AÖF. Sosyoloji Bölümü.

Yüksek Lisansı psikloloji üzerine yapabiliyoruz die duyumuştum ben. :bbo: olmuyormuymuşeyvahedigeldismile

Yüksek Lisans'ta psikoloji okuyabiliyorsun , ben ayrıca örgünde psikoloji bölümüne geçebilmeyi de duymuştum. :bbo:

kızlar yokmu kaydını yaptırıp kitaplarını alan?

İkinci üniversite olarak başvuru yapıyorum fakat onaylama sayfasında "hata oluştu" diyor. Sanırım yoğunluktan dolayı. Birde bu ek yerleştirme nasıl oluyor? ÖSYM'de yerleşemeyenler mi yazıyor? Daha önce yoktu sanırım böyle birşey? Yeni mi çıktı?

İkinci üniversite olarak başvuru yapıyorum fakat onaylama sayfasında "hata oluştu" diyor. Sanırım yoğunluktan dolayı. Birde bu ek yerleştirme nasıl oluyor? ÖSYM'de yerleşemeyenler mi yazıyor? Daha önce yoktu sanırım böyle birşey? Yeni mi çıktı?

siz yeni kayıtmısınız ben aöf bürosunu aradım 2.sınıf kayıtları kasımda diyordu ilahiyatın bu hafta.eger yeni kayıtsanız onların zamanı gecmedi mi? ben gecen yıl olurken internetten bi form doldurdum ögrenci belgesi okuldan resimleriniz büroya gidip kayıt oluosunuz kitapları alıorsunuz bu kadardı. suan tırstımeyvahedigeldismileeyvahedigeldismileeyvahedigeldismile

ben internetten başvurdum kızlar
bi kaç gün içindede kayıt olurum inş. boshayallersmile

siz yeni kayıtmısınız ben aöf bürosunu aradım 2.sınıf kayıtları kasımda diyordu ilahiyatın bu hafta.eger yeni kayıtsanız onların zamanı gecmedi mi? ben gecen yıl olurken internetten bi form doldurdum ögrenci belgesi okuldan resimleriniz büroya gidip kayıt oluosunuz kitapları alıorsunuz bu kadardı. suan tırstımeyvahedigeldismileeyvahedigeldismileeyvahedigeldismile

Benim bir örgün öğretim de kaydım var bu bölümü ikinci üniversite olarak yazıyorum. İkinci üniversite kayıtları da 25'inde başladı fakat ben yoğunluktan girememiştim. Dün gece internetten başvuru yapabildim sonunda. Şimdi de bürodan yapacağım asıl kaydı.

eğer öyle birşey varsa çok iyi onu duymamıştım ben sositososito

Doğruluğu ne oranda bilmiyorum canım. :sm_confused: Öyle bi'şey okumuştum bir forum sayfasında.

kızlar bu bölüm formasyon aldığında felsefe grubu öğretmeni olarak atanabiliyormu?

kızlar bu bölüm formasyon aldığında felsefe grubu öğretmeni olarak atanabiliyormu?

hayır atanamıyor. çünkü aöf dersleri kredili sistem şeklinde değil. o yüzden de ne aöf sosyoloji ne de felsefe bölümü mezunları formasyon alıp öğretmenlik yapamıyor.
ben de bu iki bölümden birini seçmeyi düşündüm ikinci üniversite olarak. hala bir seçim yapamadım :/
üstelik ben eğitim fakültesi son sınıf öğrencisiyim. buna rağmen bu bölümden herhangi birini bitirsem de bu alanlarda öğretmenlik yapamıyorum.

Bende eğitim fakültesindeyim senin gibi 2. üniversite olarak seçmeyi düşünüyordum eğitim fakültesi bitireceğim için formasyon sıkıntısı olmaz belki bu bölümdende atanma şansım olur diye düşünmüştüm açıktan okumayı düşünen bi arkadaşımda formasyon almayı hayal ediyordu hayal olarak kalacak demekki bende madem böyle bi hak yok kendi alanıma yoğunlaşayım :)

Son düzenleme:
Açıköğretim fakültesinde son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisi de formasyon. Bu konuda açıköğretim ayrıntılı bir açıklama yapmadığı için herkesin aklında onlarca soru işareti vardı. Son olarak resmi sitede yayınlanan bir haberi paylaşmak istiyorum. Umarım formasyonla ilgili bölümleri tercih eden arkadaşlarımıza yardımcı olacak bir yazı olur.

Açıköğretim Fakültesi’nde, 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alanlar öğretmen olabilecek.

Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alan öğrenciler, öğretmen olmaya hak kazanacak.

Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, “Bir insan kendini Türk Dili ve Edebiyatı’nda geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, formasyon alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Açıköğretim Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor” dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, “Kendini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz” dedi.

“Eğitim anlamında her şey denk”
Açıköğretim ile örgün programlar arasında eğitim anlamında hiçbir fark olmadığının altını çizen Özgür, “Bizim denklik kaygımız yok. Kendimize eğitim ve öğretim anlamında çok güveniyoruz. Bugün, Türkiye’de üniversiteden mezun olan hiçbir bireyin kariyer planlamasını üniversiteler yapmaz. Zaten kontenjanlar da Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmiyor. Binlerce insan üniversite kapılarında bekliyor. Biz bekleyenlere yeni seçenekler sunarak hayata kazandırmaya çalışıyoruz” dedi. Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, ulusal basında çıkan eleştirilerin bilinçsizce ve bilgisizce yapıldığına dikkat çekerek, amaçlarının nitelikli eğitim vermek olduğunu sözlerine ekledi.

Meltem Türkeri

Kafam karıştı benim iyice bilmiyorumkismile

bu arada marduk mesaj sayım yeterli olmadığı için özel mesaj atamıyorum sosyal bilgiler öğr. okuyorum :)

Aöf Öğrencilerini Bekleyen Tehlike (17 Eylül 2010)

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji, Felsefe ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerinde okuyan binlerce öğrenciyi bekleyen tehlikeyi değerlendiren Sivil Toplum ve Diyalog Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Samet Beyaz “binlerce insanın geleceği ile oynanmasına izin verilmemeli” dedi.

STDM Yönetim Kurulu Üyesi Samet Beyaz konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Sosyoloji, Felsefe ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerinde öğretmenlik hayaliyle okuyan binlerce öğrenci öğretmen olamayacağını bilmemektedir.

Gerek Devlet Okullarında (Ortaöğretim Kurumlarında) gerekse Özel Öğretim Kurumlarında (Dershanelerde) görevlendirilecek Rehber ve Felsefe grubu öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atanmalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları Yükseköğretim Programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin çizelge gereğince, Felsefe Bölümü Lisans mezunlarının 16 Kredi Sosyoloji, 16 Kredi Psikoloji, Sosyoloji Bölümü Lisans mezunlarının ise 8 Kredi Mantık, 16 Kredi Felsefe, 16 Kredi Psikoloji derslerini almış olmaları ve bunu Transkriptleri (not bildirim belgesi) ile belgelendirmeleri gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 3 ncü maddesi, “Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Fakültelerde Eğitim Öğretim ve dersler, yıl esasına dayalı olarak kurallar çerçevesinde yürütülür ve derslere ait kredi saati uygulaması yoktur” hükmünü içermektedir. Bu durumda Açıköğretim Fakültesinde derslere ait kredi saati uygulaması olmadığı için ve ayrıca Sosyoloji Bölümü ders müfredatında alınması gereken Mantık dersi, bölüm dersleri arasında olmadığından dolayı Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji, Felsefe ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerinde öğretmenlik hayali ile okuyan binlerce öğrenci mezun olduklarında, gerek Ortaöğretim Kurumlarına, gerekse Özel Öğretim Kurumlarına (Dershanelere) Rehber ve Felsefe grubu öğretmeni olarak atanamayacak ve mağdur olacaklardır.

Bugüne kadar defalarca gerek Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi merkez büro yöneticiliğine gerekse Açıköğretim Fakültesi Dekanlığına konu ile ilgili AOFSOSYOLOJİ Forumları'na Hoşgeldiniz. yönetimi ve üyeleri tarafından dilekçe ile bu mağduriyetin giderilmesi için müracaat edilmiş ise de alınan gayri ciddi cevaplardan, binlerce öğrencinin geleceği ile oynandığı ve öğrencilerin ticari gelir kapısı olarak görüldüğü anlaşılmış ve bu durum endişemizi daha da arttırmıştır.

Böyle bir sistem yanlışı ile binlerce insanın geleceğinin karartılmasına ve tehlikeye atılmasına izin verilmemeli ve yanlışlık derhal düzeltilmelidir.

Samet Beyaz
Yönetim Kurulu Üyesi

Son düzenleme:
canım sosyoloji bölümnde psikoloji ve felsefe dersi var ama mantık dersi yok onun içinde uğraşıyorlar yani ben emeğimizin boşa çıkmayacağını umut ediyorum...

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Rektör'ü formasyon alınca öğretmenlik yapılabileceğini söylüyor. :KK67:

ya arkadaşlar bu bölüm için formasyon hakkı daha yokmuş yani yasa çıkmamış öyle söylüyorlar :26: ya herkes başka bi bilgi paylaşıyor kafam iyice allak bullak oldu :KK36: :KK24:

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Rektör'ü formasyon alınca öğretmenlik yapılabileceğini söylüyor. :KK67:

Afedersiniz, AÖF Dekanı demiş. Nette okudum ben de. Kadser sen de paylaşmışsın zaten kuzum.

X