Annemin beni sürekli mahcup etmesi

Nişanlım ile beraber yaşıyoruz uzun zamandır. Bütçemiz de bir. Evi hiç değiştirmeyelim biz böyle oturalım dedik. Kıyameti kopardı annem millete ne derim, çeyiz göstermesi yapacağım, çeyiz alması yapacağım vs vs diye. Oturma odası ayrı salon ayrı tam teşekküllü eşya istedi, 130 m2 evimi beğenmedi küçük diye. E Zaten onun yaptığı gereksiz 11 tane saten yorgan gibi fibi bir sürü eşya sığsın diye han gibi ev tutmak zorunda kaldım.. Madem kendisi istşyor kendiai tapacak. Biz 2+1 evimizde gerekli tüm eiyalarımız vardı. Gayet otururduk. Bu şartlarda annemin istediği eşyaları bir de kensi paramla neden alahım ki?

Ama sizinki de istemem yan cebime koy gibi olmuş

benim annem bana bunu derse ne milleti ne çeyiz göstermesi cevabını alırdı

11 tane saten yorganı neden kabul ettin

bize misafir az gelir gelse de iki kişi gelir

3 yorgan yeter fazla bile der gerisini almazsın olur biter

yaşım 40 çeyizimdeki danteller halen annemin evinde

biz de birlikte oturuyorduk

o evde oturmak için de beyaz eşya, yatak, dolap masa sandalye vs almıştık

patronum ille eşya alacağım dedi hediye, oturma grubu aldık onun hediyesi

onun dışında da kimseden bir şey evet tek iğne almadık

Merhabalar
Annemle ilgili bir sürü konu açtım daha önce çeyiz ve gösteriş meraklısı olması, evimizi dantel ve saten yorgan gibi gereksiz eşyalar ile doldurmaya çalışması....
Yakında nikahım var ve mobilya alışverişi yaptık. Nişanlım ile gittik beğendik daha sonra kırılmasınlar diye ailelerimizi götürüp biz bunları beğendik dedik. Kayınvalidemin ben illa ki göreceğim gibi bir isteği yoktu ama annem ben görmeden asla olmaz diye tutturdu. Neyse götürdük ama götürmez olaydık. Annem her şeye karıştı ve beni rezil etti. Sürekli kendi evine alışveriş yapıyormuş gibi hareket etti. Benim beğendiklerime ben öyle istemiyorum böyle istiyorum falan dedi. Nişanlıma zaten hiç ne istiyorsun diye sormadı bile. Kayınvalidem de hiç bir şeye karışmadı, kızım siz ne beğenirseniz modundaydı. Nişanlım da ben ne beğenirsem he dedi. Mobilyacılar bile anneme, oturacak olan gençler diye uyarılarda bulundu.
Şöyle bir durum var: kayınvalidem ve kayınpeder maddi olarak bir katkıda bulunmadı. Bir tek kv gelinliği aldı. Annemle babam ise yatak odası, oturma odası, antrenin mobilyası, mutfak eşyalarını komple aldı. Ben de ev kiralama masrafları, nikah yeri ücreti, salon, tv, ve buzdolabı için nişanlıma yardım ettim ortaklaşa hallettik. Sanırım annem karşı taraf elini cebine atmıyor nasılsa parasını kendi veriyor diye iyice söz hakkı buldu.
Son olarak bugün halıları alırken ( evimiz küçük ve halı yayacak yer yok gibi bir şey) nişanlım ben halı sevmiyorum anne bir tek salona alalım falan dedi annem ısrarla bir sürü halı almaya çalıştı. Siz istemezseniz istemeyin ben istiyorum. Millet gelince ne görecek diye tutturdu. Çok mahcup oldum.
Dahası sürekli nişanlımı eleştiriyor. Kilo aldın kilo ver diye yüzüne söylüyor. Kayınvalidem bana hep güzel kızım der mesela annem öyle değil. Evi yerleştirmeye gittik çocuğu oturtmadı eşyalar kirlenir şimdilik kollayın falan dedi. Sürekli kalktığı yeri düzeltiyor... Bir şey alıp gelse onu niye aldı bunu niye aldı... Yani çocuk ne dese haklı artık.
Eskiden bu işlere girişmeden nişanlım benim ailemi çok severdi. Herkese de anlatırdı ben çok iyi anlaşıyorum diye. Şimdi bana bir şey söylemese de uzaklaştı ve çok çok haklı. Ben bile anneme gidip gelmiyorum bu huyları yüzünden o niye gitsin ki? Bir tek babamla ilişkileri eskisi gibi devam ediyor çünkü babam sağduyulu biri annemi frenliyor bir nebze.
Neysee üzüldüm ve mahcup oldum kısacası. Tek çare annemle mesafeyi korumak sanırım. Anneme bir şey söylese de alınırım, annem neticede. Ama adam haklı. Hakkını da yedirmem. Arada kaldım, dertleşmek istedim
Annen şimdiden böyle yapıyorsa siz evlenince de evinizdeki her sete sizin iletişimini bile karışır. Bir müddet sonra esin bıkar ve aranıza soğukluk girer. Annenin müdahalesini bitirmelisin. Düğünde neler diyecek acaba?

Evet çok iyi biliyordum huyunu. 50 kere tembihledim. Tek evladı var heves ediyor siye kırmamak için beğendikten sonra bak bunlar iı beğendim diye götürdüm. Keşke kırsaydım.
Aşkolsun ya keşke kırsaydım lafını yakıştıramadım,kırmayın güzellikle anlatın mahçup olmuşsunuz haklı olduğunuz yerlerde var ama biraz da onun açısından bakın, mesela benim kayınvalidem de geçen gün bizim nişanlımla beraber bakcaz dediğimiz şeylere bizde gelcez bakcaz kasa bende nasıl olsa diye güldü benim zoruma gitti yani ben yatak bakarken kv mi götürmek zorunda değilim ki kendi annemi de götürmem yani sırf kendi ödüyor diye herşeye karışmak istiyor alın oğlum şu parayı şu kartı almadan önce arayıp anne şu şu kadar fiyat diye haber verin demesi gereken yerde kasa bende tabiki beni götürceksiniz demek de ayıp hem nişanlıma borç yaptırmayız diyip de hem de böyle mahçup etmesi ezmeye çalışması ben bunu nişanlıma desem kötü olurum kv ye söylesem yine kötü olurum ,sizinde bunu kendi anneniz yapmış bence alındığınızı karşı tarafa mahçup olduğunuzu söyleyin kırmadan,tanımıyorum annenizi ama kızının mahçup olup üzülmesini istemez bence hiç bir anne sizi dikkate almasını umuyorum

Son düzenleme:
Merhabalar
Annemle ilgili bir sürü konu açtım daha önce çeyiz ve gösteriş meraklısı olması, evimizi dantel ve saten yorgan gibi gereksiz eşyalar ile doldurmaya çalışması....
Yakında nikahım var ve mobilya alışverişi yaptık. Nişanlım ile gittik beğendik daha sonra kırılmasınlar diye ailelerimizi götürüp biz bunları beğendik dedik. Kayınvalidemin ben illa ki göreceğim gibi bir isteği yoktu ama annem ben görmeden asla olmaz diye tutturdu. Neyse götürdük ama götürmez olaydık. Annem her şeye karıştı ve beni rezil etti. Sürekli kendi evine alışveriş yapıyormuş gibi hareket etti. Benim beğendiklerime ben öyle istemiyorum böyle istiyorum falan dedi. Nişanlıma zaten hiç ne istiyorsun diye sormadı bile. Kayınvalidem de hiç bir şeye karışmadı, kızım siz ne beğenirseniz modundaydı. Nişanlım da ben ne beğenirsem he dedi. Mobilyacılar bile anneme, oturacak olan gençler diye uyarılarda bulundu.
Şöyle bir durum var: kayınvalidem ve kayınpeder maddi olarak bir katkıda bulunmadı. Bir tek kv gelinliği aldı. Annemle babam ise yatak odası, oturma odası, antrenin mobilyası, mutfak eşyalarını komple aldı. Ben de ev kiralama masrafları, nikah yeri ücreti, salon, tv, ve buzdolabı için nişanlıma yardım ettim ortaklaşa hallettik. Sanırım annem karşı taraf elini cebine atmıyor nasılsa parasını kendi veriyor diye iyice söz hakkı buldu.
Son olarak bugün halıları alırken ( evimiz küçük ve halı yayacak yer yok gibi bir şey) nişanlım ben halı sevmiyorum anne bir tek salona alalım falan dedi annem ısrarla bir sürü halı almaya çalıştı. Siz istemezseniz istemeyin ben istiyorum. Millet gelince ne görecek diye tutturdu. Çok mahcup oldum.
Dahası sürekli nişanlımı eleştiriyor. Kilo aldın kilo ver diye yüzüne söylüyor. Kayınvalidem bana hep güzel kızım der mesela annem öyle değil. Evi yerleştirmeye gittik çocuğu oturtmadı eşyalar kirlenir şimdilik kollayın falan dedi. Sürekli kalktığı yeri düzeltiyor... Bir şey alıp gelse onu niye aldı bunu niye aldı... Yani çocuk ne dese haklı artık.
Eskiden bu işlere girişmeden nişanlım benim ailemi çok severdi. Herkese de anlatırdı ben çok iyi anlaşıyorum diye. Şimdi bana bir şey söylemese de uzaklaştı ve çok çok haklı. Ben bile anneme gidip gelmiyorum bu huyları yüzünden o niye gitsin ki? Bir tek babamla ilişkileri eskisi gibi devam ediyor çünkü babam sağduyulu biri annemi frenliyor bir nebze.
Neysee üzüldüm ve mahcup oldum kısacası. Tek çare annemle mesafeyi korumak sanırım. Anneme bir şey söylese de alınırım, annem neticede. Ama adam haklı. Hakkını da yedirmem. Arada kaldım, dertleşmek istedim
Valla k.bakma da evi düzmüş ailen hala laf ediyorsun.Kv gelinliği almış çekilmiş kenara.Nişanlına üstüne yardımda da bulunmuşsun.Resmen evi kız tarafı düzmüş.Kendi aileni ne çabuk göz ardı ediyorsun annen doğru olanı yapıyor.Sen her şeye he he diyip gideceksin belli ki.Annen sana biraz kendine değer vermeyi öğretmeye çalışıyordur belki.Madem öyle git kv ile görüş bundan sonra annenle görüşmüyorsun ya.

Merhaba arkadaşım. Annenize biraz haksızlık etmemiş misiniz ? Evinizin %80 ini aileniz dizmiş. Bence buna da müsade etmemeliydiniz. Bazi anneler tez canlı ve titiz oluyor belli ki sizin annenizde öyle. Bence kızmayın anneniz sizin için en iyisi olsun istiyor.

Halı meselesine de çok şaşırdım. En azından kaymaz tabanlı yolluk falan serilir. Halisiz ev hiç görmemiştim. Nişanlınizin düşüncesi abes.

X