Annem.. İşin içinden çıkamıyorum.

Yazmışsınız zaten maaş kartınız annenizde değil.. Annen ona bozuk çok belli
Atlamışım mesajınızı kusura bakmayın :)
Evet yediremediği çok fazla şey var.
Kendime geldiğimin, yaptıklarını artık kabullenmiceğimin farkında olduğu için zaten bu tavırları hep.
Önceden 'vur ensesine, al elindekini' mantığıyla gidiyordu. Şuan öyle olmadığı için eziyet etmeye çalışıyor.

Çok güzel ifade etmişsiniz. Değindiğiniz iki noktaya da katılıyorum.

Mesele kendinize bişey alıp eve ya da annenize almamanız değil bence de. Belli ki anneniz duygularını saklamaya meyilli. Bu bir patlama yaşamasına vesile olmuş.. Hem bana ihtiyaç kalmadı hem de yalnız kalmam yakındır psikolojisi...
Alışveriş konusunda da, mağazalara girince inan bir heves alıyor ama sonra dolaplarda koyacak yer bulunmuyor. Küçük yaşamayı hedefleyin. İnanın çeyiz sektöründe sunulan pek çok şey pratikte kullanılmıyor bile..
Annem hep böyleydi. Yani belirli bir noktadan sonra bu hale gelmedi
Genel olarak bunu artık kişilik olarak oturtmuş maalesef kendine.
Ki şöylede birşey var bana biraz olsun iyi davransa, böyle dediğim dedik kafasında gitmese,
herkesle kötü olma çabasına girmese ben evlenip gitsem dahi elimi üstünden çekmem.
Ama durum böyle olunca uzaklaşıyor insan ister istemez.

Çeyiz konusunda da haklısınız bir kaç arkadaşımda bu sorunu çok fazla gördüm.
Alıp alıp ev yerleştirildiği zaman etrafa verilen güzelim çeyizler :)
O yüzden mümkün oldukça temkinli gitmeye çalışıyorum bende

Çeyiz alış verişi yerine birikim yapsanız olmaz mı? Evlenirken o parayla toplu alırsınız. Parayı ancak yetiştirdiğinizi söyleyerek birikiminizi gizli tutarsınız.
Anneniz değişmez. Kendi kişilik yapınıza göre ya çok sivri olup hiç laf altında kalmayıp bir süre hır güre dayanacaksınız ya da sessiz ve sabırlı davranıp görmezden, duymazdan geleceksiniz.

Ben annenizin psikolojik olarak bir hastalığının olduğunu düşünüyorum yani asla hatasını kabul etmemesi anı gereksiz çıkışları siz de iyi biri olduğunu söylüyorsunuz birden duygu değişimleri olması bana psikolojik gibi geldi
Psikolojik olabilirdi evet ama, diğer arkadaşlara da söyledim psikolojik olsa belirli bir noktadan sonra yapılır
İyi şeyler yaşamadı, psikolojisi bozuldu acısını benden çıkarıyor diyebilirim.
Ama ben kendimi bildim bileli annem böyle.
Hiç unutmam 7 8 yaşlarımda falandım. Ananemle evlerimiz karşılık otururduk. Bi akşam ananemdeydik hep birlikte, ben annemler eve geçerken ananemde kalmak istedim. Annem hayır kalma dedi, ananemde kalsın ne var falan deyince ona sığınıp gitmemiştim eve ananemde kalmıştım. 2 gün benim burnumdan getirmişti :)
Git ananen versin yemek şimdi, git ananen baksın şimdi gibi gibi.
Umarım anlatabilmişimdir.

Diyorumya Rabbim düşmanımın başına vermesin.
Gerçekten şu hayatta insanı sarsabilecek büyük birşey varsa, oda huzursuz bir ailede büyüyüp ailesinden beklediğini alamamasıdır. Ama anneme sorsanız ' ben onlara arkadaş gibi oldum, hiçbirşeylerini eksik etmedim, onlar için çabaladım' olur :) Ben zaten nankörlük etmem, ama bunları yaptı diye de üzerimde her hakka sahipmiş gibi davranması yıpratıyor.
Kitap tavsiyeniz için çok teşekkür ederim,
bir kaç gündür bende bu tarz kitaplar arayışındaydım tam üstüne geldi mutlaka bakıcam :KK36:
Cok haklisiniz , anne iliskisi tum hayati etkileyen bir durum , bu tarz anneler insanin hayatini mahvediyor , siz yine guclusunuz durumun farkindasiniz cozum ariyorsunuz
FBİ'in seri katiller üzerine yaptigi bir arastirma var , hepsinin de cocuklugunda anne sorunu var
Kitabı mutlaka okuyun

Babamla ayrılmadan öncede annem böyleydi sorunda bu zaten. Annem hep böyleydi.
Evliliğin de bile babamın evi çekip çevirmesini kabullenemez yok gibi görürdü. Baba rolünü tamamen kendi üstlenmişti.
Yalnız kalma söz konusu da değil aslında erkek kardeşim var 16 yaşında. Gidicem diye falan bi üzüntüsü olduğunu inanın hiç sanmıyorum :) öyle olsa en ufak bir tartışmada ağzından çıkan üç kelimenin ikisi gitte kurtulayım, kaç git, babanda kal gibi kelimeler olmazdı diye düşünüyorum. Psikolog desteğine kendisi değil de beni göndermeye çalışıyor :KK70:
Yani sizi de anlıyorum da baştan beri böyle olan bir kadının psikolojisinin normal oldugunu düşünmeniz de enteresan. Kaç yaşındasınız bilmiyorum ama keşke daha önce anneniz neden böyle anlamaya çalışsaydınız. Hiçbir kadının durduk yere erkek nefreti edineceğini sanmıyorum ne yaşadı sizin bilmediğiniz kimbilir. Tabi olayın bu noktasıyla ilgilenmiyorsunuz sanırım olabilir. Yetişkinsiniz madem rahatsızsınız bu durumdan dediği gibi gidin evinden kadının.

Yani sizi de anlıyorum da baştan beri böyle olan bir kadının psikolojisinin normal oldugunu düşünmeniz de enteresan. Kaç yaşındasınız bilmiyorum ama keşke daha önce anneniz neden böyle anlamaya çalışsaydınız. Hiçbir kadının durduk yere erkek nefreti edineceğini sanmıyorum ne yaşadı sizin bilmediğiniz kimbilir. Tabi olayın bu noktasıyla ilgilenmiyorsunuz sanırım olabilir. Yetişkinsiniz madem rahatsızsınız bu durumdan dediği gibi gidin evinden kadının.

Bu o kadar basit bir olay degil maalesef, yani bu tarz kadinlar genelde hicbir sey cekmez ama erkeklere de cocuklarina da cok cektirir ki konu sahibi bahsetmis zaten babasina da cektirdigini
Narsist , benmerkezci , dunyada tek soz sahibi kendisinolmak isteyen insanlar bunlar ve maalesef en cok zarari cocuklarina veriyorlat , boyle ebeveynle buyuyen cocuk hep kendini hatali ve eksik gorur cunku anne oyle yetistirmistir , kendine bagimli yapar cocugunu , ne guzel ki konu sahibi kendisi için cok gec olmadan farkina varmis bu durumun
Bu tarz annelere toksik ebeveyn deniyor yanlis hatirlamiyorsan , allah dusman basina vermesin

Böyle birşeyi hiç düşünmedim açıkçası canım ben istiyorum ki yanından ayrılışım kendi yuvama, evliliğime çıkarken olsun.
Ayrı ev zaten benide zorlar. Ondan ziyade bu şekilde birbirimize yabancı gibi olarak aynı evin içinde devam edicez mecbur.
Eğer hayatındaki kişi seni mutlu edecek biriyse ve çok iyiyse bence bir an önce yuvanı kur 😊 ama hayatındaki kişi yeniysede acele edipte yanlış karar verme 😉 annenle aran düzelir inşallah 😊 yaş kaç bu arada

Merhaba herkese öncelikle.
Başlıkta da dediğim gibi durum artık işin içinden çıkılmaz bir hal aldığı için, burada bi nebze rahatlarım diye düşündüm.
Uzun uzun yazıp, sıkarsam şimdiden çok özür :110:

Konu annem. Aslına bakarsanız nereden başlıcağımı bende bilmiyorum.
Ben kendimi bildim bileli annem hep baskın bi karakterdir. İyiliğine iyidir etraftakilere ama bi o kadar da malesef ki egoludur.
Bi kız için emin olun bunu söylemek çok zor bende kabullenmek istemedim hiç ama, malesef. Haksızlığı kesinlikle kabul etmez, etmiş gibi yapar. Aşırı kinlidir kin tutar kim olursa olsun. Buraya yazıp, anlatabileceğim o kadar fazla konu var ki ben hangi birini yazsam diye şaşırdım.
Ama size en son konumuzdan bahsediyim. 1 senedir bir birlikteliğim var. Ondan öncesinde 2 yıllık bi ilişkim vardı gayet ciddiydik askerdeyken aldatıldıgımı ögrenince bitirdim doğal olarak. 2 yıllık ilişkide de annem hep bi müdahele peşindeydi. Ona göre benim hayatıma giren herkes kötü :) Ben daha öncesinde de hayatımda kimse yokken her kız gibi çeyizime durumum oldukça ufakta olsa birşeyler alırdım. Genelde annemle çıktığım için annemle birlikte almış olurduk. Şubat ayına kadar 1 senedirde çalışmıyordum, son aldığım birkaç birşeyi annem aldı ( ufak tefek havlu, mutfak esyası vs.) Bende şuan işe girdikten sonra annemle babam ayrıldıkları için şuanki eve alınan koltuk takımları taksidini ödüyorum. Market alışverişi yapıyorum, yeri geliyor faturaları ödüyorum anneme yüklenmemeye çalışıyorum. Ama bunu yanı sıra kendimede aldıklarım illaki oluyor kurumsal bir şirkette çalıştığım kıyafet ihtiyacım çok oluyor özellikle klasik. Bende elimde kalan parayla kıyafettir, gratistir, kuafördür gidiyor yani illaki. Geçen haftasonuda erkek arkadaşımla dışarı çıktık. Çeyizimin eksikleri hala çok fazla olduğu için Karaca'da indirim olduğunu görünce girip pasta takımı, nevresim takımı, kek kalıbı birde masa örtüsü alıp çıktık. Eve geldikten sonra annem daha elimde poşetleri görür görmez bunlar ne şimdi, ne alaka neden aldın demeye başladı. Bende anne ne aldığımı merak etmiyo musun bunlar mı sorman gereken dedim şakaya vurarak. Hiçbirine bakmadan salona geçti 2 3 gün onlar odada durdu yine aynı şekilde gelip bakmadı. Ve 2 3 gün bana hep tavırlıydı. En sonunda pazar günü ufacık bir sebepten patladı söyledi içindekileri.

Neden kendi başıma ona sormadan gidip almışım, iki kuruş para kazanmaya başlayınca bi taraflarım mı kalkmış, bundan sonra benden habersiz ne kendine ne çeyizine bir çöp bile alamazsın bu evden içeri sokamazsın al bak neler oluyor dedi. Bende en azından paramı çar çur etmiyorum kötü birşey yapmışım gibi konuşma, neden her yaptığımın altında birşey arıyorsun sen çeyizine aldığın herşeyi ananeme sorarak mı aldın gibi şeyler söyledim. Alıcam tabiki bundan sonrada dedim. Ben karşılık verince kendine yediremediği için, git babanın evinde kal orda ye ne b*k yiyorsan dedi. Eve yardımımı asla eksik etmememe rağmen, eve hiçbir yararım yokmuş gibi konuşması gerçekten çok zoruma gitti.

Ben iyi olmaya çalıştıkça, huyuna gitmeye çalıştıkça annem benden hep daha bi fazlasını istiyor. Ve kendi hatalarını asla görmüyor, görüp söyleyince de kabul etmiyor. Sürekli onun dediği, istediği gibi hareket etmem gerek aksi halde evi bana zindan ediyor.
Nasıl tavır takınmam gerektiğini şaşırdım artık ben. Kusura bakmayın biraz fazlaca uzun kaçtı.

Bence anneniz içten içe çok mutsuz, hayata karşı olan hıncını sizden çıkarıyor 😞 Bir kaç gün kırgınlığınızı belli edin, hatta o sizinle konuşmaya başladıktan sonra ılımlı bir şekilde bir iki gün babanızda kalacağınızı söyleyin kıymetinizi anlasın biraz. Ama babanıza aranız biraz ısınmadan tavırlı bir şekilde gitmeyin derim, bu sefer işi daha çok inada bindirip küslüğü uzatabilir. Evlatlıkta zor vazife ya Allah yardımcınız olsun 🤲🏻

Psikolojik olabilirdi evet ama, diğer arkadaşlara da söyledim psikolojik olsa belirli bir noktadan sonra yapılır
İyi şeyler yaşamadı, psikolojisi bozuldu acısını benden çıkarıyor diyebilirim.
Ama ben kendimi bildim bileli annem böyle.
Hiç unutmam 7 8 yaşlarımda falandım. Ananemle evlerimiz karşılık otururduk. Bi akşam ananemdeydik hep birlikte, ben annemler eve geçerken ananemde kalmak istedim. Annem hayır kalma dedi, ananemde kalsın ne var falan deyince ona sığınıp gitmemiştim eve ananemde kalmıştım. 2 gün benim burnumdan getirmişti :)
Git ananen versin yemek şimdi, git ananen baksın şimdi gibi gibi.
Umarım anlatabilmişimdir.
Ah su canı sağ olup sağlıklı ömürleri olasıca anneler benim annemde çok problemli o kadar iyi anlıyorum ki seni daha çok küçüktüm annem bana küserdi ya sanırım o yaşlarda olgun olmam gerektiğini hissettiğim için ağlayamazdım annemin yanında ama diğer odalarda ağlar annemin resmini kağıda çizip sarılırdım

Kayınvalidm aynı anneniz gibi. Oğlunu kendine bağımlı olarak yetiştirmiş ve aksi bir karar almasını hazmedemiyor. Bu gibi insanlarla laf dalaşına girenezsiniz. Duymayın görmeyin. Trip mi atıyor umursamayn noldu demeyin o poşetleri dolaba kaldırın. Ben çok çektim artık en ufak suratını görsem on katını yapıyorum ona bildiğin eziyorum kadını. Bana bişey yapamiyo artık
Bazen anneme gelin gelicek kıza daha şimdiden acıyorum gerçekten. Hani burda bahsedilen o kötü, geçimsiz kayınvalideler varya, sanırım onlardan biri de benim annem olucak. El kızı ne kadar çekebilir ki. Ya da belkide tam tersi tüm garezi banadır iyilik meleği kesilir bilemiyorum :) ki umarım öyle olur.

Yazdıklarınızda kendi annemi gördüm, allah sabır ve kolaylık versin. Annem 66,ben 37 yaşındayım hala zerre değişmedi. Ben en son ipleri kopardım özel hiçbir şeyimi anlatmıyor, aldığım yaptığım hiçbir şeyimi söylemiyor, hatta gerekmiyorsa aramıyorum. Gelirse ağırlıyorum, ihtiyacı varsa doktora götürüyorum, para veriyorum. Gayet resmiyiz, ne kadar alttan aldımsa o kadar tepeme çıktı, üç yaşında çocuğa bile yapamayacağı gibi yönetmeye çalıştı, küçümsedi, aşağıladı, eşimi sırf saygısından susuyor diye ezmeye çalıştı, yıllarca idare ettim ama artık soğudum hiçbir şey hissetmiyorum. İnşallah siz de o hale gelmezsiniz. Maalesef düzelmiyor bu model.
Bu pozisyona gelmekten mutluluk mu duyuyorlar acaba anlayamıyorum. Ya da çok mu memnun şuan anneniz halinden acaba? Neden bile isteye uzaklaştırırlar kendilerinden anlamış değilim. Sahiplenmek, sahip çıkmak, koruyup kollamak değil bunların ki. Benimde annemden çok umudum yok o yüzden alıştırıyorum şimdiden kendimi ileride olucaklara.

Annenin bence psikolojisi çok bozuk. Doktora gitmesi lazım. Yani bu devirde ailesine yük olmadan çeyiz düzen o kadar insan var ki mutlu olacağına birde neler demiş. Aşırı dominant bence herseye müdahale edip onun bilgisi dahilinde olmasını istiyor. Yarın obur gün evlılık islerine girdiğinde hatta evlendiginde anneni en asgari sekılde karıstır yoksa yuvan çatırdar.
Ben çatırdıyorum şuanda tam olarak yuvadan da geçtim :)
Konu sadece çeyiz olsa inanın içim gam yemez yinede bir şekilde ayak uydururum. Ama çeyiz patlama noktası oldu, annem her konuda böyle. Geçen seneye kadar giydiğim giyiceğim kıyafeti bile kendi ayarlamaya çalışır, giymeyince de surat asardı o derece yani. Doktoru maalesef kabul etmiyor.

sizin yerınızde olsam çeyizime şimdiden bısey alıp koymazdım.Hesabınızda paranızı bırıktırın altın alın döviz alın eşya alıp koyacagınıza..Paranız olduktan sonra 1günde alınır emin olun.Bence sorun maddiyat degıl onu yok saymanız problem olmus.Yalnız kalmıs ve siz gıdersenız de yalnız kalacak evlenene kadar idare edin derim hem anne hem vebali var kötü ozellıklerı de olsa anneniz.
Doğru söylüyorsunuz herşey paraya bakıyor kesinlikle.
Yok saymam gibi bir durum söz konusu değil, ben saymak istedikçe kendinden uzaklaştırdığı sürece benimde elimden ters düşmekten başka birşey gelmiyor. Yalnız değil, ben gidince de yalnız kalmıcak kardeşim var. Yalnızlıktan korkan biri de değil buna eminim her seferinde dile getirir bunu kendisi de. Kötü de olsa annem evet ama keske kötü olmasa işte.

Bence anneniz içten içe çok mutsuz, hayata karşı olan hıncını sizden çıkarıyor 😞 Bir kaç gün kırgınlığınızı belli edin, hatta o sizinle konuşmaya başladıktan sonra ılımlı bir şekilde bir iki gün babanızda kalacağınızı söyleyin kıymetinizi anlasın biraz. Ama babanıza aranız biraz ısınmadan tavırlı bir şekilde gitmeyin derim, bu sefer işi daha çok inada bindirip küslüğü uzatabilir. Evlatlıkta zor vazife ya Allah yardımcınız olsun 🤲🏻
Çok teşekkür ederim amin sağolun :KK200:
Mutlu olması için inanın biz elimizden geleni yaptık, yapıyoruz. Özellikle bu dönemde kendini kötü hissetmesin diye aklınıza gelebilicek herşeyi yaptım. Ki annem yuvası yıkıldı falan diye üzülmedi hiçbir zaman. Biz üzülünce de ne üzülüyorsunuz sanki çok mutluydukta tarzında şeyler söyledi. Eminim onunda içinde vardır başedemediği şeyler ama, bana karşı yaklaşımı daha sıcak, olumlu bir şekilde olsa ben zaten yanında olurum hep.
Bende böyle düşündüm olayın üstünden 1 hafta geçmiş olucak pazar günü. Haftasonu gidip babamda kalmam bana da iyi gelicek. Aynı evin içinde huzursuzluk, konuşmama çok kötü gerçekten.

Ah su canı sağ olup sağlıklı ömürleri olasıca anneler benim annemde çok problemli o kadar iyi anlıyorum ki seni daha çok küçüktüm annem bana küserdi ya sanırım o yaşlarda olgun olmam gerektiğini hissettiğim için ağlayamazdım annemin yanında ama diğer odalarda ağlar annemin resmini kağıda çizip sarılırdım
Yaa :KK43:
Bizde bıraktıkları derin yaraların farkında olmalarını çok isterdim.
Bir o kadar da bizi anlamalarını. Allah yardımcın olsun seninde canım.

Bazen anneme gelin gelicek kıza daha şimdiden acıyorum gerçekten. Hani burda bahsedilen o kötü, geçimsiz kayınvalideler varya, sanırım onlardan biri de benim annem olucak. El kızı ne kadar çekebilir ki. Ya da belkide tam tersi tüm garezi banadır iyilik meleği kesilir bilemiyorum :) ki umarım öyle olur.
Bence annenizden çok abinizin duruşu önemli kocası ezdirmese annesi hicbisey yapamaz. Malesef Türkiye'de çoğu erkek böyle değil çünkü böyle kadınlar erkekleri yetiştiriyor. Abinizin müstakbel eşi de birkaç yıl çeker ondan sonra ya boşanır ya rest çeker hep öyle oluyor çünkü en mulayimi bile bir süre sonra cadaloz kesiliyor mecburen . Bence annenizle muattap olmayın onu ciddiye almayın ve ne derse tersleyin siz ciddiye alıp açıklama yapıyorsunuz o da kendine bunu hak goruyo

Ceyiz almak icin erken degil mi? Daha nisanli bile degilsiniz. Ben ona takildim. Onun yerine paranizi biriktirin, yatirim yapin.

Çeyiz alış verişi yerine birikim yapsanız olmaz mı? Evlenirken o parayla toplu alırsınız. Parayı ancak yetiştirdiğinizi söyleyerek birikiminizi gizli tutarsınız.
Anneniz değişmez. Kendi kişilik yapınıza göre ya çok sivri olup hiç laf altında kalmayıp bir süre hır güre dayanacaksınız ya da sessiz ve sabırlı davranıp görmezden, duymazdan geleceksiniz.
Doğruyu söylemek gerekirse birikim yapmayı becerebilen biri değilim çok fazla :)
Bir ara biriktirsin diye anneme vermek gibi bir hata yapmıştım, verdiğim paranın hepsi gitti :işsiz:
Ama şuan erkek arkadaşımında etkisiyle kararlıyım.

Ben kişilik olarak normalde sessiz sakin biriyimdir ama damarıma basılınca da malesef fazla çirkefe bağlayabiliyorum :)
O yüzden umarım sabrım taşmadan bu işin içinden çıkabilirim.

X