Arabadan Anlayan Var mı?

Hayatımda duymadığım markalar. Tutulmayan araçlar elinizde patlar satmak isteseniz satamazsınız, arıza verse yetkili servisi bulamazsınız parçasını çinde dahi arayıp bulamayabilirsiniz. Yol tutuşu, konforu nasıl ilgili bir kullanıcı videosu bulamazsınız.
Biz bir araba aldık yeni 240a geldi ekspertizle. Kazalı filan. Asla piyasa arabası değil. Hatta bu modelin varlığını bile bilmiyoduk. Chevrolet evanda. Öğrendik 3 gün sonra arabayı aldık. Motor masrafı cart curt 300e düzlesek göbek atacaz. Opel motoru kullanıyomuş ortak parçalar bulunur flaan dendi. Almadsn önce eşim al sat yapan arkadaşının sanayideki motorcu ustasına sordu alayım mı yapabilir misin parça bulabilir miyiz diye. Randevuyu olusturdu öyle aldı. Bu hafta bırskcak sanayiye.

Biz artık kesinlikle almak zorundaydık. 5 km filan yapıyoruz sehiriçi. Taşınacaz 1600-1700 km uzağa orda da 5 km menzille yasayacaz çoğunluk.

Velhasıl şans bizimle olsun.

Araba alınır satılır kazanılır kaybedilir o mühim değil. Mühim olan her arızada rahatça tamirle uğraşabilecek misiniz. Maddi ve manevi.
Bu tarzlar iş görür mü? https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-hyundai-getz-1.5-doch-motor-1131094679/detay

Evet Malatya. Siz de Malatya'dasınız değil mi hatırladım yazınca. Maalesef Malatya şu anda zaten araç kullanımına çok uygun değil yolladığınız ilanlardaki araçlar çok daha fazla sıkıntı çıkarır büyük ihtimalle.
Toplu taşımada çok zor oluyor. Zaten sürekli kaza da oluyor. Beni ve çantalarımı taşıyabilecek minik bir araç olsa çok iyi olurdu.

Bu üç aracın arasında ciddi fark var .mesela yeni sürüşe baslarken daha minik araç kullanımı daha rahat oluyor. Şahsi fikrim bu .mesela 1.3 ve 1.5 farki var

1.3 hızlı kalkış yapmaz ama 1.5 de ikiye taktığın an hızlanır hemen bunlara alışman için de boş alanda sürüş yapman lazım

Biri arkadan kazalı o yüzden fiyatı uygun. Ama bu yaşta arabaların fiyatlarına göre km çok az oynanmış olabilir

Çok bakıyorum. Baya çeşitlilik görüyorum. 2010 model falan. Hepsinin o fiyata satıldığı için önemli bir kusuru mu var?
Mutlaka ekspertiz raporu istemelisiniz, kaput ve tavan boyanmamis olursa iyi olur satarken de zorluk yaşamazsınız. Fiyatlar Aralık sonu Ocak başı daha da düşer.

Biz bir araba almaya gittik galeriden alamadık. Araba inanılmaz muhteşem görünüyodu çok ucuzdu. Dedik acelesi var galibaaa. Girdik içeri nasılll belalı tipler anlatamam. Nasılsa ekspertize sokcaz beğenmezsek almayız. Eşim polis benim. Aslında çok da bol bi gömlek giymişti. Belinde silahı farketmişler. Dediler abi polis misin. Işte bilmem kimi yanıyon mu bizim ilin emniyet müdürünün adını verdiler. Eşim de tanıyorum dedi. Neyse arabanın önünde bi araba vardı onu çekmeleri gerekiyo çıkaramıyoruz arabayı. Yok cenazede yok iki saate gelecek bilmem ne bahaneler uydurdular. Ekspertize sokmamızı istemediler. Inada bindi tamam dedik bekliyoruz sorun yok. Ya abi sen napcan ekspertizi söyle böyle anlatıyo biri. Biz bekliyoruz ısrarla. Sonra neyse dedik kazalı çıksa da fiyatı o kadar ucuz ki zaten kazalı fiyatına ama bize yok diyolar. Dedik biz de ona göre fiyat koyarız satarsak. Dedik vazgeçtik ekspertizden alıyoruz. O ara başka bi eleman geldi. Abi biz arabayi size satmıyoruz dedi. Neden dedik. Öyle abi dedi patronun yok paraya ihtiyacı canı istemedi size satmıyo dedi. Eyvallah dedik. Söve söve dolmuşa bindik döndük. :KK53: :KK70:

Velhasıl yolacak kazları biz değildik. Gerçekten anlayan biri yani 3 5 köy öteden de olsa bulmaya çalışın.

Citroen ami düşünür müsünüz?

Yanlış anlamayın ama bir arkadaşta belirtmiş o fiyata brodway şahin vs bulabilirsiniz, bide kazalı hasarlı eski model arabalar. Araba fiyatlarında bi düşüş var ama o kadar ahım şahım bi düşüş değil.

Favorilediğim araçlar vardı. Normalde her hafta üzerine on bin en az eklenirdi bu aralar düşüyor. Haberlere falan da çıktı ikinci el piyasası kötü diye, satış olmuyor fiyatlar geriledi diye. Bunun nedeni olarak da sıfıra talepten bahsediliyordu hatta.
Yakınlarım olarak akraba var da onların da iyiliği başıma sonradan bela olmuştur.
Çünkü ikinci el fiyatlarini öyle bir şişirdiler ki sıfır araç fiyatlarini geçti. Dolayısıyla insanlar sıfır araca yöneldi . Kredi çıkmıyor bankalardan hele ki ikinci el araca zaten normalde daha düşük kredi çıkar sıfır araca göre. Ama ikinci el fiyatlarını sıfırın üzerine çıkardıklarından ve bankalar hiçbir şekilde yeterli kredi vermediğinden dolayı biraz düşürmek zorunda kaldılar. Ama yine de hala sattıkları miktara kredi çıkmadığı için piyasa çok durgun. 200-250 bine hurda alırsınız hiç bulaşmayın. En az 600 bine ihtiyacınız var nispeten binilebilir bir araba için

Merhaba, ben de araba uzmani degilim ama sizin bu islerin cok basinda oldugunuzu gonderdiginiz ilanlardan anlayabilecek kadar bilgim var. Oncelikle aciklama kisimlarini cok dikkatli okuyun. Sadece ilan kismina bakmayin zira oraya isaretlemezler. Mesela birinde demis ki "Bel altı boyali". Bu yaklasik olarak bu arabanin hemen hemen her yeri boyali gibibir sey. Bir arabanin her yerinin boyali olmasi demek hemen hemen her yerinden bir darbesi var demek. Bu takla da olabilir muhtelif kazalar da olabilir. Geely artik o kadar bilinmeyen bir marka degil sokaklarda gorur olduk ama malesef bu ulkede kadinsaniz ve arabanizi kendiniz dondurecekseniz cok zorlanacaginiz bir marka. 250bin bandina da sizi uzmeyecek araba bulamazsiniz. 400k civarina cikabilirseniz o zaman ayaginizi yerden kesecek kucuk sevimli bir seyler bulabilirsiniz ama onlarda da illaki sanayi yolu gozukebilir. 250 bin bandi disina cikamam derseniz kotunun iyisi diyip az hasarli yuksek km bakacaksiniz o zaman da bu isten cok iyi anlayan bir erkek kisisi bulmaniz sart.

Merhaba, ben de araba uzmani degilim ama sizin bu islerin cok basinda oldugunuzu gonderdiginiz ilanlardan anlayabilecek kadar bilgim var. Oncelikle aciklama kisimlarini cok dikkatli okuyun. Sadece ilan kismina bakmayin zira oraya isaretlemezler. Mesela birinde demis ki "Bel altı boyali". Bu yaklasik olarak bu arabanin hemen hemen her yeri boyali gibibir sey. Bir arabanin her yerinin boyali olmasi demek hemen hemen her yerinden bir darbesi var demek. Bu takla da olabilir muhtelif kazalar da olabilir. Geely artik o kadar bilinmeyen bir marka degil sokaklarda gorur olduk ama malesef bu ulkede kadinsaniz ve arabanizi kendiniz dondurecekseniz cok zorlanacaginiz bir marka. 250bin bandina da sizi uzmeyecek araba bulamazsiniz. 400k civarina cikabilirseniz o zaman ayaginizi yerden kesecek kucuk sevimli bir seyler bulabilirsiniz ama onlarda da illaki sanayi yolu gozukebilir. 250 bin bandi disina cikamam derseniz kotunun iyisi diyip az hasarli yuksek km bakacaksiniz o zaman da bu isten cok iyi anlayan bir erkek kisisi bulmaniz sart.
400 için daha fazla kredi çekmem gerek o yüzden benim için 300 falan ancak olabilir de o erkek kişisini nereden bulacağım 😞

Biz bir araba almaya gittik galeriden alamadık. Araba inanılmaz muhteşem görünüyodu çok ucuzdu. Dedik acelesi var galibaaa. Girdik içeri nasılll belalı tipler anlatamam. Nasılsa ekspertize sokcaz beğenmezsek almayız. Eşim polis benim. Aslında çok da bol bi gömlek giymişti. Belinde silahı farketmişler. Dediler abi polis misin. Işte bilmem kimi yanıyon mu bizim ilin emniyet müdürünün adını verdiler. Eşim de tanıyorum dedi. Neyse arabanın önünde bi araba vardı onu çekmeleri gerekiyo çıkaramıyoruz arabayı. Yok cenazede yok iki saate gelecek bilmem ne bahaneler uydurdular. Ekspertize sokmamızı istemediler. Inada bindi tamam dedik bekliyoruz sorun yok. Ya abi sen napcan ekspertizi söyle böyle anlatıyo biri. Biz bekliyoruz ısrarla. Sonra neyse dedik kazalı çıksa da fiyatı o kadar ucuz ki zaten kazalı fiyatına ama bize yok diyolar. Dedik biz de ona göre fiyat koyarız satarsak. Dedik vazgeçtik ekspertizden alıyoruz. O ara başka bi eleman geldi. Abi biz arabayi size satmıyoruz dedi. Neden dedik. Öyle abi dedi patronun yok paraya ihtiyacı canı istemedi size satmıyo dedi. Eyvallah dedik. Söve söve dolmuşa bindik döndük. :KK53: :KK70:

Velhasıl yolacak kazları biz değildik. Gerçekten anlayan biri yani 3 5 köy öteden de olsa bulmaya çalışın.

Citroen ami düşünür müsünüz?
Citroen ami biraz ilginç değil mi? Yolda herkes bana bakar 😅

Yanlış anlamayın ama bir arkadaşta belirtmiş o fiyata brodway şahin vs bulabilirsiniz, bide kazalı hasarlı eski model arabalar. Araba fiyatlarında bi düşüş var ama o kadar ahım şahım bi düşüş değil.
Peki minik modeli düşük iş görecek bir araç ne kadar olur minimum?

Citroen ami biraz ilginç değil mi? Yolda herkes bana bakar 😅
Citroen aminin yapabilecegi maksimum hiz sınirı otoyol benzeri yollara cikmasina izin vermiyor. Bu sebeple en fazla sehir ici sokak aralarinda vs kullanabilirsiniz. Bence bu tabloda biraz daha birikim veya biraz daha borc yapmaktan ote yol zor gozukuyor. 300 bin civarina bakacaksaniz fiat palio belki belki bir ihtimal bulunabilir, en azindan Turkiyede en yaygin araba modeli, parcasi ustasi bol.

Manuel değil, otomatik bakın. Daha rahat ve stressiz sürersiniz.
Ucuz olsun diye bilinmeyen, tutulmayan markalara yönelmeyin, hem elinizde kalır hem servis ağı, yedek parça bulamazsınız.
Golf mesela, daimi müşterisi hep olur.
Renault Clio ben hiç beğenmiyorum, beğenip alanı çok oluyor.

Bilinmeyen x markasının boyasız, kazasız arabasına 300 vermektense, bilinen, tutulan markaların çamurlukları değişmiş ya da sağ kapısı boyanmış arabasına 350-400 vermek daha mantıklı.

Arkadaşım bayiiden aldı, krediyi de onlar aracılığıyla çekti, yalan olmasın ocak-şubat-mart bu üç aydan birisi için (ben hangi ay olduğunu unuttum) kredilerin faiz oranının yükseleceğini söylemişler (arabayı alsın diye değil, aldıktan sonra sohbette)

Citroen aminin yapabilecegi maksimum hiz sınirı otoyol benzeri yollara cikmasina izin vermiyor. Bu sebeple en fazla sehir ici sokak aralarinda vs kullanabilirsiniz. Bence bu tabloda biraz daha birikim veya biraz daha borc yapmaktan ote yol zor gozukuyor. 300 bin civarina bakacaksaniz fiat palio belki belki bir ihtimal bulunabilir, en azindan Turkiyede en yaygin araba modeli, parcasi ustasi bol.
Teşekkür ederim. FİAT PALİO ilanları genelde uygun fiyatlı oluyor da uygun fiyatlı diye kazada on takla atmış aracı da almaktan korkuyorum. Daha fazla kredi çekmek beni çok zora sokar. Ameliyat falan olmam gerekiyor bu aralar onun da fiyatı çok yüksek. Zaman geçtikçe de imkanlarımın daha iyi olacağını da sanmıyorum. Mesela ben üniversiteye giderken yani iki üç sene önce Şahinler beş altı bin falandı. Şimdi bakıyorum yüz seksen bin falan olmuş. Öyle bir artış oluyor. Memur maaşı o kadar kat artmıyor ama.

Manuel değil, otomatik bakın. Daha rahat ve stressiz sürersiniz.
Ucuz olsun diye bilinmeyen, tutulmayan markalara yönelmeyin, hem elinizde kalır hem servis ağı, yedek parça bulamazsınız.
Golf mesela, daimi müşterisi hep olur.
Renault Clio ben hiç beğenmiyorum, beğenip alanı çok oluyor.

Bilinmeyen x markasının boyasız, kazasız arabasına 300 vermektense, bilinen, tutulan markaların çamurlukları değişmiş ya da sağ kapısı boyanmış arabasına 350-400 vermek daha mantıklı.

Arkadaşım bayiiden aldı, krediyi de onlar aracılığıyla çekti, yalan olmasın ocak-şubat-mart bu üç aydan birisi için (ben hangi ay olduğunu unuttum) kredilerin faiz oranının yükseleceğini söylemişler (arabayı alsın diye değil, aldıktan sonra sohbette)
Otomotik çok daha pahalı oluyor o yüzden hiç düşünmedim. Evet anlıyorum haklısınız. Çok teşekkür ederim.

satıcılar ağır hasarı saklıyor olabilir ama şase kaydından çıkması lazım.bir de telekomun bile araç hasar sorgulama hizmeti var, güvenilir bir yerden sorgulayabilirsiniz ama 2010 model araç 350 den aşağıysa bi sıkıntı vardır ya da aşırı acil paraya ihtiyacı falab vardır satanın. bahsettiğiniz fiyata daha yaşlı araçlar bulabilirsniniz ama belli yaş üsrüne sigortalar kasko yapmaz, onu da araştırıp karar verin.

X