Arkadaşımın eli sıkılığı beni çileden çıkarıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hanımlar 12 yıllık bir arkadasım var, çok samimiyiz. Yediğiniz içtiğimiz ayri gitmez kivaminda degil de sık sık görüşüp dertleşiriz. Kendisi kadin dogum dr u. Gebeliklerimde yardimci oldu. Cocuklarim hastalaninca ilgilendi. Allah razi olsun herkese yardıma koşar boyle konularda. Zaten cok başarılı bir dr. Bölüme 1. Girip 1. Bitirdi. Masallah.

Ama bizim ogrencilik yillarimizdan beri dert yandigim konu onun eli sıkılığı ve bunu asla saklamaması. Her zaman (ya da %95) benim evimde buluşuyoruz. Disarida bir mekanda cok cok nadir. 2 kere hatirliyorum bulustugumuzu. Birinde 3 saat oturduk. Ben yemek yedim kahve ictim. Kalktik tam ayrilacagiz öldüm açliktan sususluktan dedi ve simit ve su aldi büfeden. Ve alirken de şu suyu restoranda alsam 3 kati kara verecektim dedi. Diger seferi o ısmarladi kahvaltiya gitmiştik. Ama ben baya ust uste mukellef sofralar kurduktan sonra mecburen gibi bisi oldu. Ve kasada son dk ya kadar ödemedi. Ben atildim hatta artik en son ben ismarlayayim diye (ki işsizim ben, o dr) bu kahvaltinin üstünden 1 seneden fazla gecti. Ben her ay 2 kere ağırlarım onu mutlaka. Evde daha rahat oluyorum. Kucuk oglum restoranda durmuyor. 2li sohbette sacma oluyor o yuzden ben ortada gezerken onun masada tek kalmasi. Bana gel diyorum mecburen. Ve cogu zaman (%95) eli boş geliyor. Bir kere gozleme almisti gelirken o kadar.

Yani cidden artik sasirmam hicbir eli sıkılığina diyorum ama beni sasirtacak hep bir sey buluyor. Bir kere evine gitmiştim (hastane cikisi tahlil beklerken -15derecede mecbur sığındım da diyebilirim) ve hastasi ona bir çuval alıç yollamış. Cidden koca bie cuval. Ve gordum sasirdim ne yapacaksin bu kadar alici diye. Yeriz ya falan dedi. Neyse sen sever misin diye sordu. Severim tabii gebeligimde baya canim cekmisti alip alip yedim dedim. Ve o zaman vereyim biraz dedi ve bir avuç ici kadar verdi. Evet 1 çuvaldan sadece avucumun içi kadar. Ki ben karni burnunda hamileydim hamile bile olmasam utanırdım o kararını vermeye. Peceteye sardim eve götürdüm yemedim sinirimden. Ve 1 cay tabagini bile doldurmadı verdigi miktar. Hala yemedim kurudu duruyor oyle. Kardesim de senelerdir taniyor onu ve arkadaslik etmek istemiyor artik onla. Bana da hayret ediyor.

Neyse

Simdi bu arkadasim yine bana aksam yemegine gelecek. Bu sefer 3. Bir ortak arkadasimiz daha gelecek. Dr arkadasim izinli bugun evde. Ortak arkadaşımız ise calisiyor 7 gibi toplu taşıma ile gelecek. Arkadaşım araba ile alsa (max20dk mesafede) 6olmadan burada olacaklar. Ama arkadasim hic ses etmiyor. Ben yazdim ortak bi yerde buluşsanız daha rahat olur diye. Belki utanma belasi alir arabayla diye düşündüm. Ama bana cevap vermedi, ortak arkadasimiz hic gerek yok ben gelirim deyinca tamam oyle yapalim dedi. Artik salter atti bende keske benim arabam olsa gelsem alsam seni yazdim. O zaman neyse ayarlayalim ya yazmis.

Ben artik arkadasima bu durum hakkinda bir sey demek istiyorum ama bence asla farkinda degil durumunun. Ailece oyleler galiba. Ama onu kaybetmekten de korkuyorum. Cok cok seviyorum cunku bu huyu haricinde. Baskasi olsa asla tahammul edemezdim. Siz olsaniz oldugu gibi mi kabullenirdiniz yoksa durumun farkinda olmasi icin bir konusma yapar miydiniz? Yoksa ben mi abartiyorum...
12 yıldır arkadaşmışsınız daha yeni mi farkediyorsun ?

fevrilik ile cimrilik aynı şey değil. ne yapsın kadın para mı saçsın? veya kimse kimse için 5 kuruş fazladan harcamaz sırf birisi konuştu, uyardı, söyledi diye. her insanın kötü huyları olur. sevgilim cimri desen bununla ömür geçmez, ayrıl derdim ama arkadaşımı cimri olduğu için bırakmazdım ben. ki benim de cimri arkadaşlarım var, huylarını bilerek hareket ediyorum. ben söyleyecek samimiyetteyim ama cimriliğini değiştir tarzında değil. mesela yemek yiyeceğiz, sen şimdi çiğ köfteciye falan gitmek istersin, hem lezzetli hem ekonomik diyorum gülüyor. takılıyorum ona, diyorum ki bak şuraya gidelim korkma hesaplar benden diyorum. veya şuraya gidelim, herkes kendi yediğini içtiğini ödeceyecek, fazla cebine atmazsın elini, seni düşündüm diyorum hiç alınmıyor aksine gülüyor ama değişiyor mu tabii ki hayır.
Ya hicbir arkadasima o sekilde takilamam herhalde.
Aslinda ben bu durumu sesli bir sekikde dile de getiremiyorum.
Sanki karsilik beklemişim bu arkadasliktan duygusu geliyor, hicap duyuyorum.
Ama ortak arkadasimiza da bu tavirda olunca nedense akil danışma noktasina geldim.
Konussam nasil konusurum bilemiyorum.
Sanirim ben mu yanlis anliyorum arkadasimi diye konu acsam daha mantikli olurdu. Cunku sizde sanirim para sacmasini bekledigim tarzinda bir imajim olmus. Hic oyle bir beklentim yok. Ama bana bir hediye almisti ufak bir sey. Ve sevmedigimi bildi halde pembe renk almis. Hic sevmem pembeyi. Ve dedi ki senin sevmedigini biliyorum ama en ucuz bu renkte vardi. Yine parasini sacip pahali rengi almasaydi belki ama bunu dile getirip de bende senin icin parama kiyamadim algisi olusturmasaydi keske. Yani belki de beni asil rahatsuz eden sey bu. Degersiz hissettirmesi. Ama deger veriyor suphem yok.

Bir kere lohusayken geldigimde sadece cay ve tatli hazırlamıştım ve ac olduğunu soyleyip baska bir sey var mi demisti. genelde is cikisi geliyor ve ac oluyor.
Isyeri falan acacak o yuzden mi bu kadar kısiyor kendinden.kitlik psikolojisimi var acaba bilemedim şimdi
.tlc deki asiri pintiler gibi okudim konuyu. lakin cok samimiseniz eve hergeldiginde bisey getirmek zorunda degil cok sık geliyorsa evden olmuştur o .artik ayda 1 ise bir biskuvi alinir yani Cokda harika seyler hazirlamayin olani verin sizde

Ama ortak arkadasimiza da bu tavirda olunca nedense akil danışma noktasina geldim.
Sanirim ben mu yanlis anliyorum arkadasimi diye konu acsam daha mantikli olurdu. Cunku sizde sanirim para sacmasini bekledigim tarzinda bir imajim olmus. Hic oyle bir beklentim yok. Ama bana bir hediye almisti ufak bir sey. Ve sevmedigimi bildi halde pembe renk almis. Hic sevmem pembeyi. Ve dedi ki senin sevmedigini biliyorum ama en ucuz bu renkte vardi. Yine parasini sacip pahali rengi almasaydi belki ama bunu dile getirip de bende senin icin parama kiyamadim algisi olusturmasaydi keske. Yani belki de beni asil rahatsuz eden sey bu. Degersiz hissettirmesi. Ama deger veriyor suphem yok.
Değersiz hissediyorsunuz ama değer verdiğinden şüphe etmiyorsunuz. O nasıl bir duygu karmaşasıdır 🙄

ben takılırım, takılmamdan rahatsız oluyorsa cimri olmayacak o zaman :KK53: çünkü cimrilik normal bişey değil. kabullendim, sinir olmuyorum, takılıyorum. alınacak gibi olsaydı ben de ciddi ciddi konuşurdum. evet böyle takılıyorum ama cimrisin, kabul et, 1 liranın hesabını yapıyorsun, bu dünya kalsaydı süleyman'a kalırdı, yarın hepimiz öleceğiz ve sen 1 lira 2 lira yüzünden mahrum kaldığın şeylerden pişman olabilirsin derdim. ki alınırsa derim.

Isyeri falan acacak o yuzden mi bu kadar kısiyor kendinden.kitlik psikolojisimi var acaba bilemedim şimdi
.tlc deki asiri pintiler gibi okudim konuyu. lakin cok samimiseniz eve hergeldiginde bisey getirmek zorunda degil cok sık geliyorsa evden olmuştur o .artik ayda 1 ise bir biskuvi alinir yani Cokda harika seyler hazirlamayin olani verin sizde
Yok oyle bir plani yok simdilik. arabasinin taksidini ödüyor. Ev alirim belki diye para biriktiriyor. Aslinda dr luktan baya yoruldu. Firsat bulsa birakir. O arkadasima ozel degil ben cok severim misafir agirlamayi sofra kurmayi. Evimde insanlar lezzetli yemekler yesin isterim. Kendim mutlu oluyorum insanlari duyurunca. Borek getirdiginde ben zaten 6 cesit yapmistim ikimiz de 1 dilim bile yiyemedik fazla geldi. Aslima bakarsaniz ben evime yemekle gelişmesinden hic hoşlanmam :KK70: kendi soframda her seyin yeri bellidir kafamda. Manyagim biraz bu konuda. Neyse çaktırmayım şimdi:KK70:

• Beğen
Reactions: Cac
Hanımlar 12 yıllık bir arkadasım var, çok samimiyiz. Yediğiniz içtiğimiz ayri gitmez kivaminda degil de sık sık görüşüp dertleşiriz. Kendisi kadin dogum dr u. Gebeliklerimde yardimci oldu. Cocuklarim hastalaninca ilgilendi. Allah razi olsun herkese yardıma koşar boyle konularda. Zaten cok başarılı bir dr. Bölüme 1. Girip 1. Bitirdi. Masallah.

Ama bizim ogrencilik yillarimizdan beri dert yandigim konu onun eli sıkılığı ve bunu asla saklamaması. Her zaman (ya da %95) benim evimde buluşuyoruz. Disarida bir mekanda cok cok nadir. 2 kere hatirliyorum bulustugumuzu. Birinde 3 saat oturduk. Ben yemek yedim kahve ictim. Kalktik tam ayrilacagiz öldüm açliktan sususluktan dedi ve simit ve su aldi büfeden. Ve alirken de şu suyu restoranda alsam 3 kati kara verecektim dedi. Diger seferi o ısmarladi kahvaltiya gitmiştik. Ama ben baya ust uste mukellef sofralar kurduktan sonra mecburen gibi bisi oldu. Ve kasada son dk ya kadar ödemedi. Ben atildim hatta artik en son ben ismarlayayim diye (ki işsizim ben, o dr) bu kahvaltinin üstünden 1 seneden fazla gecti. Ben her ay 2 kere ağırlarım onu mutlaka. Evde daha rahat oluyorum. Kucuk oglum restoranda durmuyor. 2li sohbette sacma oluyor o yuzden ben ortada gezerken onun masada tek kalmasi. Bana gel diyorum mecburen. Ve cogu zaman (%95) eli boş geliyor. Bir kere gozleme almisti gelirken o kadar.

Yani cidden artik sasirmam hicbir eli sıkılığina diyorum ama beni sasirtacak hep bir sey buluyor. Bir kere evine gitmiştim (hastane cikisi tahlil beklerken -15derecede mecbur sığındım da diyebilirim) ve hastasi ona bir çuval alıç yollamış. Cidden koca bie cuval. Ve gordum sasirdim ne yapacaksin bu kadar alici diye. Yeriz ya falan dedi. Neyse sen sever misin diye sordu. Severim tabii gebeligimde baya canim cekmisti alip alip yedim dedim. Ve o zaman vereyim biraz dedi ve bir avuç ici kadar verdi. Evet 1 çuvaldan sadece avucumun içi kadar. Ki ben karni burnunda hamileydim hamile bile olmasam utanırdım o kararını vermeye. Peceteye sardim eve götürdüm yemedim sinirimden. Ve 1 cay tabagini bile doldurmadı verdigi miktar. Hala yemedim kurudu duruyor oyle. Kardesim de senelerdir taniyor onu ve arkadaslik etmek istemiyor artik onla. Bana da hayret ediyor.

Neyse

Simdi bu arkadasim yine bana aksam yemegine gelecek. Bu sefer 3. Bir ortak arkadasimiz daha gelecek. Dr arkadasim izinli bugun evde. Ortak arkadaşımız ise calisiyor 7 gibi toplu taşıma ile gelecek. Arkadaşım araba ile alsa (max20dk mesafede) 6olmadan burada olacaklar. Ama arkadasim hic ses etmiyor. Ben yazdim ortak bi yerde buluşsanız daha rahat olur diye. Belki utanma belasi alir arabayla diye düşündüm. Ama bana cevap vermedi, ortak arkadasimiz hic gerek yok ben gelirim deyinca tamam oyle yapalim dedi. Artik salter atti bende keske benim arabam olsa gelsem alsam seni yazdim. O zaman neyse ayarlayalim ya yazmis.

Ben artik arkadasima bu durum hakkinda bir sey demek istiyorum ama bence asla farkinda degil durumunun. Ailece oyleler galiba. Ama onu kaybetmekten de korkuyorum. Cok cok seviyorum cunku bu huyu haricinde. Baskasi olsa asla tahammul edemezdim. Siz olsaniz oldugu gibi mi kabullenirdiniz yoksa durumun farkinda olmasi icin bir konusma yapar miydiniz? Yoksa ben mi abartiyorum...
Aşırı pintiler programı aklıma geldi :KK70: Maalesef huyu bu değişmez.

Değersiz hissediyorsunuz ama değer verdiğinden şüphe etmiyorsunuz. O nasıl bir duygu karmaşasıdır 🙄
Ne bileyim cok sevdikleriniz de arada hayal kirikligina ugratmaz mi bizi. onun gibi. O an öyle hissederek söylemedi o lafi ama baskasi söylese ciddi anlamda bozulurdum. Ona iyi yapmissin sekerim dedim gectim kirilsam da. Karmasik duygulu bir yengeçim ben napalim :KK70: siz degismeyecegi yönünde sabitsiniz ama, haklisiniz da galiba...

Bizim universitede bir arkadaş öyleydi.
İnsanı verem edecek cinsten yani🤣
Hayir ister istemez yaninda rahatsız oluyorsun. Mesela yakın bir şehre gezmeye gitmiştik birkac arkadaş ve o.
Gez gez yorulduk saat de geç oldu, yemek yiyeceğiz o kendine almadı gidince yerim dedi. Tamam dedik yiyoruz falan o tek başına duruyor. Yani rahatsız oluyor insan. İkram ettik tabi kabul etmedi.
Aile durumu da kötü değildi hepimiz gibi orta seviye.
Başka birgün dürüm yemeye gideriz dürüm alır yanına ayran, su vb almazdı.
Mesela kot pantolon almıştı kendine, kestirdi. O kestirdigi kısımları istedi terziden.
Aklima gelmeyen daha bir sürü şey. Bu bir erkekti bu arada.
Zarari kendine ama bir etkinlik yapılacağı zaman tereddut ederdik. Bir de alınganlık vardi cağırsan bir türlü cagirmasan bir türlü.

arkadaşınız sizi kullanıyor değil ki. çocuktan dolayı evde buluşan siz, mükellef sofralar kurup karşılık bekleyen siz ki arkadaşınızın bu konularda ince olmadığı aşikar. akşama diğer arkadaşı almasını bekleyen siz. sizin içtiğiniz kafede yemek zorunda değil. yani yaptıklarının size bir zararı yok. arkadaşınızdan gereksiz beklenti içindesiniz. kadın hesapları size kitlemiyorsa, sizin paranızı yemiyorsa ortada sizlik bir durum yok bence. çok rahatsızsanız görüşmeyin derim.

Ne bileyim cok sevdikleriniz de arada hayal kirikligina ugratmaz mi bizi. onun gibi. O an öyle hissederek söylemedi o lafi ama baskasi söylese ciddi anlamda bozulurdum. Ona iyi yapmissin sekerim dedim gectim kirilsam da. Karmasik duygulu bir yengeçim ben napalim :KK70: siz degismeyecegi yönünde sabitsiniz ama, haklisiniz da galiba...
Kocalarımızı bile değiştiremiyoruz çoğu zaman. Arkadaşı değiştirmek mümkün mü? Hatta kendi çocuğumuzun bile karakterini değiştiremiyoruz.

Valla size birşey soyleyim mi böyleleri sadece bize mi denk geliyor nedir bilmiyorum. Ben öğrenci halim ile okuduğum şehirde kuzenlerime giderken saksıda çiçekler kahve fincanları götürürdum . Okuduğum şehirde tanıştığım arkadaşım ile evlendim ne düğünümde hediye getirdi evime davet ettim gelmediler bile işimiz var deyip. Aynı şehirde bir arkadaşım var üniversitede çok yakın. Yani evime geldi ne hediye ne birşey. Ben onun hem iş yerine hediye götürdüm hem evine hediyeler götürdüm evine giderken saklama kaplari ceviz annemin yaptığı eristeler reçeller götürdüm ailesinden uzak eşi ile yesin diye . Ama bana bir tane hediyesi bile yoktur. Helali hoş olsun bizler alışkın değiliz. Geçen gün bu ceviz ve reçel götürdüğüm arkadaş ile ortak bir bekar arkadaşım var evine gitmiştim. Bana diğer arkadasimizin aldığı hediyeleri gösteriyor. Dedim sıkıntı bende galiba . Başkasına yapıyor demekki. Ben birşeylerin karşılığını beklemem kimseden ama kendimi enayi gibi görmüyor da değilim.

arkadaşınız sizi kullanıyor değil ki. çocuktan dolayı evde buluşan siz, mükellef sofralar kurup karşılık bekleyen siz ki arkadaşınızın bu konularda ince olmadığı aşikar. akşama diğer arkadaşı almasını bekleyen siz. sizin içtiğiniz kafede yemek zorunda değil. yani yaptıklarının size bir zararı yok. arkadaşınızdan gereksiz beklenti içindesiniz. kadın hesapları size kitlemiyorsa, sizin paranızı yemiyorsa ortada sizlik bir durum yok bence. çok rahatsızsanız görüşmeyin derim.
Evet oyle tabii ki. Benim fitratima ters boyle şeyler. Ben olsam asla yapmam. Arkadaşıma da yakıştıramıyorum ondan boyle garipsiyorum ama dediginiz gibi yapacak bir sey yok galiba. Belki degisen birileri vardir konuda ornek verilir dedim ama cikmadi. Bu yuzden arkadasimi ya da ona karsi tavrimi degistirmem. Ben kendime yakisani yaparim her zaman.

Aslinda sadece ben verici degilim. 7 24 telefonu aciktir. Cocuklara bir sey olsa nobet cikisi dahi olsa ya ugrar muayene eder ya da su ilaci al der. Yani o konuda hakkini ödeyemem ve aslinda hurmet izzet ikram ile bu konuda odestigimizi söylüyordum kardesime bana kizdiginda. Ama bu konuda incelikten yoksun olusu beni baya hayrete dusuruyor. Sanirim yakistiramiyorum ona.
Odesiyorsunuz bence takılmauın öyle kabul edin

Aslima bakarsaniz ben evime yemekle gelişmesinden hic hoşlanmam :KK70: kendi soframda her seyin yeri bellidir kafamda.
Bu ne demek? Getirmeyince söyleniyorsunuz getirince de hiç hoşlanmam diyorsunuz. Kadın oldu bitti böyleymiş, gizli saklı da yapmıyor direk söylüyormuş size. Bence siz de abartıyorsunuz. Mükellef sofralar hazırlayan sizsiniz. Çocuklarınız hastayken iş çıkışı gelip bakması iyi ama oturmaya gelip karnım aç yiyecek bir şey var mı deyince kötü. Bence siz kendinizi fazla büyütüyorsunuz. Satır satır yazmışsınız şunu yaparım böyle hazırlarım mükemmel sofralar kurarım...Herkes sizin gibi mi olsun? Cimri insanı ben de sevmem tam tersi çok eli açık biriyim ama arkadaşım dediğim insanı da olduğu gibi kabullenirim. Koca çuvaldan 1 avuç verdi diyorsunuz mesela, ben bu huyunu bildiğim için istemezdim alıç, verse de almazdım taşıyamam eve kadar diye. Baştan beri böyle olmasa tamam fırsatçılık yapıyor iyi niyeti suistimal ediyor denir de kadın hep böyleymiş.

Siz kendiniz davet etmissiniz eli bos geldi diye sikayet ediyorsunuz. Büfeden aldigi simit kendisini ilgilendirir, sizlik bir sey yok. Diger arkadasinizi evinden almak zorunda degil. Beklentiye girmeyi birakmaniz lazim. Ne zaman ki cimriliginden sizde yemek icmek, sizi suistimal etmek gibi hareketlere başlar o zaman siz hakli olursunuz. Ama bu konularda hakli degilsiniz. Huyundan hoslanmiyorsaniz gorusmezsiniz olur biter

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X