Araba alır mıydınız

Cokokuyanbilir

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2020
1.235
2.188
30
Herkese selam
Iyi günler dilerim
Benim kendimce büyük bir problemim var. Para biriktiremiyorum. 2.5 senedir çalışıyorum. 9 çeyrek + 200 dolar+ 2000 tl ve 5 6 bin tl lik çeyiz alışverişi dışında birikim yapamadım. Sabit bir giderim yok.
Elim çok açıktır ve birikim yapma becerim yok. Geldiği kadar harcarım. Maaşım ise 3500 + mesai şeklinde olduğundan gelirim aylık 4000-4500 tl arasında değişiyor. Lüks sayılabilecek marka kıyafetler kullanmam. Yeme içme olayında çok harcama yapıyorum. Ama pandemiden dolayı bunu da azalttım. Eve gelirken markete uğramak dışında ve zaman zaman anneme harçlık vermek dışında giderim bulunmuyor.
Dün artık annem ve babam isyan ederek seni borca sokalim yoksa sen birikim yapamayacaksın dediler. Ve bana 50000 60000 bandında bir araba almamı ve uzun vadeli kredi ile ödem e yapmamı önerdiler. Bu fiyat aralığında 2004 model 170000 km de araçlar oluyor genellikle.
Biraz kredi oranlarına baktığım zaman 48-60 ay vadeli çekebilme durumunda yaklaşık 20 bin tl faiz oranı çıkıyor. Bundan 5 sene sonra kredi bittiğinde araç 20 yaşında olacak ve satış durumunda ben paramı amorti edebilecek miyim diye düşünüyorum.
Aslında araca ihtiyacım da var işim eve 5 dk uzaklıkta olmasına rağmen babam bırakıyor veya akşam geç bir vakitte arkadaşlarımla buluşmadan eve dönerken yine ailemden beni almalarını rica ediyorum.
Sizce şuan araç almak yatırım sayılır mı ? Böyle bir riske girmeli miyim ?
Sevgilim düzenini kurabilir ise seneye evlenme düşüncemiz de var. Arabayı o zamana kadar kullanıp satsam kâr eder miyim diye de düşünüyorum. Araçlar 1 sene sonra üzerine 10000 tl kadar koyarsa da ödemiş olduğum kredi bana kâr olarak kalır evliliği kolaylaştırır diyorum.
Finansal kurt olan hanımların kıymetli yorumlarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Bunu bir dert olarak görmeyip konum taşınır ise de aşk olsun. Para birikimi yapamamak benim için gerçekten sıkıntılı bir durum

Canım ben de aynı senin gibiyim.Ortalamalarin baya üstünde bir gelirim var ve hiç para biriktiremedim hep harcadim.Elim çok açıktır aileme sevdiklerine yagdiririm kendime giyimime estetiklerime dünya paralar döktüm.Annem de aynı seninki gibi arabanı değiş seni borca sokakim dediler değiştim arabamı.Sonra yine zorla bana bı ev aldirdilar çok pahalı deil ama ev işte.Mesela şuan yine kenarda param yok evi arabayı ödedim bitirdim ama kenarda param yok çünkü para biriktiremiorum geleni harcicak bı yer hep biliorum.Bence ailen haklı bi araba al kendini borca şok.Ama sana tavsiyem sıfır araba alman.2017 alıp 5 sene sonra satmak istediğinde arabanın modeli daha da düşmüş olacak.Sifir araç bakmanı tavsiye ederim naçizane.

Canım ben de aynı senin gibiyim.Ortalamalarin baya üstünde bir gelirim var ve hiç para biriktiremedim hep harcadim.Elim çok açıktır aileme sevdiklerine yagdiririm kendime giyimime estetiklerime dünya paralar döktüm.Annem de aynı seninki gibi arabanı değiş seni borca sokakim dediler değiştim arabamı.Sonra yine zorla bana bı ev aldirdilar çok pahalı deil ama ev işte.Mesela şuan yine kenarda param yok evi arabayı ödedim bitirdim ama kenarda param yok çünkü para biriktiremiorum geleni harcicak bı yer hep biliorum.Bence ailen haklı bi araba al kendini borca şok.Ama sana tavsiyem sıfır araba alman.2017 alıp 5 sene sonra satmak istediğinde arabanın modeli daha da düşmüş olacak.Sifir araç bakmanı tavsiye ederim naçizane.
Sıfır araçlar çok pahalı bu maaş ile çok büyük bir risk olmaz mı

Bence mantıklı Sizi kendime benzettim, bazı insanlar gerçekten borca girmeden birikim yapamıyor Mesela biz araba aldık iki sene kredi ödedik Arabanın kredisi bitti bir sene önce Peki bu bir senede ne birikti? Çok komik bir rakam Çünkü biz de harcamayı seviyoruz Ama borç olunca ona göre bir tık az harcarsınız Mal mülk her zaman iyidir
Ama ben size modeli daha yüksek bir araba bakmanızı tavsiye ederim mümkünse Şuan 50-60 bin TL civarı araba alacaksanız da iyi araştırın mümkünse yakınınızda bildiğiniz bir araba varsa onu alın derim

Şimdi en düşük model arabalara bile çok para istiyorlar...biraz daha para koymaya çalışın yada ailenize verin onlar sizin adınıza biriktirsin...bizde araba istiyorz elimizde 30 bin civari paramız var geçen sene bile bu parayla hicyoktan yine normal bı araba alinabilirdi ikinbci el ama şimdi uçmuş durumda fiyatlar.o yüzden bizde koyabilirsin koymaya çalışıcaz kredi de ben istemiyorum zaten birsuru faiz koyuyolar ustune

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Benim kendimce büyük bir problemim var. Para biriktiremiyorum. 2.5 senedir çalışıyorum. 9 çeyrek + 200 dolar+ 2000 tl ve 5 6 bin tl lik çeyiz alışverişi dışında birikim yapamadım. Sabit bir giderim yok.
Elim çok açıktır ve birikim yapma becerim yok. Geldiği kadar harcarım. Maaşım ise 3500 + mesai şeklinde olduğundan gelirim aylık 4000-4500 tl arasında değişiyor. Lüks sayılabilecek marka kıyafetler kullanmam. Yeme içme olayında çok harcama yapıyorum. Ama pandemiden dolayı bunu da azalttım. Eve gelirken markete uğramak dışında ve zaman zaman anneme harçlık vermek dışında giderim bulunmuyor.
Dün artık annem ve babam isyan ederek seni borca sokalim yoksa sen birikim yapamayacaksın dediler. Ve bana 50000 60000 bandında bir araba almamı ve uzun vadeli kredi ile ödem e yapmamı önerdiler. Bu fiyat aralığında 2004 model 170000 km de araçlar oluyor genellikle.
Biraz kredi oranlarına baktığım zaman 48-60 ay vadeli çekebilme durumunda yaklaşık 20 bin tl faiz oranı çıkıyor. Bundan 5 sene sonra kredi bittiğinde araç 20 yaşında olacak ve satış durumunda ben paramı amorti edebilecek miyim diye düşünüyorum.
Aslında araca ihtiyacım da var işim eve 5 dk uzaklıkta olmasına rağmen babam bırakıyor veya akşam geç bir vakitte arkadaşlarımla buluşmadan eve dönerken yine ailemden beni almalarını rica ediyorum.
Sevgilim düzenini kurabilir ise seneye evlenme düşüncemiz de var. Arabayı o zamana kadar kullanıp satsam kâr eder miyim diye de düşünüyorum. Araçlar 1 sene sonra üzerine 10000 tl kadar koyarsa da ödemiş olduğum kredi bana kâr olarak kalır evliliği kolaylaştırır diyorum.
Bunu bir dert olarak görmeyip konum taşınır ise de aşk olsun. Para birikimi yapamamak benim için gerçekten sıkıntılı bir durum
Eskiden olsa araba yatirim araci olamazdi ama şu an yatirim araci. Yakin arkadaşım 156 bine golf aldi 6 7 ay onceydi daha geçen gün ev alacaklar diye 177 bine sattılar.
Bizde temmuz ayinda corolla aldik 126 bine kredi cekip su an ayni araç ve kmleri için 135 140 bin bahsi geciyor bunlar en mantikli rakamlar 160 bin yazan da var.
Araç luks degil ihtiyactir kesinlikle araba almanızı tavsiye ederim.

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Araba mantıklı olabilir de 2004 model 170.000 km de araba mantıklı değil. Böyle bir arabadan 1 senede 10.000 artmasını filan beklemek çok afaki bir durum. Sıfır olmasa da modeli daha yüksek ve paket olarak dolu olan (giriş paketi boş araba olmayan) ve türkiyede al satı kolay olan modellere yönelirseniz kar edersiniz ancak.

Elime para geçse yapacağım ilk yatırım araba almak olur.dolara endexli zarar etme durumu yok bknz L Lemoncake yorumu

Hem rahat edeceksin hem paran zarar etmeyecek
2016 2015 model altında alma ve ikinci el olsun temiz bir araba olması Yeter li

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Bu kadar hesap yapmayın yahu .. Arabayı yatırım olarak görenleri hiç anlamadım anlamayacağım Bir kazaya bakar aracın perte çıkıp fiyatının yarıya düşmesi....
Türkiye'de zaten araç kullanıp hiç kaza yapmamak hayal gibi bir şey...

Araç ihtiyaçsa alınır... Yatırım amaçlı araba almak saçmalık olur...

Hayatı bu kadar yatırım odaklı yaşamayın ayrıca... Biraz tadını çıkarın

Elime para geçse yapacağım ilk yatırım araba almak olur.dolara endexli zarar etme durumu yok bknz L Lemoncake yorumu

Hem rahat edeceksin hem paran zarar etmeyecek
2016 2015 model altında alma ve ikinci el olsun temiz bir araba olması Yeter li
60 bine nasıl alacak 2015 model aracı yaw 🙄😳😳

Ailenizle yaşıyosunuz ve evde bir araba var anladığım kadarıyla ben olsam araba almazdım şu an zaten kaskosu sigortası bakımı filan çok masraf oluyor.akşam çıktığınızda babanızın arabasıyla çıkamaz mısımız? Evlenme ihtimaliniz de olduğu içim araba yerine kredi çekmiş gibi alır almaz Altın alıp annenize verin.ben de biriktiremedim bekarken hiç ama zorlayınca alışıyor insan en son çareyi kasa kiralayarak buldum altını alıp oraya koyunca gidip gidip bozdurtmuyorsunuz.düğün zamanı birikiminize gelen altınlara eşinizin gelirine göre ev ya da arabaya girersiniz o zaman

Ben araba ihtiyacım olduğu için aldım hep. 2. Maaşımı alır almaz 2. El araba almaya koştum. Her seferinde de aldığımdan çok daha pahalıya sattım. İstemeden yatırım aracına dönüşmüş gibi oldu. İlk arabamı aldığımdan 7 bin lira fazlaya ikinciyi de neredeyse 50 60 bin farka sattım ki kısa vadelerden bahsediyorum. En fazla 3 yıl kullanmadım iki arabayı da. İşinize yarayacaksa alın bence araba yatırım olarak biraz şans işi çünkü. Her an tam tersine de dönebilir.

X