Annemle aramdaki ilişkiye anlam veremiyorum.

Arkadaşlar iyi akşamlar, bayramınız mübarek olsun öncelikle. Önceki konumu aranızda belki okuyan olmuştur. Hayatımda 5 senedir biri olduğunu ve ciddi düşündüğümüzü ama benim bazı konularda çekincemin olduğundan bahsetmiştim. Biz üniversite son sınıfta tanışmıştık. Anneme de söylemiştim en başından ama bunu söyleyince annemin tavrı bana karşı değişti ve 5 sene boyunca laf sokuşturmaları devam etti. Bu akşam yine bunu yapınca üzüldüm ve buraya yazmak istedim çünkü ya ben de bi sorun var ya annem de. Başka da paylaşacağım kimsem yok. Anneme ilk söylediğimden beri sürekli sen benim beklentilerimi hayallerimi yıktın, senden hiç beklemezdim, daha erken ne bu acele, keşke hiç gelmeseydik bu şehire(okuyacağım şehire ailemle beraber gitmiştim ve hayatımdaki insanla orada tanıştım, memleketi de orası.) gibi şeyler söyledi. Halbuki ben ona daha yeni tanıştığımızı hemen evlilik olmayacağını acele etmediğimi hep söyledim. Geçen sene artık evlilik düşündüğümüzü ve izinleri olursa yazın nişan gibi birşeyler yapmak istediğimizi söylediğimde de demediği laf kalmadı özellikle senden hiç beklemezdim lafı çok ağırıma gitmişti sanki ben kötü bir şey yapıyormuşum gibi ve bana tavır aldı pandemiden dolayıda bir şey yapamadık. Babam üni. İçin gittiğimiz şehri çok sevmişti bu akşam hiç gelmeseydik keşke oradan geri dediğinde annem yine imalı bir şekilde ben de diyorumki keşke o şehre hiç gitmeseydik dedi. Ben de sordum neden öyle diyorsun hep falan diye öyle işte dedi, taş bana sanırım dedim, kardeşim de neden öyle dedinki şimdi kıza dedi, kendisi iyi biliyor dedi benim için. Halbuki bilmiyorum anlamadım insanın hayatında birinin olması suç mu?Sorduğum zamanda hep aynı laflar çok erken senden beklemezdim başka bir şey yok. Elimden geldiğince her anlamda destek olurum yanlarında olmaya çalışırım ama annemin gereksiz tavrı artık beni yormaya başladı. O kadar yoruldum ki görevimin olduğu ilden ailemin yanına gelesim yok. Bu tavırları hakedecek ne yaptım onu da bilmiyorum. Çok üzülüyorum annemin bana böyle davranmasına, anlam veremiyorum. 😔 Hayatında biri olduğu için ailesi bu şekilde soğuk ve habire bu durumdan dolayı laf sokuşturan var mı aranızda?
Bir arkadaşımin annesi arkadaş için sürekli "İnşallah evlenemezsin evde kalırsın "diyormuş o geldi aklıma..Çok garibime gitmişti

Bir arkadaşımin annesi arkadaş için sürekli "İnşallah evlenemezsin evde kalırsın "diyormuş o geldi aklıma..Çok garibime gitmişti
Benim annem de evlilik sürecini olabildiğince uzattı. Pandemi de isine geldi tabi. Ama karşı tarafa hiç sorun çıkarmadı. Bütün tribi banaydı. Bazen ağlıyor evlenince gelmezsin diye. Belki sizin anneniz de evden kopacağınızı düşünüyordur

Konunuzu ve cevaplarınızı okudum. Anladığım kadarıyla annenizin sizden maddi beklentileri var. Anneniz çok bencil. Bence sevgilinizle bir tarih belirleyin ve bu tarihte olacak diye kararlılığınızı belli edin. 28 yaşındaymışsınız ilk başta 20 falan sandım. Dik durun ezik durmayın. Karşı çıkın.

Benim annem de evlilik sürecini olabildiğince uzattı. Pandemi de isine geldi tabi. Ama karşı tarafa hiç sorun çıkarmadı. Bütün tribi banaydı. Bazen ağlıyor evlenince gelmezsin diye. Belki sizin anneniz de evden kopacağınızı düşünüyordur
Konu sahibi ben değilim yanlış alıntı yapmışsınız 😊

Belki de anneminki de öyle bir şeydir. Ama keşke laf sokmak soğuk davranmak trip atmak yerine bunu benimle paylaşsa düzgün bir şekilde.

Ben de çok garipsedim. Bu kadarını duymadım annemden.
Burada annenin kızıyla kendisini kıyaslaması kıskanması söz konusu.Bu tarz psikolojik bir durum,vaka var mı bilmiyorum ama bana psikolojik geliyor.Anne (tuhaf ama gerçek) kendisini kızıyla kıyaslıyor onu kendinden faha başarılı, ya istediklerini gerçekleştiren ama kendi yapamamış olduğundan rakip görüyor gibi..Bence içten içe anne böyle düşünüyor.

Çocuk zengin değildir,ailesi sizin aileye uymuyordur,anneniz daha yakışıklı kariyerli biriyle evlenmenizi hayal etmiştir yani bir kritere takılmış ço2k bariz.İyice baksanız görürsünüz aslında bence.
Çocuğun durumu bizim durumumuzdan iyi, aynı mesleği yapıyoruz, aile bizim aileye eş değer, çocuğu yakışıklı bulur kendiside dedi hatta abartıp barış arduça benzettiği olmuştur. Bu tarz şeylere annem fazla takılmaz öyle bir karakteri yoktur hatta bunlara takılıp sorun yapanları hep eleştirmiştir yüzlerinede söylemiştir anlaştıktan sonra bunların ne önemi var ayıp bence diye.

Güncelleme: Sevgilimle aramdaki sorunları halledip babama bu sene nişan yapmak kararı aldığımızı geçen sene erteledik bu sene nişan yapalım seneye tayin olcak eş durumu olcak seneye yetişsin herşey dedim. Ama babam karşı çıktı bu pandemide akrabalarla görüşmüyoruz olcak şey mi yüzük çok mu önemliymiş bekleyin dedi ben de 10 sene geçmese 10 sene beklicekmiyiz dedim evet bekliceksiniz dedi. Maddi durumumuzda yok dedi ben kendim birikimimi yaptım dedim.(babam çalışmıyor emekli maaşı var ev kendisinin kenarda da birikmişi var kardeşimi okutmak için ve zor durumlar için) Annemde karşı çıktı uzak şehirdensiniz bu pandemide nasıl yapalım dedi ben 5 senedir hayatımda benim kaç sene daha beklicez yaşlarımız olmuş 28 ne zaman düzen kurucam dedim. Laf başka yerlere gitti evde çocuk okucak onuda mı düşünmüyorsun dedi geçen seneden beri dediği şey ve artık bıktım. Bende o sinirle çocuk benim çocuğummu ebeveyni benmiyim dedim ama asla kardeşime para vermem yardım etmem manasında demedim annem öyle anladı ve bana sitem etti maddiyattan dolayı. Halbuki benim elimdeki telefon eskiyken gidip kardeşimin telefonunu yenileyen insanım ben, daha benim kablolu kulaklığım varken gittim ona bluetoothlu kulaklık aldım, ne istese bana söyler asla istediği hiçbir şeye onu alamayız demedim herşeyini alırım. Öğrenciyken bursumu bile aileme verdim. Çalıştığım 4 yıl boyunca aileme her ay para gönderdim yetmedi doğum günlerinde altın hediyeler aldım. Pandemiden beri yani son 2 senedir evlenirken onlardan para talep etmiceğim için artık kendime birikip yapacağım diyip para göndermedim ve birikim yapmaya başladım ama hala hediyeler alırım ne isteseler ben alırım. Bu kadar şey yaparken annemin bana maddiyattan dolayı onlara hiç yardım etmiyormuşum gibi afra tafra yapması ya da kendi hayatımı erteleyip kardeşimi okutmamı beklemesi çok ağırıma gitti.5 senedir hayatımda daha mı bekleyelim diyince ben mi dedim üniversite biter bitmez hayatına biri al diye almasaydın o zaman dedi. 1 senedir aynı konular üzerinde tartışıyoruz ve anlaşılamıyorum hayatımın ertelenmesinden bıktım yaptığım şeyleri görmezlikten gelmelerinden bıktım konunun başka yerlere gitmesinden bıktım. Karşı taraf bir tarih bekliyor ve benim ailemin yaptığına bakın. Hayatımdaki insana bizden olmaz diyip çıkarasım ve ailemle tüm bağlarımı koparasım var. Ailemede ben evleri komple ayırıyorum görev yerime gidiyorum oradan daha gelmicem beni arayıp sormayın biz anlaşamıyoruz diyip görev yerime çekip gidesim var çünkü artık gerçekten anlam veremiyorum.

Erken olduğunu düşünüyor anneniz
Erken değil ama ben 28 yaşımdayım ve üniversiteyi bitireli 5 sene oldu. Başklarının ailelerine bakıyorum 23 yaşında kızı istiyorsa bişey denmiyor yapıyolar. Bir de benim aileme bakıyorum hep tartışma hep işi yokuşa sürme.

Evet 5 senedir çalışıyorum.
Hım Anneniz belki işiniz yoktur diye öyle davranıyor diye tahmin etmiştimde yanılmışım.. Belki de korkuyordur Bugun yarın evleneceksiniz diye belli ki evden Ayrılmanızı ordan tamamile kopmanızı istemediği için tavır koymuş.. Maddi açıdan da destek oluyorsanız eve.

Ya bütün olay maddiyat. Aileler kız çocukları evlenince onlardan para isteyemezler. Senden bunu hiç beklemezdimin altında da varını yoğunu bize adayacagini düşünüyordum var zaten.
Kusura bakmayın aileniz ancak para hırsı insanı mahvediyor evlat kardeş görmüyor insanın gözü.
Rest çekin üzgünüm. Gerçekten adınıza üzüldüm. Bu tip hırslar aile bağlarına çok zarar veriyor.

X