Annemin beni sürekli mahcup etmesi

Dürüst olacağım.İlk dikkatimi çeken tüm masrafın sizin ailenizin üzerinde olması oldu.Nisanlinizin yapacagi masrafa da siz ortaksınız.Anne buna sinirli bence.

Ben katılıyorum. Kızım evlense her şeyin parasını ben ödesem karşı taraf oralı olmazsa... madem karşı taraf misafir gibi takılıyor o zaman misafir gibi davranırım yeni aldığım koltuğa kirlenmesin diye oturtmam

Merhabalar
Annemle ilgili bir sürü konu açtım daha önce çeyiz ve gösteriş meraklısı olması, evimizi dantel ve saten yorgan gibi gereksiz eşyalar ile doldurmaya çalışması....
Yakında nikahım var ve mobilya alışverişi yaptık. Nişanlım ile gittik beğendik daha sonra kırılmasınlar diye ailelerimizi götürüp biz bunları beğendik dedik. Kayınvalidemin ben illa ki göreceğim gibi bir isteği yoktu ama annem ben görmeden asla olmaz diye tutturdu. Neyse götürdük ama götürmez olaydık. Annem her şeye karıştı ve beni rezil etti. Sürekli kendi evine alışveriş yapıyormuş gibi hareket etti. Benim beğendiklerime ben öyle istemiyorum böyle istiyorum falan dedi. Nişanlıma zaten hiç ne istiyorsun diye sormadı bile. Kayınvalidem de hiç bir şeye karışmadı, kızım siz ne beğenirseniz modundaydı. Nişanlım da ben ne beğenirsem he dedi. Mobilyacılar bile anneme, oturacak olan gençler diye uyarılarda bulundu.
Şöyle bir durum var: kayınvalidem ve kayınpeder maddi olarak bir katkıda bulunmadı. Bir tek kv gelinliği aldı. Annemle babam ise yatak odası, oturma odası, antrenin mobilyası, mutfak eşyalarını komple aldı. Ben de ev kiralama masrafları, nikah yeri ücreti, salon, tv, ve buzdolabı için nişanlıma yardım ettim ortaklaşa hallettik. Sanırım annem karşı taraf elini cebine atmıyor nasılsa parasını kendi veriyor diye iyice söz hakkı buldu.
Son olarak bugün halıları alırken ( evimiz küçük ve halı yayacak yer yok gibi bir şey) nişanlım ben halı sevmiyorum anne bir tek salona alalım falan dedi annem ısrarla bir sürü halı almaya çalıştı. Siz istemezseniz istemeyin ben istiyorum. Millet gelince ne görecek diye tutturdu. Çok mahcup oldum.
Dahası sürekli nişanlımı eleştiriyor. Kilo aldın kilo ver diye yüzüne söylüyor. Kayınvalidem bana hep güzel kızım der mesela annem öyle değil. Evi yerleştirmeye gittik çocuğu oturtmadı eşyalar kirlenir şimdilik kollayın falan dedi. Sürekli kalktığı yeri düzeltiyor... Bir şey alıp gelse onu niye aldı bunu niye aldı... Yani çocuk ne dese haklı artık.
Eskiden bu işlere girişmeden nişanlım benim ailemi çok severdi. Herkese de anlatırdı ben çok iyi anlaşıyorum diye. Şimdi bana bir şey söylemese de uzaklaştı ve çok çok haklı. Ben bile anneme gidip gelmiyorum bu huyları yüzünden o niye gitsin ki? Bir tek babamla ilişkileri eskisi gibi devam ediyor çünkü babam sağduyulu biri annemi frenliyor bir nebze.
Neysee üzüldüm ve mahcup oldum kısacası. Tek çare annemle mesafeyi korumak sanırım. Anneme bir şey söylese de alınırım, annem neticede. Ama adam haklı. Hakkını da yedirmem. Arada kaldım, dertleşmek istedim
Parayı veren düdüğü calar

damat cok pasif geldi bana da ya. maddiyatin disinda da oyle geldi bilmiyorum ben istemezsem benim evime kim hali alabilir ki evlenirken?

Ben katılıyorum ne yazık ki

Bana göre baş sebep maddiyat. Oturacağı eve kızın annesi her şeyi alırsa sen de misafir gibi seyredersin o zaman köşede ezik gibi kalırsın arkadaş. KV sen de dobiş oldun git zayıfla diyince de ağzından tek kelimeçıkamaz. Damat paraya sebep ezilip büzülüyor bir yerde bana göre. KV parayı veriyor düdüğü çalıyor damat da fasülyeden köşede oynuyor işte

Ben katılıyorum. Kızım evlense her şeyin parasını ben ödesem karşı taraf oralı olmazsa... madem karşı taraf misafir gibi takılıyor o zaman misafir gibi davranırım yeni aldığım koltuğa kirlenmesin diye oturtmam
Benim oğlum var şartlarım el verdiğince en güzel şekilde yuvasını kurması için elimden geleni yaparım.Kimsenin ilerde ağzına laf vermem.Yarin öbür gün ilk kavgada bütün herşeyi benim ailem aldı,senin ailen ne yaptı denmesi çok büyük ihtimal.İster kız ister erkek tarafı olsun,tüm masraf tek tarafa yuklenmemeli.

Annenizi bu kadar dahil etmeyecektiniz. Biz 2+1 de eşyalarımızla mis gibi yaşardık diyorsunuz, anneniz istedi niye büyük eve geçtiniz? Sırf o istiyor diye niye istemediğiniz eşyalara evet dediniz? Ya işinize geldi, ya da annenize hayır diyemiyorsunuz. İki durumda da aslında işinize karıştıran sizsiniz. Siz taviz vermişsiniz, taviz de tavizi doğurmuş. İkinizin de huzuru için annenize hayır demeyi ve işinize karıştırmamayı öğrenmelisiniz.

Son düzenleme:
Anne, Kim jong un'un anne versiyonu, Allah kolaylık versin.
11 tane saten yorganı kim örtüncek ya hu?
Külli müsrifun haram, onlara verdiği parayla bağış yapsaydı sevaba girerdi.
9 ay karnında taşımış, geceleri uykusuz kalmış, yedirmiş içirmiş büyütmüş, şimdide tatile çıkıp gezip tozmak yerine parasıyla(yılların birikimidir kesin) kızına eşya alırken biraz fazla karışmış diye Kim Jong A mı benzettiniz?
Gerçekten çok ayıp.
Ya hiç dünya siyasetini takip etmiyorsunuz yada anne değilsiniz.

Nişanlım ile beraber yaşıyoruz uzun zamandır. Bütçemiz de bir. Evi hiç değiştirmeyelim biz böyle oturalım dedik. Kıyameti kopardı annem millete ne derim, çeyiz göstermesi yapacağım, çeyiz alması yapacağım vs vs diye. Oturma odası ayrı salon ayrı tam teşekküllü eşya istedi, 130 m2 evimi beğenmedi küçük diye. E Zaten onun yaptığı gereksiz 11 tane saten yorgan gibi fibi bir sürü eşya sığsın diye han gibi ev tutmak zorunda kaldım.. Madem kendisi istşyor kendiai tapacak. Biz 2+1 evimizde gerekli tüm eiyalarımız vardı. Gayet otururduk. Bu şartlarda annemin istediği eşyaları bir de kensi paramla neden alahım ki?
Kiii annem ben okurken 5 kurul para vermesi bana hem çalıştım hem okudum. Kızlar okumaz çünkğ sadece evlenirö evlenirken millet görsün diye para akıtıyor. Sizce yine de haksız mıyım? Ben kimsenin boğazına basmadım bana yatak odası takımı al diye!
Madem istiyor yapacak değil.Nasil ki her konuda kendi kararlarınızı alıyorsunuz bu konuda da alabilirsiniz.

Anlamadığım nokta şu benim:
Mağazaya gidiyorsunuz annenizle ve kayınvalidenizle,
Anneniz “ben bunu istemiyorum, bunu istiyorum” diyor,
Neden “anne bunları biz kullanacağız, önemli olan ikimizin ne istediği” demiyorsunuz? Bu kadar basit ve haklı olduğunuz bir şeyi diyemeyecek kadar pasif misiniz annenize karşı, ki mağazadaki eleman bile böyle söyledi diyorsunuz.
Damadın annesi yapsa damattan bu hareketi bekleriz ama değil mi?

Nişanlım ile beraber yaşıyoruz uzun zamandır. Bütçemiz de bir. Evi hiç değiştirmeyelim biz böyle oturalım dedik. Kıyameti kopardı annem millete ne derim, çeyiz göstermesi yapacağım, çeyiz alması yapacağım vs vs diye. Oturma odası ayrı salon ayrı tam teşekküllü eşya istedi, 130 m2 evimi beğenmedi küçük diye. E Zaten onun yaptığı gereksiz 11 tane saten yorgan gibi fibi bir sürü eşya sığsın diye han gibi ev tutmak zorunda kaldım.. Madem kendisi istşyor kendiai tapacak. Biz 2+1 evimizde gerekli tüm eiyalarımız vardı. Gayet otururduk. Bu şartlarda annemin istediği eşyaları bir de kensi paramla neden alahım ki?
Kiii annem ben okurken 5 kurul para vermesi bana hem çalıştım hem okudum. Kızlar okumaz çünkğ sadece evlenirö evlenirken millet görsün diye para akıtıyor. Sizce yine de haksız mıyım? Ben kimsenin boğazına basmadım bana yatak odası takımı al diye!
Öf benim içim daraldı, 11 tane saten yorganı nerde tutacaksınız, hiç kullanılmaz bile.

Parayı veren düdüğü çalar sözü evet doğru olsada aileler için kullanıldığı zaman art niyet olur. Aile içerisinde kızına oğluna hediye için verdiğin paranın hükmünü sürmek onaylanır durum değildir.

Parayı veren düdüğü çalar muhabbetine katılmıyorum.
Benim yatak odamı babam aldı ama biz seçtik. Salon takımımı kp aldı ama biz seçtik. Herşeyi onlara yüklemedik ama aldıklarında da karışmadılar yani. Çocuklarına evlenirken yardım ediyorlar diye kendi zevklerini dayatmaya hakları yok.
Annenizin huyu buymuş belli ki, kuzenlerime de aynısını yaptı demişsiniz. Yeğenine yapan kızına neler yapmaz. Ama malesef bu yaştan sonra huyunu değiştiremezsiniz. Düğüne kadar nişanlınızla çok denk getirmemeye çalışın, rencide edici konuşursa ufak ufak uyarın ama konuya çok derin girmeyin bence. Keza çözebileceğinize inanmıyorum, gereksiz yere daha büyük tartışma çıkması olağan.
He bu arada, her şeyi sizin tarafın yapıp erkek tarafının seyirci kalmasını da hiç uygun bulmuyorum, anneniz de bu konudan rahatsız olmakta haklı.

Bence hemen pasif diye sıfatlandırmak doğru değil. Yüz göz olmak istemiyordur, saygısızlık gibi algılanmasın diye susuyordur. Herkes kendi annesini uyarmalı bence.

ben saygisizlik yapsin demedim ki. adamin evine zorla hali aliniyor, agzini acip da “bir saniye biz ev icin hali istemiyoruz, ileride gerek gorursek aliriz” denebilir. konu sahibi kendisi annesine soylediginde etkili olmuyor belli. kaldi ki insana kendi cocugunun soylemesiyle baskasinin soylemesi bir olmaz, damadin da agzini acip istemedigi seyleri soylemesi lazim bence. olay ters isliyor yani normalde burada hep okuyoruz kayinvalideler geline bu baskiyi yapiyor, burda tam tersi baski damada da yapiliyor.

Gömleğin en üstteki düğmesi yanlış iliklenince,
arkası da yanlış ilerlemiş doğal olarak.
Annenize en başından 'dur, bu bizim hayatımız, bizim kararımız' demediğiniz için artık söz hakkı sizde değil.
Anneniz ipleri eline almış evi istediği gibi dizayn edip sizi de istediği gibi yönetiyor.
Bundan sonra sınır çizmeye kalkarsanız arkası kavga-gürültü.
Kvnizin size olan yaklaşımını da çok güzellemeyin derim, kadın maddi-manevi
hiç sıkıntısız evlendiriyor oğlunu,
üstelik bir evin bir kızıyla, üstelik kız okumuş, meslek sahibi, artı dünürlerin maddi durumu yerinde.
Kv son derece akıllı ve siyasetçi bir kadın, aklınızda bulunsun.
Ne güzel noktalara değinmişsiniz💯

X