Araba alır mıydınız

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Benim kendimce büyük bir problemim var. Para biriktiremiyorum. 2.5 senedir çalışıyorum. 9 çeyrek + 200 dolar+ 2000 tl ve 5 6 bin tl lik çeyiz alışverişi dışında birikim yapamadım. Sabit bir giderim yok.
Elim çok açıktır ve birikim yapma becerim yok. Geldiği kadar harcarım. Maaşım ise 3500 + mesai şeklinde olduğundan gelirim aylık 4000-4500 tl arasında değişiyor. Lüks sayılabilecek marka kıyafetler kullanmam. Yeme içme olayında çok harcama yapıyorum. Ama pandemiden dolayı bunu da azalttım. Eve gelirken markete uğramak dışında ve zaman zaman anneme harçlık vermek dışında giderim bulunmuyor.
Dün artık annem ve babam isyan ederek seni borca sokalim yoksa sen birikim yapamayacaksın dediler. Ve bana 50000 60000 bandında bir araba almamı ve uzun vadeli kredi ile ödem e yapmamı önerdiler. Bu fiyat aralığında 2004 model 170000 km de araçlar oluyor genellikle.
Biraz kredi oranlarına baktığım zaman 48-60 ay vadeli çekebilme durumunda yaklaşık 20 bin tl faiz oranı çıkıyor. Bundan 5 sene sonra kredi bittiğinde araç 20 yaşında olacak ve satış durumunda ben paramı amorti edebilecek miyim diye düşünüyorum.
Aslında araca ihtiyacım da var işim eve 5 dk uzaklıkta olmasına rağmen babam bırakıyor veya akşam geç bir vakitte arkadaşlarımla buluşmadan eve dönerken yine ailemden beni almalarını rica ediyorum.
Sizce şuan araç almak yatırım sayılır mı ? Böyle bir riske girmeli miyim ?
Sevgilim düzenini kurabilir ise seneye evlenme düşüncemiz de var. Arabayı o zamana kadar kullanıp satsam kâr eder miyim diye de düşünüyorum. Araçlar 1 sene sonra üzerine 10000 tl kadar koyarsa da ödemiş olduğum kredi bana kâr olarak kalır evliliği kolaylaştırır diyorum.
Finansal kurt olan hanımların kıymetli yorumlarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Bunu bir dert olarak görmeyip konum taşınır ise de aşk olsun. Para birikimi yapamamak benim için gerçekten sıkıntılı bir durum

Şubat ayında 2005 model 110 bin km de olan otomatik bir araç aldım 43 bin liraya
Geçen gün ilana koyduk 72 binden 70 bin veren oldu. 6 ayda sonuç bu. Bence alınabilir
Bu arada araba durduğu yerde binmeden de gideri olan bişey. Onu da hesaba katın.

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Benim kendimce büyük bir problemim var. Para biriktiremiyorum. 2.5 senedir çalışıyorum. 9 çeyrek + 200 dolar+ 2000 tl ve 5 6 bin tl lik çeyiz alışverişi dışında birikim yapamadım. Sabit bir giderim yok.
Elim çok açıktır ve birikim yapma becerim yok. Geldiği kadar harcarım. Maaşım ise 3500 + mesai şeklinde olduğundan gelirim aylık 4000-4500 tl arasında değişiyor. Lüks sayılabilecek marka kıyafetler kullanmam. Yeme içme olayında çok harcama yapıyorum. Ama pandemiden dolayı bunu da azalttım. Eve gelirken markete uğramak dışında ve zaman zaman anneme harçlık vermek dışında giderim bulunmuyor.
Dün artık annem ve babam isyan ederek seni borca sokalim yoksa sen birikim yapamayacaksın dediler. Ve bana 50000 60000 bandında bir araba almamı ve uzun vadeli kredi ile ödem e yapmamı önerdiler. Bu fiyat aralığında 2004 model 170000 km de araçlar oluyor genellikle.
Biraz kredi oranlarına baktığım zaman 48-60 ay vadeli çekebilme durumunda yaklaşık 20 bin tl faiz oranı çıkıyor. Bundan 5 sene sonra kredi bittiğinde araç 20 yaşında olacak ve satış durumunda ben paramı amorti edebilecek miyim diye düşünüyorum.
Aslında araca ihtiyacım da var işim eve 5 dk uzaklıkta olmasına rağmen babam bırakıyor veya akşam geç bir vakitte arkadaşlarımla buluşmadan eve dönerken yine ailemden beni almalarını rica ediyorum.
Sevgilim düzenini kurabilir ise seneye evlenme düşüncemiz de var. Arabayı o zamana kadar kullanıp satsam kâr eder miyim diye de düşünüyorum. Araçlar 1 sene sonra üzerine 10000 tl kadar koyarsa da ödemiş olduğum kredi bana kâr olarak kalır evliliği kolaylaştırır diyorum.
Bunu bir dert olarak görmeyip konum taşınır ise de aşk olsun. Para birikimi yapamamak benim için gerçekten sıkıntılı bir durum
Mümkün olursa daha yüksek arabalara bak. Daha az masraflı olmuş olur. Arabalar artık sene de değil 1-2 ayda 10 bin koyuyolar üstüne.

Ev al kiraya ver nişanlı değilken çeyiz dizme olayı kadar saçma birşey yok yahu birikim yaparsın herşeyi en güncelinden sevdiğinle seçersin biter gider
Maddi birikim yapamadığından aldım. Hayatımdaki insan 5 senedir var ve evlenmeyi düşünüyoruz. Iyi ki de yapmışım. Aylık 100 200 gibi taksitlerle aldım. 2500 tl ye aldığım yemek takımı şuan 5000 tl civarında. Aldığım herşeyden kâr ettim :) Para biriktirmeyi becerebilen biri olsaydım belki de almazdım

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Araba yatirim aracimi degil. Benzin,sigorta, vergiler...ceza Allah korusun kaza....gider kalemleri ciddi anlamda cok fazla. Onjn yerine bir arsa alin ev alin altin doviz alin

pandemiden önce alınanlar aşırı arttı haklısınız çok kar getirdi ama satana ve yerine araba almayana kar getirdi.şu an alınmaz araç çünkü değerlerinin çok üstünde fiyatlandırılıyorlar aşı çıksın anında düşerler
Biz mart ayında sattık aynı gün yenisini aldık.

selam evli değilseniz evet birikim yapabilirsiniz maaşınızla rahat rahat ama şu an 2. el araçlar değerinin çok üstünde satılıyor alınmamalı acil değilse.çünkü hem pandemi dolayısıyla toplu taşımaya binmek istemeyenler hem de sıfır araba alsak bile teslimatları en erken yıl sonunda olduğundan herkes 2. el araba peşinde almayın para biriktirin ve fiyatlar normale dönünce çoğu peşin alırsınız zaten
Döner mi ki

Tr de araba=masraf. Kapının önünde dururken zarar. Yakıtı pahalı, vergisi yüksek. O fiyata vergisi epey yüksek olur. Satmaya kalksan uğraş dur.

Ben olsam şöyle 20-30 bin tl çekip altın yaparım. Altın hesabına koyarım. Onun ödemesi gelecek mecbur her ay ödersiniz. Bir ihtiyacınız olduğunda elinizin altında para. Altın da her zaman yükseliyor.

O fiyata ne yazık ki eski ve km li arabaları alabilirsiniz. Ve yıl geçtikçe km den bahsetmiyorum bile değeri pul olacak. Yeni ve düşük km araba olmadıkça oto servise vereceğiniz paralarla heba olur paranız.10 yaşından büyük ve km Li arabalar masraflı. Bu mevlalarda ben tercih etmezdim. Parayı TL De bıraktığınız için kullanıyorsunuz sanırım. Bankada döviz veya altın hesap açabilirsiniz. Belki dokunmazsınız o zaman.

damlaya damlaya gol olur,

atasozumuzu hatirlayin ve maasinizdan her ay duzenli bir miktari birikim hesabina aktarin,
altin olur, doviz olur, TL faizli hesap olur, fark etmez, yeter ki o parayi cok zor durumda kalmadikca kullanmayin.

Sizin durumunuzda araba keyif icin alinir, ama yatirim icin alinmaz,
arac alip satip para kazanan kisiler bu islere aslinda ciddi mesai harciyorlar, arastiriyorlar falan, siz bunu yapmayacaginiz icin muhtemelen cok zarara girersiniz.

Biz aldigimiz her aractan zarar ettik :KK70:
hani aldigimizdan pahaliya sattik tabi ki, malum piyasa hep yukari tirmaniyor da, aslinda zarar ettik yani her seyi hesapladigimizda.

Ben çok zaruri olmadıkça krediye hiç bılaşmamanı öneririm. Böyle şeyleri önemser misin bilmiyorum ama manevi olarak bereketsiz buluyorum. Bu düzenin çarkına su taşımak olarak görüyorum, uzun vadede toplumda kaosu artıracak bi olay olarak bakıyorum. Diyeceksin ki herkes öyle. Evet haklısın ama herkes kendinden sorumludur. Para biriktirmek için önerim altın almak olabilir. Maaşı alır almaz belirlediğin tutara göre altın alırsın. Veya ben yapmadım ama arkadaşlar güne girmişlerdi. Gün gerçekten para biriktirmek için güzel bişey😄

araba kapıda dursa bıle durdugu yerde yıne masraf cıkarır yatırım ıcın araba alınmaz araba alacagınıza elınıze gecen her kazanc ıle altına yatırım yapın bankada beklesın o artık altın hesabı mı olur yok altın alır kasa mı tutarsınız bılemem orasını da altın uzun vadede her zaman gerı donusu guzel olan yatırım aracıdır.
kredıye zaten bulasmayın

Vallah haline uzuldum. Bekarsin okadar parayla nasil birikim yapamiyorsun. Anladigim kadariyla kira gibi giderinde yok.
Asla araba almazdim.. ha ailem soyleniyorsa getirip goturmesine. O halde yururdum ztn 5 dklik mesafe. Ama asla borca girip araba almazdim !!!!

Her ay 1 ceyrek al. Ve kalan parayla idare et. Herseyin en ucuzunu al. Pazarlari dolaş 😁

Borçlanarak yatırım yapılmaz, ev, araba, altın vs. Faiz denen bir şey var astarı yüzünü geçer. Yapabiliyorsanız iyi bir excel tablosu ile analizinizi çıkarabilirsiniz birde maaşınızın %20 'sini ayırabilirseniz bir süre net olur, onunla karar verirsiniz bence

Aldığım yerin etrafında müstakil küçük evlerle dolu yani sorup soruşturarak aldım😅Sizin ki üzücü olmuş.Ama olsun vardır bunda da bir hayır.
Konuşmamiza kulak misafiri oldum,bana da tarla ya da arsa almak mantıklı geliyor.Ancak bununla ilgili,nasıl olur,nerden alınır hiç bir fikrim ya da bilgim yok.Bu konu da bana da bir kaç tüyo verebilir misiniz size zahmet? chamallows chamallows Bissunicole Bissunicole

Kullanmak için elbet alınır ama yatırım için 2004 model araba almazdım şahsen.Ev gibi durdukça değerlenmiyor,evet şuan 0 araba üretim sıkıntısı var ondan böyle değerlendiler ama yeni araçlar piyasaya sürüldüğünde durum değişecektir

X