Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Artık Engellenebiliyor

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.848
29.705
60
Terleme vücut ısısının ayarlanabilmesi için gerekli olmakla birlikte aşırı terleme hastalık işareti sayılabiliyor

Gün içinde yaptığımız bazı aktiviteler karşısında vücut terleyerek reaksiyon gösterebilir. Ancak aşırı terleme hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız etmektedir. Hiperhidroz adı verilen bu tür aşırı terlemeye toplumda yüzde 2-3 oranında rastlanmaktadır. Aşırı terleme kişiye ve çevresindekileri rahatsız edici bir durum olduğu gibi çoğu zaman bir hastalığı da çağrıştırabilir. Alman Hastanesi Dermatoloji Uzmanlarından Dr. Belma Bayraktar aşırı terleme ile ilgili şu bilgileri verdi:

Ne kadarı normal?

Vücudun kendisini soğutmak için günde 4-5 defa terlemesi normal olarak kabul edilir. Terleme, egzersiz esnasında, sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli fizyolojik bir mekanizmadır. Terleme gerekenden çok fazla olursa; kişiyi huzursuz eden, can sıkıntısına neden olan, endişe veren, stres yaratan utandıran ve cildi tahriş eden bir tabloya yol açabilir. Bu durum kişinin başka kişilerle ilişki kurmasını, iş ve kariyer seçimini, ruhsal sağlığını ve kişisel görüntüsünü, yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyebilir. Aşırı terleme ciddi bir sağlık sorunudur. Farklı bir deyişle aşırı terleme yaşamı tehdit edici bir durum olmasa da, zararsız da değildir. Hastaların yüzde 30-35'inde aile hikayesi (genetik veya ırsi geçiş) görülür. Vücudun her bölgesinde ter salgılanması sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilir ve dengelenir. Bu sistemin çalışmasının bozulması aşırı terlemeye yol açar. Terleme bölgesel ve yaygın olmak üzere iki grup olarak değerlendirilir.

Bölgesel terleme:

El, yüz, ayak ve koltuk altında aşırı terleme olarak görülür. Genellikle çocukluk ve ergenlik (10-20'li yaşlarda) döneminde başlar. Yaşam boyu aralıklı veya sürekli devam eder. Her cins, ırk ve yaş grubunda görülebilir. Sıcakta artış gösterir, bunun yanı sıra kış aylarında hafifler. Sinirlenme, kaygı, stres ve heyecan terlemeyi arttırır. Terleme olan bölgelerde bakteri tutunması kolaylaşır. Bu yüzden de koku olur.

Çeşitli tedaviler

İyontoforez: Bu yöntem düşük elektrik akımı ile terleme tedavisini öngörmektedir. El, ayak, koltukaltı için uygulanır. Hafif, orta vakalarda, haftada yaklaşık 2 kez 1-3 ay boyunca uygulanır. Yöntem, terleyen bölgenin, içinden elektrik akımı geçen özel bir solüsyonda bekletilmesi mantığına dayanmaktadır.

Botox: Vücuda enjekte edilen Botolinum toksininin ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetini azaltmasıyla tedavi gerçekleştirilmektedir. 8-10 ay aralıklarla uygulanır.

Sempatektomi: Terleyen bölgelerin sinirlerinin genel anestezi altında cerrahi olarak kesilmesidir. Göğüs-kalp-damar cerrahları tarafından uygulanır. Maliyeti yüksek bir işlem olup, işlem sonrası cerrahi bakım gerektirmektedir. Komplikasyon riski bulunan yöntemin geri dönüşümü ise yoktur. Koltukaltı terlemesinde cerrahi yöntemlerle bölgesel ter bezlerinin çıkarılması da ayrı bir tedavi yöntemidir.

Klipsleme: Sinir kesisi olmadan titanyumdan yapılan bir maddeyle sinirin klipslenmesidir. Geri dönüşümü mümkündür. Vazgeçildiğinde klips çıkarılabilir.

Referans: Dr. Belma Bayraktar
KAYNAK: Güneş

bence birçok insanın hayatını kabusa çeviren bir konu. Ben yıllarca bu sorunla uğraştım. En sonunda maxim adında bir deo roll on buldum. Tuğçe baran da bu problemden muzdaripmiş, ve onun yazılarını bulmuştum netten,ayrıca birkaç forumda da adını görünce tepe nautilus taki eczaneden almıştım. 5-6 ay önce 50 ytl ydi(ancak ben hala bitiremedim 5-6 ayda.)dayanıyor yani. Sonra geçena y bir bakayım dedim,fiyatı 65 e çıkmıştı sanırım aynı eczaneden, uzun aramalar sonucu bagdat caddesindeki su eczanelerinde buldum ve 57 ytl ydi,hemen aldım.
gece sürüyorsunuz ve sabah yıkıyorsunuz,kokusuz bir şey. beni 2 hafta kadar idare ediyor. İlk kullanımda 1-2 hafta hergün kullanılır sonra haftada bir kaç kez diyordu. ama ben bir defa sürmüştüm ve 10 gün yetmişti. fazla kullanmanın bir anlamı yok 2 haftada bir sürüyorum, hayatım değişti,istediğim renkte tişörtler giyebiliyorum, kolumu kaldırmaya birine el sallamaya korkmuyorum. ilk günler resmen şoktaydım,yıllar sonra kolyuk altlarım kuru olacaktı, inanılmaz bir şeydi.

bence birçok insanın hayatını kabusa çeviren bir konu. Ben yıllarca bu sorunla uğraştım. En sonunda maxim adında bir deo roll on buldum. Tuğçe baran da bu problemden muzdaripmiş, ve onun yazılarını bulmuştum netten,ayrıca birkaç forumda da adını görünce tepe nautilus taki eczaneden almıştım. 5-6 ay önce 50 ytl ydi(ancak ben hala bitiremedim 5-6 ayda.)dayanıyor yani. Sonra geçena y bir bakayım dedim,fiyatı 65 e çıkmıştı sanırım aynı eczaneden, uzun aramalar sonucu bagdat caddesindeki su eczanelerinde buldum ve 57 ytl ydi,hemen aldım.
gece sürüyorsunuz ve sabah yıkıyorsunuz,kokusuz bir şey. beni 2 hafta kadar idare ediyor. İlk kullanımda 1-2 hafta hergün kullanılır sonra haftada bir kaç kez diyordu. ama ben bir defa sürmüştüm ve 10 gün yetmişti. fazla kullanmanın bir anlamı yok 2 haftada bir sürüyorum, hayatım değişti,istediğim renkte tişörtler giyebiliyorum, kolumu kaldırmaya birine el sallamaya korkmuyorum. ilk günler resmen şoktaydım,yıllar sonra kolyuk altlarım kuru olacaktı, inanılmaz bir şeydi.

ben sabah yıkamayı unutuyorum.hatta aklıma geldiğinde sabah sürüyorum.acaba bir zararı olurmu???

X