Annemle aramdaki ilişkiye anlam veremiyorum.

Ya bütün olay maddiyat. Aileler kız çocukları evlenince onlardan para isteyemezler. Senden bunu hiç beklemezdimin altında da varını yoğunu bize adayacagini düşünüyordum var zaten.
Kusura bakmayın aileniz ancak para hırsı insanı mahvediyor evlat kardeş görmüyor insanın gözü.
Rest çekin üzgünüm. Gerçekten adınıza üzüldüm. Bu tip hırslar aile bağlarına çok zarar veriyor.
Ben de çok üzüldüm halbuki nişanlanacağım kişi diyorki herşeyi ben karşılayacağım benim için sıkıntı yok kardeşinin okuması içinde evlenince de para gönderirsin onu düşünmesinler diyor. Ama gel de benim aileme anlat bunu herşeyi karşılamasına ben de göz yummam ama evlenincede kardeşime yardım ederim neden etmeyeyim onların demesine gerek yok ki tek bildikleri bu konu açıldığında benimle tartışıp konuyu başka yere çekip bana tavır almaları. 😔

Tartışıncada sen o çocuk senin hayatına girince çok değiştin demeye başlıyor annem halbuki alakası yok ben aynı benim.

Ailenizin keyfine bırakırsanız daha çok uzatırlar. Ben zamanında taviz verdiğim için çok pişmanım. Biraz bencilce davranıyorlar. İlişkiniz sonlansa kendize zarar verirsiniz aileniz bu duruma sevinir. Tam tersi rest çekip evlenin derim. Size güvenerek mi kardeşinizi dünyaya getirmişler. Kaldı ki evliyken de kardeşinize yardım edebilirsiniz

Ben de çok üzüldüm halbuki nişanlanacağım kişi diyorki herşeyi ben karşılayacağım benim için sıkıntı yok kardeşinin okuması içinde evlenince de para gönderirsin onu düşünmesinler diyor. Ama gel de benim aileme anlat bunu herşeyi karşılamasına ben de göz yummam ama evlenincede kardeşime yardım ederim neden etmeyeyim onların demesine gerek yok ki tek bildikleri bu konu açıldığında benimle tartışıp konuyu başka yere çekip bana tavır almaları. 😔
Ya inanın sistem hep aynıdır hep. Şimdi kardeş sevgisi kullanılır yarın sağlık.

Siz yine de sevgilinize de para konusunu da detaylı anlatmayın.
Toparlayacaktır ailenizle ilişkiniz. Ama onların içini ben zaten para göndereceğim diye de rahatlatmayin. Çok daha fazla şeyin kapısını açar bu cümleniz.

Yaşınız 28 olmuş bu yaşta evlenmeyeceksiniz de ne zaman evleneceksiniz.Anneniz de kusura bakmayın ama çok paragözmüş.İnsan kızının mutlu biri yuva kurmasını nasıl istemez anladığım kadarıyla kardeşini okutmanı bie de onu evlendirmeni bekliyorlar senden.Sen de tabi o zamana kadar hayatını ertele annenin düşüncesi bu anladığım kadarıyla

Yaşınız 28 olmuş bu yaşta evlenmeyeceksiniz de ne zaman evleneceksiniz.Anneniz de kusura bakmayın ama çok paragözmüş.İnsan kızının mutlu biri yuva kurmasını nasıl istemez anladığım kadarıyla kardeşini okutmanı bie de onu evlendirmeni bekliyorlar senden.Sen de tabi o zamana kadar hayatını ertele annenin düşüncesi bu anladığım kadarıyla
Aynısını bugün dedim onlara. Herşeyi düşünmüşsünüz ama bu kız 28 yaşında evlenceği zaman 29 ne zaman kendi düzenini kuracak diye düşündünüz mü dedim. Babamın bu cümleme tepkisi düşündüğün şeylere bak demek oldu.

Ya inanın sistem hep aynıdır hep. Şimdi kardeş sevgisi kullanılır yarın sağlık.

Siz yine de sevgilinize de para konusunu da detaylı anlatmayın.
Toparlayacaktır ailenizle ilişkiniz. Ama onların içini ben zaten para göndereceğim diye de rahatlatmayin. Çok daha fazla şeyin kapısını açar bu cümleniz.
Ona zaten bu zamana kadar hiçbir şey belli etmedim ama bugün onunda hayatını erteliyorum ne hakkım var diyip dayanamayıp herşeyi anlattım. Ben onların dediğini yaparsam benle iyiler başka türlü tavır alıyolar asla benim fikrime saygıları yok.

Ona zaten bu zamana kadar hiçbir şey belli etmedim ama bugün onunda hayatını erteliyorum ne hakkım var diyip dayanamayıp herşeyi anlattım. Ben onların dediğini yaparsam benle iyiler başka türlü tavır alıyolar asla benim fikrime saygıları yok.

Ailenize kardeşiniz okulu bitirene kadar ona burs vereceğinizi söyleyin. Bu konuları açık açık konuşun. Anladığım kadarıyla bir emekli maaşları var durumları iyi değil. Öğretmenseniz bir ek dersinizi vermeniz sizi çok da zor duruma sokmaz. Eşiniz geçindirsin evi.

Ailenize kardeşiniz okulu bitirene kadar ona burs vereceğinizi söyleyin. Bu konuları açık açık konuşun. Anladığım kadarıyla bir emekli maaşları var durumları iyi değil. Öğretmenseniz bir ek dersinizi vermeniz sizi çok da zor duruma sokmaz. Eşiniz geçindirsin evi.
Zaten burada bir sıkıntı yok onlara da diyorum ben elimi ayağımı çekcem demedim yardım ederim ona ben diyorum. Sıkıntı onların tavırları. Devlet üniversitesini kazanamazsa özele gönderirim dert değil derken pek maddiyatı düşünen yok ama ya da benim okuyup meslek sahibi olacağımın bir garantisi yoktu nasıl bana güvenip benden bekleyebilirler. Yardım etmek başka üniversitesi bitene kadar okutmak ve okulu bitene kadar hayatımı ertelemem çok başka.

Konu sahibi
Herkes aile evladını düşünür annelik kutsal vs der de. Ben tam tersi anne cok gördüm. Bir tek kendini düşünen o kadar cok anne var ki. Toplumdaki benciller de anne bunu unutmayalım.
Ailenizi güzellikle ikna edin. Karsınıza da almayın hepten tadımız kacmasın.
Kardese destek çıkacaksan bastan netleştirsin. Mesela mezuniyete kadar aylık su gibi. Eger bunu ciznezseniz hem verir hem kötü olursunuz. Zaten kardes kac yasında ki?

Es adayınız güveniyorsanız evlilik adımlarınıza Tavas Tavas baslayın

Konu sahibi
Herkes aile evladını düşünür annelik kutsal vs der de. Ben tam tersi anne cok gördüm. Bir tek kendini düşünen o kadar cok anne var ki. Toplumdaki benciller de anne bunu unutmayalım.
Ailenizi güzellikle ikna edin. Karsınıza da almayın hepten tadımız kacmasın.
Kardese destek çıkacaksan bastan netleştirsin. Mesela mezuniyete kadar aylık su gibi. Eger bunu ciznezseniz hem verir hem kötü olursunuz. Zaten kardes kac yasında ki?

Es adayınız güveniyorsanız evlilik adımlarınıza Tavas Tavas baslayın
Ailemi ikna edemiyorum sorun orada. Güzelliklede anlattım hep aynı şeyleri işittim bundan öteye gidilmiyor. Kardeşim 16 yaşında lise sona başlıcak yeni.

Zaten burada bir sıkıntı yok onlara da diyorum ben elimi ayağımı çekcem demedim yardım ederim ona ben diyorum. Sıkıntı onların tavırları. Devlet üniversitesini kazanamazsa özele gönderirim dert değil derken pek maddiyatı düşünen yok ama ya da benim okuyup meslek sahibi olacağımın bir garantisi yoktu nasıl bana güvenip benden bekleyebilirler. Yardım etmek başka üniversitesi bitene kadar okutmak ve okulu bitene kadar hayatımı ertelemem çok başka.

Evet eğer evleneceğiniz kişide bir sorun yoksa bence ailenizle açık açık konuşun. Onları yanınızda istediğinizi yuva kurmak istediğinizi belirtin ve onlara destek olacağınızı açık net belirtin. Ne kadar gönderseniz onları rahatlatır bunu net olarak belirtin ve siz de geçinmek için size gerekli olan miktarı söyleyin .

benim de eşime kadar olan erkek arkadaşlarımda annem ayılıp bayılıyordu. Haklıydı çoğu söylediğinde.

Kardeşinizin ebeveyni siz değilsiniz. Doğururken size de sormadılar. Kimsenin sizi düşündüğü de yok. İnanılmaz bencil bi aileniz var, o yüzden kendinizi kendiniz düşüneceksiniz. 28’in nesi erken, hayatınızı ertelerseniz pişman olursunuz. Sürekli vermişsiniz onlar da sürekli almaya alışmış. Ben bu kadar yardım bile etmezdim açıkçası çünkü hep kendi hayatınızdan kısmışsınız. Elbet yardım edilir de siz sanki onlar iyi yaşasın diye yaşıyosunuz, kendi hayatınız yok.

Kardeşinizin ebeveyni siz değilsiniz. Doğururken size de sormadılar. Kimsenin sizi düşündüğü de yok. İnanılmaz bencil bi aileniz var, o yüzden kendinizi kendiniz düşüneceksiniz. 28’in nesi erken, hayatınızı ertelerseniz pişman olursunuz. Sürekli vermişsiniz onlar da sürekli almaya alışmış. Ben bu kadar yardım bile etmezdim açıkçası çünkü hep kendi hayatınızdan kısmışsınız. Elbet yardım edilir de siz sanki onlar iyi yaşasın diye yaşıyosunuz, kendi hayatınız yok.
Ah işte canım aynısını ben de dedim kardeşimin ebevyni ben miyim diye. Hemen bana tavır aldı daha bundan sonra yardım etsende gözüme gelmez istersen milyarları dök dedi halbuki bilmiyor ki ben kimseye yaranmak için yardım etmiyorum kardeşime. Hayatındaki çocuk yüzünden çok değiştin işte sen dedi bu cümleyi dedim diye. Evet hata yaptım zamanında onlarda beni okutabilmek için hayatlarından fedakarlık ettiler ben de biraz onlar için yapayım dedim ama yanlış yapmışım sanırım nasıl olsa yaptıklarımı da yok sayıyolar.

Ah işte canım aynısını ben de dedim kardeşimin ebevyni ben miyim diye. Hemen bana tavır aldı daha bundan sonra yardım etsende gözüme gelmez istersen milyarları dök dedi halbuki bilmiyor ki ben kimseye yaranmak için yardım etmiyorum kardeşime. Hayatındaki çocuk yüzünden çok değiştin işte sen dedi bu cümleyi dedim diye. Evet hata yaptım zamanında onlarda beni okutabilmek için hayatlarından fedakarlık ettiler ben de biraz onlar için yapayım dedim ama yanlış yapmışım sanırım nasıl olsa yaptıklarımı da yok sayıyolar.
Aynen bir kere hayır dersin hayırsız olursun. Onlardan onay bekleme. Düşün, kararını al, söyle, yap. Onlardan onay beklersen daha çok sürünürsün. Mahçup olmaları gereken yerde hala hep bana diyorlar. Sen yine istersen kardeşin üniversiteye gidince harçlık yollarsın ama yollarım şunu yaparım deme bence yoksa önünü alamayabilirsin.

Güncelleme: Sevgilimle aramdaki sorunları halledip babama bu sene nişan yapmak kararı aldığımızı geçen sene erteledik bu sene nişan yapalım seneye tayin olcak eş durumu olcak seneye yetişsin herşey dedim. Ama babam karşı çıktı bu pandemide akrabalarla görüşmüyoruz olcak şey mi yüzük çok mu önemliymiş bekleyin dedi ben de 10 sene geçmese 10 sene beklicekmiyiz dedim evet bekliceksiniz dedi. Maddi durumumuzda yok dedi ben kendim birikimimi yaptım dedim.(babam çalışmıyor emekli maaşı var ev kendisinin kenarda da birikmişi var kardeşimi okutmak için ve zor durumlar için) Annemde karşı çıktı uzak şehirdensiniz bu pandemide nasıl yapalım dedi ben 5 senedir hayatımda benim kaç sene daha beklicez yaşlarımız olmuş 28 ne zaman düzen kurucam dedim. Laf başka yerlere gitti evde çocuk okucak onuda mı düşünmüyorsun dedi geçen seneden beri dediği şey ve artık bıktım. Bende o sinirle çocuk benim çocuğummu ebeveyni benmiyim dedim ama asla kardeşime para vermem yardım etmem manasında demedim annem öyle anladı ve bana sitem etti maddiyattan dolayı. Halbuki benim elimdeki telefon eskiyken gidip kardeşimin telefonunu yenileyen insanım ben, daha benim kablolu kulaklığım varken gittim ona bluetoothlu kulaklık aldım, ne istese bana söyler asla istediği hiçbir şeye onu alamayız demedim herşeyini alırım. Öğrenciyken bursumu bile aileme verdim. Çalıştığım 4 yıl boyunca aileme her ay para gönderdim yetmedi doğum günlerinde altın hediyeler aldım. Pandemiden beri yani son 2 senedir evlenirken onlardan para talep etmiceğim için artık kendime birikip yapacağım diyip para göndermedim ve birikim yapmaya başladım ama hala hediyeler alırım ne isteseler ben alırım. Bu kadar şey yaparken annemin bana maddiyattan dolayı onlara hiç yardım etmiyormuşum gibi afra tafra yapması ya da kendi hayatımı erteleyip kardeşimi okutmamı beklemesi çok ağırıma gitti.5 senedir hayatımda daha mı bekleyelim diyince ben mi dedim üniversite biter bitmez hayatına biri al diye almasaydın o zaman dedi. 1 senedir aynı konular üzerinde tartışıyoruz ve anlaşılamıyorum hayatımın ertelenmesinden bıktım yaptığım şeyleri görmezlikten gelmelerinden bıktım konunun başka yerlere gitmesinden bıktım. Karşı taraf bir tarih bekliyor ve benim ailemin yaptığına bakın. Hayatımdaki insana bizden olmaz diyip çıkarasım ve ailemle tüm bağlarımı koparasım var. Ailemede ben evleri komple ayırıyorum görev yerime gidiyorum oradan daha gelmicem beni arayıp sormayın biz anlaşamıyoruz diyip görev yerime çekip gidesim var çünkü artık gerçekten anlam veremiyorum.
Benim annem de ilk kez ciddi dusundugum bir ilişki yaşadığımı söyleyince bana çok kızdı,hiç istemedi.benim okul da bitmemişti.istisnasiz her gün ağlardım annem yüzünden.beni hergun arar baskı yaparlardi derslerine bak ihmal etme onun yüzünden diye mi hep başarılı bı ogrenciydim.annemle o kadar çok tartıştık ki o kadar ağladım ki.ama sevgim sayesinde pes etmedim 3 yıl sonra evlendik.uzak memleket olmasının da etkisi var.calisip o parayla ailene yardım etmemenin de.annem açıkça söyler.okulu okuyup çalışmadan evlendiniz ben sizi boşuna okutmusum hayrını göremedim der.ha ben şimdi kocamdan ayrılıyorum ama sebeplerim eşimle benjm aramda annemle ilgisi yok ve haberleri de yok.bosanma bitince söyleyeceğim.ama kestirip atma sakın ailen onlar.guzellikle konuş fakat kararlı olduğunu da görsünler

Benim annem de ilk kez ciddi dusundugum bir ilişki yaşadığımı söyleyince bana çok kızdı,hiç istemedi.benim okul da bitmemişti.istisnasiz her gün ağlardım annem yüzünden.beni hergun arar baskı yaparlardi derslerine bak ihmal etme onun yüzünden diye mi hep başarılı bı ogrenciydim.annemle o kadar çok tartıştık ki o kadar ağladım ki.ama sevgim sayesinde pes etmedim 3 yıl sonra evlendik.uzak memleket olmasının da etkisi var.calisip o parayla ailene yardım etmemenin de.annem açıkça söyler.okulu okuyup çalışmadan evlendiniz ben sizi boşuna okutmusum hayrını göremedim der.ha ben şimdi kocamdan ayrılıyorum ama sebeplerim eşimle benjm aramda annemle ilgisi yok ve haberleri de yok.bosanma bitince söyleyeceğim.ama kestirip atma sakın ailen onlar.guzellikle konuş fakat kararlı olduğunu da görsünler
Güzelce konuştum anlamıyolar lafı başka yerlere çekiyolar. Aile demek kesinlikle bana yapılanlar değil bence. Gerçek aile okuttum parasını yemeliyim diye düşünmemeli bence ya da mutlu olsun diye destek olunmalı köstek değil. Onların yüzünden mutlu bi yuva kurabileceğimi de düşünmüyorum artık.

X