Annemin sürekli bişeyleri ima etmesi

Mrs-cicek

🍀
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2010
4.702
4.247
Merhaba Şuan bir rahatsızlığım sebebiyle annem yanıma geldi ama sürekli eş dost akraba gezmesinde bana moral vermeyi bırakın daha çok laf çakıyor bişeyler ima ederek beni üzüyor :KK43: artık dün dayanamadım sen beni üzmeye mi geldin dedim :KK43:

Anlatayım siz yorumlayın haksız mıyım ?

Kv kb yalnız yaşıyor 5geliniz en çok onlara giden gelen yardımcı olan ben olmama rağmen annem geldiğinden beri “Yaşlılar neden yalnızlar olmaz olsun böyle evlatlar,haftalık temizliğine gitmelisiniz,yok kendinize sıfır ne alıyorsanız ona da almalısınız” bir nebze haklı olabilir ama çalışan biri olarak elimden gelen her şeyi yapmama rağmen en çok haksızlığa uğrayan da benim gelinler içinde..
Her defasında anlatmama rağmen tekrar tekrar açıyor konuyu..

Bir de şu örneği vereyim çocuklar içinde ben çalıştığım için benden beklentisi çok yüksek ama hem ev hem araba kredisi veriyoruz anca kendimize bakabilmemize rağmen (2kızım var eşim asgari ücret alıyor) ona her ay para gönderiyorum,yine de laf batırıyor “şunun kızı annesine altın bilezik almış,şunun oğlu atandığı gibi ailesine ev almış vs vs” Üstüne eşimin iş yerine gittik orda diyor ki telefonumu değiştirmek istiyorum ama param yok diyor, eşim işçi orda ve eşimin ona telefon almasını bekliyor farkı da 8bin.

Eşime hiç söylemedim bile çünkü zar zor adam bize yetiyor :KK43:

Ha diyeceksiniz ki sen al sen ver (her ay bi para yolluyorum) inanın fakir değiller olsa belki üzülür alırdım,babamın en az 50milyonluk serveti var kaç evleri yazlıkları arabaları arsaları var bilmiyorum ama benim bildiğim 50milyon eder
Dün de kızlarıma aldığım oyuncaklar için yeğenine ver götüreyim diyor ya kızlarım daha kullanmamış diyorum,yenisini alırsınız ya da balkon dolu diyor :KK43:
İnsan kızını üzecekse neden yanına gider hastasın diye geldim der :KK43:
Geçen yıl psikoloğa gittim bunlarla mücadele edebilmek için :KK43:
Psikolog özetle hep “sen değil onlar psikologluk” dedi ama onlara göre ben kötü evladım :KK43:
Benim ve eşimin tek maaşı var ve daha 5yıllık kredi borcumuz da var :KK43:
Ne yapabilirim nasıl mücadele edicem bilmiyorum gerçekten:KK43:

Rolleriniz karışmış. Siz ebeveynlerinizin sorumluluğunu üstlenmişsiniz, onlar çocuk yerine geçmiş. Normali onların size ve torunlarınıza destek olması ya da en azından yük olmaması. Cep teli istemek nedir? Eşiniz ne diyor bu duruma? Sınırlarınızı istismar ettirmeyin vicdan duygusuna sığınarak. Çekirdek ailenize karşı da adil olmanız gerekiyor.

O kadar baskı yapıyorki ya sussun vereyim diyorsunuz :KK43:
Aşırı onu bunu örnek veriyor :KK43:
Ya ben okurken bana 5 tl yi çok gördünüz zor zamanımda yoktunuz diyorum
Ama ana baba hakkı diyor :KK43:

Dinleme arkadaşım. Duyma. Verme. O lafları söyleyecek kadar yaklaştırma kendine, çekirdek ailene odaklan.

Rolleriniz karışmış. Siz ebeveynlerinizin sorumluluğunu üstlenmişsiniz, onlar çocuk yerine geçmiş. Normali onların size ve torunlarınıza destek olması ya da en azından yük olmaması. Cep teli istemek nedir? Eşiniz ne diyor bu duruma? Sınırlarınızı istismar ettirmeyin vicdan duygusuna sığınarak. Çekirdek ailenize karşı da adil olmanız gerekiyor.
Eşim de garip buluyor ama bana üzülme boşver deyip geçiyor ne verme ne de ver diyor
Sadece babamın anneme baskı yaptığını annemin de ondan öyle olduğunu söylüyor

Bazi anneler icten ice evlatlarini kiskaniyor, mutlu olsun istemiyorlar sanirim. O yuzden bu surekli sizden bi sey koparma telasi, kaynananiza hizmet etmenizi istemesi vb. Hep huzurunu kaciracak seyler soylemis. Bence aylik para gondermeyi de kesin, durumu da varmis siz kimseye bakmak zorunda degilsiniz. Kendi aileniz ve cocuklariniz var. Herkes de kendi cocuguna kendisi alsin oyuncagini. Eger torunlarini cok seviyorsa kendisi onlara hediye alabilir.

Bazi anneler icten ice evlatlarini kiskaniyor, mutlu olsun istemiyorlar sanirim. O yuzden bu surekli sizden bi sey koparma telasi, kaynananiza hizmet etmenizi istemesi vb. Hep huzurunu kaciracak seyler soylemis. Bence aylik para gondermeyi de kesin, durumu da varmis siz kimseye bakmak zorunda degilsiniz. Kendi aileniz ve cocuklariniz var. Herkes de kendi cocuguna kendisi alsin oyuncagini. Eger torunlarini cok seviyorsa kendisi onlara hediye alabilir.
Kesinlikle katılıyorum.

Kesinlikle katılıyorum.
Dünden beri ben de nedense böyle düşünüyorum çünkü yapma etme dedikçe yapıyor
Hatta dün artık iyice çıldırdı kv me “gelinler torunlar gelsin temizliğini yapsın” dedi kv de de “seninki karşı dairede oturuyor o geliyor mu senin temizliğine de benim taa kaç mahalle ötemdekiler gelsin” dedi 🤭😂
Bi hoşuma gitti anlatamam :)
İnsan kızının kv sini doldurur mu ya ona karşı :KK43:

Annenizi değiştiremezsiniz, ama kendi bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Yetişkinsiniz, annenizin her fikri, bakış açısı doğru olacak ve ciddiye alınacak diye bir durum yok. Psikologunuzla da konuştuğunuz gibi onu olduğu gibi kabul edin. Aklı başında bir insan gibi yaklaşmayın, toksik bir insan bu belli. Eğer onu bu şekilde kabul ederseniz zaten dediklerine de takılmazsınız.
Ve bu sizde yarattığı negatif ruh hali için mümkün olduğunca iletişiminizi sınırlı tutun.
Ona açıklama yapar pozisyonda olmayı bırakın, kayınvalidenizle diğerleriyle sınırlarınızı siz belirlersiniz, o karar veremez. Ona açıklama yapmak zorunda değilsiniz, söylediği şeyler için sanki kanunmuşçasına üzülmek zorunda da değilsiniz.

Kişisel algılamayın. Mesela ailenizden birinin alkol sorunu olsa, içtiğinde benim yüzümden der misiniz? Onun toksikliği de kendiyle alakalı. 3. bardak rakı doldurmaktan farkı yok yaptığının. O böyle, böyle de gidecek.

Siz anlam yüklemeyin.

Anneniz gelmeden idare edemeyecek durumunda mısınız?
Ben şurada açtığınız konulardan annenizin gelince huzursuzluk çıkaracağını kestire biliyorum ve böyle bir anneyi gerçekten ihtiyaç duymuyorsam çağırmazdım, hastalığımdan bile çok haberdar etmezdim, farklı sehirlerdesiniz diye hatırlıyorum.

O maddi duruma her ay para göndermeniz de doğru değil kesinlikle. Genel tavır olarak şikayet edip aynı şeyleri devam etme gibi bir durum var sizde. O yüzden benzer olayları yaşayıp duruyorsunuz.

Para konuları dışında aynı benim annem,para istemez ama sürekli şuna şöyle davran der durur.her geldiğinde illaki eşimin yanında laf sokar,eşimle birbirimize şaka yapsak ciddiye alır eşimin yanında kızar.sanki eşim onun oğlu da ben yabancıyım gibi davranır.yakinda doğum yapicam illa gelicem diyor ama hiç istemiyorum.ilk dogumumda geldi sürekli laf soktu durdu.yerinizde olsam para falan vermezdim bu kadar paranın içinde bide sizden mi bekliyor.

Oncelikle para gondermeyi birakin. Yetisemiyoruz diyin siz verdikce saniyor ki zenginsiniz her durumda zaten laf sokacak bari kendinizi bos yere zora sokup para yollamayin. Soylediklerini hic ciddiye almayin istedigini kadar laf soksun duygu somurusu yapsin he he deyin gecin kendi cekirdek ailenize odaklanin. Madem hastasiniz diye geldi birsey yapmiyor ben iyiyim diyip evine yollayin. Biraz daha mesafeli bir iliski surdurun kendi hayatinizda olaylari anlatmayin hasta olsaniz dahi.

Anneniz gelmeden idare edemeyecek durumunda mısınız?
Ben şurada açtığınız konulardan annenizin gelince huzursuzluk çıkaracağını kestire biliyorum ve böyle bir anneyi gerçekten ihtiyaç duymuyorsam çağırmazdım, hastalığımdan bile çok haberdar etmezdim, farklı sehirlerdesiniz diye hatırlıyorum.

O maddi duruma her ay para göndermeniz de doğru değil kesinlikle. Genel tavır olarak şikayet edip aynı şeyleri devam etme gibi bir durum var sizde. O yüzden benzer olayları yaşayıp duruyorsunuz.
Genel durumu devam ettirme ben de değil onlarda var asla bana gelin diyen biri değilim hatta aksine okul varken bana gelmeyin anca kendime çocuklara yetiyorum dediğim olmuştur ama işleri düşer buralara gelirler benim için olduğu kısmı onların uydurması tamamen..
Sezeryan oldum başka ameliyat da oldum hep habersiz oldum ki gelip üzmesinler diye..
Hastayım gel demedim asla ama akrabaları burda ve bi bahane ile geliyor evet psikoloğa gitmeme rağmen baş edemiyorum konuşacak kimse de olmayınca buraya yazıyorum :KK43: binevi rahatlama.. yoksa ben de biliyorum ilacı burası değil kendim öğrenmeliyim:KK43:

Ben baş etmeyi öğrenmeliyim ama daha çocukken başlanmış bu onaylanma ihtiyacımız sanki onaylanmasam ölecek gibi oluyorum gerim gerim gerilip üzülüyorum :KK43:

Para gönderme nedenim sussun yeterki idi ama evet hata..
Çünkü doyma yok daha çok isteme var..

Evleri, arabaları olan anneye para göndermek ne demek. Anne baba hakkı varsa, evlat hakkı denen bir şeyde var. O sizden istemeden siz ondan isteyin. Kızlar hasta özele gittik çok para çıktı para lazım deyin. Zor durumda olsalar anlarım ama değiller.

O size x in kızı bilezik almış derse sizde y nın anneside y ye alınmış deyin. Arkadaşımın annesi torunları özelde okutuyor sende yollasana deyin. Niye susuyorsunuz?

Onun dışında anneler hep konuşur. Ama siz kızınca kızdım, üzülünce üzüldüm diyebilmelisiniz. Mesafe koymayı bilmelisiniz.

Sınırlarınızı korumazsanız kimse size saygı duymaz. Önce kendinizi sevin ve saygı duyun. Sonra eşiniz ve çocuklarınıza saygı duyun. Siz kendinize saygı duymazsanız kimse duymaz.

50 milyonluk serveti olan insanlara maasinizdan para mı gönderiyorsunuz sahiden ? Ve onlar da bunu kabul ediyorlar 🥴
Duyduğum en saçma şey olabilir gerçekten.
Annenizin isteme huyu var , babanız çok mu cimri ya da çok mu yokluk çektiler acaba ?
Babam cimri ama aylık bi para anneme para verir ve o sadece anneme aittir
Evin her ihtiyacını babam karşılar annem karışmaz

Niye çocuğunuzun rızkını ihtiyacı olmayan ana babaya veriyorsunuz?
Bu hakka girmek değil mi?

Her konusunda aynı şey. Çocuklarının rızkını başkalarına yediriyor, yetmiyor çocuklarına ayıracağı vakti de başkalarına ayırıyor. Annesine kayinvalidesine yaranacak diye perisan etti o çocukları. Gelip annesinden şikayet ediyor ama bundan 10 sene sonra kendi çocukları neler diyecek hakkında ben çok iyi biliyorum. Psikolog da sende sorun yok diyormuş, biz burda okurken anlıyoruz sorunu o mu anlamiyor?

X