(Arkadaşım için) İltica durumunda eş

Burundi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2015
3.595
4.748
Arkadaşımın (kadın) eşinin yargılaması devam ediyor. Aslında eşi iyi bir bolumden mezun hukukçu ama yurt dışında ise yaramıyor. Davası bitince HAGB alacağını düşünüyor emsaller oyleymis İltica talep edip yasal yollarla gitmek istiyor yurt dışına eşi. Yargılandığı konuda iltica kabul eden birçok devlet var. Buradan uzun yol tir şoförlük ya da kasaplık vb sertifikalar alıp gitmek istiyor. Oturum alabilirse arkadaşımın da oturum izni çıkabiliyormuş sanırım. Arkadaşım Kendisi görevde ve memur. Aslinda o da memurken hukuk bitirdi ama memuriyette hala. O da bazı sertifikalar almaya çalışacak İ T sertifikaları ya da güzellik uzmanlığı vb Bana danıştı istifa etmeli miyim yurt dışında evliliğimizde sorun çıksa ben istifa etmiş olduğumla kalacağım diye. Bir çocukları var 6 yaşında. Evlilikleri iyi şuana kadar ama bu çok radikal bir karar.
Ben eşin yapacaksa Türkiye’de yapsın tır şoförlüğü ya da illa işçi olacaksa Türkiye’de olsun gidip orada işçi olmanın bir anlamı yok dedim. Onlar da biz çekeriz ama çocuğumuz iyi bir eğitim almış olur vs diyorlar.
Bilemiyorum fikriniz nedir?
İltica edebilme hakları varken kullanmalılar mı ?
Ailelerini özlemezler mi ? Sanırım iltica edince Türkiye’ye de gelemezler. Aslında yargılamadan HAGB bekliyorlar bu durumda gelip gitme de yapabilir mi ?

Son düzenleme:
Bu arkadaşların ne davası var bilmiyoruz, davaları bitsin. Düzgün şekilde ülkeden çıkış yapıp, yurtdışında iş bulsunlar. Kimsenin buradan bu şekilde ülkeden gitmek isteyenlere tavsiye vereceğini sanmıyorum. Herhalde cem uzan değil bu arkadaşlar.

Bu arkadaşların ne davası var bilmiyoruz, davaları bitsin. Düzgün şekilde ülkeden çıkış yapıp, yurtdışında iş bulsunlar. Kimsenin buradan bu şekilde ülkeden gitmek isteyenlere tavsiye vereceğini sanmıyorum. Herhalde cem uzan değil bu arkadaşlar.
Yoo sanırım yanlış ifade ettim zaten kaçak yollarla çıkıştan bahsetmiyorum yurtdışı yasağı karar verilince kalmıyor zaten. Normal yoldan çıkıp iltica talep etmekten bahsediyorum. Davalarını dillendirmek istemedim çünkü tepki çekebilir. Ama ciddi bir suç durumları olsa zaten ceza alırlar yurt dışı yasakları olurdu. HAGB bekliyorlar bu da erteleme gibi bisey yani.

Arkadaşımın (kadın) eşinin yargılaması devam ediyor. Aslında eşi iyi bir bolumden mezun hukukçu ama yurt dışında ise yaramıyor. İltica talep edip gitmek istiyor yurt dışına eşi. Yargılandığı konuda iltica kabul eden birçok devlet var. Buradan uzun yol tir şoförlük ya da kasaplık vb sertifikalar alıp gitmek istiyor. Oturum alabilirse arkadaşımın da oturum izni çıkabiliyormuş sanırım. Arkadaşım Kendisi görevde ve memur. Aslinda o da memurken hukuk bitirdi ama memuriyette hala. O da bazı sertifikalar almaya çalışacak İ T sertifikaları ya da güzellik uzmanlığı vb Bana danıştı istifa etmeli miyim yurt dışında evliliğimizde sorun çıksa ben istifa etmiş olduğumla kalacağım diye. Bir çocukları var 6 yaşında. Evlilikleri iyi şuana kadar ama bu çok radikal bir karar.
Ben eşin yapacaksa Türkiye’de yapsın tır şoförlüğü ya da illa işçi olacaksa Türkiye’de olsun gidip orada işçi olmanın bir anlamı yok dedim. Onlar da biz çekeriz ama çocuğumuz iyi bir eğitim almış olur vs diyorlar.
Ailelerini özlemezler mi ? Sanırım iltica edince Türkiye’ye de gelemezler. Aslında yargılamadan HAGB bekliyorlar bu durumda gelip gitme de yapabilir mi ?
Bende çevremde duyduklarım ve sosyal medyadan da gördüğüm kadarıyla iyi eğitimli meslek kariyer sahibi insanların yurt dışında çocuklarının eğitimi için mesleklerini bırakıp işçi olmayı göze alabiliyorlar. Benim de böyle bir şansım olsaydı çocuklarımın eğitimi için bende giderdim

Aslında soru arkadaşımla ilgili kısmı. Esinin çıkması durumunda onun evlilik birliği için istifa etmesi gerekecek. Türkiye’deki memurluktan istifa edilir mi yani asil soru bu aslimda 🙂

Düzenleme yaptım konuda yanlış anlaşılmasın

Aslında soru arkadaşımla ilgili kısmı. Esinin çıkması durumunda onun evlilik birliği için istifa etmesi gerekecek. Türkiye’deki memurluktan istifa edilir mi yani asil soru bu aslimda 🙂
bu yurt dışında çalışma durumu bi ara benim eşim içinde vardı bana işi bırakırsın gelirsin dedi ama memuriyeti bırakıp gitme kısmını bende düşünmüştüm. gerçi arkadaşınızın evliliğinde bir sorun yokmuş neden boşanma düşündü acaba bizde arada büyük sorunlar olduğu için ben düşünmüştüm bırakıp gitsem geri gelme durumunu falan

Arkadaşımın (kadın) eşinin yargılaması devam ediyor. Aslında eşi iyi bir bolumden mezun hukukçu ama yurt dışında ise yaramıyor. Davası bitince HAGB alacağını düşünüyor emsaller oyleymis İltica talep edip yasal yollarla gitmek istiyor yurt dışına eşi. Yargılandığı konuda iltica kabul eden birçok devlet var. Buradan uzun yol tir şoförlük ya da kasaplık vb sertifikalar alıp gitmek istiyor. Oturum alabilirse arkadaşımın da oturum izni çıkabiliyormuş sanırım. Arkadaşım Kendisi görevde ve memur. Aslinda o da memurken hukuk bitirdi ama memuriyette hala. O da bazı sertifikalar almaya çalışacak İ T sertifikaları ya da güzellik uzmanlığı vb Bana danıştı istifa etmeli miyim yurt dışında evliliğimizde sorun çıksa ben istifa etmiş olduğumla kalacağım diye. Bir çocukları var 6 yaşında. Evlilikleri iyi şuana kadar ama bu çok radikal bir karar.
Hemen istifa etmesin 1 yıllık izin hakkı varsa onu alsın önce gidip durumu görsün. İzinlerle sureci uzatsın sonra karar versin.

Bir de istifa etse bile affa uğrayıp işine dönme şansı da var diye biliyorum.

bu yurt dışında çalışma durumu bi ara benim eşim içinde vardı bana işi bırakırsın gelirsin dedi ama memuriyeti bırakıp gitme kısmını bende düşünmüştüm. gerçi arkadaşınızın evliliğinde bir sorun yokmuş neden boşanma düşündü acaba bizde arada büyük sorunlar olduğu için ben düşünmüştüm bırakıp gitsem geri gelme durumunu falan
Sonra noldu sonuç peki ?

Hemen istifa etmesin 1 yıllık izin hakkı varsa onu alsın önce gidip durumu görsün. İzinlerle sureci uzatsın sonra karar versin.

Bir de istifa etse bile affa uğrayıp işine dönme şansı da var diye biliyorum.
İzin alma olayı çok mantıklı bence de izin almalı

İyi de biz bunu nerden bilelim. Orada yakalayacağı standartlara, evliliklerindeki uyuma bağlı
Mesela evlilik kötü gitti boşandılar arkadaşımı ülke hemen sinir dışı mı edecek nasıl olacak yani ? İnsan hayatta en kötüsüne hazırlıklı olmalı değil mi ?
Nerden bilelim yazmışsınız ama bilenlere tecrübe edenlere ya da duyanlara sorduk zaten

MissCherryBlossom MissCherryBlossom sanırım siz yurt dışında yaşıyordunuz bir fikriniz var mı rica etsem paylaşır mısınız

Taglediğiniz için teşekkür ediyorum, kadın bence oturup iyice düşünsün. Burda gayet güzel bir işi var, gidince mesleksiz kalacak, elinde sertifika iş bulacağı da meçhul bulursa da sıfırdan, muhtemelen çok az paraya başlayacak. :KK51:

Adama gelince iltica hakkı alıyorsa muhtemelen siyasi suçtan hüküm giyiyordur, iltica herkese yok genelde bu suç türüne ve terörle bağlantılı suçlara var ... yani bilemedim bu şekilde gitmek bana biraz utanç verici geliyor. :KK51: Yine de derlerse ki ille gidicez çocuğun Avrupa pasaportu olsun, kadın asla istifa etmesin 1 yıl ücretsiz izin alsın baksın beğenirse yaşasın beğenmezse dönsün.

Adam iltica etmek istiyorsa önce gidecekleri yerden bir göçmenlik avukatı bulsunlar onunla görüşsünler haklarını iyice öğrensinler zonko kalmasınlar. İltica dediğiniz güllük gülistanlık bir şey değil. Burdan vereceğimiz tavsiyeyle bu iş olmaz diye düşünüyorum, iyice sağlam zemine basıp öyle gitsinler kadın ayrıca dikkatli olsun. Adamın kaybedecek bir şeyi yok gibi geldi bana ama kadın gül gibi işimi bıraktım diye kafasını taşlara vurmaz umarım.:KK51:

Son düzenleme:
Mesela evlilik kötü gitti boşandılar arkadaşımı ülke hemen sinir dışı mı edecek nasıl olacak yani ?

Evet, vize adama ait, kadının vize hakkı da adamın eşi olduğu için. Adamın eşi olma durumu bitiyorsa vize sahibi olması için bir sebep kalmıyor:KK51:Sadece 5 yıldan sonra (Almanyada süre 5 yıl) bazı şartlar altında kalıcı oturuma başvurabilir kadın, çoğu AB ülkesi için benzer. Adam yerliyse, çocuk da vatandaşsa işler değişiyor o zaman kadın çocuğum burda onunla durucam diyip durabilir ama 2 taraf da göçmense iş biraz yaş yerlere gidiyor :ruh:

Evet, vize adama ait, kadının vize hakkı da adamın eşi olduğu için. Adamın eşi olma durumu bitiyorsa vize sahibi olması için bir sebep kalmıyor:KK51:Sadece 5 yıldan sonra (Almanyada süre 5 yıl) bazı şartlar altında kalıcı oturuma başvurabilir kadın, çoğu AB ülkesi için benzer. Adam yerliyse, çocuk da vatandaşsa işler değişiyor o zaman kadın çocuğum burda onunla durucam diyip durabilir ama 2 taraf da göçmense iş biraz yaş yerlere gidiyor :ruh:
Off çok korkutucu insan bu riski nasıl alır 🫣 teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Onlar tabi araştırıyor iltica meselelerini ben sadece manevi boyutunu sormak istedim. Sağolun

Iltica davasi kesin olumlu sonuclanacak bir dava degil ve bireysel olarak degerlendirilir her dava. Yani diyelim 5 sene boyunca dava surdu, ama iltica talepleri reddedildi, hic vakit kaybetmeden gocmenlik burosuna goturulup sinirdisi edilirler. Once esi gitsin, dava sonuclanip oturup almadan arkadasiniz memuriyetten istifa etmek gibi bir hata yapmasin. Oturum cikarsa cocugu ve esi yanina getirebilir zaten.

X