Annem.. İşin içinden çıkamıyorum.

bu anneler ne kolay evden kovabiliyor..
çıkıp gitsen evden pişman olmayacak mı? büyük konusmayayim ben kapidan çıksam daha da yüzüne bakmam..
İlk değil maalesef. Sürekli bir gönderme çabası hayır olsun bakalım :)
Oda zaten sanırım nasıl olsa gidemez kafasında olduğu için alışkanlık haline getirmiş durumda.
Ben yüzsüzlüğümle duruyorum anlıcağınız.

Babanıza olan kızgınlığını sizden çıkarıyor sanki 😔 inşallah iyi bir evlilik yaparsınız ve mutlu olursunuz 🙏
Evet senelerdir babama uyguladığı tavrı, şuan bana uyguluyor.
Babamında haksız olduğu noktalar var, yok diyemem ama annem bu şekilde yaparak babamı bezdirdi birazda.
Çok teşekkür ederim hepimiz için herşeyin hayırlısı olur umarım :KK200:

Anneniz normalde çeyiz almanıza bir şey demiyormuş, elinizdeki paketleri hayal ettim de baya büyük duruyordur. Acaba gözüne fazla geldiğinden abartı bir şeyler aldığınızı mı düşündü?

Sizin üzerinizde kontrol kurmaya çalışıyor. Evde egemen planının o olduğunu onsuz bişey yapamayacağınızı, maaşınızın bile ona ait olduğunu söylemeye çalışıyor. Klasik baskıcı anne. Belki evlenip gitmeniz den de korkuyordur. Ayrı eve çıkma durumunuz yok mu? Çekin gidin taksitlerini de kendi ödesin.
Hemde ne kontrol. Maaş kartımı vermediğim için suratını asıp konuşmadığı günleri bilirim.
İlk çalışmaya başlamışım, daha ilk tecrübelerimdi beni işten kendisi soğuttu.
O zamanlar maaşımı birkez kendim çektiğimi hatırlamıyorum kendi maaşım bana harçlık gibi geliyordu.
Aldı da ne oldu elde var sıfır. Akıllanıp bu kez bunlara göz yummadığım için de fazla bilendi zaten bana.
Ayrı eve çıkma durumum malesef yok yani öyle birşey yapmam için komple silmem gerekir.
Ben sanırım birazda iyi niyetimden çekiyorum böyle. Ona onun gibi ketum bir evlat lazım sanırsam.

Kendi annemi okudum sanki benzer olayları çok yaşadım. Asla mutlu ve memnun edemiyorsunuz böyle bir anneyi. Sizin iyiliğinizi isterken psikolojinizi alt üst ediyor. Kendisi kendi içine çözemediği problemleri size yansıtıyor aslında. Tavsiye vereceğim bir şey yok maalesef sadece alışmalı ve kendini üzmemelisin.
Ben mutlu edememeyi, memnun edememeyi çoktan kabullendim ama yapılan nankörlüğü kabullenmek istemiyorum.
Ne evlatlar var, neleri var onlar el üstünde tutulur hep özenmişimdir gerçekten.
İnsanı zorla yalana, kötüye ittiriyorlar böylelikle.
Allah yardımcınız olsun sizinde.

Peki dediğini yapıp babanıza gitseniz nasıl olur sizin için? O bir anne olarak bunu söyleyebiliyorsa sizde bencilce karar verebilirsiniz bence.
Düşündüm ama babam amcamla birlikte yaşıyor şuan ve evde müsaitlik durumu yok.
Çok haklısınız ama ben herşey güzellikle olsun, kimse kimseye kötü düşmesin diye uğraştıkça böyle ezilip duruyorum.
Bugünlerin hayalini çok kurdum bütün hayallerimin içinde doğal olarak annemde var, ben çöpe atmak istemedikçe annem her seferinde haketmediğini, hiçbir şeyinde benim hayal ettiğim gibi olamayacağını çok güzel vuruyor yüzüme yaptıklarıyla.

Anlaşıldı bu anne siz evlenirken de inanılmaz arıza cikaricam farkında mısınız? "Annemle yatak odası takımı yüzünden kavga ettik, eve vitrin istemiyorum dedim illa alıcaksın dedi, nişanlımla aram bozuldu" konularını şimdiden görebiliyorum. Mesafe koymaniz, bireysel sınırlarınızı cizmeniz gerekiyor yoksa gerçekten bigun nisanlinizla, hatta eşinizle araniz açılabilir anneniz yüzünden
En büyük korkumda bu zaten. Ki yapar, eminim yapıcak.
Bizim para biriktirip ev için, gelecek için birşeyler alma planı yaptığımızı duyduğunda erkek arkadaşıma
'nerden bilicem ayrılmayacağınızı' demişti. :)
Tabiki herşey kısmet ama bu söylenilecek şey mi? Her hareketi bana inat gibi.
Ben hatayı çok başta yaptım herşeyini kabullenip, huyuna gitmeye çalıştığım için.
Şimdi şimdi dönüyorum, göstermeye çalışıyorum üzerimde biryere kadar hükmedebileceğini.

Anneniz normalde çeyiz almanıza bir şey demiyormuş, elinizdeki paketleri hayal ettim de baya büyük duruyordur. Acaba gözüne fazla geldiğinden abartı bir şeyler aldığınızı mı düşündü?
Normalde çeyiz almama birşey demiyordu evet, çünkü sürekli birlikte alırdık.
Bu kez ben kendim gidip aldığım için burnumdan getirdi.
Yani onun derdi fazla geldiğinden değil, ondan habersiz, o olmadan kendi başıma aldığım için.
Bunu da denedim yinede kırılmasın diye birlikte alalım onunda hevesi var diye düşündüm.
Ama bu seferde dediği, gösterdiği, beğendiği birşeyi almayınca surat asıyor.
Hiçbir şekilde yaranamıyorum nasıl olsa deyip, bende kendi başıma hareket ediyorum.

O zaman tek yol var konu sahibi, ayri evini kurana kadar kendinden cok taviz vermeden biraz sürtüşmeli etmeli sabretmelisin. Sen bi oyle bi boyle olmazsan karakterini net ortaya koyarsan eninde sonunda annen bile ufaktan kabullenecektir. Atıyorum hareketlerinle "çeyizime sana sormadan da esya alabilirim 24 yaşındayım " dedin mesela, bundan geri adim atma bir dahaki alışında da sorma. Kizmasin yine diye diğer alışverişi sorarsan annen yaptiklarinda kendini hakli görecek. ama inatla yaparsan bizim kiz da boyle napayim diyeek sürekli sinirlenemez ya.

Sen ona küsme bisey deme o kendi kendine küser barışır konusmak isterse tartismadan onu suçlamadan annecim diyerek olayi acikla, o bağırınca "anne sakinles oyle konusalim bağırışmanin bir faydasi yok" gibisinden konuyu kapat sakince.

Kisaca son derece güzellikle yaklaş ama karakterinden geri adım atma.
Annelerin hakkı ödenmez, yanlışları hatalari oldu mu da düzeltmeye calismali olmuyorsa da boyle idare etmeliyiz diye düşünüyorum
Çok teşekkür ederim.
İdare etmeye çalışırken, ben kendi kişiliğimi, özgüvenimi kaybetmeye başladığımı farkettiğim için böyle olma kararı aldım. Çünkü gerçekten inanılmaz bir baskı kuruyor ve bunun asla farkında değil normal birşeymiş gibi geliyor ona.
Kararlılığımın farkında olduğu için farklı yerlerden vurmaya çalışıyor. Para kazanmaya başlayınca havalanmışım, büyüdüğümü farketmişim gibi gibi :) Ki öyle büyüdüm havalarına giren bi kız çocuğu hiç olmadım.
Olmadığım için böyle sanırım.

İlk değil maalesef. Sürekli bir gönderme çabası hayır olsun bakalım :)
Oda zaten sanırım nasıl olsa gidemez kafasında olduğu için alışkanlık haline getirmiş durumda.
Ben yüzsüzlüğümle duruyorum anlıcağınız.

birde sanırım gitsenizde nereye gideceginizden emin olduğu için dile cabuk geliyor.
anneniz birazda kendi yaşadıklarının acısını sizden çıkarıyor olabilir.

Sanki kendimi okudum. Annemle babam birlikte ama babam maddi olarak etkisiz eleman.Annem de asiri despot bi kadin.

Benimde 1 yillik bi iliskim var ciddi dusunuyoruz. Daha bugun bile almadan gosterdigim bi nevresim takimina bu ne bilmem kiminkilerin gibi sana yakismiyor en guzellerini alman lazim gidip birlikte bakalim diyor. Maddi durumumuz yok mesela anliyorum ama ben de yeni yeni basladim calismaya serbest calisiyorum ve kazancim ancak borclarima kendi giderlerime yetiyor. Keske olsa da en guzelini pahalisini alsam size de destek olsam diyorum. Ama yok o illa her seye karisip en luksunu en pahalisini aldirtacak bana. Sonra cok erken daha diyor altina yatir ceyizi bosver diyor. Altin yapacak kadar elimde kalmiyor ki 🤦 Nasil anlatacaz derdimi ben de bilmiyorum.

Merhaba herkese öncelikle.
Başlıkta da dediğim gibi durum artık işin içinden çıkılmaz bir hal aldığı için, burada bi nebze rahatlarım diye düşündüm.
Uzun uzun yazıp, sıkarsam şimdiden çok özür :110:

Konu annem. Aslına bakarsanız nereden başlıcağımı bende bilmiyorum.
Ben kendimi bildim bileli annem hep baskın bi karakterdir. İyiliğine iyidir etraftakilere ama bi o kadar da malesef ki egoludur.
Bi kız için emin olun bunu söylemek çok zor bende kabullenmek istemedim hiç ama, malesef. Haksızlığı kesinlikle kabul etmez, etmiş gibi yapar. Aşırı kinlidir kin tutar kim olursa olsun. Buraya yazıp, anlatabileceğim o kadar fazla konu var ki ben hangi birini yazsam diye şaşırdım.
Ama size en son konumuzdan bahsediyim. 1 senedir bir birlikteliğim var. Ondan öncesinde 2 yıllık bi ilişkim vardı gayet ciddiydik askerdeyken aldatıldıgımı ögrenince bitirdim doğal olarak. 2 yıllık ilişkide de annem hep bi müdahele peşindeydi. Ona göre benim hayatıma giren herkes kötü :) Ben daha öncesinde de hayatımda kimse yokken her kız gibi çeyizime durumum oldukça ufakta olsa birşeyler alırdım. Genelde annemle çıktığım için annemle birlikte almış olurduk. Şubat ayına kadar 1 senedirde çalışmıyordum, son aldığım birkaç birşeyi annem aldı ( ufak tefek havlu, mutfak esyası vs.) Bende şuan işe girdikten sonra annemle babam ayrıldıkları için şuanki eve alınan koltuk takımları taksidini ödüyorum. Market alışverişi yapıyorum, yeri geliyor faturaları ödüyorum anneme yüklenmemeye çalışıyorum. Ama bunu yanı sıra kendimede aldıklarım illaki oluyor kurumsal bir şirkette çalıştığım kıyafet ihtiyacım çok oluyor özellikle klasik. Bende elimde kalan parayla kıyafettir, gratistir, kuafördür gidiyor yani illaki. Geçen haftasonuda erkek arkadaşımla dışarı çıktık. Çeyizimin eksikleri hala çok fazla olduğu için Karaca'da indirim olduğunu görünce girip pasta takımı, nevresim takımı, kek kalıbı birde masa örtüsü alıp çıktık. Eve geldikten sonra annem daha elimde poşetleri görür görmez bunlar ne şimdi, ne alaka neden aldın demeye başladı. Bende anne ne aldığımı merak etmiyo musun bunlar mı sorman gereken dedim şakaya vurarak. Hiçbirine bakmadan salona geçti 2 3 gün onlar odada durdu yine aynı şekilde gelip bakmadı. Ve 2 3 gün bana hep tavırlıydı. En sonunda pazar günü ufacık bir sebepten patladı söyledi içindekileri.

Neden kendi başıma ona sormadan gidip almışım, iki kuruş para kazanmaya başlayınca bi taraflarım mı kalkmış, bundan sonra benden habersiz ne kendine ne çeyizine bir çöp bile alamazsın bu evden içeri sokamazsın al bak neler oluyor dedi. Bende en azından paramı çar çur etmiyorum kötü birşey yapmışım gibi konuşma, neden her yaptığımın altında birşey arıyorsun sen çeyizine aldığın herşeyi ananeme sorarak mı aldın gibi şeyler söyledim. Alıcam tabiki bundan sonrada dedim. Ben karşılık verince kendine yediremediği için, git babanın evinde kal orda ye ne b*k yiyorsan dedi. Eve yardımımı asla eksik etmememe rağmen, eve hiçbir yararım yokmuş gibi konuşması gerçekten çok zoruma gitti.

Ben iyi olmaya çalıştıkça, huyuna gitmeye çalıştıkça annem benden hep daha bi fazlasını istiyor. Ve kendi hatalarını asla görmüyor, görüp söyleyince de kabul etmiyor. Sürekli onun dediği, istediği gibi hareket etmem gerek aksi halde evi bana zindan ediyor.
Nasıl tavır takınmam gerektiğini şaşırdım artık ben. Kusura bakmayın biraz fazlaca uzun kaçtı.
imkanın varsa ayrı eve çık böyle hayat çekilmez 😏 annene gözdağı ver çıkarım ayrı eve dee 🤔

Annemin farklı modeli hele bir evlen neler daha çekeceksin! Mesafe koy şimdiden yoksa çok zorlanirsin 😩

Maddi beklenti değil de ona sormadan almanıza icerlemis sanki. Kocadan istediğini bulamamış o yüzden evladın tam istediği gibi olmasını istiyor sanki.

Babanızla kötü olaylar yaşayıp ayrıldılarsa sizin hayatınıza girenleri sorguluyor olabilir. Çok kötü bir dönemde yaşıyoruz maalesef ki bi önceki erkek arkadaşınız açısından haklı da çıkmış. Korkuyor sadece muhtemelen. Üstüne siz gidince yalnız da kalacak ona da üzülüyordur. Tepkisi kesinlikle korkunç yanlış ama biraz sakinleşince sakin sakin konuşursanız belki anlaşabilirsiniz. Kabul ederse psikolog desteği de faydalı olabilir kendi adına.

En büyük korkumda bu zaten. Ki yapar, eminim yapıcak.
Bizim para biriktirip ev için, gelecek için birşeyler alma planı yaptığımızı duyduğunda erkek arkadaşıma
'nerden bilicem ayrılmayacağınızı' demişti. :)
Tabiki herşey kısmet ama bu söylenilecek şey mi? Her hareketi bana inat gibi.
Ben hatayı çok başta yaptım herşeyini kabullenip, huyuna gitmeye çalıştığım için.
Şimdi şimdi dönüyorum, göstermeye çalışıyorum üzerimde biryere kadar hükmedebileceğini.
Nacizane abla tavsiyesi;
Birikim yapmanız güzel ama evlenmeden cüzdanları birleştirmeyin eş adayıyla. Dünyanın bin türlü hali var. Evlenince koyarsınız paranızı ortak hesaba... O zamana kadar herkes kendi biriktirsin

Düşündüm ama babam amcamla birlikte yaşıyor şuan ve evde müsaitlik durumu yok.
Çok haklısınız ama ben herşey güzellikle olsun, kimse kimseye kötü düşmesin diye uğraştıkça böyle ezilip duruyorum.
Bugünlerin hayalini çok kurdum bütün hayallerimin içinde doğal olarak annemde var, ben çöpe atmak istemedikçe annem her seferinde haketmediğini, hiçbir şeyinde benim hayal ettiğim gibi olamayacağını çok güzel vuruyor yüzüme yaptıklarıyla.
Canım sen kötü olmamak için alttan aldıkça, o zaten benim çocuğum ses edemez diye üstüne binecek. Nerden biliyorum benim annem de böyle. Beni tamamen ev işlerini yapayım, hizmet edeyim diye doğurmuş bir kadın. Yıllarca ses etmemeye çalıştım annem beni sevsin istedim ama nafile. Olan bana oldu ben de öyle mi dedim bi çöp dahi tutmadım. Üniversiteye çektim gittim. O zamandan beri kızım da kızım diye dolaşıyor peşimden ama bende zerre sevgi kalmadı. Bu tür insanlar böyle işte seni dibe çektikçe çekiyorlar. Boyun eğme. Gerekirse evde cıngar çıkar. İnan bana her dediğini yapsan bile nankörlüğe devam edecek.

Ben mutlu edememeyi, memnun edememeyi çoktan kabullendim ama yapılan nankörlüğü kabullenmek istemiyorum.
Ne evlatlar var, neleri var onlar el üstünde tutulur hep özenmişimdir gerçekten.
İnsanı zorla yalana, kötüye ittiriyorlar böylelikle.
Allah yardımcınız olsun sizinde.
En son beni doğum yaptığım gün bırakıp gitti hastanede 😅 ne diyebilirim ki sana ne tavsiye versem bilemedim kendime hayrım yok. 😅 suçlu da benmişim eşime saydırmıyormuşum onu? Yani canım ya bu deveyi güdücen ya bu diyardan gidicen 🤷🏻‍♀️

Yazmışsınız zaten maaş kartınız annenizde değil.. Annen ona bozuk çok belli

aaa bu şey değilmi ya benim annem ☺️
gülüyorum ama haliniz gerçekten üzücü benim annemde evlenecegim kisiyi bile kendisinin sececegini saniyordu herseye karismaya calisiyordu calisiyordu cunku bende baskin karakterim ve bana asla sozunu geciremedigi icin cogu zaman uvey evlat muamelesi gordum.
en son evlenecegim hafta evime gelip helin yatagimi bozup kendi istedigi sekilde duzeltmeye calisirken son kez silkeledim bir dahada burnunu sokmadi ufak tefek arada yine yapacak gibi oldu ama cevabini hep aldi.
annenizin sizi sindirmesine izin vermeyin yoksa hayat zindan oluyor

X