Avrupa’da yaşayanlar, bu doğru mu?

Merkur Retrosu

Guru
Pro Üye
3 Şubat 2018
5.846
23.287
27
Selam hanımlar. Son zamanlarda yurt dışı olanaklarını epey araştırır oldum. Kısaca kendimden bahsedeyim, ben 25 yaşında iyi bir üniversite mezunuyum ancak hem bölümümün yurt dışında bir geçerliliği olmaması hem de zaten çok stresli bir meslek grubu olması dolayısıyla daha fazla bu alanda olmak istemiyorum, çok denedim olduramadım.

Bunun yanı sıra İngilizce konusunda Ielts ileri düzey dil belgem var, Almanca’da da orta düzeydeyim. Dil konusunda sorun yaşayacağımı düşünmüyorum açıkçası.

Asıl soruma gelecek olursam, bir süredir araştırıyorum ve Avrupa’da zanaat işleriyle uğraşanların zorluk çekmeden yaşayabildiğini söylüyor insanlar videolarında. Ben burada yurt dışında yaşayan veya yakını orada olan siz hanımlara da sormak istiyorum. Gerçekten doğru mudur, çünkü ben daha önce kuaför çıraklığı yaptım lise yazlarımda ve elimden her türlü saç kesim-boya, makyaj, ağda ve bakım işleri geliyor. Eğer gerekli ise sertifika da alabilirim rahatlıkla.

Bir sorum daha var, acaba bu zanaat işleri iyi kazanıyordan kasıt kendi işini açmak mıdır çünkü benim ilk etapta o şekilde bir imkanım olamaz, ancak birinin yanında çalışabilirim.

Gitmek istediğim ülke de kuzey avrupa ülkeleri. Onu da belirteyim.

Çok parada gözüm yok, sadece sakin ve güvenli bir yerde gelecek kaygısı/parasızlık kaygısı çekmeden yaşamak istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Almanya yaziyim. Kuaförde calisanlarin aylik geliri brüt olarak yaklasik 1900 euro. Yani maaslari yüksek degil. Is bulunur mu? Muhtemelen bulunur, ama ona göre belgeleriniz olsun calisabilmek icin. Vise yi nasil almaya düsünüyorsunuz?

Almanya yaziyim. Kuaförde calisanlarin aylik geliri brüt olarak yaklasik 1900 euro. Yani maaslari yüksek degil. Is bulunur mu? Muhtemelen bulunur, ama ona göre belgeleriniz olsun calisabilmek icin. Vise yi nasil almaya düsünüyorsunuz?
İlk etapta dil okulu vizesiyle gitmeyi düşünmüştüm. Hem kurs bir sosyallik katar hem de o sırada iş bulur çalışırım şeklinde az çok niyetim.

Kardeşim geçen gün tıkanan lavabosunu açtırmak için tesisatçıya130 EUR vermiş ve işlem 15 dakika bile sürmemiş. ben boşuna mühendis oldum diye baya dertleniyordu.

Galiba 2-3 senesini dolduranların maaşlarında artış oluyormuş.
Öyle bir okumuslugum var,kaynak şu an aklıma gelmiyor ama..
Göçmen alımı ile alakalı olabilir Almanya için.🧐

Selam hanımlar. Son zamanlarda yurt dışı olanaklarını epey araştırır oldum. Kısaca kendimden bahsedeyim, ben 25 yaşında iyi bir üniversite mezunuyum ancak hem bölümümün yurt dışında bir geçerliliği olmaması hem de zaten çok stresli bir meslek grubu olması dolayısıyla daha fazla bu alanda olmak istemiyorum, çok denedim olduramadım.

Bunun yanı sıra İngilizce konusunda Ielts ileri düzey dil belgem var, Almanca’da da orta düzeydeyim. Dil konusunda sorun yaşayacağımı düşünmüyorum açıkçası.

Asıl soruma gelecek olursam, bir süredir araştırıyorum ve Avrupa’da zanaat işleriyle uğraşanların zorluk çekmeden yaşayabildiğini söylüyor insanlar videolarında. Ben burada yurt dışında yaşayan veya yakını orada olan siz hanımlara da sormak istiyorum. Gerçekten doğru mudur, çünkü ben daha önce kuaför çıraklığı yaptım lise yazlarımda ve elimden her türlü saç kesim-boya, makyaj, ağda ve bakım işleri geliyor. Eğer gerekli ise sertifika da alabilirim rahatlıkla.

Bir sorum daha var, acaba bu zanaat işleri iyi kazanıyordan kasıt kendi işini açmak mıdır çünkü benim ilk etapta o şekilde bir imkanım olamaz, ancak birinin yanında çalışabilirim.

Gitmek istediğim ülke de kuzey avrupa ülkeleri. Onu da belirteyim.

Çok parada gözüm yok, sadece sakin ve güvenli bir yerde gelecek kaygısı/parasızlık kaygısı çekmeden yaşamak istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.
avrupada demişsiniz ama gitmek istediğinz ülkeler kuzey ülkeleri

yani danimarka hollanda mı
yoksa direkt isveç filandiya norveç mi?

bu üllkelerden sadece hollanda ve isveçte hatrı sayılır bir Türk nüfusu var

bunu neden belirttim -almanyada da böyledir-- Türk kuaförleri normal Alman kuaförler gibi illa orada meslek yapmış kişi aramaz. hatta mümkünse Türkiye'de yetişmiş eleman arar. Ama oradaki müşterinin büyük kısmı hala 90lar stayla makyaj ve çok abartılı saçlar filan ister. ha isteyene istediğini yaparsaınız tabii o ayrı. bunu söylüyorum çünkü önce Türk kuaförü mü yoksa oranın kendi kuaförü mü nerde çalışacaksınız karar vermeniz lazım... Türk kuaförü açabilirseniz gayet güzel kazanırsınız. elemanlarına az verip çok çalıştıran genelde Türklerdir yalnız. çünkü genelde kağıt için çalışan onlar oluyor...

düz Alman kuaförlerinde ise meslek yaparken çalışmaya başlıyor kızlar
bu sırada az bir para alıyorlar.
meslek bitince ise bizdeki gibi haftada 6 gün günde 12 saat kuaförde/güzelik salonunda olacaksın gibi bir şy pek olmuyor. genelde part-time'a yakın saatlerde çalışıyorlar.
sanırım kuzey ülkelerde de buna benzerdir sistem.

bunu neden anlattım: iş bulsanız bile oturum alabilmek için belli bir miktarın üzerinde maaş almanız gerekir. bu maaş kısmında tam rakamlara bi bakın derim.

hollandada ben yanlış bilmiyorsam daha çok afroların elindeymiş bu sektör
isveç için kululu olmayan ne yapıyor bilmiyorum

danimarka, norveç ve finlandiya hakkında hiç fikrim yok 5-10 milyonluk ülkeler kaç kuaför vardır emin değilim.

genel yorum: saçtan çok tırnak- tırnak protezi gibi şeylere daha fazla önem veriyor avrupalı kadınlar.

X