Annem boşanmamı istiyor ne yapmalıyım?

Mhendsanne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ağustos 2021
531
1.029
30
Merhabalar, ben 28 yaşında bi kadınım geçen yıl iş yerimden biri bana olan duygularını açtı bir süre görüştük daha yakından tanıştık ve bende hoşlandım ondan, çocukken geçirdiğim rahatsızlık dolayısıyla çocuğum olmayacaktı ona anlattım bu durumu o da kabul etti ve evlenmek istediğini söyledi evlenmeye karar verdik ama anneme söylemeye çekindim zaten ben özelimi anneme anlatmaya hep çekindim çünki hiç bir zaman kararlarıma saygılı olmadı hep eleştiri hep müdahale,.

Teyzelerim vasıtası ile konu anneme ulaştı ama annem bir türlü ısınmadı eşime boyunu kilosunu sarışınlığını bahane etti hep ve bana layık görmedi onu ama güç bela kabullendi sırf aynı yerde çalışıyor yüz yüze bakıyoruz diye

Eşimin ailesinin 7 yıl kadar önce bir kavgaları olmuş babası ceza almış uzun yıl ama 5 sene kadar yattıktan sonra mahkeme kararı ile dava ertelenmiş ve kayın pederim salınmış dışarı ailelerin tanışma sırasında kötü bir durum yoktu ama iş nişana gelince mahkeme oldu ve bu defa hem babası hem amcaları gene ceza aldı uzun yıllar, ama karara itiraz süreci başladı ve avukatlar çok kısa süre sonra kararın bozulacağını söyledi

Eşim ve annesi nişandan önce anneme olayları anlattılar ama tamamını değil yüzeysel olarak nasılsa karar bozulacak diye, ama karar bir türlü çıkmadı bu şekilde ilerledi herşey annemin ve ailemin kısıtlı bilgisi ile, 3 ay kadar nişanlı kaldım 3 ay ömründen 30 yıl aldı annem her gün burnumdan getirdi ne söz ne nişan, ne alışverişler ne nikah ne ev dizme, annem ısınmadı mı ısınmaz birine ve onu memnun etmek çok zordur, hep fazlasını ister çünkü bir gün bile karşısında durup evlenecem ben seviyorum demedim ama tamm evlenmem de demedim o üzerime geldiköe ağladım, herkese yemin verdirmiş (allah korusun) cenazesine beni istemiyormuş

Biz herşeye rağmen geçen sene kasım ayında evlendik eşim iyi biri ve bana değer veriyordu. Ama ben anneme olayları anlatmadım diye vicdanım hep sızladı çünkü sorular soruyor ama ben cevap veremiyorum Bazen yalan söylemek zorunda kalıyordum, evli olmama rağmen evde ne yemek yaptığımdan eşimin bana aldığı hediyelere kadar heşeye olumsuz yorum yaptı ve bana her fırsataa eşimi de ailesini sevmediğini söylerdi tamm eşimin ailesi de düşüncesiz annem çok ince eler sık dokur çünkü,

Ben 4 gün önce ne varsa anlattım anneme af diledim ama annem aşırı tepki verdi ve beni ve ailemi kandırdılar onlar sende buna izin verdin dedi bi daha beni istemediğini sildiğini söyledi aşırı aşırı sert dille, eşimi de beni de evden kovdu.

Şimdi bana diyorki bırak gel ya ben ya o diyor ben eşimi seviyorum ayrılmak istemiyorım ama annem olmadan da yaşayamam ben hep evlendiğim adamın ailem tarafında sevilip saygı görmesini diledim annemin gurur duyacağı bir evlilik yapmak istedim ama olmadı annem eşimden nefret ediyor zar zor ısınmıştı. Ama bunları duyunca hepten gitti artık annem ömür boyu affetmez affetse bile başıma kakar hep çok uzun oldu kusura bakmayın ama içim çok dolu 😓😓😓

En iyi cevap
Ne kadar olmasa anne yüregi..bastan korkacak tedirgin olacak ama zamanla alışacak. Eger eş tarafından ve ailesi tarafından kötü bir muamele görmüyorsanız ayrilmayin zamana bırakin derim.zaman her derdin ilacı. Anneniz bosan dedikce bu konuda konusmak istemiyorum deyip baska konu acin.israr ederse kapatin telefonu ya da baska odaya gecin. Illa kabullenecek. Bu devirde dogru adami bulmak kolay degil.ama annenizin de gönlünü edin.gorusmeyi kesmeyin küsmeyin.Allah hanenize saadet versin mutluluk versin insAllah 😊 ha bir de kalpleri birbirine ısıtan esmayi çekin. Hergun ya Vedud ya Allah deyin bol bol.Allah annenizin gönlünü sakinletsin evliliginizi kabullensin saygi ve sevgi duysun diye.
Ne kadar olmasa anne yüregi..bastan korkacak tedirgin olacak ama zamanla alışacak. Eger eş tarafından ve ailesi tarafından kötü bir muamele görmüyorsanız ayrilmayin zamana bırakin derim.zaman her derdin ilacı. Anneniz bosan dedikce bu konuda konusmak istemiyorum deyip baska konu acin.israr ederse kapatin telefonu ya da baska odaya gecin. Illa kabullenecek. Bu devirde dogru adami bulmak kolay degil.ama annenizin de gönlünü edin.gorusmeyi kesmeyin küsmeyin.Allah hanenize saadet versin mutluluk versin insAllah 😊 ha bir de kalpleri birbirine ısıtan esmayi çekin. Hergun ya Vedud ya Allah deyin bol bol.Allah annenizin gönlünü sakinletsin evliliginizi kabullensin saygi ve sevgi duysun diye.
Allah razı olsun, sürekli dilimde dua allaha yalvarıyorum zaten ama nasıl olur bilmiyorum evlenirkende hayırlsını istemiştim, şimdi de hayırlısı neyse o olsun diyorum, inşallah rabbim kolay geçiririr 🥺

Konu sahibi de annesine bağımlı olduğu için, annesine yalan söylemiş olmak vicdani bir yük verdi sanırım. Uykuları falan kaçmış olabilir bence. Halbuki bazı aileler yalan söylenmeyi hakediyor. Vicdan yapmaya gerek yokmuş.
Aynn öyle oldu yüzüne bakamıyordum, annemle bir an bile yalnız kalmak istemiyordum, gerçi daha önce de annemle yalnız kalmak istemezdim bunaltırdı çümkü beni hiç yoktan bişeyler çıkarır sonra tatmin edici cevap vermeyince de. Sürekli söylenir dururdu bekarken de şimdi de

Eşimle aynı boydayız bir kere bu sorun, ben yüksek lisans o lisans mezunu bu sorun, ailesi aşırı düşüncesiz ve bencil anneme göre bu sorun, ailesi bana değer verir sever sayar ama annrme karşı değer vermiyorlar diye bana da değer vermezlermiş cicim ayları bitince, bana değer verselermiş zaten anneme de değer verirlermiş bu sorun, ben çalışıyormuşum param varmış bu yüzden kıymetliymişim bu sorun, eşimden az fazla kazanıyorum bu sorun, eşimin ailesinin borçları var ve eşimde onlara destek olmak zorunda haliyle evimin ihtiyaçlarını genellikle ben karşılıyorum bu yüzden eşim ve ailesi beni paramı yiyormuş bunlar ve bunun gibi zilyon tane sorun varmış bu yüzden
Bunların birkismi sorun zaten, normal değil ki. Annenin bu kadar müdahale etmesi sana hata yaptıracak o belli. Uyarıp köşeye cekilseymis. Annem konu açınca kapa. Eşine ve ailesine temkinli ol. Evin her şeyine sen koşma, o da ihtiyaçlari karşılasin. Alışıp senin görevin belleyecekler, ilk itirazında kötü olacaksın. Madem aile babası olacak ekonomik gücü yok, evlenmeseydi. Belki de kullaniliyorsundur

Bu nasıl bir soru dünden beri denk geliyor başlık yazmayım dedim de tutamadım kendimi.
Eşimden emin değilsem zaten evli kalmam, yok evliysem de 3. Kişilerin söz hakkı dahi olamaz.

Burda okumuyor muyuz?

Annesigil yüzünden kocam bana boşanma davası açtı diyenleri. Sonra da demiyor muyuz annesigilde değil suç kocan adam değilmiş diye.

Kıssadan hisseyi buradan siz alın.

@mhen Bence ilk başta düşünenecektiniz,
anneniz istemediği halde evlenmişsiniz.
Sonra niye anlattınız?sizin bu evliliğe inancınız yok.
Anneler tabiki sevilir.
Sizinki sevgimi?bağımlılık mı?anlamadım.
Bundan sonraki hayatınız da mutluluklar.

Yaa cidden çok güzel düşünüyorsunuz bende aynı fikirdeyim bir anne oğlunun veya kızının mutsuzluğundan nasıl mutlu olabilir aklım almıyor. İnşallah oğullarınızın karşısına da sizin gibi düşünen kızlar çıksın
Amin Allah razı olsun çok mutlu oldum bu duanızla, gözlerim doldu hatta.. Allah sizi ve evlatlarınızı da hayırlı merhametli insanlarla karşılaştırsın inşaAllah 🤲🥰

Merhabalar, ben 28 yaşında bi kadınım geçen yıl iş yerimden biri bana olan duygularını açtı bir süre görüştük daha yakından tanıştık ve bende hoşlandım ondan, çocukken geçirdiğim rahatsızlık dolayısıyla çocuğum olmayacaktı ona anlattım bu durumu o da kabul etti ve evlenmek istediğini söyledi evlenmeye karar verdik ama anneme söylemeye çekindim zaten ben özelimi anneme anlatmaya hep çekindim çünki hiç bir zaman kararlarıma saygılı olmadı hep eleştiri hep müdahale,.

Teyzelerim vasıtası ile konu anneme ulaştı ama annem bir türlü ısınmadı eşime boyunu kilosunu sarışınlığını bahane etti hep ve bana layık görmedi onu ama güç bela kabullendi sırf aynı yerde çalışıyor yüz yüze bakıyoruz diye

Eşimin ailesinin 7 yıl kadar önce bir kavgaları olmuş babası ceza almış uzun yıl ama 5 sene kadar yattıktan sonra mahkeme kararı ile dava ertelenmiş ve kayın pederim salınmış dışarı ailelerin tanışma sırasında kötü bir durum yoktu ama iş nişana gelince mahkeme oldu ve bu defa hem babası hem amcaları gene ceza aldı uzun yıllar, ama karara itiraz süreci başladı ve avukatlar çok kısa süre sonra kararın bozulacağını söyledi

Eşim ve annesi nişandan önce anneme olayları anlattılar ama tamamını değil yüzeysel olarak nasılsa karar bozulacak diye, ama karar bir türlü çıkmadı bu şekilde ilerledi herşey annemin ve ailemin kısıtlı bilgisi ile, 3 ay kadar nişanlı kaldım 3 ay ömründen 30 yıl aldı annem her gün burnumdan getirdi ne söz ne nişan, ne alışverişler ne nikah ne ev dizme, annem ısınmadı mı ısınmaz birine ve onu memnun etmek çok zordur, hep fazlasını ister çünkü bir gün bile karşısında durup evlenecem ben seviyorum demedim ama tamm evlenmem de demedim o üzerime geldiköe ağladım, herkese yemin verdirmiş (allah korusun) cenazesine beni istemiyormuş

Biz herşeye rağmen geçen sene kasım ayında evlendik eşim iyi biri ve bana değer veriyordu. Ama ben anneme olayları anlatmadım diye vicdanım hep sızladı çünkü sorular soruyor ama ben cevap veremiyorum Bazen yalan söylemek zorunda kalıyordum, evli olmama rağmen evde ne yemek yaptığımdan eşimin bana aldığı hediyelere kadar heşeye olumsuz yorum yaptı ve bana her fırsataa eşimi de ailesini sevmediğini söylerdi tamm eşimin ailesi de düşüncesiz annem çok ince eler sık dokur çünkü,

Ben 4 gün önce ne varsa anlattım anneme af diledim ama annem aşırı tepki verdi ve beni ve ailemi kandırdılar onlar sende buna izin verdin dedi bi daha beni istemediğini sildiğini söyledi aşırı aşırı sert dille, eşimi de beni de evden kovdu.

Şimdi bana diyorki bırak gel ya ben ya o diyor ben eşimi seviyorum ayrılmak istemiyorım ama annem olmadan da yaşayamam ben hep evlendiğim adamın ailem tarafında sevilip saygı görmesini diledim annemin gurur duyacağı bir evlilik yapmak istedim ama olmadı annem eşimden nefret ediyor zar zor ısınmıştı. Ama bunları duyunca hepten gitti artık annem ömür boyu affetmez affetse bile başıma kakar hep çok uzun oldu kusura bakmayın ama içim çok dolu 😓😓😓

Anneye bağımlı olmak doğru bir şey değil, diğer yorum yazan insanlarla hem fikirim bu konuda
Ancak eşinizin ailesi belli ki sıkıntılı, kardeşleri ölmüş zor bir durum ama ülkede kanun nizam var ; amcaları ve babası birlikte bir suç işlemişler ve bence siz olayın iç yüzünü bilmiyorsunuz, bununla ilgili anlattıklarınız çok mantıklı gelmedi bana. Evlilik uzun bir yol, ileride herhangi bir konuda bu aileyle ters düşmeyeceğinizin garantisi var mı ? Ya sizinle olan sorunlarını da böyle organize olup şiddetle çözerlerse ne olacak ? o yüzden ben annenizin mükemmel damat takıntısının bu olayın yanında çok basit kaldığını düşünüyorum. Bir de arada ki mesajlarda eşinizin ailesinin borcunu ödediğini ve evin masraflarını sizin karşıladığınızı yazmışsınız, bu size ne kadar sağlıklı geliyor, bence annenizi çok acımasız eleştiriyorsunuz, haklılık payı olan yönleri hep sizin geleceğinizle ilgili, bence anne olarak endişelerinin temeli bu. Boy, kilo, eğitim konuları bana göre de takıntı ama sizin konunuzda bence haklı bir endişe de var, bence bunu da değerlendirmelisiniz

Maalesef anneniz narsist siz de ona bağımlısınız. Sınırlarınızı kararlarınızı benliginizi tarumar etmiş . Bu hikayede siz neredesiniz ? Sizin hayalleriniz, planlarınız, hedefleriniz nerede ? Paradoksal olarak siz annenizin gözüne girmeye calistikca deger kaybedeceksiniz. Tam aksine sınırlarınız olsun ,kararlarınız olsun arkasında sağlam duracağınız.

Annem babamın yerine beni koydu hep evde erkek gibi büyüdüm heö maddi heö manevi konularda o boşluğu ben doldurmaya çalıştım bu yüzden anneme karşı gelmedim hiç en ufak bi itirazda da annem üzerime geldikçe geldi bende itiraz etmemeyi seçtim taki evlenene kadar. Onu kaldıramadı zaten benden beklemiyordu. Birde annem şeker hastası en ufak morali bozulsa şeleri 600 e fırlıyor
annen size bağımlı olmus ve sizden ayrılmamak ıstemıs acıkcası, yoksa kayınpederinizin sorunlarını bahane ederek ayrılmanızı neden istesin , el altında olanı kaybetmek istememek eşini kaybetmıs bazı annelerde böle kişilik bozukluğuna dönüşebiliyor, BAŞKA KARDEŞİNİZ VARMI , annenıze cok fırsat vermeyın ve eşinizi annenizden uzak tutmaya calısın. kendi problemınız olmadığı sürece eşinizden neden ayrılasınız annenız bakimi bu hayatta.

Bence bu hikayede eksik bir şeyler var eger ki anne tamamiyle muhakeme gücünü kaybetmis biri değilse.
Sadece ona yalan söylediniz diye bosanmanizi istemesi bana mantıklı gelmedi.
Annenizden bugüne kadar sakladığınız kısım anladığım kadarıyla büyük tepki uyandıracak bir şey. Bu her ne ise anneniz sizin için tehlike yarattığını düşünüyor ve bunun için bosanmanizi istiyor olabilir mi?

Bence bu hikayede eksik bir şeyler var eger ki anne tamamiyle muhakeme gücünü kaybetmis biri değilse.
Sadece ona yalan söylediniz diye bosanmanizi istemesi bana mantıklı gelmedi.
Annenizden bugüne kadar sakladığınız kısım anladığım kadarıyla büyük tepki uyandıracak bir şey. Bu her ne ise anneniz sizin için tehlike yarattığını düşünüyor ve bunun için bosanmanizi istiyor olabilir mi?
Galiba bugün görüştü benimle, kayınvalifemlere yakın oturuyoruz normalde bir kaç sokal var aramızda, ama rşimin akrabaları herkes bu çevrede, şimdi de ya kocanı ikna et ordan taşının iş yerinizin olduğu ilçeye, ya da durumlar düzelene kadar gel buraya mahkme süreci bitene dek burda kal diyor. Eğer gelmezsen de ben yokum artık diyor. Eşime bu durumu zaten söylemiştim çıkalım diye ama o da şuan için taşınmak istemiyor, babasının durumu belli olmadan ailesini yalnız bırakmak istemiyot ve bu konu da kati malesef.

Galiba bugün görüştü benimle, kayınvalifemlere yakın oturuyoruz normalde bir kaç sokal var aramızda, ama rşimin akrabaları herkes bu çevrede, şimdi de ya kocanı ikna et ordan taşının iş yerinizin olduğu ilçeye, ya da durumlar düzelene kadar gel buraya mahkme süreci bitene dek burda kal diyor. Eğer gelmezsen de ben yokum artık diyor. Eşime bu durumu zaten söylemiştim çıkalım diye ama o da şuan için taşınmak istemiyor, babasının durumu belli olmadan ailesini yalnız bırakmak istemiyot ve bu konu da kati malesef.

O kadar haklı ki...
Hasımlık gelişmiş bu olayın size sıçramasından ve ya bu ailenin ileride size verebileceği zararlardan korkuyor, haklı kadın...

Eşimle aynı boydayız bir kere bu sorun, ben yüksek lisans o lisans mezunu bu sorun, ailesi aşırı düşüncesiz ve bencil anneme göre bu sorun, ailesi bana değer verir sever sayar ama annrme karşı değer vermiyorlar diye bana da değer vermezlermiş cicim ayları bitince, bana değer verselermiş zaten anneme de değer verirlermiş bu sorun, ben çalışıyormuşum param varmış bu yüzden kıymetliymişim bu sorun, eşimden az fazla kazanıyorum bu sorun, eşimin ailesinin borçları var ve eşimde onlara destek olmak zorunda haliyle evimin ihtiyaçlarını genellikle ben karşılıyorum bu yüzden eşim ve ailesi beni paramı yiyormuş bunlar ve bunun gibi zilyon tane sorun varmış bu yüzden
Valla Kusura bakma ama eşinin lisans mezunu olması dışındakilerin hepsi bence de sorun. Anne haklı, ilerde çok üzüleceksin, kadın engellemeye çalışıyor.

Annenizin ısınmaması veya bir takım olaylar sizin yaptığınız yemeği veya alınan hediyelerinizi eleştirmesi anlamına gelmez bu anlamda annenize çok kızdım. Sevip seviliyorsanız değer görüyorsanız annenizin dediklerine kulak yıkayın derim, mutluluğunuzu istemekten ziyade biraz bencilce geldi annenizin tavırları. Umarım en az hasarla atlatırsınız. Sevgiler

X