ARSA TEŞHİSİ

Merhaba benim kardeşimde 24 haftalık hamile. Ultrasonda arsa teşhisini koymuşlar. Daha önce tarama testlerini yaptırmamış sadece detaylı ultrason çekilmiş. Down için amniyosentez onermisler ama ultrasonda başka bir belirti yokmuş. Ense kalınlığı burun, kalp ve bağırsaklar normal. Tek belirti kalbe giden damarın yemek borusu arkasından geçmesi. Sizin yavrumuz nasıl inşallah sağlıkla doğmuştur
Bebegim suan 16 aylik cok sukur her sey yolunda ve saglikliyiz.dogduktan sonra da bir problem yasamadik allah şükür.tek bulgu varken hic uzulmesin.bir daha o gunler geri gelmiyor.olan benim o guzel hamilelik gunlerime oldu.bebegi dogacak allahin izniyle ve saglikli olacak ınslalah

Merhaba bebeğiniz doğdu saglıklı mı?? Benim bebeğimede arsa teşhisi konuldu başka bulguda yok amniyosentez yaptırdım temiz çıktı ama kafamdan hala atamıyorum 😔

Ben de 22 haftalık hamileyim; detaylı ultrasonda arsa teşhisi konuldu. Nifty testi sağ önce yaptırmıştım ve temiz çıkmıştı. Ancak arsa çıkınca ikinci bir doktora daha detaylı ultrason İçin gittim. O da arsadan başka destekleyici bir bulgu olmadığını nifty testinin düşük çıkmasının, 2 Li 4 lü testlerde de bi sorun olmaması sebebiyle çocukta bi sorun olacağını düşünmediğini söyledi. Ancak nifty yaptırmamış olsaydık mutlaka yaptırmamızı isteyeceğini söyledi. Neyseki yaptırmıştık, ancak yine de insan tedirgin oluyor.

Merhaba benim kardeşimde 24 haftalık hamile. Ultrasonda arsa teşhisini koymuşlar. Daha önce tarama testlerini yaptırmamış sadece detaylı ultrason çekilmiş. Down için amniyosentez onermisler ama ultrasonda başka bir belirti yokmuş. Ense kalınlığı burun, kalp ve bağırsaklar normal. Tek belirti kalbe giden damarın yemek borusu arkasından geçmesi. Sizin yavrumuz nasıl inşallah sağlıkla doğmuştur
Merhaba kardeşinizin bebeği doğdumu acba bende 23 haftalık gebeğim detaylı ultrasonda arsa teshisi kondu. Onun harıcınde herşeyi normal ve daha önce taramalrımda düşük rısklı çıkmıştı. Amnıyosentez önerdiler ama yaptırmak istemiyorum.😔

Merhaba kardeşinizin bebeği doğdumu acba bende 23 haftalık gebeğim detaylı ultrasonda arsa teshisi kondu. Onun harıcınde herşeyi normal ve daha önce taramalrımda düşük rısklı çıkmıştı. Amnıyosentez önerdiler ama yaptırmak istemiyorum.😔
Benim de durumum aynı ama nifty test yaptırdım ben;nifty sonucunda temiz çıktı amniyosentez yerine daha risksiz bir test. Doktorum da birşey çıkacağını sanmıyorum dedi o nedenle. Di araştırın isterseniz.

Kaç haftalık gebesiniz daha önce ıkılı tarama yaptırdımız arsadan başka bulgu varmıydı?

Kaç haftalık gebesiniz daha önce ıkılı tarama yaptırdımız arsadan başka bulgu varmıydı?
Şuan 24+2 tim; detaylı ultrasonu 22. Haftada yaptırdım, hem radyoloji uzmanına hem de perintologa yaptırdım; iki defa yani. Arsa dışında birşeyin olup olmadığından emin olmak İçin; arsa dışında herhangi bir bulgu bulunmadı. Ama ayrıntılıda birşey çıkmadan önce de nifty testi yaptırmıştım ben ve risksiz çıkmıştı. Detaylı ultrasonu yapan doktorlar da nifty test sonucundan ötürü endişelenmemem gerektiğini söylediler. İkili ve dörtlü testleri de yaptırmıştım onlarda iyi çıkmıştı. Bu ikinci gebeliğim bu arada; ilk gebeliğimde de hiçbir sorun olmamasına rağmen nifty testi yaptırmıştık içimiz rahat etsin die; bunda yaşımda ilerlediği için yine yaptırdık.

Ancak detaylı ultrasonu yapan her iki doktor da nifty yaptırmasaydım muhakkak yaptırmamı önereceklerini söylediler. İyi ki yaptırmışız dedik biz de.

Merhaba bende nıpt testi yaptrdm sonuç anormalı saptanmadı ama insan yinede tedirgin oluyor bebeğiniz nasıl doğumdn snra sıkıntı yaşadınız mı?

Merhaba bende nıpt testi yaptrdm sonuç anormalı saptanmadı ama insan yinede tedirgin oluyor bebeğiniz nasıl doğumdn snra sıkıntı yaşadınız mı?
Bana soruyorsanız daha doğum yapmadım; 29. Haftadayım ben de arada tedirgin oluyorum ama iki farklı doktora detaylı ultrason yaptırdım nifty testim iyi çıktı artık hayırlısı diyorum. Ama genel olarak içim rahat. Sağlıkla gelsinler inşallah

Ben de 22 haftalık hamileyim; detaylı ultrasonda arsa teşhisi konuldu. Nifty testi sağ önce yaptırmıştım ve temiz çıkmıştı. Ancak arsa çıkınca ikinci bir doktora daha detaylı ultrason İçin gittim. O da arsadan başka destekleyici bir bulgu olmadığını nifty testinin düşük çıkmasının, 2 Li 4 lü testlerde de bi sorun olmaması sebebiyle çocukta bi sorun olacağını düşünmediğini söyledi. Ancak nifty yaptırmamış olsaydık mutlaka yaptırmamızı isteyeceğini söyledi. Neyseki yaptırmıştık, ancak yine de insan tedirgin oluyor.
Merhaba benim de gebeliğim ikiz ve 20+4. Günümdeyim. Bugün detaylı ultrasonum vardı ve bebeklerden birine arsa teşhisi konuldu. 12. Haftada nift testi yaptırmıştım ve risk analizi düşük çıkmıştı. Bu kez perinatologum genetiğe danışmamız gerektiğini amniyosentez isteyebileceğini söyledi. Size amniyosentez önerilmedi mi?

Merhaba benim de gebeliğim ikiz ve 20+4. Günümdeyim. Bugün detaylı ultrasonum vardı ve bebeklerden birine arsa teşhisi konuldu. 12. Haftada nift testi yaptırmıştım ve risk analizi düşük çıkmıştı. Bu kez perinatologum genetiğe danışmamız gerektiğini amniyosentez isteyebileceğini söyledi. Size amniyosentez önerilmedi mi?
Nifty testi iyi çıktığı İçin ve iki detaylı ultrasonda iki farklı doktorun da başka bir olumsuzluk görmemesi nedeniyle amniyosentez önermedi; yani kesin emin olmak istersen tabi ki yapabiliriz de dedi; bir perintolog; bir kadın doğumcu ve bir radyoloji uzmanının da görüşünü almış olduk toplamda 3 doktor da bir sıkıntı olacağını sanmadığını söyledi. Ama her zaman bi ihtimal olabileceğini söylediler; ama olmama ihtimali daha yüksek dediler; biz de amniyosentez tercih etmedik. İkiz gebelik daha farklı mıdır bilemiyorum. Ya da nifty deki oranlar vs. Bende de gala tedirginlik yok değil; sonuçta tabi ki bi ihtimal var ama nifty testine de güveniyorum artık Allah a kalmış.

Bu arada bu ikinci gebeliğim ve ilk doğumum sağlıklı oldu bunun da bi etkisi vardır belki görüşlerinde. Yaşım genç değil ama 39 yaşındayım. Nifty testine ben güveniyorum içinizi ferah tutun

Diğer mesajlarınızı da baktım tüp bebek mi etkili oldu acaba bu görüşte; belki bi farklı doktora daha danışabilirsiniz. Ben detaylı ultrason iki kere oldum; doktorum o şekilde yönlendirme yaptı; biri Ankara’da iyi bi radyoloji olan Ali İpek; diğeri de perintologdu. En azından arsa dan başka bir durum olmadığını teyit etmiş olduk.

Diğer mesajlarınızı da baktım tüp bebek mi etkili oldu acaba bu görüşte; belki bi farklı doktora daha danışabilirsiniz. Ben detaylı ultrason iki kere oldum; doktorum o şekilde yönlendirme yaptı; biri Ankara’da iyi bi radyoloji olan Ali İpek; diğeri de perintologdu. En azından arsa dan başka bir durum olmadığını teyit etmiş olduk.
Benim perinatologum da bir sorun olmadığını düşündüğünü, ama genetikten danışmanlık almakta fayda olacağını, genetiğin de ikiz gebelik tüp bebek vs nedenlerden dolayı amniyosentez önerebileceğini, genetik doktorunun hastalıklarla ilgili bize bildireceği risk oranlarına göre amniyosentezi bizim değerlendirmemiz gerekeceğini söyledi. Ben de nifty testinin sonucu nedeniyle içimi ferah tutmaya çalışıyorum Perşembe günü genetik ile görüşeceğim ama amniyosentezden gerçekten korkuyorum inşallah gerek kalmaz diye dua ediyorum.

Benim perinatologum da bir sorun olmadığını düşündüğünü, ama genetikten danışmanlık almakta fayda olacağını, genetiğin de ikiz gebelik tüp bebek vs nedenlerden dolayı amniyosentez önerebileceğini, genetik doktorunun hastalıklarla ilgili bize bildireceği risk oranlarına göre amniyosentezi bizim değerlendirmemiz gerekeceğini söyledi. Ben de nifty testinin sonucu nedeniyle içimi ferah tutmaya çalışıyorum Perşembe günü genetik ile görüşeceğim ama amniyosentezden gerçekten korkuyorum inşallah gerek kalmaz diye dua ediyorum.
Ben şuan 30. Haftadayım zaten artık amniyosentez için geçti ama içiniz rahat olsun ben de baya araştırdım tek başına arsa teşhisi sıkıntı olması ihtimalini çok zayıflatıyor. İnşallah sağlıkla geçiririz bu süreci.

Arkadaşlar Merhaba
hamilelik dönemimde ikili ve üçlü tarama testlerinde değerler normal çıkmasına rağmen ultrasonla dörtlü tarama testi sonucunda aberran sağ subklavyen arter (ARSA) teşhisi konuldu %20 down sendromlu olma ihtimalinden bahsedilmişti amniyosentez ile kesin sonuca ulaşabiliriz denildi yaptırmadık onunda düşük bir oranda olsada erken doğum riski olduğundan bahsedilmişti, doğana kadar geçen sürede zor psikolojik süreç geçirdim fakat bebeğim doğdu gayet sağlıklı tek başına konulan bu teşhis için hamileliğinizin en güzel zamanlarını zehir etmeyin içinizi ferah tutun çünkü bu sorun tek başına herhangi bir olumsuz duruma sebebiyet vermiyor, teşhis konulduktan sonra internette çok aradım güncel yazı bu konuyla ilgili fakat çok birşey bulamadım kafanıza takmayın bebeğiniz sağlıkla dünyaya gelecektir
O testler hiç bir zaman gerçek olanı sonuç vermiyor teyzeme %99 özürlü doğsa bile yaşamaz bebek denildi çocuk ilk okul 2. Sınıfta geayet sağlıklı bu yüzden yaptırmadım ben o testleri kafam çok rahattı

Şöyle düşünün engelli yada hasta çıksa sonuçlarda aldıracak mısınız bebeğinizi ? Teyzeme bütün tahlil sonuçlarında %99 özürlü dediler sizin söylediğiniz testler yapılacağında sordular özürlü olsa aldıracak mısınız oda hayır dedi diğer testleri yaptırmadı çok şükür sağlıklı oldu çocuğu 8 yaşında

X