Araba alır mıydınız

Araba bir yatırım aracı sayılmaz. Çünkü çok kolay deger kaybedeb bi mülktür. Hafif bir çizik demek araçta 5 bin zarar etmek demek.

Biz geçen sene 80 biN liraya almıştık. Şu an 170 bin değeri. Ama ben ona yatırım diyemem.

Çünkü araç garajda dursa para yer. Kaskosu vergisi sigortasi muayenesi.... bi tek psikologa götürmüyoruz onu. Onun haricinde benden çok masrafıvar.

Üstüne 20 senelik kredi ödemek mantıksız. Ev alın da bari satarken kaybetmeyin.

Türk lirasinin her gün değerden düştüğü bir ulkede, 50 bin liralik araca 20 sene para ödenmez.

20 sene kredi bi ihtimal ev alınırken ödenir. Başka olmaz.

Yatırım demek, durduğu yerde kazandıran mülktür. Bu da altın demektir.

Altın alın. Maaş günü gidip altın alın. Kalan paranızla geçinin.

Araba ya da ev almak için belirli bir miktar peşinatınız olur hem. 20 sene kredi ödemezsiniz.

Benim bundan 3 sene önce 15 bin liram vardı.
Onunla 100 gram altın aldım.
Altınım bugün 45_50 bin bandında.

Bakin düzenli bir maaşım yok ama sizden ve sizin gibilerden çok param olduğuna yemin edebilirim.

Demek ki siz yatırım yapmayı bilmiyorsunuz.

Çünkü maaş her ay gelecek
Ona güveniyorsunuz. O sebeple birikim yapamıyorsunuz.

Bankalarda altın hesaplari var. Onlardan 1 hesap açin.

Her ay maas günü oraya altın alın. Hic kuyumcudan filan değil. Direkt maas aldığınız bankadan altin hesabiniza alış yapacaksiniz.

3 sene sonra zenginsiniz.

Zengin olmazsaniz ben buralardayım. Ne isterseniz söylersiniz 😊

Amaç yatırımsa altın alın.

Amaç kullanmak için araçsa bekleyin. Şu anda çok yüksek araba fiyatları ve yatırım içim 2004 araç uygun değil. Yeni model araçlar almak lazım. Onların da fiyatı malum.
Bundan 1 sene önce arkadaşım 10 bin tl kredi çekip altin almıştı biz ona kızmıştık falan iyi kâr etti. Acaba böyle birşey mi denesem

Araba bu dönemde yatırım aracı değil. Şuan en kötü durumda olan ikinci el araba bile 80 binden kapı açıyor. Ev deseniz uçmuş fiyatlar. Bu dönemde böyle ciddi borçlara girmek bir kaç sene öncesine göre daha fazla cesaret istiyor. Benim tavsiyem borcunuz varmış gibi her ay kenara altın koyun. Böyle böyle birikir

Altin al ya da topraga yatirim yap. Metrekaresi kucuk de olsa bir arsa al. Büyükşehirde bulman zor, ege bölgesinin ic kesimleri, canakkale vs baya revaçta su aralar. Dedigin butceye uyan birseyler bulabilirsin

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Benim kendimce büyük bir problemim var. Para biriktiremiyorum. 2.5 senedir çalışıyorum. 9 çeyrek + 200 dolar+ 2000 tl ve 5 6 bin tl lik çeyiz alışverişi dışında birikim yapamadım. Sabit bir giderim yok.
Elim çok açıktır ve birikim yapma becerim yok. Geldiği kadar harcarım. Maaşım ise 3500 + mesai şeklinde olduğundan gelirim aylık 4000-4500 tl arasında değişiyor. Lüks sayılabilecek marka kıyafetler kullanmam. Yeme içme olayında çok harcama yapıyorum. Ama pandemiden dolayı bunu da azalttım. Eve gelirken markete uğramak dışında ve zaman zaman anneme harçlık vermek dışında giderim bulunmuyor.
Dün artık annem ve babam isyan ederek seni borca sokalim yoksa sen birikim yapamayacaksın dediler. Ve bana 50000 60000 bandında bir araba almamı ve uzun vadeli kredi ile ödem e yapmamı önerdiler. Bu fiyat aralığında 2004 model 170000 km de araçlar oluyor genellikle.
Biraz kredi oranlarına baktığım zaman 48-60 ay vadeli çekebilme durumunda yaklaşık 20 bin tl faiz oranı çıkıyor. Bundan 5 sene sonra kredi bittiğinde araç 20 yaşında olacak ve satış durumunda ben paramı amorti edebilecek miyim diye düşünüyorum.
Aslında araca ihtiyacım da var işim eve 5 dk uzaklıkta olmasına rağmen babam bırakıyor veya akşam geç bir vakitte arkadaşlarımla buluşmadan eve dönerken yine ailemden beni almalarını rica ediyorum.
Sizce şuan araç almak yatırım sayılır mı ? Böyle bir riske girmeli miyim ?
Sevgilim düzenini kurabilir ise seneye evlenme düşüncemiz de var. Arabayı o zamana kadar kullanıp satsam kâr eder miyim diye de düşünüyorum. Araçlar 1 sene sonra üzerine 10000 tl kadar koyarsa da ödemiş olduğum kredi bana kâr olarak kalır evliliği kolaylaştırır diyorum.
Finansal kurt olan hanımların kıymetli yorumlarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Bunu bir dert olarak görmeyip konum taşınır ise de aşk olsun. Para birikimi yapamamak benim için gerçekten sıkıntılı bir durum
Araç yatırım olsa bile 170000 km bir araç yatırımlık olmaz, satarken çok zorlanırsınız

Merhabalar ;

Şu anda otomotiv piyasası coşmuş durumda. Kesinlikle araba almanızı tavsiye etmiyorum. Ayrıca o yaşta bir arabanın da masraf çıkarma ihtimali yüksek. Hiçbir şey olmasa, muayenesi, vergisi, muayeneden geçmesi için gerekecek ıncık cıncık, yakıtı, yok lastiği eskidi, yok balatası bitti derken...:) Araba dediğiniz şey yattığı yerde bile masraf. Üstelik onca para verip 2004 model araba alabilmiş olmak da cabası.

Bankanızla görüşüp, maaşınızdan her ay bir miktar otomatik çekilip vadeli bir hesaba aktarılacak şekilde birikim planı yapabilirsiniz zannımca. Gücünüz yeterse bir ev veya arsa da iyi bir yatırım aracıdır. Aynı şekilde altın ve döviz de paranızın erimesine engel olabilecek yatırım seçenekleridir. Araba bu devirde ihtiyaç evet, ama yatırım aracı olarak iyi bir seçenek değil.

bence bu dönemde araba almak çok tehlikeli, hem gereksiz pahalandı hemde durdukça eskiyen durdukça masrafa dönüşen bir şey oldu.

Bu şartlarda aldığınız araba size külfet olur o paralara yatırımlık araba alamazsınız çok masrafı çıkar zaten artı bunun yılda 2 kez MTV var kasko sigorta var

Artık 2 el otomobiller devlet tarafından fiyat kısıtlaması geliyor öyle astronomik fiyat artışı yapılamıyacak ,

Madem krediyle alacaksınız gidin güzel bir araba alın. En eski 2015 model olsun. 3 sene önce 60 bin TL ye aldığım araba şu an 110 bin. Nominal olarak değer kazansa da aslında reel olarak değer kazanmıyor. Ama paranız Türk parası olarak durup değer kaybedeceğine bu daha mantıklı.

2016 model Sandero aracım var ben 48 bin liraya aldım . Şu anda 120 bin lira .
2004 model arabaya yatırım yapilmaz hele fiyatlar böyleyken 2004 model ölmüş Getz 45-47 bin lira . Motoru bitmiş , dağılmış . O size her anlamda masraf çıkartır . Altın alın , gümüş alın ama eski araba almayın

Araba iyi bir yatırım aracı olabilir ama eğer sıfır yeni birkaç senelik sorunsuz masrafsız bir araç olacaksa bu mümkün oluyor. Yoksa astarı yüzünü geçiyor, beklemediğin anda beklemediğin paralar harcıyorsun eski model arabaya. O yüzden yeni araba veya ev gibi bir borca girecek durum yoksa en güzeli altın alarak birikim yapmak. 2004 model arabada 1 sene sonra harcamalarını da göz önünde bulundurursak pek bir kâr elde edemezsiniz

Ben yerinizde olsam 1+1 ev alırdım, hazır faiz kampanyaları da varken. Gerçi faiz oranları tekrar 0,99’lara geldi sanırım ama.
Araba durduğu yerde masraf; kaskosu, vergisi, bakımı. Ama daire öyle değil, kiracı da koyarsanız kredinin bir kısmını kiracı öder.

Altın iyidir.Gelirlerimizde yakın.1 1.5 yıldır altın alıyordum her ay.Geçen hafta yüksekken sattım 200 bin etti.Tarla alacağım.Ha bu arada tarlada olur yatırım için:)
tarlalara artik imar izni verilmiyor
tarim alani oldugu icin haberiniz varmi acaba?
konuya direk daldim ama uyarmak istedim :)

50 bin uzeri her arac madraf kapisi ve degmez ,kredi icin odediginiz faiz cabasi olur kar etmez zarar edersiniz,her borc gibi düşünüp bir yarim alin ,bozdurmayin

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Benim kendimce büyük bir problemim var. Para biriktiremiyorum. 2.5 senedir çalışıyorum. 9 çeyrek + 200 dolar+ 2000 tl ve 5 6 bin tl lik çeyiz alışverişi dışında birikim yapamadım. Sabit bir giderim yok.
Elim çok açıktır ve birikim yapma becerim yok. Geldiği kadar harcarım. Maaşım ise 3500 + mesai şeklinde olduğundan gelirim aylık 4000-4500 tl arasında değişiyor. Lüks sayılabilecek marka kıyafetler kullanmam. Yeme içme olayında çok harcama yapıyorum. Ama pandemiden dolayı bunu da azalttım. Eve gelirken markete uğramak dışında ve zaman zaman anneme harçlık vermek dışında giderim bulunmuyor.
Dün artık annem ve babam isyan ederek seni borca sokalim yoksa sen birikim yapamayacaksın dediler. Ve bana 50000 60000 bandında bir araba almamı ve uzun vadeli kredi ile ödem e yapmamı önerdiler. Bu fiyat aralığında 2004 model 170000 km de araçlar oluyor genellikle.
Biraz kredi oranlarına baktığım zaman 48-60 ay vadeli çekebilme durumunda yaklaşık 20 bin tl faiz oranı çıkıyor. Bundan 5 sene sonra kredi bittiğinde araç 20 yaşında olacak ve satış durumunda ben paramı amorti edebilecek miyim diye düşünüyorum.
Aslında araca ihtiyacım da var işim eve 5 dk uzaklıkta olmasına rağmen babam bırakıyor veya akşam geç bir vakitte arkadaşlarımla buluşmadan eve dönerken yine ailemden beni almalarını rica ediyorum.
Sevgilim düzenini kurabilir ise seneye evlenme düşüncemiz de var. Arabayı o zamana kadar kullanıp satsam kâr eder miyim diye de düşünüyorum. Araçlar 1 sene sonra üzerine 10000 tl kadar koyarsa da ödemiş olduğum kredi bana kâr olarak kalır evliliği kolaylaştırır diyorum.
Bunu bir dert olarak görmeyip konum taşınır ise de aşk olsun. Para birikimi yapamamak benim için gerçekten sıkıntılı bir durum
2004 model mi , aman sakın bi de o arabaya senelerce borca giriceksin, ay sakın tamirciden çıkamazsın üstüne bi de vergisi sigortası osu busu var.yatırım istiyosan altın al , eskiden döviz de derdim ama şu an riskli.
ve kalan paradan birikim yapılmaz bunu unutma, maaşını kafadan mesela 800-1000 lira eksik farz et, maaşını alır almaz altın al önce sonra kalanla geçin.Ay sonunda kalan paradan biriktiririm diye düşünme.

Herkese selam
Iyi günler dilerim
Vallaha arkadaşlarımın 60 bıne aldıgı araç oldu şimdi 90 bin .Bence uzerıne konur.Ben soyle yapıyorum 3300 tl gelırım var 1500 kendıme gerı kalanına alrın alıyorum.Annemde cok harcıyorsun diyo.Harcamadan olmuyo ki

X