Annemin beni sürekli mahcup etmesi

Bu kkdaki çifte standarta da hayranım.
Erkek tarafı iğneye kadar alınca görevi,düzgün davranmak zorunda derler. Kızın annesi yapınca parayı veren düdüğü çalar oluyor.
Kimse yardım etmek zorunda değil evet buna katılıyorum. Ama yardım etti diye de kim olurda olsun karışamaz, müdahale edemez. Halıya kadar karışamaz. Ne oğlan anası ne kız anası. Kızın annesine gelince herkes empati yapıyor.
Konu sahibi haklısın. Ve annenle açıkça görüş kpnuş. Eşinin annesi sana kötü davransa eşinden ne bekliyorsan sen de nişanlına yap. Yani ezdirme. Saygı duymak zorunda. Size de eşine de. Evinize bu kadar karışamaz
İyi de kimse kimseyi saçından tutup sürükleyerek halı almaya götüremez. Erkek neredeyse hiçbirşey yapmıyor, onun yapacağı şeyleri konu sahibi yapmaya çalışıyor.

En berbat anne bile bir yerde kızının iyiliğini düşünüyor bence. İlle vardır gözüne batan birşey.

Konuları açarken neden biz konu sahiplerinin tüm hayatını detaylarını bilmediğimiz için azar işitiyoruz? bu her konuda oluyor ama sen bilmiyorsun eşim beni dövmüştü ama sen bilmiyorsun annem beni okutmamıştı ama sen bilmiyorsun kv hamileyken temizlik yaptırmıştı. Nereden bilebilirim ki ? pasif görünen bir damat pasif görünen bir dünür her sözüne he diyen bir kız annenim böyle olması çok mu anormal bilmiyorum. her şey kendi içinde tutarlı.

Sizin acilen annenizden uzaklaşmanız lazım. Belki de hiç oturmayacağınız bir ev kurduruyor size ısrarlarıyla. Eşyaları da kendi zevkine göre seçiyor ne demek ben öyle istemiyorum böyle istiyorum, siz gittikten sonra boş durmasın bahanesiyle gelip evinize yerleşirse hiç şaşırmam gerçekten. Davranışları zaten hiç hoş değil, bir an önce ciddi mesafe koymazsanız bu gidişle nişanlınızla aranız bozulacak.

Bir çok kişi parayı veriyorsa karışır kendi eşyanı sen alsaydın o zaman demişsiniz de, önceki konularını bilmiyorsunuz herhalde, konu sahibi evlendikten hemen sonra iş değiştirecek ve yüksek ihtimalle yurtdışında yaşamaya başlayacak. Yani şu anki evde muhtemelen hiç oturulmayacak. Bu yüzden yeni eşya dahil hiçbir şey istemiyordu konu sahibi, evi vardı zaten ama annesini bir türlü ikna edememişti. Şu yaşanan durumlara tamamen annesinin ev ve çeyiz merakı yüzünden katlanmak zorunda kalıyor.

Merhabalar
Annemle ilgili bir sürü konu açtım daha önce çeyiz ve gösteriş meraklısı olması, evimizi dantel ve saten yorgan gibi gereksiz eşyalar ile doldurmaya çalışması....
Yakında nikahım var ve mobilya alışverişi yaptık. Nişanlım ile gittik beğendik daha sonra kırılmasınlar diye ailelerimizi götürüp biz bunları beğendik dedik. Kayınvalidemin ben illa ki göreceğim gibi bir isteği yoktu ama annem ben görmeden asla olmaz diye tutturdu. Neyse götürdük ama götürmez olaydık. Annem her şeye karıştı ve beni rezil etti. Sürekli kendi evine alışveriş yapıyormuş gibi hareket etti. Benim beğendiklerime ben öyle istemiyorum böyle istiyorum falan dedi. Nişanlıma zaten hiç ne istiyorsun diye sormadı bile. Kayınvalidem de hiç bir şeye karışmadı, kızım siz ne beğenirseniz modundaydı. Nişanlım da ben ne beğenirsem he dedi. Mobilyacılar bile anneme, oturacak olan gençler diye uyarılarda bulundu.
Şöyle bir durum var: kayınvalidem ve kayınpeder maddi olarak bir katkıda bulunmadı. Bir tek kv gelinliği aldı. Annemle babam ise yatak odası, oturma odası, antrenin mobilyası, mutfak eşyalarını komple aldı. Ben de ev kiralama masrafları, nikah yeri ücreti, salon, tv, ve buzdolabı için nişanlıma yardım ettim ortaklaşa hallettik. Sanırım annem karşı taraf elini cebine atmıyor nasılsa parasını kendi veriyor diye iyice söz hakkı buldu.
Son olarak bugün halıları alırken ( evimiz küçük ve halı yayacak yer yok gibi bir şey) nişanlım ben halı sevmiyorum anne bir tek salona alalım falan dedi annem ısrarla bir sürü halı almaya çalıştı. Siz istemezseniz istemeyin ben istiyorum. Millet gelince ne görecek diye tutturdu. Çok mahcup oldum.
Dahası sürekli nişanlımı eleştiriyor. Kilo aldın kilo ver diye yüzüne söylüyor. Kayınvalidem bana hep güzel kızım der mesela annem öyle değil. Evi yerleştirmeye gittik çocuğu oturtmadı eşyalar kirlenir şimdilik kollayın falan dedi. Sürekli kalktığı yeri düzeltiyor... Bir şey alıp gelse onu niye aldı bunu niye aldı... Yani çocuk ne dese haklı artık.
Eskiden bu işlere girişmeden nişanlım benim ailemi çok severdi. Herkese de anlatırdı ben çok iyi anlaşıyorum diye. Şimdi bana bir şey söylemese de uzaklaştı ve çok çok haklı. Ben bile anneme gidip gelmiyorum bu huyları yüzünden o niye gitsin ki? Bir tek babamla ilişkileri eskisi gibi devam ediyor çünkü babam sağduyulu biri annemi frenliyor bir nebze.
Neysee üzüldüm ve mahcup oldum kısacası. Tek çare annemle mesafeyi korumak sanırım. Anneme bir şey söylese de alınırım, annem neticede. Ama adam haklı. Hakkını da yedirmem. Arada kaldım, dertleşmek istedim
işiniz çok zor
anneler de hata yapar, hata yaptığını bildiğiniz yakın bir arkadaşınızı düşünün, onu uyarırdınız değil mi?
dost acı söyler misali annenizi karşınıza alıp taa en baştan beri gördüğünüz yanlışları tatlı dille anlatmanızı tavsiye ederim. karşı taraf elini cebine atmayabilir ama olsun, belki de daha iyi, evlendikten sonra gururla herseyi kendimiz yaptık dersiniz. Keşke evinizi taşımasaydınız, ama olan olmuş artık.
Ben evlenirken annemi zor dizginledim. Neden o dönem öyle davrandığını hala bilmiyorum. Aslında sevilen neşeli esprili bir insandır annem ama evlilik sürecinde anneme birşeyler oldu, nişanlıma laf sokmalar, eve giren şeyleri eleştirmeler falan.. üstelik benim umrumda bile değildi ama annem "ele güne karşı" diye herseyi tam istiyordu. Onca iletişim ve engellemeye rağmen hala evimde hiç kullanmadığım, çok yer kaplayan ve aşırı süslü battaniyeler yorgan takımları var. atamıyorum da.. naapalım annem aldırdı deyip tutuyoruz artık

Merhabalar
Annemle ilgili bir sürü konu açtım daha önce çeyiz ve gösteriş meraklısı olması, evimizi dantel ve saten yorgan gibi gereksiz eşyalar ile doldurmaya çalışması....
Yakında nikahım var ve mobilya alışverişi yaptık. Nişanlım ile gittik beğendik daha sonra kırılmasınlar diye ailelerimizi götürüp biz bunları beğendik dedik. Kayınvalidemin ben illa ki göreceğim gibi bir isteği yoktu ama annem ben görmeden asla olmaz diye tutturdu. Neyse götürdük ama götürmez olaydık. Annem her şeye karıştı ve beni rezil etti. Sürekli kendi evine alışveriş yapıyormuş gibi hareket etti. Benim beğendiklerime ben öyle istemiyorum böyle istiyorum falan dedi. Nişanlıma zaten hiç ne istiyorsun diye sormadı bile. Kayınvalidem de hiç bir şeye karışmadı, kızım siz ne beğenirseniz modundaydı. Nişanlım da ben ne beğenirsem he dedi. Mobilyacılar bile anneme, oturacak olan gençler diye uyarılarda bulundu.
Şöyle bir durum var: kayınvalidem ve kayınpeder maddi olarak bir katkıda bulunmadı. Bir tek kv gelinliği aldı. Annemle babam ise yatak odası, oturma odası, antrenin mobilyası, mutfak eşyalarını komple aldı. Ben de ev kiralama masrafları, nikah yeri ücreti, salon, tv, ve buzdolabı için nişanlıma yardım ettim ortaklaşa hallettik. Sanırım annem karşı taraf elini cebine atmıyor nasılsa parasını kendi veriyor diye iyice söz hakkı buldu.
Son olarak bugün halıları alırken ( evimiz küçük ve halı yayacak yer yok gibi bir şey) nişanlım ben halı sevmiyorum anne bir tek salona alalım falan dedi annem ısrarla bir sürü halı almaya çalıştı. Siz istemezseniz istemeyin ben istiyorum. Millet gelince ne görecek diye tutturdu. Çok mahcup oldum.
Dahası sürekli nişanlımı eleştiriyor. Kilo aldın kilo ver diye yüzüne söylüyor. Kayınvalidem bana hep güzel kızım der mesela annem öyle değil. Evi yerleştirmeye gittik çocuğu oturtmadı eşyalar kirlenir şimdilik kollayın falan dedi. Sürekli kalktığı yeri düzeltiyor... Bir şey alıp gelse onu niye aldı bunu niye aldı... Yani çocuk ne dese haklı artık.
Eskiden bu işlere girişmeden nişanlım benim ailemi çok severdi. Herkese de anlatırdı ben çok iyi anlaşıyorum diye. Şimdi bana bir şey söylemese de uzaklaştı ve çok çok haklı. Ben bile anneme gidip gelmiyorum bu huyları yüzünden o niye gitsin ki? Bir tek babamla ilişkileri eskisi gibi devam ediyor çünkü babam sağduyulu biri annemi frenliyor bir nebze.
Neysee üzüldüm ve mahcup oldum kısacası. Tek çare annemle mesafeyi korumak sanırım. Anneme bir şey söylese de alınırım, annem neticede. Ama adam haklı. Hakkını da yedirmem. Arada kaldım, dertleşmek istedim

annenizi bu olayların dışına itip oldu bittiye getirebilirsiniz bence birazcık. müstakbel eşinizle aranız da soğumamış olur

Sonuç itibariyle ne oldu ben onu anlamadım?? Siz tek halı istediniz anneniz müdahale etti birkaç halı istedi ve annenizin dediği mi oldu?
Ya da beyaz eşyalara müdahale etmiş.Seçtiklerinizden vazgeçtiniz ve annenizin dedikleriniz mi aldınız? Yoksa kendi zevkinizde direttiniz mi??? Annenizin dediği şekilde olduysa her şey bence evlenecek olgunlukta değilsiniz afedersiniz ama..Anneniz diretmiş olabilir ama gerekirse insanların yanında fikrinizi değiştirmemeli ve seçtiklerinizin arkasında durmalıydınız.YOk zaten bizim dediğimiz oldu,seçtiklerimizi aldık diosanız sıkıntı yok.Ama böyle olduğunu sanmıorum maalesef.Ev seçimini bile anneniz yapmış.

Yahu kendi seçimlerinizi yapamıyorsunuz ve annenizi cezalandırmaya çalışıyorsunuz.Misal 2+1 yeterdi zorla annem 3+1 ev tutturdu die evin eşyalarının yarısını kendi ailenize aldırmayı hak görüyorsunuz.Bence ta en başından hatalısınız.İstediğiniz evde istediğiniz eşyaları seçmeli ve karşı tarafın ailesi bişi ödemiyorken sizin ailenize de bişi aldırmamalı,karı koca birlikte halletmeliydiniz.

Annemi bilmiyorsunuz falan demezsiniz umarım.Ruh sağlığı stabil olmayan, ölümüne dedik mi dedik bir anneyle yaşıyorum.Eğer benim için önemli bir durum varsa ondan daha deli olur isteklerimin arkasında dururum ve istediğim olur.Bazen böyle savaş vermek yoruyor evet ama annemi değiştiremicem die 30 yaşından sonra kendimden taviz verecek değilim.

İyi de zaten her şeyi sen karşılamışsın, yeterince dominant davranmışsın bütün parayı ödeyerek. Annen de mevzuya uygun şekilde rolünü oynuyor. Zaten her şeyin parasını ödedik bedavaya gitti gül gibi kızımız, bari istediklerimizi alalım diyor doğal olaraak

parasını ödüyor da kızıyla damadı oturacak. Kimse bağış yapmıyor yani. O saatten sonra evlatların mutluluğu mu annesinin şovu mu?

İyi de kimse kimseyi saçından tutup sürükleyerek halı almaya götüremez. Erkek neredeyse hiçbirşey yapmıyor, onun yapacağı şeyleri konu sahibi yapmaya çalışıyor.

En berbat anne bile bir yerde kızının iyiliğini düşünüyor bence. İlle vardır gözüne batan birşey.
O zaman en berbat kayınvalide de oğlunu düşünüyor bir yerde, onların da karışmasına ses etmeyelin. Kızınki ana da oğlanın ki değil mi?
Çekirdek aile kurulurken iki tarafın annesi de huzur bozmamalı.

Şöyle bir durum var: kayınvalidem ve kayınpeder maddi olarak bir katkıda bulunmadı. Bir tek kv gelinliği aldı.
Yalnız ben şuna takıldım. Nişanlınızın ailesi neden hiçbir şey yapmadı? Bir önceki konuda kv ne beğenirseniz almaya hazır, hatta özellikle o almak istiyor şeklinde anlatmıştınız. Hatta birçok kişi annenin ısrarları bu yüzdendir, şimdi aldırmazsan ilerde hiç aldıramazsın bu yüzden ısrarla ev düzmek istiyordur annen demişti.

Gömleğin en üstteki düğmesi yanlış iliklenince,
arkası da yanlış ilerlemiş doğal olarak.
Annenize en başından 'dur, bu bizim hayatımız, bizim kararımız' demediğiniz için artık söz hakkı sizde değil.
Anneniz ipleri eline almış evi istediği gibi dizayn edip sizi de istediği gibi yönetiyor.
Bundan sonra sınır çizmeye kalkarsanız arkası kavga-gürültü.
Kvnizin size olan yaklaşımını da çok güzellemeyin derim, kadın maddi-manevi
hiç sıkıntısız evlendiriyor oğlunu,
üstelik bir evin bir kızıyla, üstelik kız okumuş, meslek sahibi, artı dünürlerin maddi durumu yerinde.
Kv son derece akıllı ve siyasetçi bir kadın, aklınızda bulunsun.

O zaman en berbat kayınvalide de oğlunu düşünüyor bir yerde, onların da karışmasına ses etmeyelin. Kızınki ana da oğlanın ki değil mi?
Çekirdek aile kurulurken iki tarafın annesi de huzur bozmamalı.
Bu konudaki annenin biraz fazla karışmaktan fazla huzur bozacak bir yönünü göremedim. Ayrıca kayınvalide sadece gelinlik alıyor, oğlunada hiç yük olunmamış, elbet pamuk gibi olur.

Eğer şöyle 10 bilezik birde ev veren bir kv olsaydı görürdük cazgırlığını. Türkiye de artık ezber ettiğimiz birşey, kız anneleri hep alttan alıp yuvayı kurtarma peşinde iken, erkek anneleri gelini delirtmeye and içmiş oluyorlar. İstisnalar elbette var.

Bu konudaki annenin biraz fazla karışmaktan fazla huzur bozacak bir yönünü göremedim. Ayrıca kayınvalide sadece gelinlik alıyor, oğlunada hiç yük olunmamış, elbet pamuk gibi olur.

Eğer şöyle 10 bilezik birde ev veren bir kv olsaydı görürdük cazgırlığını. Türkiye de artık ezber ettiğimiz birşey, kız anneleri hep alttan alıp yuvayı kurtarma peşinde iken, erkek anneleri gelini delirtmeye and içmiş oluyorlar. İstisnalar elbette var.
İşte diyorum ki ben de on bilezik verip cazgırlık yapandan ne farkı var o zaman bu kadının?
Biri ne derece yanlışsa bu da o derece yanlış.
Parayı verdim her şeye karışır damada ters davranırım demekle geline on bilezik taktım karışırım demek aynı şey.

Sonuç itibariyle ne oldu ben onu anlamadım?? Siz tek halı istediniz anneniz müdahale etti birkaç halı istedi ve annenizin dediği mi oldu?
Ya da beyaz eşyalara müdahale etmiş.Seçtiklerinizden vazgeçtiniz ve annenizin dedikleriniz mi aldınız? Yoksa kendi zevkinizde direttiniz mi??? Annenizin dediği şekilde olduysa her şey bence evlenecek olgunlukta değilsiniz afedersiniz ama..Anneniz diretmiş olabilir ama gerekirse insanların yanında fikrinizi değiştirmemeli ve seçtiklerinizin arkasında durmalıydınız.YOk zaten bizim dediğimiz oldu,seçtiklerimizi aldık diosanız sıkıntı yok.Ama böyle olduğunu sanmıorum maalesef.Ev seçimini bile anneniz yapmış.

Yahu kendi seçimlerinizi yapamıyorsunuz ve annenizi cezalandırmaya çalışıyorsunuz.Misal 2+1 yeterdi zorla annem 3+1 ev tutturdu die evin eşyalarının yarısını kendi ailenize aldırmayı hak görüyorsunuz.Bence ta en başından hatalısınız.İstediğiniz evde istediğiniz eşyaları seçmeli ve karşı tarafın ailesi bişi ödemiyorken sizin ailenize de bişi aldırmamalı,karı koca birlikte halletmeliydiniz.

Annemi bilmiyorsunuz falan demezsiniz umarım.Ruh sağlığı stabil olmayan, ölümüne dedik mi dedik bir anneyle yaşıyorum.Eğer benim için önemli bir durum varsa ondan daha deli olur isteklerimin arkasında dururum ve istediğim olur.Bazen böyle savaş vermek yoruyor evet ama annemi değiştiremicem die 30 yaşından sonra kendimden taviz verecek değilim.
Aynen valla, annemden çektiğimi bir ben bilirim. Dünyayı bana dar etti falan ama yinede şuan düşününce haklı olduğu birsürü şey varmış.

Benim en sinir olduğum şey kadınlarımızın el oğlunun her kahrını çekip, annesi öte git dediğinde tahammül edememesi.

Yahu parayi verrn dudugu niye calsin
Konu sahibi calismayan , suya sabuna dokunmayan sadece kocamin ailesi yapsin onu alsin bunu alsin diyen bir kadin degil ki
Zaten kendi parasini kendi kazaniyor , buyuk cogunlugu kendileri almis , annesi kendi isteğiyle yardim ediyor ve karismaya hakki yok
Kim o evde yasayacaksa onun zevkine gore alinir esya , bana da annemle babam yatak odasi takimi aldi hediye olarak , ben istemedim onlar istedi ve ben gidip sectim aldim bana parasini verdiler , ne aldigimi da evimr ziyarete geldiklerinde gorduler
Oyle sacma sey mi olur parasını veriyorum ben sececegim , ne bu yahu bakkaldan seker mi aliniyor sanki

X