anneye bağımlı çocuk, bitmeyen ev işirahat koca ve cinnet geçiren ben

Psikiyatri yerine haftada 3 gün falan gelebilecek bir yardımcı bulun boşuna her şeyi yüklenmeyin yaranamazsınız kimseye sonra sen ne yapıyorsun sanki olur inanın

Madem akıl edemiyor, sabahları eşinize görev listesi hazırlayın 5 dakika.
Yine yapmıyorsa yardımcı bulma işini ona paslayın, nasıl buluyorsa bulsun.
Eşimle birbirimizi yememek için haftada yarım gün yardımcı alıyoruz, hiç memnun değilim ama yeni birini bulmadan bırakırsam bizim için iyi olmaz, mükemmeli aramayın.

Şu bebelerin çekmece dolap karıştırması çok büyük fırsat aslında, etraf dağılıyor diye bakmamak lazım.
Etraf dağılır ama o sırada yemek yapılır, başka iş halledilir.
Bir de elbette karıştırıp dağıtacak, eşim çok tahammülsüz o konuda, yanlış anlmayın ama eşim böyle şeylere sinirlenince kolundan tutup evden atasım geliyor.
Çocuk evini keşfedecek, kendisine zarar vermedikçe karışma hakkımız olduğunu düşünmüyorum.
dağıtacakta sonra toplaması var :KK66:
birde kendine zarar verecek şeyleri de karıştırıyor ne bileyim mesela mutfak dolabını açıyor kırılacak şeyleri alıyor kafasına takıyor, yatagına çıkıyor yüksek yatagı inmeye kalkıyor düşecek kıracak bir yerini o nedenle o dagıtsın ben iş yapayım da olmuyor hem gözüm üstünde oluyor...

birde kendine zarar verecek şeyleri de karıştırıyor ne bileyim mesela mutfak dolabını açıyor kırılacak şeyleri alıyor kafasına takıyor, yatagına çıkıyor yüksek yatagı inmeye kalkıyor düşecek kıracak bir yerini o nedenle o dagıtsın ben iş yapayım da olmuyor hem gözüm üstünde oluyor...
Onun için evi düzenlemek gerekiyor işte.
Bir de dediğiniz gibi uzun süre tek bırakılmaz çocuk.
Ama odasında kıyafetleri yere dökerken yemek yaptım yaptım, başka zaman yapamam ben :)
Ben gerçekten dolap karıştırmasını kendim için fırsat görüyorum.
Mesela şu an diş fırçasıyla yerleri fırçalıyor, ben de bunu yazıyorum.
Her şeye dur yapma desem kendime hiç alan kalmayacak.
Birazdan fırçayı alıp sirkeli suya koyacağım.
Yapma desem aramızda inatlaşmadan dolayı huzursuzluk olacak, hayatı zorlaştırmış olacağım.

şuanki giderlerden ötürü sadece ayda bir temizlikçi tutabilirim o da başka şeylerden kısarak. Ütüyü zaten bizim evde herkes kendisi yapıyor , nevresim vs ütülemem hiç..
Kızım erken yatıyor zaten 8-9 arası o konuda sıkıntı yok, eşim akşam ilgileniyor ama eşim geç geldiği için o gelene kadar yemek-banyo vs kızımın tüm ihtiyaçlarını gidermiş oluyorum. Ona birşey kalmıyor ama ben o gelene kadar koşturmaktan bitiyorum.

Eşiniz sigara içiyorsa sigara parasını, işe araba ile gidiyorsa toplu taşıma işe gidip benzin parasını ayırsın, kendine daha az alışveriş yapsın vs bir şekilde halletsin... madem anlamıyor, bu şekilde anlamış olur.
Psikiyatrist size çocuğunuza karşı davranışlarınız konusunda yol gösterebilir sadece.
Size fazladan enerji veremez yada günü 28 saat yapamaz.
Yoğunluktan kendini kurtarmanızın yolu, ya eşiniz yardımcı olacak, yada yardımcının parasını ödeyecek...

Onun için evi düzenlemek gerekiyor işte.
Bir de dediğiniz gibi uzun süre tek bırakılmaz çocuk.
Ama odasında kıyafetleri yere dökerken yemek yaptım yaptım, başka zaman yapamam ben :)
Ben gerçekten dolap karıştırmasını kendim için fırsat görüyorum.
Mesela şu an diş fırçasıyla yerleri fırçalıyor, ben de bunu yazıyorum.
Her şeye dur yapma desem kendime hiç alan kalmayacak.
Birazdan fırçayı alıp sirkeli suya koyacağım.
Yapma desem aramızda inatlaşmadan dolayı huzursuzluk olacak, hayatı zorlaştırmış olacağım.

Ya Bunları ben de yapamam.
Çocuğun sınırlarını bir şekilde öğretmekten yanayım. Evet bu süreçte anne de çocuk da yıpranıyor, ama evde izin verdiğim şeyleri dışarıda neden yapmaması gerektiğini açıklayamıyorum sonra.
Onun yerine evde bir polar battaniyemiz var. Onu serip üzerinde özgürlük veriyorum :)
Onun üstünde istediği gibi boya yapıyorlar. Hamur oynuyor, kinetik kum dağıtıyor. Epey oyalanıyor....
ama onun sınırının dışına çıkmamasını sağlıyorum. Büyük oğlumda bunu öğretmek biraz zaman aldı çünkü sonradan aklıma geldi. Küçüğe en baştan beri hep yapmaya çalıştım.
Mutfak dolaplarını dağıtıyorlar, 1 dolapta zararsız plastik şeyler falan var, sadece o dolapta kilit yok gibi...
:) tabi bu işin doğrusu yanlışı Yok. Herkes kalbinin kaldırdığı kadarını yapabiliyor :)

Ya Bunları ben de yapamam.
Çocuğun sınırlarını bir şekilde öğretmekten yanayım. Evet bu süreçte anne de çocuk da yıpranıyor, ama evde izin verdiğim şeyleri dışarıda neden yapmaması gerektiğini açıklayamıyorum sonra.
Onun yerine evde bir polar battaniyemiz var. Onu serip üzerinde özgürlük veriyorum :)
Onun üstünde istediği gibi boya yapıyorlar. Hamur oynuyor, kinetik kum dağıtıyor. Epey oyalanıyor....
ama onun sınırının dışına çıkmamasını sağlıyorum. Büyük oğlumda bunu öğretmek biraz zaman aldı çünkü sonradan aklıma geldi. Küçüğe en baştan beri hep yapmaya çalıştım.
Mutfak dolaplarını dağıtıyorlar, 1 dolapta zararsız plastik şeyler falan var, sadece o dolapta kilit yok gibi...
:) tabi bu işin doğrusu yanlışı Yok. Herkes kalbinin kaldırdığı kadarını yapabiliyor :)
Haklısınız biraz çocuğa, biraz anneye göre değişiyor.
Ben de bu dediklerinizi yapamam mesela, çok zamanımı ve enerjimi alır :)
2 yaşından sonra "başkasının" kavramını anlamaya başladığı için evdeki özgürlüğüne karışmayı pek düşünmedim açıkçası.
Tabii ki bu her deliğe girebilir anlamında değil, açamayacağı dolaplar var.

Benim bahsettiğim biraz da her hareketine karışmak.
Bizim evde bu modelden var işte, çocuğa 10 dakikada 3 kez kızabiliyorsa insan kendini sorgulamalı(konu sahibi size değil, eşime kurduğum cümle bu).
Çocuğa gereğinden az alan tanıdığı icin bağırıyor, şapkayı önüne alıp bir düşünmeli bu noktada.

Tehlikeli odaları kapatın. Dolaplara, pencerelere ve çekmecelere çocuk koruyucu takın.

kreş kısmında zaten kararlıyım,ağlasada gidecek çünkü gün içinde sıkıntısı yok sabah naz yapıyor desem yeridir.
işi bırakmak asla düşünmeyeceğim birşey zaten..
ev işi kısmında da söylemekten yoruldum kendisi anlasın diyorum ama nato kafa nato mermer derler ya illa laf yiyecek benim eşim o modda çünkü rahat bir adam.
o yapmayınca ben yapıyorum bir süre sonrada yorulduğum için ve bazı şeylere susup içime atmaktan patlıyorum.

Ne işle uğraşıyorunuz devlet mi özelde mi?

Benzer konuyu 4,5 aylık bebegimde yasiyorum eşime anlattim cidden yardımcı olacak misin dedim tam anlamıyla her şeye kabul dedi yoksa ben anneme gidicem dedim tek başıma zorlanıyorum dedim .
Siz de maddi durumunuz varsa temizlikçi çağırın derim eşler buna hayır demez

Eşinizle liste yapın buzdolabına asın. Pazartesi yemek onun bulaşık sizin. Salı bulaşık makinesi sizin çamaşır makinesi onun. Çarşamba süpürmek onun vileda sizin gibi. Herkes işini yaparsa sıkıntı kalmaz.
liste yapsamda asla yapmaz yapan varmı merak ediyorum bazen yalvar yakar cay koydururum haa camasırı hep o toplar ben bebekden fırsat bulamadımı

şuanki giderlerden ötürü sadece ayda bir temizlikçi tutabilirim o da başka şeylerden kısarak. Ütüyü zaten bizim evde herkes kendisi yapıyor , nevresim vs ütülemem hiç..
Kızım erken yatıyor zaten 8-9 arası o konuda sıkıntı yok, eşim akşam ilgileniyor ama eşim geç geldiği için o gelene kadar yemek-banyo vs kızımın tüm ihtiyaçlarını gidermiş oluyorum. Ona birşey kalmıyor ama ben o gelene kadar koşturmaktan bitiyorum.
Sizinle neredeyse aynı durumdayım. Üzerine birde hamileyim. Siz gene işten erken çıkıp servise yetişiyorsunuz benim o lüksüm yok ve mecbur kızımı işyerime getiriyorlar. İşyerinde şefin yaptığı saçma sapan mobingde üzerine tuz biber oluyor zaten. Eşim işten geç geliyor ve o gelene kadar yemeği ben hallediyorum. Eşim Cumartesi günüde çalışıyor bende Cumartesi ev temizliği ile uğraşıyorum. Bazen dayanamayıp temizlikçi çağırdığım oluyor ama senede bir yada iki kez. Hele şuan birde kızım hasta 4 gündür hastanedeyiz :KK43: işyerindeki kendini bi halt sanan şef arayıp geçmiş olsun bile demedi. Eminim gidince surat yapıcak birde :kusmuk: çok yorucu evet ama psikoloğa vereceğiniz parayı temizlşkçiye versen ayda bir değilde 15 günde bir gelse Eminim sana daha iyi gelir :) en azından bana çok iyi gelirdi.

Sizin işiniz zor.
Kendi ruh sağlığınız bozulmuş dolayısıyla çocuğa da yansıyor çiş yapmak falan bile bile birde normal değil.
Şimdi öncelikle kızınızı yavaş alıştırın, çocuk terkedilmiş gibi hissediyor olabilir.
Önce yarım gün olsun sonra tam gün, siz kreşe bırakın alın falan.
Bir de oyun oynayın çocukla, birlikte kek yapın falan, siz iş yetirtiricem diye oyunu erteliyorsunuz sanırım

Çocuk üzerinde bu kadar baskıcı olmayın. Çocuk etrafı dağıtmasın, okuldan sonra size sataşmasın, erken yatsın, kalkınca okula giderken ağlamasın, ilgisiz kalsın, evde sürekli stres altında bi anne ve umursamaz bir baba görsün, tepkisini altını ıslatacak kadar belli etsin ama suç çocukta olsun. Böyle bir şey yok. Bu kredileri de anlayamıyorum. Çocuk geliyor hayatınıza, her şeyinizi bir süre ona göre ayarlamak zorundasınız. Hadi ayarlayamadınız diyelim, bu olayda bir şeyleri “yapmak zorunda” olacak son insan çocuğunuz.

Evdeki işi tamamen siz üstlenmeyin elbette. Siz iş yaparken o çocukla, o iş yaparken siz çocukla ilgilenin. Aynı anda işlere girişmeyin. Haftada 1 ev temizleseniz yeter. Yemeğide 2 günlük yaparsınız, arada kahvaltılıkla idare edersiniz. Haftasonlarıda 1 gününüzü mutlaka ailece dışarıda geçirin bence.

Bu eşleri naparız bilmiyorum ama bi güzel sopalamak istiyorum
Benimki de yardım etmez 4yaşında anne anne peşimde biri 1.sınıfa giden yoğun ders çalışmamız gereken 2kızım var hamileyim ağrı sancı bulantı derken evde biriken işler ve şikayetçi olan eşim ama 2kıza 1saat baksa hakvercek de işte bakmayınca boş boş idda ediyo

Takma iş miş boşver çocuğunla ilgilen eş de çok iş bekliyosa yardım etsin de anlasın halini

Bu arada asıl çözüm burada yazdıklarımızın da dışında

Minimal yaşamda

Eşin yardım etsin ona iş pasla vs diye yukarıda ben de yazdım

Ama işi kökten azaltmamız lazım yani evde ıncık cıncık olmasın

Mesela çocuk dağıtıyor diyorsun ya dağıtamasın boşalt Çekmeceleri içine oyuncak koy vs

Bunu yaptım Zamanında yatak odasındaki Çekmece'leri boşalttım içine ıvır zıvır çocuğa zarar vermeyecek ay kirlendi yere değdi diye dert olmayacak şeyler koydum

Mutfakta bıçaklar ve kırılabilecek herşey üst rafta plastik bez vs altta Çekmece'de ya da dolapta tencereler süzgeçler var

Ben yemek yaparken az konser vermedi oğlum

Bulaşık makinasını da birlikte boşalttık çamaşırı da birlikte katladık ya da mesela çorabın tekini buldu ben katladım o götürüp Çekmece'ye koydu hem iş hem eğitim

Bu arada da eşim bize meyve soydu mesela

Babaya zimmetli görev olmalı mesela o uyutmalı ya da haftada bir yalnız Zaman geçirmeli

b
Çocuk üzerinde bu kadar baskıcı olmayın. Çocuk etrafı dağıtmasın, okuldan sonra size sataşmasın, erken yatsın, kalkınca okula giderken ağlamasın, ilgisiz kalsın, evde sürekli stres altında bi anne ve umursamaz bir baba görsün, tepkisini altını ıslatacak kadar belli etsin ama suç çocukta olsun. Böyle bir şey yok. Bu kredileri de anlayamıyorum. Çocuk geliyor hayatınıza, her şeyinizi bir süre ona göre ayarlamak zorundasınız. Hadi ayarlayamadınız diyelim, bu olayda bir şeyleri “yapmak zorunda” olacak son insan çocuğunuz.

Evdeki işi tamamen siz üstlenmeyin elbette. Siz iş yaparken o çocukla, o iş yaparken siz çocukla ilgilenin. Aynı anda işlere girişmeyin. Haftada 1 ev temizleseniz yeter. Yemeğide 2 günlük yaparsınız, arada kahvaltılıkla idare edersiniz. Haftasonlarıda 1 gününüzü mutlaka ailece dışarıda geçirin bence.
kızımı suçlayan yokki, o zaten en masum olan ama bazen ona da kızıyorum istemeden bağırıyorum ayrıca ilgisiz kaldığı falan yok elimden geldiğince ilgileniyorum, babası da arada devreye giriyor ama yükün çoğu benim omuzlarımda ve ben artık yorulduğum için hepsine birden yetemiyorum ve bu durum benim psikolojimi haliyle davranışlarımı da etkiliyor.
altına yapması ilgisizliğinden ötürü değil inadından kaynaklı bir durum bunu okuldada ara ara yapıyor, istediği birşey olmayınca bu şekilde tepki veriyor başınıza gelmedi ise bu durum sizde farklı algı oluşturmuş olabilir.
temizliği zaten haftalık yapıyorum ama iş ev temizlemekle bitmiyor ki çamaşır bulaşık her gün makine çalışıyor kaldır doldur boşalt bunlar gunluk rutin, yemek aramaz eşim ama evde çocuk var elimden geldiğince kendimize olmasada ona değişik şeyler yapmaya gayret ediyorum zaten yediği bir lokma onu da kaliteli beslensin istiyorum.
birde şu var devir malum kimse anadan babadan zengin doğmuyor birşeylere sahip olmak adına çoğu insan borca giriyor krediler olmadan ev araba sahibi olunmuyor, onlar da bir nevi geleceğe yatırım başkasına kira vermektense kendime yatırım ve çalışmasam ne olacak ki????
evde dursam evin işi yine bitmeyecek, eşim bu sefer sen evdesin ben tüm gün işteyim bahanesine sığınacak, çocukla evde yapabileceğim etkinlik sınırlı her an dışarı çıkılmaz, maddi gelir azalınca herşey daha kısıtlı yaşanmalı o nedenle yaşı da gereği ve psikiyatrı yönlendirmesi ile kreş onun için en uygun seçenek.
benim içinse iş haytına devam etmek en mantıklı seçim.

Sizin işiniz zor.
Kendi ruh sağlığınız bozulmuş dolayısıyla çocuğa da yansıyor çiş yapmak falan bile bile birde normal değil.
Şimdi öncelikle kızınızı yavaş alıştırın, çocuk terkedilmiş gibi hissediyor olabilir.
Önce yarım gün olsun sonra tam gün, siz kreşe bırakın alın falan.
Bir de oyun oynayın çocukla, birlikte kek yapın falan, siz iş yetirtiricem diye oyunu erteliyorsunuz sanırım
kreşe başlayalı iki ay oluyor gün içinde sıkıntısı yok, ilk bir ay biz bırakıp aldık zaten ama artık havalarda soğuyor arabamız yok ve mesafe var kreşle ev arası her gün taksiye bindir , sonra işe yetiş falan sorun oluyordu her türlü servis şu an en mantıklısı bizim için..
dönüşlerde ve gün içinde mutlu okulunu arkadaşlarını seviyor sabahları sıkıntı yaratıyor sadece..
oyun kısmında evet eksık kalıyor olabılırım ama çocuklar malum hep ilgi istiyorlar ve her daim bunu yapamıyorum.

Bütün saydıklarını minimal yaşamla yendim.

eşim benden 2 saat sonra eve geldiği için haliyle yardım edemiyor.
dışarı işlerini yapar
sebze alışverişi market su gibi
arada çöp atar böyle ufak işler yapar.

sadece camlar için yardımcı tutucam 2 ayda 1
bütün günümü alır silmeye kalkışsam

iş konusunda bende mutlu değilim.

X