Annemin mirası ve babamın cimriliği

Eğer babanız emekli ise annenizin maaşını alamaz
Ölen kişinin mal varlığını en geç 3 ay içerisinde üzerinize geçirmelisiniz yasal olarak yoksa ceza ödersiniz
Annenizin bir yere borcu var mı resmi olarak

Eğer babanız emekli ise annenizin maaşını alamaz
Ölen kişinin mal varlığını en geç 3 ay içerisinde üzerinize geçirmelisiniz yasal olarak yoksa ceza ödersiniz
Annenizin bir yere borcu var mı resmi olarak
Yanlışsam düzeltir misiniz? Çift maaş biri sgk biri emekli sandığı olursa bağlanıyordu diye biliyorum, iki emeklilik de SGK ise bağlanmıyordu ama son birkaç yılda dul aylığı kriterleri değiştiyse bilemiyorum.

Annenizin evi birikimle mi alınmış yoksa kendisine miras yoluyla mı kalmış?
Eğer annenizin edindiği mallar ailesinden miras yoluyla intikal etmişse, babanız hak sahibi olamıyor, bu bilgi burada dursun.
Mune burda bir hata var. Senin dediğin durum boşanma için geçerli diye biliyorum. Miras kalan ev eşlerden birinin ölmesi halinde sağ kalan eşe miras kalır.

Yanlışsam düzeltir misiniz? Çift maaş biri sgk biri emekli sandığı olursa bağlanıyordu diye biliyorum, iki emeklilik de SGK ise bağlanmıyordu ama son birkaç yılda dul aylığı kriterleri değiştiyse bilemiyorum.
Emekli sandığında öyle bir kural yok. Eşlerin ikisi de emekli sandığına bağlıysa iki maaşı da alabiliyorlar. İkisi de sgk’lıysa sanırım alamıyorlar ama emin değilim.

Mune burda bir hata var. Senin dediğin durum boşanma için geçerli diye biliyorum. Miras kalan ev eşlerden birinin ölmesi halinde sağ kalan eşe miras kalır.
hayir eşe değil çocuklari daha fazla payci olacak sekilde cocuklara ve eşe bölünuyor mal varlığı

Ölüm halini iddia edemeyeceğim KudrAlobar dediğiniz gibi olabilir, bir arkadaş sebebiyle boşanma halinde hak iddia edilmediği kısmını çok araştırmıştım, o kısım var aklımda nasıl yer ettiyse artık, adama çok sinir olmuştum da 😖

Çocukları katmadım işin içine kısa olsun diye. Eşi mirasçısı olabilir demeye çalışıyorum. Oranlarını ilk mesajımda yazdım zaten.
ben farkli bir mesaji okuyup onun uzerine yorum yapmişsiniz gibi gördum bir an pardon evet sizin dediginiz gibi eş vefat ettiyse miras yoluyla intikal edenler sag kalan eşede kalir.

Emekli sandığında öyle bir kural yok. Eşlerin ikisi de emekli sandığına bağlıysa iki maaşı da alabiliyorlar. İkisi de sgk’lıysa sanırım alamıyorlar ama emin değilim.
Ya yine bir arkadaş diyeceğim de, hani arkadaşım için açıyorum gibi oluyor ya😬
Annemin bir arkadaşının eşi vefat etti, SGK'dan dul aylığı bağlandı, babasından da yetim aylığı bağlansın istiyordu çünkü kadın kirada, zor durumda, yaşı da var çalışamıyor, neyse yetim aylığı da SGK'dan olacağı için talebi reddedildi, lakin başka bir tanıdığın eşi emekli sandığından emekliydi, eşine emekli sandığından dul aylığı bağlandı, kadın babasının SGK emeklisinden de yetim aylığı bağlattırdı, bu yaşananların üzerinden en az 5 yıl geçti ama, yeni düzenlemeler varsa da benim bilgim yok.

O detaya dikkat etmedim
2 sene önce Eşime malulen emekli basvuru yaparken gelip aylık bağlatmaya çalışanlara yetkili söylerken duymuştum

Cici anne getirip paraları ve evi yemesin. dikkat edin. onun üzerine olan evlere de birşeyler yapın. Nebilim annemin mirası filan. tapudan şerh koydurun. sizden habersiz satamaz diye. Babanız paragöz ise bütün bunları yapabilir.
cicianneler yiyor diye devlet zaten anne babalarin payini düşürüp çocuklara fazla hak verdi geri kalaninada kimse karisamiyor.
ancak babanin akil sagligi yerinde olmayacak parasini idare edemedigini ispat edecekler de o sekilde olacak bunun icinde sartlar mumkun degil bayanin babasi goruldugu uzere baya baya uyanik kafa zehir yani

Annemin bir arkadaşının eşi vefat etti, SGK'dan dul aylığı bağlandı, babasından da yetim aylığı bağlansın istiyordu çünkü kadın kirada, zor durumda, yaşı da var çalışamıyor, neyse yetim aylığı da SGK'dan olacağı için talebi reddedildi, lakin başka bir tanıdığın eşi emekli sandığından emekliydi, eşine emekli sandığından dul aylığı bağlandı, kadın babasının SGK emeklisinden de yetim aylığı bağlattırdı, bu yaşananların üzerinden en az 5 yıl geçti ama, yeni düzenlemeler varsa da benim bilgim yok.
Bildiğim kadarıyla hala öyle. Tek istisna emekli sandığı işte. İkisi de emekli sandığından emekliyse ikisini de alıyor. İşin içine sgk, bağkur girince karışıyor.

annemin babasi sgk li idi babamda sgk emeklisi oldu annem sadece babamin maasini baglatabildi.
anneme de ozaman birinden biri emekli sandigi yada bag kur olsaydi ikisinide alabilirdin denmişti.

Babasına çok yüklenmeyin, tanımıyorum tabi ama, gerçekten vefattan sonra bankadan paranızı almak çok zor. Elde avucta başka birşey yoksa adam bunu düşünmüş olabilir. Ne yapacak beş parasız eşi de vefat edince. Belki duymuştur birilerinden zorluğunu, ya da görmüştür başka türlü yaşayıp.
Sadece kefen parasını düşünmek mantıksız geldi. Çünkü kefen için para almıyor ki hastaneler. Bir de mezarlıklar pahalı değil öyle. Ha ikinci kişinin yeri alındığında on katı para isteniyor sadece. Yoksa bir zorluk olmaz. Eşi vefat eden adamdan da kimse pide parası vermesini beklemesin. Ne ayıp.
Bankadan parayi almak zor degil ki , veraset ilami ile beraber varisler bankaya gidip hesaptaki parayi haklari oraninda alirlar , bir saatlik is bu

Anlattiginiza gore babaniz aynı benim babam. Annemin 7 sinde pidenin yanina ayran almak istemedi para gitmesin diye. Annem ölüm dosegindeyken hemen avukat bulmus. Annemin 40 indan sonra hemen mirasta hakkını arttırmak için davayi patlattı bize biz şok.
Paraya da ihtiyaci yok ortak mallar dışında kirada 1 evi , 2 tarlasi yine kirada dukkani var. Babalar neden böyle kalpsiz acaba

Anlattiginiza gore babaniz aynı benim babam. Annemin 7 sinde pidenin yanina ayran almak istemedi para gitmesin diye. Annem ölüm dosegindeyken hemen avukat bulmus. Annemin 40 indan sonra hemen mirasta hakkını arttırmak için davayi patlattı bize biz şok.
Paraya da ihtiyaci yok ortak mallar dışında kirada 1 evi , 2 tarlasi yine kirada dukkani var. Babalar neden böyle kalpsiz acaba

Afedersiniz ama leş bunlar, bakıyorsun 60yaşında adam o saatten sonra parayı ne yapacak mezara mı götürecek... Sizinki alsa ne olacak yani 15yıl sonra ölünce para yine size kalacak😶

Eğer annenizin edindiği mallar ailesinden miras yoluyla intikal etmişse, babanız hak sahibi olamıyor, bu bilgi burada dursun.
Annemin birikimiyle alındı evler.
Miras paylaşımından önce bizim kira sözleşmemiz var, en az 1 yıl daha burada oturma hakkım var. Ki sonrasında konuşma esnasında 2 yılı 3 yıla çıkaralım dediler. Evde oturduğum sürece onlara evi kullanım bedeli verip oturabilirim diye biliyorum. Sanırım ailemle, olmazsa avukatla konuşmam lazım.
Babamın bugün söylediği, tapuya gidilecek ve üçümüz üstümüze alacağız. Daha fazla bir iletişim yok. Babamın da abimin de kafalarında tam olarak ne var öğrenmem lazım.

Ölüm halinde mirasbirakanin uzerine ne varsa mirascilara gecer, mirascilarda esi ve cocuklari. Bosanma oldugu zaman, aileden miras yolu ile intikal eden mallar ese verilmiyor

Afedersiniz ama leş bunlar, bakıyorsun 60yaşında adam o saatten sonra parayı ne yapacak mezara mı götürecek... Sizinki alsa ne olacak yani 15yıl sonra ölünce para yine size kalacak😶
Konu sahibinin babasi icin demiyorum ama 60 yas genc bir yas cherry , calismak icin yasli ama yasamak icin genc bir yas , sahsen allah gecinden versin ben 60 yasindayken esim vefat etse bende hakkimi cocuklarima vermem , nasil olsa ben olunce herseyim size kalacak ama su anda yasiyorum derim , bunun hastaligi var herseyi var , uzun yillar calistiktan sonra emekliligimi yasarken daha olmeden neden hakkim olan mali cocuguma veriyim ki

Yaşlıyken çalışmak zor, vermek istemez anlarım. Rahat yaşamak isteyebilirler ama seninkiler ayrı cimri. Hakkın neyse onu al tabi ki bırakma

X