Annemin beni sürekli mahcup etmesi

socialscientist

Huysuz Şirin Emma
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2019
3.778
8.502
Merhabalar
Annemle ilgili bir sürü konu açtım daha önce çeyiz ve gösteriş meraklısı olması, evimizi dantel ve saten yorgan gibi gereksiz eşyalar ile doldurmaya çalışması....
Yakında nikahım var ve mobilya alışverişi yaptık. Nişanlım ile gittik beğendik daha sonra kırılmasınlar diye ailelerimizi götürüp biz bunları beğendik dedik. Kayınvalidemin ben illa ki göreceğim gibi bir isteği yoktu ama annem ben görmeden asla olmaz diye tutturdu. Neyse götürdük ama götürmez olaydık. Annem her şeye karıştı ve beni rezil etti. Sürekli kendi evine alışveriş yapıyormuş gibi hareket etti. Benim beğendiklerime ben öyle istemiyorum böyle istiyorum falan dedi. Nişanlıma zaten hiç ne istiyorsun diye sormadı bile. Kayınvalidem de hiç bir şeye karışmadı, kızım siz ne beğenirseniz modundaydı. Nişanlım da ben ne beğenirsem he dedi. Mobilyacılar bile anneme, oturacak olan gençler diye uyarılarda bulundu.
Şöyle bir durum var: kayınvalidem ve kayınpeder maddi olarak bir katkıda bulunmadı. Bir tek kv gelinliği aldı. Annemle babam ise yatak odası, oturma odası, antrenin mobilyası, mutfak eşyalarını komple aldı. Ben de ev kiralama masrafları, nikah yeri ücreti, salon, tv, ve buzdolabı için nişanlıma yardım ettim ortaklaşa hallettik. Sanırım annem karşı taraf elini cebine atmıyor nasılsa parasını kendi veriyor diye iyice söz hakkı buldu.
Son olarak bugün halıları alırken ( evimiz küçük ve halı yayacak yer yok gibi bir şey) nişanlım ben halı sevmiyorum anne bir tek salona alalım falan dedi annem ısrarla bir sürü halı almaya çalıştı. Siz istemezseniz istemeyin ben istiyorum. Millet gelince ne görecek diye tutturdu. Çok mahcup oldum.
Dahası sürekli nişanlımı eleştiriyor. Kilo aldın kilo ver diye yüzüne söylüyor. Kayınvalidem bana hep güzel kızım der mesela annem öyle değil. Evi yerleştirmeye gittik çocuğu oturtmadı eşyalar kirlenir şimdilik kollayın falan dedi. Sürekli kalktığı yeri düzeltiyor... Bir şey alıp gelse onu niye aldı bunu niye aldı... Yani çocuk ne dese haklı artık.
Eskiden bu işlere girişmeden nişanlım benim ailemi çok severdi. Herkese de anlatırdı ben çok iyi anlaşıyorum diye. Şimdi bana bir şey söylemese de uzaklaştı ve çok çok haklı. Ben bile anneme gidip gelmiyorum bu huyları yüzünden o niye gitsin ki? Bir tek babamla ilişkileri eskisi gibi devam ediyor çünkü babam sağduyulu biri annemi frenliyor bir nebze.
Neysee üzüldüm ve mahcup oldum kısacası. Tek çare annemle mesafeyi korumak sanırım. Anneme bir şey söylese de alınırım, annem neticede. Ama adam haklı. Hakkını da yedirmem. Arada kaldım, dertleşmek istedim

Anneler ne yazik ki böyle. Damat adayinin da bir onuru gururu oldugunu unutuyorlar bazen. Kiz evi naz evi olayini dibine kadar yasiyor anneniz :)
Ben hak veriyorum annelere, çünkü yaşamış görmüşler. İyi dedikleri hep sonradan kötü olunca, kaşmir kumaş sandıkları, penye kumaş çıkınca artık anlamışlar neyin ne olduğunu.

Eşyalarınızın neredeyse hepsini onlar aldığı için!
Karışmasını istemiyorsanız herşeyi kendiniz yapacaktınız bence.
Parayı veren düdüğü çalar. Çok ilginç değil yaptıkları. Parayı siz verin düdüğü diz çalın ?
Dürüst olacağım.İlk dikkatimi çeken tüm masrafın sizin ailenizin üzerinde olması oldu.Nisanlinizin yapacagi masrafa da siz ortaksınız.Anne buna sinirli bence.
Nişanlım ile beraber yaşıyoruz uzun zamandır. Bütçemiz de bir. Evi hiç değiştirmeyelim biz böyle oturalım dedik. Kıyameti kopardı annem millete ne derim, çeyiz göstermesi yapacağım, çeyiz alması yapacağım vs vs diye. Oturma odası ayrı salon ayrı tam teşekküllü eşya istedi, 130 m2 evimi beğenmedi küçük diye. E Zaten onun yaptığı gereksiz 11 tane saten yorgan gibi fibi bir sürü eşya sığsın diye han gibi ev tutmak zorunda kaldım.. Madem kendisi istşyor kendiai tapacak. Biz 2+1 evimizde gerekli tüm eiyalarımız vardı. Gayet otururduk. Bu şartlarda annemin istediği eşyaları bir de kensi paramla neden alahım ki?
Kiii annem ben okurken 5 kurul para vermesi bana hem çalıştım hem okudum. Kızlar okumaz çünkğ sadece evlenirö evlenirken millet görsün diye para akıtıyor. Sizce yine de haksız mıyım? Ben kimsenin boğazına basmadım bana yatak odası takımı al diye!

Anneniz hep böyle mi? Yani katkısı bulunmadığı konularda bile söz sahibi mi? Öyleyse genel bir sorun var demektir. Ama sadece bu konuda böyle davranıyorsa paranın vermiş olduğu rahatlığa güvenmiş. Keşke kendi evinizi kendi imkanlariniz ile yapsaydınız. Böylece kimseye söz hakkı düşmez

Anneniz hep böyle mi? Yani katkısı bulunmadığı konularda bile söz sahibi mi? Öyleyse genel bir sorun var demektir. Ama sadece bu konuda böyle davranıyorsa paranın vermiş olduğu rahatlığa güvenmiş. Keşke kendi evinizi kendi imkanlariniz ile yapsaydınız. Böylece kimseye söz hakkı düşmez
Neden kendi imkanlarım ile yapmadığımı yukarıda anlattım. Zaten eşyamız vardı annem zorla yenilerini alın diye dayattı.

İkinci olarak annem evet hep böyledir. Yeğenlerinin bile düğün alışverişlerini aynı bu şekilde karıştırdı. Bir çoğu kendisine küs bu sebepten.

Evet çok iyi biliyordum huyunu. 50 kere tembihledim. Tek evladı var heves ediyor siye kırmamak için beğendikten sonra bak bunlar iı beğendim diye götürdüm. Keşke kırsaydım.
Annede olsa ne kadar anlayış gösterirseniz o kadar tepenize çıkar. Ben böyle istiyorum diye net ve kararlı olmalısınız. Yoksa evlilik hayatınızda da çok söz sahibi olur.

Bu kkdaki çifte standarta da hayranım.
Erkek tarafı iğneye kadar alınca görevi,düzgün davranmak zorunda derler. Kızın annesi yapınca parayı veren düdüğü çalar oluyor.
Kimse yardım etmek zorunda değil evet buna katılıyorum. Ama yardım etti diye de kim olurda olsun karışamaz, müdahale edemez. Halıya kadar karışamaz. Ne oğlan anası ne kız anası. Kızın annesine gelince herkes empati yapıyor.
Konu sahibi haklısın. Ve annenle açıkça görüş kpnuş. Eşinin annesi sana kötü davransa eşinden ne bekliyorsan sen de nişanlına yap. Yani ezdirme. Saygı duymak zorunda. Size de eşine de. Evinize bu kadar karışamaz

Neden kendi imkanlarım ile yapmadığımı yukarıda anlattım. Zaten eşyamız vardı annem zorla yenilerini alın diye dayattı.

İkinci olarak annem evet hep böyledir. Yeğenlerinin bile düğün alışverişlerini aynı bu şekilde karıştırdı. Bir çoğu kendisine küs bu sebepten.
Huyunu biliyormussunuz keşke istiyorsan kendi evine yap deseydiniz. Bile bile lades olmuş sizinki

Nişanlım ile beraber yaşıyoruz uzun zamandır. Bütçemiz de bir. Evi hiç değiştirmeyelim biz böyle oturalım dedik. Kıyameti kopardı annem millete ne derim, çeyiz göstermesi yapacağım, çeyiz alması yapacağım vs vs diye. Oturma odası ayrı salon ayrı tam teşekküllü eşya istedi, 130 m2 evimi beğenmedi küçük diye. E Zaten onun yaptığı gereksiz 11 tane saten yorgan gibi fibi bir sürü eşya sığsın diye han gibi ev tutmak zorunda kaldım.. Madem kendisi istşyor kendiai tapacak. Biz 2+1 evimizde gerekli tüm eiyalarımız vardı. Gayet otururduk. Bu şartlarda annemin istediği eşyaları bir de kensi paramla neden alahım ki?
Kiii annem ben okurken 5 kurul para vermesi bana hem çalıştım hem okudum. Kızlar okumaz çünkğ sadece evlenirö evlenirken millet görsün diye para akıtıyor. Sizce yine de haksız mıyım? Ben kimsenin boğazına basmadım bana yatak odası takımı al diye!

Tamam da madem öyle baştan sınır çizseydiniz annenize ve istemiyorum burada oturacağım, bu eşyalar kalacak deseydiniz. Evlenecek olgunluğa gelen bir insanın bu kadar anne ağzına bakması ve etki altında kalması bana garip geliyor. Aynı şeyi nişanlınızın annesi yapsa ona ne, ben burada oturacağım der miydiniz yoksa yine susar mıydınız? Ben inadına aynı evde otururdum. Eşya için de annenize ses çıkartamıyorsunuz çünkü ipleri eline verdiniz. Nişanlınızın yerinde olmak istemezdim çocuk gibi bir kadınla evleniyor çünkü... Bunlara dur demezseniz yarın anneniz o eşyanın eve dizilişine de, çocuk yapmanıza da karışır. Siz de susar dinlersiniz.

Evlenirken masrafın ikiye bölünmesi taraftarıyım. Yarın her şeyi sırtlandığınız için pişman olacaksınız. Eşinizin ailesi şimdi bir şeye karışmıyor zaten 3 kuruş para da çıkmıyor ceplerinden tabii siz "güzel gelinim" olursunuz. Bir şeylerin altına ellerini soksalardı samimiler derdim.

Kocaman insanlara silah zoruyla eşya aldırmıyorlardır herhalde. Hayır dediğinizde sizi sürükleyerek götürecek halleri yok bence.

Tamam da bunların muhatabı biz değiliz ki ? Annenize demeniz gereken hiçbirşeyi söylemeyip bir cenderenin içinde girmişsiniz. Şimdi annemin eşya fanatikliğinin bedelini biz mi ödeneğiz diyorsunuz. Nikahı basıp evlenseydiniz o halde, hiç bu toplara girmeseydiniz. Kimse ezilmeseydi kimse gerilmeseydi anneniz hava atmasaydı nişanlınız üzülmeseydi.

X