Annemin mirası ve babamın cimriliği

yalniz kalpler

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2019
5.396
10.685
kiyamam anneciginiz boyle bir adamla ömür gecirmis. kocasini gayet iyi taniyordur. sagliginda verseydi daireleri size keske. bankadaki parayi vs.. annenizin maasi babaniza nasil geciyor onu anlayamadim..

KudrAlobar

Ayak feministi
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2018
16.579
97.850
kiyamam anneciginiz boyle bir adamla ömür gecirmis. kocasini gayet iyi taniyordur. sagliginda verseydi daireleri size keske. bankadaki parayi vs.. annenizin maasi babaniza nasil geciyor onu anlayamadim..
Babası ölse annesi babanın maaşını almayacak mıydı? Aynı şey işte.

Monoceto

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2015
1.855
3.193
31
Babasına çok yüklenmeyin, tanımıyorum tabi ama, gerçekten vefattan sonra bankadan paranızı almak çok zor. Elde avucta başka birşey yoksa adam bunu düşünmüş olabilir. Ne yapacak beş parasız eşi de vefat edince. Belki duymuştur birilerinden zorluğunu, ya da görmüştür başka türlü yaşayıp.
Sadece kefen parasını düşünmek mantıksız geldi. Çünkü kefen için para almıyor ki hastaneler. Bir de mezarlıklar pahalı değil öyle. Ha ikinci kişinin yeri alındığında on katı para isteniyor sadece. Yoksa bir zorluk olmaz. Eşi vefat eden adamdan da kimse pide parası vermesini beklemesin. Ne ayıp.

yalniz kalpler

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2019
5.396
10.685
Kadın-erkek olarak değil; ölen eşin maaşının bir kısmı (oranları bilmiyorum) geride kalan eşe dul aylığı olarak bağlanır.
KudrAlobar KudrAlobar turkiyede garip kanunlar var mesela kiz cocugu evlenene kadar baba uzerinden sigortali, erkek cocugu universite bitirene kadar. bitince baba uzerinden dusuyor.. oyle bir kanun oldugunu dusunuyordum bu maas meselesinin. etrafimdan hic duymamistim kadindan erkege kalan.

KudrAlobar

Ayak feministi
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2018
16.579
97.850
KudrAlobar KudrAlobar turkiyede garip kanunlar var mesela kiz cocugu evlenene kadar baba uzerinden sigortali, erkek cocugu universite bitirene kadar. bitince baba uzerinden dusuyor.. oyle bir kanun oldugunu dusunuyordum bu maas meselesinin. etrafimdan hic duymamistim kadindan erkege kalan.
Yakın zamanda başladı tam zamanını bilmiyorum ama on yıl içinde falan herhalde. Öncesinde erkek alamıyordu. Cinsiyet eşitliğine aykırı olduğu için değiştirdiler. Çocuklar için de değişecek muhtemelen ama biraz daha zamanı var onun. Muhtemelen kız çocuk aleyhine değişecek.

hy_patia

Guru
Pro Üye
23 Eylül 2010
2.735
4.074
Yakın zamanda başladı tam zamanını bilmiyorum ama on yıl içinde falan herhalde. Öncesinde erkek alamıyordu. Cinsiyet eşitliğine aykırı olduğu için değiştirdiler. Çocuklar için de değişecek muhtemelen ama biraz daha zamanı var onun. Muhtemelen kız çocuk aleyhine değişecek.
2007 yılında vardı, ama daha öncesi nedir bilemiyorum.

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
45.482
148.672
49
Haklısınız. Evet o zamanlar beni üzdü ama daha sonra ruhsal problemleri olduğu ortaya çıktı, kızamıyorum da o yüzden. Anlatmaya çalıştığım şey, zaten annem bunları tek başına yapmak zorunda değildi, babam da elini taşın altına hiç koymadı. Yani babamı anlatmaya çalıştım yine aslında :KK43:
Annenizin evi birikimle mi alınmış yoksa kendisine miras yoluyla mı kalmış?
Eğer annenizin edindiği mallar ailesinden miras yoluyla intikal etmişse, babanız hak sahibi olamıyor, bu bilgi burada dursun.

maviyesiltuna

hep tatlı yoktur hayatta tuzlu ve ekşi vardır.
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2014
3.706
2.301
Eğer babanız emekli ise annenizin maaşını alamaz
Ölen kişinin mal varlığını en geç 3 ay içerisinde üzerinize geçirmelisiniz yasal olarak yoksa ceza ödersiniz
Annenizin bir yere borcu var mı resmi olarak

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
45.482
148.672
49
Eğer babanız emekli ise annenizin maaşını alamaz
Ölen kişinin mal varlığını en geç 3 ay içerisinde üzerinize geçirmelisiniz yasal olarak yoksa ceza ödersiniz
Annenizin bir yere borcu var mı resmi olarak
Yanlışsam düzeltir misiniz? Çift maaş biri sgk biri emekli sandığı olursa bağlanıyordu diye biliyorum, iki emeklilik de SGK ise bağlanmıyordu ama son birkaç yılda dul aylığı kriterleri değiştiyse bilemiyorum.

KudrAlobar

Ayak feministi
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2018
16.579
97.850
Annenizin evi birikimle mi alınmış yoksa kendisine miras yoluyla mı kalmış?
Eğer annenizin edindiği mallar ailesinden miras yoluyla intikal etmişse, babanız hak sahibi olamıyor, bu bilgi burada dursun.
Mune burda bir hata var. Senin dediğin durum boşanma için geçerli diye biliyorum. Miras kalan ev eşlerden birinin ölmesi halinde sağ kalan eşe miras kalır.

KudrAlobar

Ayak feministi
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2018
16.579
97.850
Yanlışsam düzeltir misiniz? Çift maaş biri sgk biri emekli sandığı olursa bağlanıyordu diye biliyorum, iki emeklilik de SGK ise bağlanmıyordu ama son birkaç yılda dul aylığı kriterleri değiştiyse bilemiyorum.
Emekli sandığında öyle bir kural yok. Eşlerin ikisi de emekli sandığına bağlıysa iki maaşı da alabiliyorlar. İkisi de sgk’lıysa sanırım alamıyorlar ama emin değilim.

d3nizz

Uykularımı kaçıran yaşanmışlıklar var
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2015
20.842
36.012
Mune burda bir hata var. Senin dediğin durum boşanma için geçerli diye biliyorum. Miras kalan ev eşlerden birinin ölmesi halinde sağ kalan eşe miras kalır.
hayir eşe değil çocuklari daha fazla payci olacak sekilde cocuklara ve eşe bölünuyor mal varlığı

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1236 gün geçti.