Annem boşanmamı istiyor ne yapmalıyım?

Mhendsanne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ağustos 2021
531
1.029
30
Merhabalar, ben 28 yaşında bi kadınım geçen yıl iş yerimden biri bana olan duygularını açtı bir süre görüştük daha yakından tanıştık ve bende hoşlandım ondan, çocukken geçirdiğim rahatsızlık dolayısıyla çocuğum olmayacaktı ona anlattım bu durumu o da kabul etti ve evlenmek istediğini söyledi evlenmeye karar verdik ama anneme söylemeye çekindim zaten ben özelimi anneme anlatmaya hep çekindim çünki hiç bir zaman kararlarıma saygılı olmadı hep eleştiri hep müdahale,.

Teyzelerim vasıtası ile konu anneme ulaştı ama annem bir türlü ısınmadı eşime boyunu kilosunu sarışınlığını bahane etti hep ve bana layık görmedi onu ama güç bela kabullendi sırf aynı yerde çalışıyor yüz yüze bakıyoruz diye

Eşimin ailesinin 7 yıl kadar önce bir kavgaları olmuş babası ceza almış uzun yıl ama 5 sene kadar yattıktan sonra mahkeme kararı ile dava ertelenmiş ve kayın pederim salınmış dışarı ailelerin tanışma sırasında kötü bir durum yoktu ama iş nişana gelince mahkeme oldu ve bu defa hem babası hem amcaları gene ceza aldı uzun yıllar, ama karara itiraz süreci başladı ve avukatlar çok kısa süre sonra kararın bozulacağını söyledi

Eşim ve annesi nişandan önce anneme olayları anlattılar ama tamamını değil yüzeysel olarak nasılsa karar bozulacak diye, ama karar bir türlü çıkmadı bu şekilde ilerledi herşey annemin ve ailemin kısıtlı bilgisi ile, 3 ay kadar nişanlı kaldım 3 ay ömründen 30 yıl aldı annem her gün burnumdan getirdi ne söz ne nişan, ne alışverişler ne nikah ne ev dizme, annem ısınmadı mı ısınmaz birine ve onu memnun etmek çok zordur, hep fazlasını ister çünkü bir gün bile karşısında durup evlenecem ben seviyorum demedim ama tamm evlenmem de demedim o üzerime geldiköe ağladım, herkese yemin verdirmiş (allah korusun) cenazesine beni istemiyormuş

Biz herşeye rağmen geçen sene kasım ayında evlendik eşim iyi biri ve bana değer veriyordu. Ama ben anneme olayları anlatmadım diye vicdanım hep sızladı çünkü sorular soruyor ama ben cevap veremiyorum Bazen yalan söylemek zorunda kalıyordum, evli olmama rağmen evde ne yemek yaptığımdan eşimin bana aldığı hediyelere kadar heşeye olumsuz yorum yaptı ve bana her fırsataa eşimi de ailesini sevmediğini söylerdi tamm eşimin ailesi de düşüncesiz annem çok ince eler sık dokur çünkü,

Ben 4 gün önce ne varsa anlattım anneme af diledim ama annem aşırı tepki verdi ve beni ve ailemi kandırdılar onlar sende buna izin verdin dedi bi daha beni istemediğini sildiğini söyledi aşırı aşırı sert dille, eşimi de beni de evden kovdu.

Şimdi bana diyorki bırak gel ya ben ya o diyor ben eşimi seviyorum ayrılmak istemiyorım ama annem olmadan da yaşayamam ben hep evlendiğim adamın ailem tarafında sevilip saygı görmesini diledim annemin gurur duyacağı bir evlilik yapmak istedim ama olmadı annem eşimden nefret ediyor zar zor ısınmıştı. Ama bunları duyunca hepten gitti artık annem ömür boyu affetmez affetse bile başıma kakar hep çok uzun oldu kusura bakmayın ama içim çok dolu 😓😓😓

En iyi cevap
Ne kadar olmasa anne yüregi..bastan korkacak tedirgin olacak ama zamanla alışacak. Eger eş tarafından ve ailesi tarafından kötü bir muamele görmüyorsanız ayrilmayin zamana bırakin derim.zaman her derdin ilacı. Anneniz bosan dedikce bu konuda konusmak istemiyorum deyip baska konu acin.israr ederse kapatin telefonu ya da baska odaya gecin. Illa kabullenecek. Bu devirde dogru adami bulmak kolay degil.ama annenizin de gönlünü edin.gorusmeyi kesmeyin küsmeyin.Allah hanenize saadet versin mutluluk versin insAllah 😊 ha bir de kalpleri birbirine ısıtan esmayi çekin. Hergun ya Vedud ya Allah deyin bol bol.Allah annenizin gönlünü sakinletsin evliliginizi kabullensin saygi ve sevgi duysun diye.
Eşimle aynı boydayız bir kere bu sorun, ben yüksek lisans o lisans mezunu bu sorun, ailesi aşırı düşüncesiz ve bencil anneme göre bu sorun, ailesi bana değer verir sever sayar ama annrme karşı değer vermiyorlar diye bana da değer vermezlermiş cicim ayları bitince, bana değer verselermiş zaten anneme de değer verirlermiş bu sorun, ben çalışıyormuşum param varmış bu yüzden kıymetliymişim bu sorun, eşimden az fazla kazanıyorum bu sorun, eşimin ailesinin borçları var ve eşimde onlara destek olmak zorunda haliyle evimin ihtiyaçlarını genellikle ben karşılıyorum bu yüzden eşim ve ailesi beni paramı yiyormuş bunlar ve bunun gibi zilyon tane sorun varmış bu yüzden
Sorun dediği şeylerin çoğu sorun değil, kalanı da hallolmayacak şeyler değil. Annenizin altın yumurtlayan tavuğunu almışlar ondan bu tantana.

Benim önceden geçirdiğim mükemmel 2 yıllık bir nişan dönemi var ayrılmaya gerçekten karar verdikten sonra eşime bir aydınlanma geldi sanırım. Çekilecek gibi bir durum değil .
3 oğul annesi olacaksınız sırtınız yere gelmez tabii:KK68:
Gerçekten seviyormuş ki hemen toparlamış bravo valla..

Vallahi orasını bilemiycem artık sırtım yere gelmez mi yoksa sırtıma mı çıkarlar 🤭🤭 herkes evinde mutlu olsun, benim tek beklediğim saygı. Tabi önce büyükler sevecek, bir zamanlar genç olduklarını unutmadan her şeye burun sokmuycaklar ki küçükler de büyüğünü sayıp sevsin. Bu işler hep birbirine bağlı, yani insani ilişkiler. Hep bana hep bana, hep ben ben ben demekle sadece nefret ettiriyorlar 🤦🏻‍♀️

Merhabalar, ben 28 yaşında bi kadınım geçen yıl iş yerimden biri bana olan duygularını açtı bir süre görüştük daha yakından tanıştık ve bende hoşlandım ondan, çocukken geçirdiğim rahatsızlık dolayısıyla çocuğum olmayacaktı ona anlattım bu durumu o da kabul etti ve evlenmek istediğini söyledi evlenmeye karar verdik ama anneme söylemeye çekindim zaten ben özelimi anneme anlatmaya hep çekindim çünki hiç bir zaman kararlarıma saygılı olmadı hep eleştiri hep müdahale,.

Teyzelerim vasıtası ile konu anneme ulaştı ama annem bir türlü ısınmadı eşime boyunu kilosunu sarışınlığını bahane etti hep ve bana layık görmedi onu ama güç bela kabullendi sırf aynı yerde çalışıyor yüz yüze bakıyoruz diye

Eşimin ailesinin 7 yıl kadar önce bir kavgaları olmuş babası ceza almış uzun yıl ama 5 sene kadar yattıktan sonra mahkeme kararı ile dava ertelenmiş ve kayın pederim salınmış dışarı ailelerin tanışma sırasında kötü bir durum yoktu ama iş nişana gelince mahkeme oldu ve bu defa hem babası hem amcaları gene ceza aldı uzun yıllar, ama karara itiraz süreci başladı ve avukatlar çok kısa süre sonra kararın bozulacağını söyledi

Eşim ve annesi nişandan önce anneme olayları anlattılar ama tamamını değil yüzeysel olarak nasılsa karar bozulacak diye, ama karar bir türlü çıkmadı bu şekilde ilerledi herşey annemin ve ailemin kısıtlı bilgisi ile, 3 ay kadar nişanlı kaldım 3 ay ömründen 30 yıl aldı annem her gün burnumdan getirdi ne söz ne nişan, ne alışverişler ne nikah ne ev dizme, annem ısınmadı mı ısınmaz birine ve onu memnun etmek çok zordur, hep fazlasını ister çünkü bir gün bile karşısında durup evlenecem ben seviyorum demedim ama tamm evlenmem de demedim o üzerime geldiköe ağladım, herkese yemin verdirmiş (allah korusun) cenazesine beni istemiyormuş

Biz herşeye rağmen geçen sene kasım ayında evlendik eşim iyi biri ve bana değer veriyordu. Ama ben anneme olayları anlatmadım diye vicdanım hep sızladı çünkü sorular soruyor ama ben cevap veremiyorum Bazen yalan söylemek zorunda kalıyordum, evli olmama rağmen evde ne yemek yaptığımdan eşimin bana aldığı hediyelere kadar heşeye olumsuz yorum yaptı ve bana her fırsataa eşimi de ailesini sevmediğini söylerdi tamm eşimin ailesi de düşüncesiz annem çok ince eler sık dokur çünkü,

Ben 4 gün önce ne varsa anlattım anneme af diledim ama annem aşırı tepki verdi ve beni ve ailemi kandırdılar onlar sende buna izin verdin dedi bi daha beni istemediğini sildiğini söyledi aşırı aşırı sert dille, eşimi de beni de evden kovdu.

Şimdi bana diyorki bırak gel ya ben ya o diyor ben eşimi seviyorum ayrılmak istemiyorım ama annem olmadan da yaşayamam ben hep evlendiğim adamın ailem tarafında sevilip saygı görmesini diledim annemin gurur duyacağı bir evlilik yapmak istedim ama olmadı annem eşimden nefret ediyor zar zor ısınmıştı. Ama bunları duyunca hepten gitti artık annem ömür boyu affetmez affetse bile başıma kakar hep çok uzun oldu kusura bakmayın ama içim çok dolu 😓😓😓
Neyi duydu son kısımda o kısmı bir ben mi anlamadım

Üzgünüm ama anneniz haklı. Feci şekilde kandırılıyorsunuz gibi duruyor. Eminim o yaralama olayı anlatıldığı gibi değildir. Ayrıca eşinizin ailesini masum gösterebilmek için bahanelerin arkasına sığınmayın.
Bakın görün annem haklıymış diyeceğiniz günler yakındır. Resmen siz maddi manevi sömürülüyorsunuz ama aşktan gözünüz kör olmuş.
Borç olayı benim de kafamı bulandırdı ama konu sahibinin annesinin aman kızımı kimlere emanet ettim diye telaşa düştüğünü sanmıyorum, altın yumurtlayan tavuğunu kaybetmiş, onun telaşında. Konu sahibinde kendi hayatını yönetebilecek bir basiret olmadığını gördüm maalesef. Anne böyle, koca tarafı belirsiz. Yazık.

Gerçekten seviyormuş ki hemen toparlamış bravo valla..

Vallahi orasını bilemiycem artık sırtım yere gelmez mi yoksa sırtıma mı çıkarlar 🤭🤭 herkes evinde mutlu olsun, benim tek beklediğim saygı. Tabi önce büyükler sevecek, bir zamanlar genç olduklarını unutmadan her şeye burun sokmuycaklar ki küçükler de büyüğünü sayıp sevsin. Bu işler hep birbirine bağlı, yani insani ilişkiler. Hep bana hep bana, hep ben ben ben demekle sadece nefret ettiriyorlar 🤦🏻‍♀️
Kesinlikle hak veriyorum size büyükler cocuklari evleneceği zaman bir tuhaf oluyorlar . Siz belli ki öyle olmayacaksınız severler bence gelin hanımlar gerçi bu devirde iyilik yaramıyor 😂

Kesinlikle hak veriyorum size büyükler cocuklari evleneceği zaman bir tuhaf oluyorlar . Siz belli ki öyle olmayacaksınız severler bence gelin hanımlar gerçi bu devirde iyilik yaramıyor 😂
Allah'ın izniyle, kimsenin benim yüzümden huzursuz olmasını istemem, hep duamdır ilerde olur da o günleri görürsem oğullarımla gelinlerimşn yuvasında benim yüzümden tatsızlık olmasından sana sığınırım Rabbim, canımı al daha iyi diyorum. Çünkü ben çok çektim, defalarca boşanma aşamasına geldik, bu acıyı kimsenin yaşamasını istemem, hele ki öz anne öz evladına bunu asla yapmamalı, yapamamalı..

Eşinle olan herşey aramızda kalmalıydı, ayrıca öyle annen herseyini soramaz sorsa bile siz bilgi vermemeliydiniz eşinizin aldığı hediyesine kadar pes yani, burda suçlu anneniz değil sizsiniz, Tm anneniz başta kızmış istememiş ama evlenmişsiniz hala anneye herşeyi anlatma derdine düşmüşüşnüz

Ben kısa bir zaman olucak nasılsa eşim için de hassas bu konular diye söylemedim belki söylemeye gerek kalmadan sorunlar ortadan kalkar diye bekledim ama rüyalarıma girdi bu durum vicdanım rahat bırakmadı eşime de evime de odaklanamadım bu yüzden o sebeple anlattım
Annenize bağımlı bir kişiliğiniz var bence yardım almalısınız, suçluluk hissiniz bu yüzden, siz Türkiyede ki erkeklerin kadın versiyonusunuz, tam da bu sebepten evlilikler yürümüyor...

Evet korkuyorum annemin bana sırt çevirmesinden, ona bişey olmasından, bizimkiler eski kafalı biraz eşler evlenir ama aileler de evlenir mantığı var yani. Ailede üniversite okuyan, bi işte çalışan kendi tanıştığı biri ile evlenen ilk kadınım hali ile onların kafa yapısını değiştiremiyorum bir anda
Okumuşsunuz ama birey olamamışsınız maalesef , önce bunu çözün

"Annemin gurur duyacagi bir evlilik yapmak mi"? Enteresan bir bakis acisi..Annenize yalan söylemeniz kötü olmus, madem yalan söylediniz sussaydiniz. Annenize yaranmaya calisirken basinizi yakmissiniz bos yere. Anneniz size duygusal siddet uyguladigi icin kendinizi de suclu hissedeceksiniz nerdeyse kendinize bir hayat kurdugunuz icin. Hic saglikli bakis acilar degil bunlar
Türk erkeklerinin kadın versiyonunu ile karşı karşıyayız 😅

Daha bekarken de öyle hissederdim biliyormusunuz benim sonum ya mezar ne akıl hastanesi diye, bazen temizinden delirmeyi hiç birşeyin farkında olmadan yaşamayı belkş bir akıl hastanesinde iğnelerle sakşnleşen biri olmayı öyle diliyorum ki, tek kurtuluşum bu gibi grliuor bazen
Tedavi olun böyle şeyler demeyin lütfen..

Bunu değiştirmek sizin elinizde biliyorsunuz değil mi? İnsanız ve her şey bizler için. Aynı şeyleri siz de yaşamız olabilirdiniz, şu muameleyle karşılaşsaydınız ne yapardınız? Nasıl hissederdiniz? Eğer müslümansanız kitabımızda bile babanın suçunun cezasını oğlu, oğlunun yani evladının cezasını da baba üstlenmez yani kimsenin hatasının bedelini kimse ödemez diyor. Annenizin tavrı çok itici ve kırıcı. Siz eşinizi seviyorsanız ve mutluysanız şu zamana kadar koyamadığınız o sınırları artık koymalısınız. Merak etmeyin hiçbir anne evladından vazgeçemez.

Şahsen ben kayınvaldeniz yerinde olsam şu olanlar karşısında çok farklı bir tavırla cevap verirdim fakat kadın sakinmiş. Kşmse kşmsenin anne babasına saygısızlık yapamaz fakat deli eğler gibi de kimse kimsenin anne babasının kahrını çekmek zorunda değil.
Kayınvalidem kötü biri değil ama çok düşüncesiz ne bana ne anneme bi saygısızlığı kırıcı lığı olmadı ama kendini sevdirmek içğnde en ufak bişey yapmadı ne arar hal hatır sorar ne başka bişey, annem çok ince düşünceli hediyeler alır arar sorardı hal hatır sorardı ama kayınvalidemden bişey görmeyincr bunu da başıma kaktı.
Annemin egoları da var şimdi mesela bana dedi ki en başında bunları bana söyleseydin ben zaten seni vermezdim bunlara gelselerdi az bana yalvarsalardı kapımda gidip gelselerdi sen benden saklayarak beni onların yanında değersizleştirdin diyor

Eşimin de birtakım sıkıntıları var yani doğuştan gelen rahatsızlıktan dolayı cocuğumuz olmuyor bunu bana evlenmeden önce soyledi kabul ettim evlendik tedavilere başladık Allah nasib etmedi olmadı evladımız annem hep bize destek ama ben üzüldüğüm için haliyle o da üzülüyor ama hiç bir zaman eşimin fırsatını vermemek için anneme eşimin durumunu aslında bildiğimi bile bile evlendiğimi söylemedim. Siz de yanlış yapmışsınız söylemeyecektiniz heleki anneniz despot ve kesin kararlı olduğunu bile bile
Allah kolaylık versin size de umarım en kısa zamanda evlat sahibi olursunuz

Boğuluyorum hem ikilimde kalmaktan inanın ben normalde böyle biri değilim dışardan herkes beni olgun kararlarını veren güçlü biri olarak görür ama işin iç kısmı öyle depil malesef, 🥺
Sizin bir suçunuz yok, anneniz bazı rolleri size yüklemiş ve siz yıllarca bunu görev edinmişsiniz, bu yüzden de anneyi sürekli memnun görmek istiyorsunuz bence bundan sonra birazda kendinizi memnun edin , annenize değer verin ama emir kulu olmayın, muhakkak bu konuda psikolog yardımı alın çok iyi gelir size , en azından suçluluk duygunuzdan kurtulursunuz..

Kayınvalidem kötü biri değil ama çok düşüncesiz ne bana ne anneme bi saygısızlığı kırıcı lığı olmadı ama kendini sevdirmek içğnde en ufak bişey yapmadı ne arar hal hatır sorar ne başka bişey, annem çok ince düşünceli hediyeler alır arar sorardı hal hatır sorardı ama kayınvalidemden bişey görmeyincr bunu da başıma kaktı.
Annemin egoları da var şimdi mesela bana dedi ki en başında bunları bana söyleseydin ben zaten seni vermezdim bunlara gelselerdi az bana yalvarsalardı kapımda gidip gelselerdi sen benden saklayarak beni onların yanında değersizleştirdin diyor
Anneniz ince düşünceli değil; gösteriş meraklısı, yaptığını da şanım yürüsün, hasbelkader kimlere geldiklerini görsünler ayağını denk alsınlar diye yapıyor. Daha makul bir modeli bende var, ordan biliyorum. Eşinizin annesi de benim gibi samimiyetsizliği görünce kendini geri çekmiş olabilir, mesela ben samimiyet görünce canımı bile verebilecek biriyim, pekala eşinizin annesi de böyle olabilir.

Karşılık bekleyerek bi şeyler yapmak insanı yıpratır, hediye adı üstünde takas değil içinden gelirse alırsın, o da bana alsın diye değil. Bende çok severim vermeyi, 20 verdiysem bi iki dönüş olur. Hiç de karşılık beklemediğim için ondan hiç dertlenmedim.

Kapıda yalvartmak falan, çok enteresan gerçekten. Benim de oğullarım var, kimseye gidip yalvaramam Allah'tan başka, ne acayip ne kaprisli düşünceler bunlar.

Bakın kv düşüncesiz demişsiniz, her insanın yapısı farklıdır. Kimi mesafelidir, zamanla kaynaşır, kimisi gördüğü samimiyete göre karşılık verir kimi de istese de o yakınlığı gösteremez. Önemli olan ne biliyor musunuz? Aranıza fitne sokmaması, sizi üzmemesi, fesatlık hasetlik yapmaması gibi gibi.. fena bir kayınvaldeniz olsaydı, aldığı hediyeleri gözünüz görmezdi.

Mühim olan insanı insan olduğu için sevmektir, kendini sevdirmek için bitakım oyunlara veya gösterişe girmeye gerek yok bence de. Beni sevmeye karakterime kişiliğime bakarak değil de alıp verdiğimle, yapıp ettiğimle karar verecekse sevmesinler zaten. Bunun için kolay olan her şey zorlaşıyor işte..

Evet korkuyorum annemin bana sırt çevirmesinden, ona bişey olmasından, bizimkiler eski kafalı biraz eşler evlenir ama aileler de evlenir mantığı var yani. Ailede üniversite okuyan, bi işte çalışan kendi tanıştığı biri ile evlenen ilk kadınım hali ile onların kafa yapısını değiştiremiyorum bir anda
Değiştirmek zorunda değilsin bu hayat senin, sen ne istersen o olur
Haklısınız psikolojik olarak benim de annemin de derin tadaviye ihtiyacı var. Eşime direk boşanalım demedim, ama biz bi hata ettik evlilik zamanımız yanlıştı bu olaylar durulmadan evlenmemiz hataydı, annem de yeterince kırıldı, ben annemlete gideyim olaylar çözülene kadar orda kalayım dedim
Saçmalamışsın, annenin istediğini yapıyorsun. Bu gün o eve gittin bir kaç güne boşanma kararını da alırsın. O olaylar kaç yılda çözülğr farkında mısın, annen için boşamışsın aslında adamı ama farkında değilsin. Annenin gölgesisin sen, asla kendin olamayacaksın. Çok yazık.

Değiştirmek zorunda değilsin bu hayat senin, sen ne istersen o olur

Saçmalamışsın, annenin istediğini yapıyorsun. Bu gün o eve gittin bir kaç güne boşanma kararını da alırsın. O olaylar kaç yılda çözülğr farkında mısın, annen için boşamışsın aslında adamı ama farkında değilsin. Annenin gölgesisin sen, asla kendin olamayacaksın. Çok yazık.
Annem de annaneme benim gibi hatta benden fazlası diyebilirim onun gönlü olsun diye yapmayacağı şey yok bundan da çok şikayetçi aslında, ama diğer taraftan da sürekli ben annemin yüzü asılmasın kızmasın diye tek laf etmem siz saygısızsınız diyerek bizi eleştirir kıza hrp (biz yani ben ve kardeşlerim). Yami kendisi annrsine nasılsa benim de öyle olmamı bekliyor hep, 3 kız kardeşiz ablam epilepsi hastası ve tek başına idare edebilecek kabiliyette değil engelli bir birey, kız kardeşim aşırı asi ve başına buyruk ne olursa çat çat cevap verir herkese annemde dahil, benim nişanlılık dönemimde annemin karşısında mesela anneme bana bunları yapamazsın dedi ablam iyi dayanıyor sen kıymetini bilmiyorsun dedi, durum böyle olunca da annemin annesine davrandığı gibi evlat olma sorumluluğunu da bana yükledi

Bu konuda bu şekilde annemle konuşmam mümkün değil, annem eşimden bahsedip onu iyi olarak anlatmama bile gıcık oluyor, ilk tatilimize çıkmıştık 1 hafta kadar herşeyi eşimle birlikte yaşadık eşimin adını vererek bahsetmem gayet normalken, tatil dönüşü teyzelerime falan tatilde gezdiğimiz yerleri yaptığımız şeyleri anlattım diye beni uyarma ihtiyacı hissetmiş olmalı ki, "kızımı mutlu etmiş ne güzel günler geçirmişler" demek yerine bidaha ortamda sürekli onun adını anarsan öldürüm seni koca delisi misin sen diye azarllamıştı beni ikimiz yalnız kalınca. Kaldı ki karşısında eşimi seviyorum ayrılamam diyeyim
E ayrilin o zaman.

X