Arkadas grubumdakilerin hepsiyle tartistim haksiz miyim?

Senin kafan 20 yaş kafası değil. Gerçekten mantıklı düşünüyorsun ve muhtemelen onlara göre çok daha erken olgunlaşmışsın . Durum bu. Benzer şeyler yapan bir arkadaşım vardı. Bende zamanında çok konuştum sonra bıraktım bu konulardan bahsetmeyi. Geçen bir muhabetti açıldı, hatun şu anda senin düşündüğün gibi düşünüyor yaşı 38. Bazıları böyle , fazla prensesler, anne babaları mecbur onlara hizmete. Hiç sen kendini anlatmaya çabalama bu konularda 15 sene sonra ancak anlayacaklar.

Bir zahmet yorganını ayağına göre uzatsın. Annesi babası büyütmüş okutmuş meslek sahibi yapmışlar artık kendi ayaklarının üzerinde durması lazım.
O anaya babaya da yazık günah.

Sizin söyledikleriniz bana göre de olmasi gereken ,yalniz şöyle bir sey var ki ; herkes bir olmaz.Herkesin ailesinin durumu farklidir,yetiştirilişi farklidir,beklentileri farklidir.Bir de inandiklarinizi söylerken kullandiginiz uslüp da cok önemli.Dünyanin en dogru seyini bile söyleseniz ,uslubunuz ve tavriniz sertse karsi tarafa yanlis gelebilir.Şu saatten sonra sizin yerinizde olsam özür dilemem ama bir daha bu tarz konularda net ve sert yorumlamalar da yapmam.

Merhabalar direkt konuya geceyim lutfen soyleyin ben mi cok bencillik yapiyorum yoksa cok gaddar miyim... arkdas grubu dedigim benim kizlar 4 kisiklik wp grubunda tartistik. Konu soyle acildi kizlardan biri okulu birakti atandi baska sehirde tek yasiyor ama atanmadan once hic istemiyordu okudugu bolumu seviyordu en cok ben dedim hatta ailen istiyor diye omur boyu sevmeyecegin isi yapma mutsuz olursun istedigin bolumde devam et dedim ailesi de okumasina yardim ediyordu zaten para falan gonderiyorlardi. Ama dinlemedi pandemi yuzunden saglikcilara yogun ilgi gelince gaza geldi (allah onlari basimizdan eksik etmesin ona bir sozum yok) saglikci olucam havasina girip okulu birakti ama allahin her gunu biktim artik bu nasil bir hayat cok zor diyor iyice dramatize ediyor her seyi ölü gibi yasiyorum bu hayat mi benim basima neden bunlar geliyor bilmem ne. Ya sen sectin kendi kendine zorlandigin meslek sectin simdi de sikayet ediyorsun. Zaten ayaklarinin ustunde durmak bu degil mi? Meslegini eline alirsin her seyini kendin halledersin guclu bir kadin olarak basarili olmak istersin... ama hala ailem para gondermiyor diye sikayet ediyor iste bi sormalarini beklerdim falan diyor. Ben de onlar seni okutmus bu zamana kadar meslek sahibi yapmis artik neden gondersinler bence sormamalari normal dedim cunku benim ailem de gereksiz harcama yapmazlar hatta istedigim telefon vardi babam diyor artik buyudun birkac seneye calismaya baslicaksin kendi telefonunu kendin al diye. Bana hep ailem de olsa cabasiz bir seyleri elde edemeyecegim ogretildi bu yuzden artik kendi parami kazandiktan sonra aileden para beklemek sacma geliyor. Ben boyle diyince digerleri de atildi ailesi kac yasina gelirse gelsin destek olmalilar, iste sen onlara para yolluyorsun onlar yollamadikca sen de yollama artik diyorlar. Ben de dedim annen sana o kadar emek vermis hakki var sen destek olabilirsin onlar senin icin yapicaklarini yapmis zaten dedim bu sefer hepsi birden bana karsi cikti bi tavir aldilar bana. Ben de geri adim atmadim bence buyutuyorsunuz her seyi bu hayatta kim zorluk cekmeden hayatini gecindiriyor dedim. Ya ama bir suru seye para harciyor kazandiginin da ustunde para harciyan bir insan artik kendini gecindirmesini bilmeli aile eline bakmamali diyorum ben. Beni ailem boyle buyuttu ayni seyi ben yasasam aldigim maasa gore yasarim aileme de daha fazla yuk olmak istemem hatta yuklerini hafifletmek icin yardim ederim cunku zamaninda onlar her seyden kisip bizi okuttu. Yanlis mi yaptim ozur dilemeli miyim kizdan sizce
Özür dileyecek bir şey yok, bu bir fikir ayrılığı. Bazısı öyle düşünür bazısı böyle.

Merhabalar direkt konuya geceyim lutfen soyleyin ben mi cok bencillik yapiyorum yoksa cok gaddar miyim... arkdas grubu dedigim benim kizlar 4 kisiklik wp grubunda tartistik. Konu soyle acildi kizlardan biri okulu birakti atandi baska sehirde tek yasiyor ama atanmadan once hic istemiyordu okudugu bolumu seviyordu en cok ben dedim hatta ailen istiyor diye omur boyu sevmeyecegin isi yapma mutsuz olursun istedigin bolumde devam et dedim ailesi de okumasina yardim ediyordu zaten para falan gonderiyorlardi. Ama dinlemedi pandemi yuzunden saglikcilara yogun ilgi gelince gaza geldi (allah onlari basimizdan eksik etmesin ona bir sozum yok) saglikci olucam havasina girip okulu birakti ama allahin her gunu biktim artik bu nasil bir hayat cok zor diyor iyice dramatize ediyor her seyi ölü gibi yasiyorum bu hayat mi benim basima neden bunlar geliyor bilmem ne. Ya sen sectin kendi kendine zorlandigin meslek sectin simdi de sikayet ediyorsun. Zaten ayaklarinin ustunde durmak bu degil mi? Meslegini eline alirsin her seyini kendin halledersin guclu bir kadin olarak basarili olmak istersin... ama hala ailem para gondermiyor diye sikayet ediyor iste bi sormalarini beklerdim falan diyor. Ben de onlar seni okutmus bu zamana kadar meslek sahibi yapmis artik neden gondersinler bence sormamalari normal dedim cunku benim ailem de gereksiz harcama yapmazlar hatta istedigim telefon vardi babam diyor artik buyudun birkac seneye calismaya baslicaksin kendi telefonunu kendin al diye. Bana hep ailem de olsa cabasiz bir seyleri elde edemeyecegim ogretildi bu yuzden artik kendi parami kazandiktan sonra aileden para beklemek sacma geliyor. Ben boyle diyince digerleri de atildi ailesi kac yasina gelirse gelsin destek olmalilar, iste sen onlara para yolluyorsun onlar yollamadikca sen de yollama artik diyorlar. Ben de dedim annen sana o kadar emek vermis hakki var sen destek olabilirsin onlar senin icin yapicaklarini yapmis zaten dedim bu sefer hepsi birden bana karsi cikti bi tavir aldilar bana. Ben de geri adim atmadim bence buyutuyorsunuz her seyi bu hayatta kim zorluk cekmeden hayatini gecindiriyor dedim. Ya ama bir suru seye para harciyor kazandiginin da ustunde para harciyan bir insan artik kendini gecindirmesini bilmeli aile eline bakmamali diyorum ben. Beni ailem boyle buyuttu ayni seyi ben yasasam aldigim maasa gore yasarim aileme de daha fazla yuk olmak istemem hatta yuklerini hafifletmek icin yardim ederim cunku zamaninda onlar her seyden kisip bizi okuttu. Yanlis mi yaptim ozur dilemeli miyim kizdan sizce
Düşüncelerinde haklısın bende senin gibi düşünüyorum fakat kendi fikrimizi başkalarına kabul ettirmek zorunda değiliz..

O yüzden uzatıp da uzun uzun fikrimizi anlatıp doğru olanın o olduğunu kabul ettirmeye çalışmamak gerekli.. En sevmediğim insan tiplerinden biridir bu.. Fikriniz çok mantıklı ve yerinde ama bu bana göre böyle.. Başkası bizimle aynı şeyi düşünmek zorunda değil bunu demek istiyorum.. Baktın ki seninle tamamen zıt düşünüyor, bende böyle düşünüyorum der fikrini söylersin tartışmalara girmezsin☺️

Özür dileyeceğin bir durum da yok.. Konuyu kapatıp normal olarak devam edin.. Gereksiz uzatılmış bir konu çünkü..

Haklısın canım. Öyle insanlardan uzak dur. Senin gibi insanı üzmelerine izin verme !!!

Bence haklısın ben olsam asla ozurdilemem. Bende senin gibi buyutuldum ailem kirasini ödemeyecek zamanları oldu calisirken içinden sakız parası almadan masaya bıraktığımi biliyorum

Hala para göndermek değil de nezaketen, manevi desteğini hissettirmek adına "nasılsın, bı ihtiyacın var mı, gecinebiliyo musun?" Diye sormalı bi anne baba çocuğu kaç yaşında olursa olsun... Ama evlat yüzsuzluk edip bi görev gibi ana babasından para bekliyorsa bunun adı arsizliktir artık, ülkenin hali malum sartlardan dolayı işsiz falan olsa gene anliycam isyanını. Ama onun dışında sizin bakış açınızı da çok doğru bulmadim benim ailem hele şu vaziyette "sen bikac seneye çalışmaya basliycaksin kendi telefonunu kendin al" dese, hele ki bikac sene sonra iş bulup bulamayacagimin bile belirsiz olduğu bi ortamda, aile bağlarim oldukça zedelenirdi sanırım, benden istedikleri ilk yardımda bunu yüzlerine vururdum. Anne baba en azından çocukları okullarını bitirip iş bulana kadar evlatlarına destek olmak zorunda.

hangi dille söylediniz bilmiyorum, belki üçü de karşı geldiyse anlamadan sert çıkışmış olabilirsiniz.
evet çalışmaya başladıktan sonra insan ayağını yorganına göre uzatsa iyi olur. ama o yaşta anladığım kadarıyla başka yerde yaşayan kızına da anne baba parasının olup olmadığını sormalı. bende hemşireydim özelde, aile evindeydim. buna rağmen annem babam sorardı, ihtiyacım var mı maaşım yetiyor mu diye.. ki kira derdim yemek derdim olmadığı halde. belki sorup ilgilenseler arkadaşınız da para istemeyecektir. ve ya istese de ailesine garip gelmeyebilir sonuçta herkesin aile ortamı farklı, herkes başka yetiştirilmiş. yani olması gereken illa benim dediğimdir diyemeyiz.

Haksızsınız. Anamız babamız bize emek vermek zorunda. Karşılıksız bir emek. Ömür boyu da sorumluluğumuzu almak zorunda.

X