Araba alır mıydınız

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Benim kendimce büyük bir problemim var. Para biriktiremiyorum. 2.5 senedir çalışıyorum. 9 çeyrek + 200 dolar+ 2000 tl ve 5 6 bin tl lik çeyiz alışverişi dışında birikim yapamadım. Sabit bir giderim yok.
Elim çok açıktır ve birikim yapma becerim yok. Geldiği kadar harcarım. Maaşım ise 3500 + mesai şeklinde olduğundan gelirim aylık 4000-4500 tl arasında değişiyor. Lüks sayılabilecek marka kıyafetler kullanmam. Yeme içme olayında çok harcama yapıyorum. Ama pandemiden dolayı bunu da azalttım. Eve gelirken markete uğramak dışında ve zaman zaman anneme harçlık vermek dışında giderim bulunmuyor.
Dün artık annem ve babam isyan ederek seni borca sokalim yoksa sen birikim yapamayacaksın dediler. Ve bana 50000 60000 bandında bir araba almamı ve uzun vadeli kredi ile ödem e yapmamı önerdiler. Bu fiyat aralığında 2004 model 170000 km de araçlar oluyor genellikle.
Biraz kredi oranlarına baktığım zaman 48-60 ay vadeli çekebilme durumunda yaklaşık 20 bin tl faiz oranı çıkıyor. Bundan 5 sene sonra kredi bittiğinde araç 20 yaşında olacak ve satış durumunda ben paramı amorti edebilecek miyim diye düşünüyorum.
Aslında araca ihtiyacım da var işim eve 5 dk uzaklıkta olmasına rağmen babam bırakıyor veya akşam geç bir vakitte arkadaşlarımla buluşmadan eve dönerken yine ailemden beni almalarını rica ediyorum.
Sizce şuan araç almak yatırım sayılır mı ? Böyle bir riske girmeli miyim ?
Sevgilim düzenini kurabilir ise seneye evlenme düşüncemiz de var. Arabayı o zamana kadar kullanıp satsam kâr eder miyim diye de düşünüyorum. Araçlar 1 sene sonra üzerine 10000 tl kadar koyarsa da ödemiş olduğum kredi bana kâr olarak kalır evliliği kolaylaştırır diyorum.
Finansal kurt olan hanımların kıymetli yorumlarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Bunu bir dert olarak görmeyip konum taşınır ise de aşk olsun. Para birikimi yapamamak benim için gerçekten sıkıntılı bir durum
selam evli değilseniz evet birikim yapabilirsiniz maaşınızla rahat rahat ama şu an 2. el araçlar değerinin çok üstünde satılıyor alınmamalı acil değilse.çünkü hem pandemi dolayısıyla toplu taşımaya binmek istemeyenler hem de sıfır araba alsak bile teslimatları en erken yıl sonunda olduğundan herkes 2. el araba peşinde almayın para biriktirin ve fiyatlar normale dönünce çoğu peşin alırsınız zaten

Araba fiyatlarının uçtuğu doğru.Arabam 4 yaşında sıfır almıştım 58 bin TL ye şu an 148 bin veriolar arabama ben şokkk baya büyük yatırım yapmisim :halay:
148 bini cebe koyup arabasız devam edecekseniz belki yatırım sayılabilir ama 148 e satıp kaça araba alacaksın? Biz de arabamızı sıfır almıştık 76 bine, satsak 150-160 bin eder ama yerine alacağımız sıfır araba da en az 230-250 bin. Kısaca senin arabanın fiyatı arttıysa alacağın arabalar da bir hayli arttı 😖 niye anlattım bunu dersen, bugün evimin değeri 450bin olmuş diye sevinen arkadaşıma da dedim “peki alacağın ev kaç para oldu?” Yerine yenisini alacaksam Hiç bişeyin değeri artmıyor.
En iyi yatırım yine altın,dolar vs

148 bini cebe koyup arabasız devam edecekseniz belki yatırım sayılabilir ama 148 e satıp kaça araba alacaksın? Biz de arabamızı sıfır almıştık 76 bine, satsak 150-160 bin eder ama yerine alacağımız sıfır araba da en az 230-250 bin. Kısaca senin arabanın fiyatı arttıysa alacağın arabalar da bir hayli arttı 😖 niye anlattım bunu dersen, bugün evimin değeri 450bin olmuş diye sevinen arkadaşıma da dedim “peki alacağın ev kaç para oldu?” Yerine yenisini alacaksam Hiç bişeyin değeri artmıyor.
En iyi yatırım yine altın,dolar vs
ha ha ha aynısını eşim söyledi bugün

Eşim araba al sat yapıyor.
Mesleği bu değil, araba sevdalısı o kadar.
İyi de para kazanır arabalardan.
Ama zevk uğruna yaptığından dolayı o amaçla bakmaz olaya.
Bildiğim kadarıyla asla 10 12 seneyi, 130bini geçmiş, önden kazalı ya da değişeni varsa almaz.
Eğer ki yatırım amaçlı düşünüyorsanız kılı kırk yarıp, en dip fiyatta en iyiyi aramak zorundasınız.
Bu aylar da alabilir, 1 günde de bulunabilir.
Öncelikle çok satan, piyasası açık, yedek parçası ekonomik olanları tercih etmelisiniz.
Ayrıca vergisi düşük olan motorları, dizel seçenekleri, donanımda ise full e yakın olanlara bakın.
Eşim 50 binlik arabadan 40 bin kazandığı oldu tam pandemi öncesiydi, eğer bekleseydi 70 80 bin kazanırdı.
300 binlik arabadan 20 bin kazandığı da.
Bunlar kısa vadeli süreler, maksimum 3 ay.
Tok satıcı olursanız ve ütopik değilse istediğiniz rakamlar, maalesef piyasa bu haldeyken zarar etmeniz imkansız.

Altin hesabi actirin bankadan. Her ay maasinizin bir kismini bu hesaba yatirip altin alin. Bu parayi da unutun yani harcamayin. Evlenirken ya da ileride araba almak istediginizde ya da ev almak istediginizde bu birikimi kullanirsiniz. Bir sure biriktirmeye baslarsaniz zamanla birikim yapmak aliskanlik haline geliyor. Paranin arttigini gordukce daha cok biriktirmek isteyeceksiniz. 20 yasindaki arabayi satmak zor olur. Hem zaten araba masraf, iyi bir yatirim araci degil. Ileride para biriktirip daha iyi bir araba alirsiniz.

Araba şuan yatırım aracı. 2 senede 38 bine aldıgımız bir aracı 65 bine sattık. Şuan kullandığım aracı 5 ay önce 115 bine almıştık. 3 ay sonra 140bine cıktı degeri ve gitgide artıyor. Ama en aşagı o fiyatlarda araçlar şuan. Şöyle 100 bine alma şansın varsa daha yaşı küçük olan araç alabilirsin olur olmadık yerde sanayiye gitme diye diyorum

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Benim kendimce büyük bir problemim var. Para biriktiremiyorum. 2.5 senedir çalışıyorum. 9 çeyrek + 200 dolar+ 2000 tl ve 5 6 bin tl lik çeyiz alışverişi dışında birikim yapamadım. Sabit bir giderim yok.
Elim çok açıktır ve birikim yapma becerim yok. Geldiği kadar harcarım. Maaşım ise 3500 + mesai şeklinde olduğundan gelirim aylık 4000-4500 tl arasında değişiyor. Lüks sayılabilecek marka kıyafetler kullanmam. Yeme içme olayında çok harcama yapıyorum. Ama pandemiden dolayı bunu da azalttım. Eve gelirken markete uğramak dışında ve zaman zaman anneme harçlık vermek dışında giderim bulunmuyor.
Dün artık annem ve babam isyan ederek seni borca sokalim yoksa sen birikim yapamayacaksın dediler. Ve bana 50000 60000 bandında bir araba almamı ve uzun vadeli kredi ile ödem e yapmamı önerdiler. Bu fiyat aralığında 2004 model 170000 km de araçlar oluyor genellikle.
Biraz kredi oranlarına baktığım zaman 48-60 ay vadeli çekebilme durumunda yaklaşık 20 bin tl faiz oranı çıkıyor. Bundan 5 sene sonra kredi bittiğinde araç 20 yaşında olacak ve satış durumunda ben paramı amorti edebilecek miyim diye düşünüyorum.
Aslında araca ihtiyacım da var işim eve 5 dk uzaklıkta olmasına rağmen babam bırakıyor veya akşam geç bir vakitte arkadaşlarımla buluşmadan eve dönerken yine ailemden beni almalarını rica ediyorum.
Sevgilim düzenini kurabilir ise seneye evlenme düşüncemiz de var. Arabayı o zamana kadar kullanıp satsam kâr eder miyim diye de düşünüyorum. Araçlar 1 sene sonra üzerine 10000 tl kadar koyarsa da ödemiş olduğum kredi bana kâr olarak kalır evliliği kolaylaştırır diyorum.
Bunu bir dert olarak görmeyip konum taşınır ise de aşk olsun. Para birikimi yapamamak benim için gerçekten sıkıntılı bir durum
Kredilerde aracın yaşı konusunda sınırlama var. O kadar eski arabalara araç kredisi vermezler.
Bence araba çok para götürüyor hem kredisini hem benzinini hem de sigorta tamir gibi ıvır zıvırlarını ödemek zor oluyor.

Araba şuan yatırım aracı. 2 senede 38 bine aldıgımız bir aracı 65 bine sattık. Şuan kullandığım aracı 5 ay önce 115 bine almıştık. 3 ay sonra 140bine cıktı degeri ve gitgide artıyor. Ama en aşagı o fiyatlarda araçlar şuan. Şöyle 100 bine alma şansın varsa daha yaşı küçük olan araç alabilirsin olur olmadık yerde sanayiye gitme diye diyorum
pandemiden önce alınanlar aşırı arttı haklısınız çok kar getirdi ama satana ve yerine araba almayana kar getirdi.şu an alınmaz araç çünkü değerlerinin çok üstünde fiyatlandırılıyorlar aşı çıksın anında düşerler

Eğer ailene guveniyorsan her ay kredi oduyormuş gibi 3500 TL yi ellerine sayacaksin. Annen de sana altın gibi şeyler yapacak. Ya da ayrı bir banka hesabı açıp EFT emrinvereceksin. Maasindan otamatik oraya EFT yapılacak. Ona da dolar ya da altın alman mantıklı. Ve o hesabi unutacaksın. Kalan paranla idare edeceksin. Her iş çıkışı markete de gitme bence. Her gidisimiz yüz lira en az çok para gidiyor oyle

Diğer arkadaşların çoğu ile Aynı fikirdeyim.
araba kar getirir ama 2004 model 170000 kilometrede ki bir araba fazla kar getirmez size. Çektiğiniz kredinin faizini karşılar veya karşılayamaz benim tahminimce satıldığında.
Ayrıca çıkaracağı masraflar da cabası.
Benim arkadaşım da o yaşlarda o kilometrelerde bir araç almıştı hurdaya döndü .aracın fiyatından daha fazla masraf ettiler,tamircilerde süründüler.

Altın veya döviz olarak biriktirin.
İnternetten kredi hesaplamaları yapın.
Örneğin arabayı 50.000 alacaksınız 50.000 kredi çekeceksiniz gibi hesaplatin.
Aylık bir miktarı krediye ödüyormuş gibi kenara koyun yalnız TL olarak değil.

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Canım.merhaba yapabiliyorsan ev alıp içine kiracı oturtman..krediyi öderken zorlamazsın en azından..
Birde arabada 2. El fiyatları bu dönemde çok yüksek ıs yerinde fazla bir mesefa yok demişsin 5 dk yazmışsın bence almana gerek yok gibi geliyor bana sadece gezeceğim haftasonuysa yılda vergisi muayenesi sigortası ortalama 5 bin tl civarı yapıyor her sene bilgin olsun

Aldığım yerde imar var hatta yeni geldi.Ama teşekkür ederim😄
bizim yillar once aldigimiz bir tarlamiz vardi ankarada icine bu korona doneminde kucuk bir ev yaptiralim cocuk hic degilse hafta sonlari falan kendi keyfine gore bahcesinde oynar dedik kendi tarlamiza ev yapmamamiza bile izin vermediler.
tarim arazilerine artik ev bile yapamayacagimizi ogrendik imardan gectik.
sansliymissiniz ozaman

bizim yillar once aldigimiz bir tarlamiz vardi ankarada icine bu korona doneminde kucuk bir ev yaptiralim cocuk hic degilse hafta sonlari falan kendi keyfine gore bahcesinde oynar dedik kendi tarlamiza ev yapmamamiza bile izin vermediler.
tarim arazilerine artik ev bile yapamayacagimizi ogrendik imardan gectik.
sansliymissiniz ozaman
Aldığım yerin etrafında müstakil küçük evlerle dolu yani sorup soruşturarak aldım😅Sizin ki üzücü olmuş.Ama olsun vardır bunda da bir hayır.

Araba riskli hem de sürekli masrafı var. Ayrıca araba olunca şuraya buraya gidelim, gelmişken şunu da yiyelim vs. Ya kredi çekip altın al hepsini ya da apart al. İçindeki kiracıdan alacağın parayı da krediye verirsin kendi kendini öder. Sonra satarsın para yine senin.

Yatırım için araba almayın. Araba durduğu yerde bile para yiyor. Yukarıda da bir arkadaşın dediği gibi bir kazaya bakar değerinin düşmesi.

İhtiyacınız varsa o zaman başka. Ayağınızı yerden keser, gezer tozarsınız.

Eğer ailene guveniyorsan her ay kredi oduyormuş gibi 3500 TL yi ellerine sayacaksin. Annen de sana altın gibi şeyler yapacak. Ya da ayrı bir banka hesabı açıp EFT emrinvereceksin. Maasindan otamatik oraya EFT yapılacak. Ona da dolar ya da altın alman mantıklı. Ve o hesabi unutacaksın. Kalan paranla idare edeceksin. Her iş çıkışı markete de gitme bence. Her gidisimiz yüz lira en az çok para gidiyor oyle
Buna gerek yok ki. Maasinin yattigi bankanin internet bankaciligi uygulamasini cep telefonuna indiriyorsun. Orada altin alma doviz alma kismi var. Aktif degilse bankaya gidip aktif hale getirtiyorsun. Sonra da istediginde istedigin gramda ya da tl olarak istedigin miktari girerek altin aliyorsun o gunku kurdan. Hatta istediginde aninda bozdurabiliyorsun. Altini kuyumcudan alinca evde saklama hirsizlik gibi problrmleri var. Bunda oyle birsey. Istediginde de bozduruyorsun o gunku kurdan.

Arabanın alınan fiyatın üstünde satılması normal bir durum değil ama hem sıfır araç fiyatlarinin, vergilerinin uçması, hem pandemi bu durumu ortaya çıkardı, yine de en karli çıkanlar al sat yapanlar, şimdi yeni düzenlemelerle bu durumun da önününü kesecekler, en basiti aracı 5 yıl elinizde tutmadan satarken ek vergi ödeyeceksiniz.

Bu koşullarda, evde hastaniz/bebeğiniz olur, evde hic araba olmaz, düzenli hastaneye gitmeniz gerekiyordur ancak böyle zorunlu ihtiyaçlarda o paralar verilip araç alınır. Bir de durduğu yerde bir sürü masrafı olacak, bence daha da zarar edersiniz. Hiç krediyle falan uğraşmayın her ay altın alın.

X