Arabadan Anlayan Var mı?

mahh

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2022
1.205
1.041
25
Merhabalar, şu an ikinci el araba fiyatlarının baya düştüğü söyleniyor. Acaba bu düşük talep ve düşük fiyat ne zamana kadar devam edebilir?

Ehliyetim yok. Yaklaşık bir buçuk ay önce yazılı sınava girdim ve doksan iki aldım ancak direksiyon sınavı çok geç, aralık sonu gibi olur dediler. Bu yüzden direksiyon dersine de henüz başlamadılar. Dersi aldım ve sınava girdim diyelim, tekte geçebilir miyim hiç bilmiyorum ama geçebilsem bile ehliyetin çıkması baya zaman sonrayı buluyor. O zamana kadar araba fiyatları ne kadar oynar?

Bir de konuyu açmışken şunu sormak istiyorum. Ben çalışmaya haziran ayı gibi başladım dolayısıyla çok birikmiş param yok. Ama arabaya ihtiyacım da var. Biriktirdiğim artı kredi ile ucuz bir araba almak istiyorum. Acaba düşük fiyata iş görebilecek çok yüksek kilometresi ve taksi çıkması olmayan, yakıt çok yakmayan bir araba alabilir miyim? Bir arkadaşım "İki yüz - iki yüz elli bine araba alırsan kaza falan olduğunda seni içinden asla sağ çıkartamazlar." falan demişti. Ben pek anlamıyorum. Aslında önceden babamın döneminin son modellerinden sayılabilecek bir otomobili vardı ancak aramız iyi olmadığı için hiç sürücü koltuğuna geçmedim, hiç bakmadım bile. Hangi özelliklerine çok dikkat etmek lazım oluyor bakarken? Araştırmam için önerebileceğiniz model var mı?

Bir de bana yardımcı olacak herhangi biri yok. Mesela diyelim ehliyet aldım ama sonuçta ehliyeti alır almaz çok iyi kullanamıyorsundur muhtemelen. Şehirler arası sürebilecek kadar yani. Bazen çok uzak şehirlerde insanlar acil ihtiyaçtan ederinin çok daha altında satışa çıkartabiliyorlar araçlarını. Öyle bir fırsat olduğunda nasıl alıp gelmek gerekiyor?

Şehir dışından araç önermem. Gitmesi bakması beğenmezsen geri masrafi vs. Biz İstanbuldan kocaeliye bile bakmakta zorlandık.
Biz de karı koca araba kullanmayı bilmiyorduk. Arabayı aldıktan sonra hoca ile trafiğe çıktık.
Arabayı seçerken de pek yardımcı olan olmadı bize.ben kendim forumlarda araştıra araştıra öyle eleye eleye bütçeme göre bişi aldim

Şehir dışından araç önermem. Gitmesi bakması beğenmezsen geri masrafi vs. Biz İstanbuldan kocaeliye bile bakmakta zorlandık.
Biz de karı koca araba kullanmayı bilmiyorduk. Arabayı aldıktan sonra hoca ile trafiğe çıktık.
Arabayı seçerken de pek yardımcı olan olmadı bize.ben kendim forumlarda araştıra araştıra öyle eleye eleye bütçeme göre bişi aldim
Bulunduğum yerde de pek araba yok ki satılık.

kredi de çıkmıyor şuan arabalara. araba fiyatlarının da düştüğü falan yok.kredi puanınız nasıl? benim arabam çok iyi bir araba değil clio 10 yaşında geçen motoru arıza çıkardı ve 60 bin ödemek zorunda kaldım. değeri 400-500-600. 20 yaşında bir araba alırsınız o da sanayiden çıkmayabilir. şans işi anlamak lazım. onun yerine motor vs olabilir belki ayağınızı yerden kesmesi için

kredi de çıkmıyor şuan arabalara. araba fiyatlarının da düştüğü falan yok.kredi puanınız nasıl? benim arabam çok iyi bir araba değil clio 10 yaşında geçen motoru arıza çıkardı ve 60 bin ödemek zorunda kaldım. değeri 400-500-600. 20 yaşında bir araba alırsınız o da sanayiden çıkmayabilir. şans işi anlamak lazım. onun yerine motor vs olabilir belki ayağınızı yerden kesmesi için
Kredi puanıma bakmadım. Arabaya çıkmadığını banka söylemişti. İhtiyaç kredisi falan çekemez miyim? Motor da cesaret edemem ki. Kazaları araba kazalarına göre çok daha hasarlı oluyor.

Belirttiğiniz miktarlardaki arabalara baktınız mı hiç? Doğan, Broadway falan alırsınız ancak o parayla.
Çok bakıyorum. Baya çeşitlilik görüyorum. 2010 model falan. Hepsinin o fiyata satıldığı için önemli bir kusuru mu var?

Çok bakıyorum. Baya çeşitlilik görüyorum. 2010 model falan. Hepsinin o fiyata satıldığı için önemli bir kusuru mu var?
2010 model arabayı o fiyata alamazsınız, ağır hasar kaydı falan vardır.
Bu işi bilen birileriyle bakın muhakkak ama dediğiniz fiyatta alınası bir araba bulamazsınız.

Araba fiyatlarının düştüğüne emin misiniz? Ben pek düşüş göremiyorum ki evde 7/24 araba alım satımı konuşulur. 200-300 bine düzgün araba bulamazsınız. Yalnızsınız anladığım kadarıyla. Uğraşamazsınız öyle arabalarla. Bir kereliğine de olsa şehir dışına gidebilecek bir yakınınız yok mu? Beraber gidip alırdınız, işlemleri hallederdiniz. Şehir dışından korkmayın ama iş bilen biri muhatap olmalı, siz değil. 😐

Kredi puanıma bakmadım. Arabaya çıkmadığını banka söylemişti. İhtiyaç kredisi falan çekemez miyim? Motor da cesaret edemem ki. Kazaları araba kazalarına göre çok daha hasarlı oluyor.
ihtiyac kredisi 100 bin üstü 12 ay ödeme var. arabalarda da 400 sınır var. benim sevgilim yakın zamanda çekti 400 bin kredi 20 bin ödüyor 3 yıl boyunca. 400e de araba yok yani üstüne eski arabasını ve birikmiş parasını harcadı. şuan sizin net paranız ne kadar? ne kadarlık düşünüyorsunuz

O fiyata aldığınız arabanın bakım masrafının altından kalmazsınız. Benim arabam daha çok yeni sayılır 70 bin km de, ama sürekli bir şey çıkıyor şanzıman, aks vs. Acemi sürücü olacaksınız sağlam bir araba şart hava yastığı, kaputu her bir şeyi güven vermeli size.

En iyi araç diye bisey yok şu zamanda türlü hilelerle araci boyası değisensiz gösteriyorlar..arabadan iyi anlayan bir yakının olmalı..

Söyle anlatayım ben ehliyet alacağım zaman ilk sınavda alamadım..eşim para biriktirmişti para hazırdı araba bakıyorduk ben ehliyet alınca hemen aracımız olacaktı zorluk cekmeyecektim falan

Ben ilk seferde almayınca eşim gitti o parayı ev kredi borcunu kapattı

2. Sınavda aldım ama o zamanda araç yoktu. Aradan 1 yıl geçti araba aldık ben çok uğraştım. Zaten ehliyet alırken süreceğini araçla alacağın araç arasında sürme ve kalkış farkı inanılmaz fark oluyor

Sen şimdi 200-250 bin arası baktığın araçlar muhtemelen 2000-2002 model olur belki bunu bile bulamayabilirsin güncel fiyati bilmiyorum da

Komsu 10 gün önce temiz dediği unoyu(motoru sifirlanmis) 210 bine aldı.

Önce almak istefigin arabayı belirlemen lazım ..sonra özellik farkına göre kıyas yapman lazım..
Hersey tamam diyelim arabayı ehliyeti aldın hemen hoop diye trafiğe çıkmayıp sakın sokaklarda yada trafiğe kapalı alanda çalışman lazım.

Üzgünüm ama 200 250 ye araba yok ya perte çıkmıştır yada ağır hasarlidir uzak durun derim..iyi kötü bi arabam olsun orta halli diyorsanız 500 600 en az gözden çıkarmanız lazım..birde niye bu kadar uzun sürdü ehliyet olayı ben 2 ay içinde yazılı sınava da girdim direksiyon sınavına da girdim ehliyette tam bir haftada elimde oldu, yani toplam 2 ay sürdü hepsi kursunuza gidip konuşabilirsiniz bu durumu

2010 model arabayı o fiyata alamazsınız, ağır hasar kaydı falan vardır.
Bu işi bilen birileriyle bakın muhakkak ama dediğiniz fiyatta alınası bir araba bulamazsınız.
Araba fiyatlarının düştüğüne emin misiniz? Ben pek düşüş göremiyorum ki evde 7/24 araba alım satımı konuşulur. 200-300 bine düzgün araba bulamazsınız. Yalnızsınız anladığım kadarıyla. Uğraşamazsınız öyle arabalarla. Bir kereliğine de olsa şehir dışına gidebilecek bir yakınınız yok mu? Beraber gidip alırdınız, işlemleri hallederdiniz. Şehir dışından korkmayın ama iş bilen biri muhatap olmalı, siz değil. 😐
Ağır hasarlıdır. Arkadaşın dediği gibi 250 ye anca bu devirde tofaş geliyor. 2010 model araçlar bile en az 600 bakın en az diyorum.

Bu birkaç örneğe baktığınızda mesela ağır hasar kaydı yok ama benim anlamadığım sorunları mı var?

Favorilediğim araçlar vardı. Normalde her hafta üzerine on bin en az eklenirdi bu aralar düşüyor. Haberlere falan da çıktı ikinci el piyasası kötü diye, satış olmuyor fiyatlar geriledi diye. Bunun nedeni olarak da sıfıra talepten bahsediliyordu hatta.
Yakınlarım olarak akraba var da onların da iyiliği başıma sonradan bela olmuştur.

Bu arabaların parçasını bulmak bile zor olabilir piyasada tutulan araba degiller satmak istediğinizde zor satarsınız elinizde kalabilir bilindik marka degiller iyi olsalardı bu fiyata olmazlardı emin olun, saniyeden de çıkamazsınız...ayni 2011 model wolkswagen, Honda ,opel gibi markalara bakın fiyat karşılaştırması yapın anlarsiniz demek isredigimi

Üzgünüm ama 200 250 ye araba yok ya perte çıkmıştır yada ağır hasarlidir uzak durun derim..iyi kötü bi arabam olsun orta halli diyorsanız 500 600 en az gözden çıkarmanız lazım..birde niye bu kadar uzun sürdü ehliyet olayı ben 2 ay içinde yazılı sınava da girdim direksiyon sınavına da girdim ehliyette tam bir haftada elimde oldu, yani toplam 2 ay sürdü hepsi kursunuza gidip konuşabilirsiniz bu durumu
Deprem ilindeyim, o yüzden mi acaba?

Arabadan hiç anlamıyorsanız yanınızda bir bilen olmadan bu işlere girmeyin. Elinizdeki üç kuruştan da olursunuz.

Sanıyorum maddi durumunuz şu an araba almaya pek uygun değil. Şartları aşırı zorlayacaksınız bir de üstüne %90 ihtimalle kazıklanacaksınız. Biraz daha beklemeniz daha uygun gibi.

Yok illa alacam, kendim alacam diyorsanız güvenilir kurumsal bir ikinci elciden alın. Biraz daha fazla ödersiniz ama ne aldığınızı bilirsiniz, bir yıl da garantiniz olur. Sahibinden almaya falan kalkmayın sizi yerler piyasada.

X