Aşamıyorum... utanarak yazıyorum :(

Hilde_

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2019
773
1.139
Merhabalar benim kafaya taktığım bir şey var. Belki saçma gelecek ama hala daha aşamıyorum bazen aklıma takılıyor, özgüvenimi zedeliyor bu durum. Şöyle ki bir ara psikologlara gittim antidepresan kullandım ve bıraktım. Anksiyete ve depresifliğim vardı. Kafamda çözemediğim, uzman görüşü almam gereken konular vardı... Bu durumların yaşamımı etkilemeye başladığını fark ettiğimde uzmana gittim yardım aldım. Çok şükür çok daha iyiyim şuan o günler geride kaldı. Fakat bu süreci ailem biliyordu. O zamanlar kendi imkanlarımla gitmeye maddi durumum el vermediği için mecbur aileme gitmek istediğimi söylemiştim. İçimin daraldığını söylemiştim. Benim için endişelendiler bir ara haklılardı çünkü onlarıda darlamıştım içim daralıyor, kötü hissediyorum diye. Şimdi o zamanlar aklıma geliyor utanıyorum neden aileme söyledim ki diyorum. Çünkü şimdi en ufak bir sıkıntımda çok endişelenebiliyorlar... bir şey anlattığımda hemen endişeli endişeli konuyu kapatıyorlar aman çok takıyorsun gereksiz yere, büyütüyorsun kapat konuyu falan diyorlar. Sanki hastalıklı, adam yerine konmayan, normal olmayan biriymişim gibi hissediyorum bazen sırf eskiden antidepresan kullandığım için :KK43: şimdi bunun için psikoloğa tekrar gitmeyi bile düşünüyorum anlayacağınız kısır döngü... eşimle o zamanlar nişanlıydık. O da biliyordu bu durumu. Düşünün artık bir ara ona dedim ki ben antidepresan kullandım diye bana deli gözüyle bakmandan korkuyorum. O da saçmalama sen benim karımsın nasıl böyle bir şey düşünebilirim ne olmuş herkes gidiyor psikoloğa dedi. Ama bana arada deli kız, delim, delisin sen der. Şaka yaptığını, benim çılgınlığıma öyle dediğini söylüyor. Geçen gün komşumla dertleşirken kendisi kv yüzünden antidepresan kullandığını belirtmişti şaşırmıştım çünkü ben bunu kimselere söyleyemezken o rahat rahat anlatıyordu.. Normalde de gayet neşeli, esprili bir kadın. Ben mi abartıyorum bu konuyu kendi içimde diye düşündüm. Bir çok insan sınav stresi için vs durumlarda bile kullanıyor bunu biliyorum ama bazen bana kendimi sorunluymuşum, eksikmişim gibi hissettiriyor :KK43: aklıma geldikçe üzülüyorum. Ortaya çıkarsa, arkamdan konuşulursa diye korkuyorum. Bide sanki artık hiç derdim olmaması gerekiyormuş gibi hissediyorum bazen ailemi korkutacağım gibi ee bu sefer de duygularımı bastırmaktan ve tekrar hastalanmaktan korkuyorum. Taktım işte bu durumu :KK43: Aranızda kullanan oldu mu ? Bu durum normal mi ? Nasıl aşabilirim ?

Abartıyorsunuz. Çağımızın hastalığı artık ruhsal sıkıntılar. Ben kullanmadım çevremde kullananlar var. Hiç de öyle deli muamelesi yapmıyoruz kimseye. Yapan görmedim. Aileniz siz kafanıza takmayın diye sizi rahatlatmak için yapıyorlardır. Sizi takmamak için değil.

Şimdi antidepresan kullanmayan sayılı insan var
Sen kendini nasıl görürsen herkesi öyle görüyor sanarsın
Sen kendi kendini etiketliyorsun
Normal olan bunu rahatlıkla söylemek zaten
Tansiyon ilacı kullanıyormuş grip ilacı kullanıyormuş gibi normal yani
Abartan sensin malesef.

Aileler pireyi deve yapmakta number one. Esinizle aranızdaki sakaya takılmayın. Bence antidepresan kullanmak basbas bağırılıp söylenecek bir şey değil. Saklanacak bir şey de değil. Sıradan bir sey utanacak ne var ki bunda

Merhabalar benim kafaya taktığım bir şey var. Belki saçma gelecek ama hala daha aşamıyorum bazen aklıma takılıyor, özgüvenimi zedeliyor bu durum. Şöyle ki bir ara psikologlara gittim antidepresan kullandım ve bıraktım. Anksiyete ve depresifliğim vardı. Kafamda çözemediğim, uzman görüşü almam gereken konular vardı... Bu durumların yaşamımı etkilemeye başladığını fark ettiğimde uzmana gittim yardım aldım. Çok şükür çok daha iyiyim şuan o günler geride kaldı. Fakat bu süreci ailem biliyordu. O zamanlar kendi imkanlarımla gitmeye maddi durumum el vermediği için mecbur aileme gitmek istediğimi söylemiştim. İçimin daraldığını söylemiştim. Benim için endişelendiler bir ara haklılardı çünkü onlarıda darlamıştım içim daralıyor, kötü hissediyorum diye. Şimdi o zamanlar aklıma geliyor utanıyorum neden aileme söyledim ki diyorum. Çünkü şimdi en ufak bir sıkıntımda çok endişelenebiliyorlar... bir şey anlattığımda hemen endişeli endişeli konuyu kapatıyorlar aman çok takıyorsun gereksiz yere, büyütüyorsun kapat konuyu falan diyorlar. Sanki hastalıklı, adam yerine konmayan, normal olmayan biriymişim gibi hissediyorum bazen sırf eskiden antidepresan kullandığım için :KK43: şimdi bunun için psikoloğa tekrar gitmeyi bile düşünüyorum anlayacağınız kısır döngü... eşimle o zamanlar nişanlıydık. O da biliyordu bu durumu. Düşünün artık bir ara ona dedim ki ben antidepresan kullandım diye bana deli gözüyle bakmandan korkuyorum. O da saçmalama sen benim karımsın nasıl böyle bir şey düşünebilirim ne olmuş herkes gidiyor psikoloğa dedi. Ama bana arada deli kız, delim, delisin sen der. Şaka yaptığını, benim çılgınlığıma öyle dediğini söylüyor. Geçen gün komşumla dertleşirken kendisi kv yüzünden antidepresan kullandığını belirtmişti şaşırmıştım çünkü ben bunu kimselere söyleyemezken o rahat rahat anlatıyordu.. Normalde de gayet neşeli, esprili bir kadın. Ben mi abartıyorum bu konuyu kendi içimde diye düşündüm. Bir çok insan sınav stresi için vs durumlarda bile kullanıyor bunu biliyorum ama bazen bana kendimi sorunluymuşum, eksikmişim gibi hissettiriyor :KK43: aklıma geldikçe üzülüyorum. Ortaya çıkarsa, arkamdan konuşulursa diye korkuyorum. Bide sanki artık hiç derdim olmaması gerekiyormuş gibi hissediyorum bazen ailemi korkutacağım gibi ee bu sefer de duygularımı bastırmaktan ve tekrar hastalanmaktan korkuyorum. Taktım işte bu durumu :KK43: Aranızda kullanan oldu mu ? Bu durum normal mi ? Nasıl aşabilirim ?
Türkiye antidepresan kullanmada Avrupa'da ilk sıralarda diye hatırlıyorum. Bir internetten bakın isterseniz. Yani ne yazık ki artık çok normal bu durum. Ülkece delirdik.😁 Zamanında filozoflara da deli deniyordu. Bilmem anlatabildim mi? O yüzden "salla salla vur duvara" cümlesi mottonuz olsun bundan sonra. 😄

Demek ki siz antidepresan kullanan insanlara 'normal olmayan' gözüyle bakıyorsunuz ki yansıtma yapıyorsunuz

Not: 3 sene psikoloğa gittim hayatımda verdiğim en doğru karardı kim ne derse desin çokta tın :kahve:

Kesinlikle öyle bir gözle bakmıyorum kimseye. Kendimde bu durumları iyi bildiğim için iyi empati yapıyorum. Bana göre normal zaten ama bazılarına göre bu hala delilik, akıl eksikliği vs gibi yorumlanabilir belki diye takıyorum :KK43:

Kesinlikle öyle bir gözle bakmıyorum kimseye. Kendimde bu durumları iyi bildiğim için iyi empati yapıyorum. Bana göre normal zaten ama bazılarına göre bu hala delilik, akıl eksikliği vs gibi yorumlanabilir belki diye takıyorum :KK43:
Düşünsünler size ne zararı var ki ne için korkuyorsunuz
milyon dolarlık şirket sahibisiniz de antidepresan kullandınız diye elinizden mi alacaklar :kahve:

Öyle diyene rastladınız mı ki? Belkilere kafayı takarak hayat geçmez.

Sorunlarınızı aşmak için, sorunlarınızı kabul edin, utanmayın. Antidepresan kullanıyorsanız kullanmıyormuş gibi yapmayın, bununla barışın. Kendinize ait şeylerle, deneyimlerinizle, kullandığınız ilaçlarla yaşamak zorundasınız. Basit şeyleri çok sorguladıkça çok üzülürsünüz.

Neden utandığınizi anlamıyorum. Kanser olsanız gidip tedavi olup iyileşseniz bunun için de utanırmisiniz? Yok değil mi? Bir sürü insan tedaviye ihtiyaçi olduğu halde bu toaf bakış açısı yüzünden gitmiyor. İnsanız, ruh sağlığımiz bozulabilir. Yaşadıklarımız ağır gelebilir. Bunda ne var? Ailenizde tekrar başa döneceğinizden korkuyordur. Ama sonuçta tedavi olmuşsunuz. Her gününüz süper geçmese bile baya ilerlemissiniz. Ailenizin bu konuda daha realist bir bakış açısı sergilemesi lazim. Onların paniğe kapılması size fayda degil zarar verir ancak. Millet olarak şu dram modundan çıksak bir rahatlardik, ama 🤷‍♀️

Sorunlarınızı aşmak için, sorunlarınızı kabul edin, utanmayın. Antidepresan kullanıyorsanız kullanmıyormuş gibi yapmayın, bununla barışın. Kendinize ait şeylerle, deneyimlerinizle, kullandığınız ilaçlarla yaşamak zorundasınız. Basit şeyleri çok sorguladıkça çok üzülürsünüz.

Peki sizce bu bir eksiklik mi ?

Eminim ben bi psikiyatre gitsem bana ilac verir. Bu sekilde yasamayi seciyorum. Cunku bu insanin icsel bir durumu. Ilaclar bir yere kadar. Yasamini tamamen degistirmedigin surece hicbir sey degismez. Hatta degisse bile ruhsal sikintilar degismez. Bazi insanlarin.yapisi noyle cunku. Biraz kendine yardimci olmalisin. Kimsenin hayati sandigin sekilde ilerlemiyor. Bununla yasamaya alismalisin.
Ilaclar bitince duzelmiyorsun ki..
Ruh hastasi gorumcemden biliyorum. Az kullanmadi ama hala ayni

Kullanilan ilaclar insani sadece sakinlestirir. Günu kurtarirsiniz. Bana gore bir nevi uyusturucu gibi

Peki sizce bu bir eksiklik mi ?
Neyi kastettiğinize göre değişir. Kendinizi çok zorladığınızı düşündüm ben aslında. Belki çevredekilerin ne konuşacağıyla ilgili geriliyorsunuzdur. Kim olduğunuzu yansıtmak herkes için en iyisi. Bence bu durumunuz bir eksiklikten çok gidilecek bir yol. İçinizde bir ışık var ve o ışık sadece karanlık bir tünelde olduğunuzu kabul ederseniz görebileceğiniz bir ışık.

Yazınızdaki paniği, takıntıyı, endişeyi vb hisseden bütün okuyucuların an itibarıyle antidepresana ihtiyacı hasıl oldu.

Bence siz de bir psikologa görünün.

Bu kadar şiddetli bir takıntı ile kendi başınıza mücadele edemezsiniz.

Ayrıca psikojik vakalar deli değildir. Bu ne cahil cühela bir yaklaşım.

Benim psikolojik bir hastalığım yok. Ama babamda ablamda görümcemde kp de var. Şu an bakıyorum da hiçbirini deli diye nitelendirmek aklıma gelmemişti. Deli değiller çünkü.

Ama sizin vaziyetiniz o yolda ilerliyor. Tedbir alın bence.

Emin ben bi psikiyatre gitsem bana ilac verir. Bu sekilde yasamayi seciyorum. Cunku bu insanin icsel bir durumu. Ilaclar bir yere kadar. Biraz kendine yardimci olmalisin. Kimsenin hayati sandigin sekilde ilerlemiyor. Bununla yasamaya alismalisin.
Ilaclar bitince duzelmiyorsun ki..
Ruh hastasi gorumcemden biliyorum. Az kullanmadi ama hala ayni

Bu konuda katılıyorum evet ilaçlar sadece uyutuyor, unutkanlık yapıyor, acını dindiriyor... fakat asıl kendini geliştirip sorunlarını çözmek, bakış açını genişletmek, fazla takmamayı bilmek vs gerekiyor. Buda ancak terapi ve gelişim ile oluyor. Daha ağır, istisnai durumlar hariç tabi...

X