daha akıllıymışsınız 😀 bundan sonra da beni sevmiyor mu diye düşünmeyin. Seviyordur belki ama çok eksik ve yanlış bir biçimde. Yengenç e katılıyorum. Böyle bir insana çocuğunuzu emanet etmek istemezsiniz, çünkü aynı hisleri sizin çocuğunuza da aşılar. O yüzden hiç canınızı sıkmayın. Mesleğinizi almış, evlenmişsiniz. Bundan sonra kendi ailenize, mutluluğunuza odaklanın.
Sessin yazdıklarını dikkatle oku aynılarını ben de yazacaktım gerek kalmamış yazmama
Uzak ol annene koy mesafeni gitsin
Artık anne olacaksın ve nasıl bir anne olmaman gerektiğini kendi yaralarından biliyorsun
Hamileyken hele hiç üzme kendini bebeğin huzursuz olmasın onun yüzünden annen hep böyleymiş zaten
Eğer eşin ve ailesi hayırlı insanlarsa onlara sarıl sen de

Bunları düşünmeyin, düşünmek iyi gelmiyor. Sadece şunu biliyorum o ayırdıkları evlatları ile sınanıyorlar hem de çok acı bir şekilde. Sonra kıymet biliyorlar. Geçmişi tramvalarla dolu bir insan olarak biliyorum.

Yapacağınız tek şey evladınızla birlikte iyileşmek, yeniden büyümek, sevgi merhamet verdikçe içinizde yepyeni filizlere sebep olacak.

Umarım eşiniz ve çocuklarınızla çok mutlu olursunuz
Neden böyle bende bilmiyorum, doğurmamak gibi bir seçenek de var, bi çocuğun kendini değersiz ve aşşağılanmış hissini hayatına davranışlarına etkilerini, yıllar geçse de unutmamayı ben çok iyi anlıyorum
Annem fazla yapmasa da babamdan gördüm bende, erkek kardeşim var benim, ona sevgi doluydu bana ise çöpmüşüm gibi davranırdu ortaokul sırasında, sen erkek çocukla bir misin demişti bana
Ne oldu biliyor musunuz ben herşeyine destek oldum maddi manevi, küçükken çocuk aklımla umarım oğlun sana çektirir demiştim, demez olaydım, ne çektirmek, neler yaptı anlatsam sığmaz, şuan diyorki babam sen birtanesin keşke 10 tane kızım olsaydı bir tane oğlum olmasaydı
Çok geç baba, içimdeki üzüntüleri gideremezsin
Ama kendimize onlarla mesafeli olarak iyi davranabiliriz bundan sonra

Bunları düşünmeyin, düşünmek iyi gelmiyor. Sadece şunu biliyorum o ayırdıkları evlatları ile sınanıyorlar hem de çok acı bir şekilde. Sonra kıymet biliyorlar. Geçmişi tramvalarla dolu bir insan olarak biliyorum.

Yapacağınız tek şey evladınızla birlikte iyileşmek, yeniden büyümek, sevgi merhamet verdikçe içinizde yepyeni filizlere sebep olacak.
Hem de ne sınanmak ben anlatsam sayfalar yetmez, 20li yaşlardan sonra bilinen kıymet insanın gönlünü onarmaya yetmiyor malesef ama yapacak bsy yok
En iyisi kendimize odaklanmak oluyor

Hem de ne sınanmak ben anlatsam sayfalar yetmez, 20li yaşlardan sonra bilinen kıymet insanın gönlünü onarmaya yetmiyor malesef ama yapacak bsy yok
En iyisi kendimize odaklanmak oluyor

Aynen öyle. Şimdi el üstünde tutuyor, derdi olunca anlatıyor ama ben artık büyüdüm. Çaresiz değilim duygusal olarak, sığınmıyorum.

Herkesin anne babasiyla az çok sorunu var işte. Üni deyken bir arkadaşım annesinin sürekli onu elestirdiginden bahsederdi. Telefonla aramazdı biLe onu. Bütün islerini babasıyla hallederdi babası arkadaşı gibiydi. Sizin annenizin davranışları da normal değil üzülmek yerine kendi hayatınıza odaklanin benim annem niye böyle değil demek bir işe yaramıyor maalesef. Bi beklentiniz olmasın fazla sık ziyarete gitmeyin.

Aynen öyle. Şimdi el üstünde tutuyor, derdi olunca anlatıyor ama ben artık büyüdüm. Çaresiz değilim duygusal olarak, sığınmıyorum.
Evet şimdi ben tek yaşıyorum eve gitsem etrafımda dönerler onu yer misin bunu yapyım mı, istemiyorum bsy yapmayın sizi görmeye geldim yeter diyip geçiyorum

Doğuma bir aydan az bir süre kaldı. Annem başka şehirde ben başka. Telefonda konuşurken oruç tutuyor musun dedi. Hayır dedim. Niye tutmuyorsun dedi. E hamileyim dayanamıyorum dedim. Ben nasıl dayanıyordum üç çocuk doğurdum hepsinde tuttum ben insan değil miydim vs diye konuştu. Neyse tartıştık kapattık. Geçmişe dönüp bakıyorum da sanki annemle hiç güzel anılarımız yok.

Kpssye hazırlandığım zamanlar dışarı çıkıp eve geldiğimde kitaplarımı yere atılmış şekilde bulurdum.

Saçma sapan yobaz düşünceleri vardır. Ama sadece bana işleyen. Salonda kimse yokken TV karşısında sırtüstü yatıyorum. Öyle yatma diyorum sana Allah'tan ayıp demişti. Üstüm başım açık değil. Yani anlamazdım. Hava sıcak yanıyorum dediğim zaman öyle yanıyorum denmez derdi.

Evlenen arkadaşlarımı görünce bana aşağılayıcı şekilde davranırdı. Evlen diye diretirdi. Neyse evlendim. Niye onunla evlendin dedi.

En çok kırıldığım şeylerden biri evlendikten sonra ailemin yanına ilk gidişimde annem dedi ki doğurup büyüttüm çalışıp kazandım eller yiyor. (Evlenmeden hemen önce atanmıştım.)

Grip olmuştum üzerimde battaniye var. Annem geldi üzerimdeki battaniyeyi aldı abimin üzerine örttü. Burnum sızlamıştı.

Eşimle bizimkilere gittiğimizde annem hiçbir şey hazırlamaz. Çay ve bizim giderken aldığımız abur cuburu yeriz. Halbuki abim kız arkadaşını tanıştırmak için bize getirmişti. Annem sofrayı donatmıştı. Kıskançlık değil ama kendimi değersiz hissediyorum ve eşime mahçup oluyorum.

Yine abimin kız arkadaşına çocuğunuz olursa ben bakarım sen hiç merak etme vs demişti. Arkadaşlarıyla çay ortamında(kayınvalidem de var ) bizden konu açılınca çocukları olursa ben bakamam hastayım falan demiş. Bunu çocukluk arkadaşım bana söyledi. Onun annesi anlatmış ona da.

Çalıştığım zamanlar doğudayım annemden çok uzakta. Beni arayıp huzursuz ederdi. Kaynananla kavga ettim. Onun ağzını yırtarım. Biliyorsun beni diyordu. Yani napabilirim ki 10-11 saatlik mesafeden onların kavgalarına.

Atandıktan sonra anneme para verirdim. Belki içi ısınır bana diye. Bulaşık makinesi aldım. Senin makinen nasıl bundan büyük mü dedi? Biraz daha büyük dedim. Bana niye küçük aldın dedi. Sonrasında kestim ben de para vermeyi bir şeyler almayı.

Neyse uzattım. Genel olarak durum bu. Anne olmaya çok yakın olduğum bu zamanlarda bunlar aklıma geliyor. Annem beni sevmiyor mu? Çünkü bakıyorum da erkek çocuklarına sınırsız sevgi fedakârlık yaparken ben sanki üvey evladıyım. Neden böyle ki? Annemden nefret etmiyorum üzülüyorum ikimiz adına. Anne kız olamadık. Bundan sonrası için de olamayacak mıyız?
Bakın benim ananem de anneniz gibiydi 4 kızı vardı 3 de oğlu vardı, erkek çocuklarına daha fazla önem verirdi , kızları arasında da ayrım yapardı biz kız çocuklarının evlatları olarak çocukken ananemizden çok çektik hiç unutmam sofrada otururken bile yemeği önümüzden çekip erkek çocuğunun evladının önüne koyardı, biz kız çocuklarının çocuğu olarak hiç değer görmedik ve sürekli erkek çocuklarının evlatları ile kıyaslandik, gel zaman git zaman ben ilk defa öğretmenlik yapmaya kendi paramı kazanmaya başlayınca bile tebrik etmek yerine aaa seni öğretmen mi yapmışlar diye küçümsedi o kadar zoruma gitti ki yani kız çocuklarını ve onların çocuklarını o kadar küçümsüyordu ki bizlere hicbir güzel işi yakistiramiyordu, hayat bu ya yıllar geçti o çok övdüğü oğulları elindeki bütün mal varlığına bir gecede kandırarak el koydu
( kız kardeşlerini de kandırdılar) ve gelinin yanında yaşarken hem o erkek çocuklarının çocukları hemde gelin çok zulmetti , maaşını elinden aldılar, ananem sonradan hatasını çok geç ömrünün son zamanlarında anladı şimdi hem kız çocuklarına hemde kız çocuklarının çocuklarına o kadar iyi ki , beni aramadan asla duramaz bu hareketini pişmanlık olarak anladığım için ben onu affettim ve artık kızmıyorum ona , cahillik böyle bişey annende ilerde anlayacak ama geç olacak bazı şeyler için..

Saçma sapan yobaz düşünceleri vardır. Ama sadece bana işleyen. Salonda kimse yokken TV karşısında sırtüstü yatıyorum. Öyle yatma diyorum sana Allah'tan ayıp demişti. Üstüm başım açık değil. Yani anlamazdım. Hava sıcak yanıyorum dediğim zaman öyle yanıyorum denmez derdi.

Açıkçası ilk birkaç paragrafı okudum sadece. Hamileyken oruç tutulur tutulmaz dinen bilemem ama henüz gelişmekte olan bir bebeği alacağı vitamin ve mineralden yoksun bırakmak. Aç susuz bırakmak haksızlık geliyor bana. ben mahrum bırakılmasına karşıyım. Buna saygı duymayan insanları da muhatap almam.

İnsanları değersiz hissettirerek motive etmek mi olurmuş. Öyle bir şey yapıyorsa da yanlış bir yöntem değil mi? Koskoca yetişkin bir insan çocuk bile bu şekilde motive edilmez. Bence motive etmekle alakası olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleme:
İnsanları değersiz hissettirerek motive etmek mi olurmuş. Öyle bir şey yapıyorsa da yanlış bir yöntem değil mi? Koskoca yetişkin bir insan çocuk bile bu şekilde motive edilmez. Bence motive etmekle alakası olduğunu düşünmüyorum.
Hırs alma gibi daha çok. Yani benim hissettiğim bu ama neyin hırsını alıyor benden. Ben ne yaptım ki ona evladı olmaktan başka

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X