Aşerdiğiniz yiyecekler ?

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.730
27.533
48
vignette-focus-wide.jpg


Yapılan bir ankete göre gebelerin %40 ı tatlı bir şeyler istemektedir, %33 ü ise tuzlu krakeri tercih etmektedir. Baharatlı yiyecekleri arzu edenlerin oranı %17 civarındadır. Turunçgiller, yeşil elma ve diğer ekşi yiyecekler ise bunların ardından gelmektedirler. Bütün bunlar acaba ne anlama gelmektedir ?

Bebek taşırken, kadınların aşermesi, yani bazı tipteki gıdalara karşı aşırı arzu duyması gebeliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Gebe kadınların yaklaşık %85 i gebelik süresince en az bir yiyeceğe karşı aşırı istek duymuştur. Bu yiyeceklerin sınıflandırılması pek mümkün değildir. Çünkü çok değişik şeyleri canınız isteyebilir. Peynire sardığınız turşu, kaşık kaşık sos veya pirzolanın yağları bunlar arasında yer alabilir.

Tatlı, tuzlu, baharatlı veya ekşi tatlar gebelerin arzuladığı tatlardır. Peki, bu arzu nereden kaynaklanmaktadır? Hormonlar olabilir mi? Olabilir. Gebe kadınların gebelik süresince yaşadığı aşırı hormonal değişiklikler bu tat ve koku üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bu hormonal değişikliğin etkisi, aynı zamanda menopozda yaşanan iştah artışı veya azalışını da açıklayabilir. Ancak bazı uzmanlar buna şüpheyle yaklaşmaktadırlar. Çünkü gebelik her kadın vücudunda benzer değişiklikler yapmasına rağmen aşerme olayı kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bu yüzden aşermenin nedeni halen tam olarak bilinmemektedir. Ya da en azından kesinleşmiş bir kanıtı yoktur.

Aşermenin anlamı nedir ?

Bunun cevabı kime sorduğunuza göre değişecektir. Bazı beslenme uzmanları ve sağlık görevlilerine göre belli yiyeceklere karşı olan bu iştah artışının özel bir anlamı olabilir. Örneğin, buz, sigara izmariti, temizlik malzemeleri gibi garip maddeleri yeme isteği varsa bu istek demir eksikliği ile ilgili olabilir. Üstelik bu maddeler demir de içermemektedirler. Gerçekten daha önceden olmadığı kadar, gebelik döneminde çok miktarda buz tüketen kadınlar vardır. Bunun yanında B vitamini eksikliği, çikolata için aşermeyi başlatabilir denir. Ancak unutulmamalıdır ki, aşerilen maddelerle, gebe kadının vücudunun ihtiyaçları arasında her zaman bir paralellik yoktur. Eğer ihtiyacınız olan maddelere aşeriyorsanız bunlardan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Örneğin brokoliyi çikolataya göre daha fazla tüketmenizde bir zarar yoktur.

Aşermeyle ilgili ne yapılmalıdır ?

Sonuçta gebeliğinizde aşerdiğiniz şeyler sağlıklı yiyeceklerse bunlardan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak değilse bunu bastırmaya çalışmalı veya daha iyisi başka bir yiyecekle yer değiştirmelisiniz. Örneğin canınız dondurma istiyorsa bunun yerine yağsız-donmuş yoğurt yiyebilirsiniz. Sağlıksız yiyeceklere karşı aşermeniz varsa aşağıdaki önerilerimizi yapmanızda fayda vardır.

Her gün düzenli kahvaltı yapın. Kahvaltıyı atlamanız aşermenizi kötüleştirebilir.

Düzenli egzersiz yapın. Duygusal açıdan desteklendiğinizi hissedin. Çünkü gebeliğinizde duygusal gel-gitleriniz olduysa, aslında sadece sarılmaya ihtiyacınız varken, bu duygularınızı yiyeceklere yönlendirip, gereksiz yiyeceklerle gidermeye çalışırsınız.

1. Aşerme hamileliğin hangi döneminde görülür?
2. Hamile kadınlar nelere tiksinti duyabilir?
3. Hamile kadınlar neleri aşerebilir?
4. Aşermek ne demektir?
5. Aşermenin nedenleri nelerdir?
6. Aşermenin psikolojik nedenleri nelerdir?


 
X