Avukatlar ve mesleğini sevmeyenler toplanıyor

portakalcicegi41

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2016
226
244
Merhaba hanımlar. 2018 mezunu, 2020 başı ruhsatını almış bir avukatım. Zaten avukat oldum olalı neredeyse pandemi şartlarıyla uğraşıyoruz ve her meslek gibi bizimkini de savurdu. Şöyle ki bu meslek bana mantıksız gelmeye başladı biz konuşuyoruz konuşuyoruz ama hakim yine bildiğini okuyor hiçbir katkımız yok aynı tiyatro oyunu gibi geliyor resmen hele o duruşmalar.. girip yazılı beyanlarımızı tekrar etmek beni çileden çıkartıyor ve bunu yapmak için saatlerce kapı önünde bekliyoruz bazen. Şuanki durumumda hele aldığım parayı ne siz sorun ne ben söyleyeyim üzülürsünüz.

Ve maalesef bu meslek benim karakterime hiç uygun değil(miş). Olmayan bir şeyi olmuş gibi gösterip birilerini ikna etmek hiç kafama yatmıyor, bu yüzden bugün tartıştık hatta. Sonuç olarak ben bu mesleği sevemedim ve sevemediğim içindir belki iyi icra edemiyorum haliyle ve başarılı değilim. Ne insan derdi seviyorum ne de angarya iş.
Düşünüyorum düşünüyorum başka meslek dalı ya da geçim sağlayabileceğim bir dal bulamıyorum kapana sıkıştım sanki.

Kafe, bar açsam tutup tutmayacağı şüpheli ve o alan da hiç bilmediğim bir alan ve dışarıdan göründüğü gibi kolay olmadığını biliyorum az çok.
Butik açmak istiyorum ama bir taraftan yine satış olmazsa ya da tanıtımı nasıl yapacağım vs derdi var.
Kriptoyla ilgileniyorum öğrenmeye çalışıyorum ancak kaldıraçlı işlemlere girecek cesaretim ve kaybedecek param yok hepsini bir şeylerden kısarak biriktirdim. Anca al sat şeklinde harcamalarımı çıkartıyorum diyelim.

El sanatları vs yeteneğim yok evden yapmak isterdim. İngilizcem fena değil ama çeviri yapamam sanırım unuttum çünkü yıllar geçti.

Nolur bana bir fikir verin… Düzelmesi için bir şeylerin akışına mı bırakayım mesleğe ısınır mıyım ? Yoksa geç olmadan yeni bir şeyler mi bulmalıyım ?

İngilizce çeviri için zaten iş bulamazsınız
Anca çağrı merkezi yabancı dil bilen müşteri temsilcisi filan. Bı avukatın kalkipta böyle bı iş yapmasını da hiç tasvip etmem

Hakim yine bildiğini okuyor demişsiniz
Hakimlik sınavına girin

Kpssye girdim puanım kurumlara avukat olmak için düşük kaldı ne yazık ki. 83 almıştım. Min 90 gerekiyor. 2022de şansımı tekrar deneyecek gibiyim ama işte onu da net çıkış kapısı göremiyorum zaten ilk atamada bile olsa min 2 senesi var şuan
Bu kadar korkaklıkla asla ticaret yapamazsınız.
Bana siz memur falan olmalıymışsınız gibi geldi.
Kafe mafe işi hele hiç olmaz

Bu
Hakimlik için bu seneye yetişemedim ama seneye deneyeceğim bakalım

Boşver kpss yı
Tek hedef belirle
Hakim savcı olmak adına

Olmazsa banka avukatı filan olursun dönem dönem alımları oluyor

ortada hukuk kalmayinca savunuculugunu yapmak da belki size zor geldi, aslinda dunyanin her yerinde cogu kisi meslek degisimine gidiyor pandemi etkisiyle de orta-ust duzey calisanlar daha esnek calisma kosullarini ariyor daha iyi maasa.

yasiniz gelene kadar biraz mesleginizde pisin, sonra da belge alip noter olun.

edit: imla

Ablası. Berbat hukuk sistemi için düşüncelerimi konu olarak yazmışsın. Sana hak vermemek mümkün değil.

Ben öğretmenim. Atanamadım. Belki biraz daha zorlarsam atanabilirim bundan da emin değilim. Yaş büyüdükçe ders çalışma performansi düşüyor maalesef.

Benim el yatkınlığım var. Ürün hazırlayıp instagramda satış yapıyorum. Ama inan ki benim kazandığım paralar da senin kazandiklarından iyi değil . Ha farkim en azindan evimdeyim. O kadar.

Burası ortadoğu. Burda bizlerin meslek ya iş seçme hakkımız yok. Ne is bulsak oraya koşar haldeyiz.

Anliyorum sevmiyorsun işini. Ama inan ben de sevmiyorum. Insanlar da çok sevdikleri için çalışmıyor zaten. Çoğu başka çaresi olmadığı için çalışıyor.

Her şey cok pahalı. Para kazanmak gerçekten çok zor.

Madem ki bir meslek sahibisin. Bunun kıymetini bil.
Sevmeye çalış. Hakimlik sinavlarina gir. Yani çabala.

Mücadele et.

Burası finlandiya değil. Iş seçme hakkımız çoktan elimizden alındı.

Etraf işsiz öğretmenle avukatla mühendisle dolu. Her biri mutsuz.

Burda bütün yollar kapalı , açık bir yol bulan oraya koşsun. Çünkü görünen o ki iş seçebilmek bizim icin uzun vadede lüksten başka bir şey olmayacak.

Allah herkesin yardımcısı olsun

Son düzenleme:
Bende avukatım senin dediklerine o kadar çok katılıyorum ki eğer sevmediysen zorla yapılacak bir meslek değil avukatlıkta 6 yılım bitti zor dönemler 3 yıl asgari ücret 1800 iken 2200 e çalıştım dedim sabret iyi günler olacak sonra hamile kaldım çocuktan sonra iş bulamadim ofis açtım 1 yıl para kazanamadım halen bagkurumu yatiramiyorum 3 yıla yakın borcum var kazandığım ücretle evimiz anca dönüyor kızımın bakıcı parası mutfak ev kira gideri derken elime birşey kalmıyor bu arada ofiste kira avukatlık gerçekten itibarlı bir meslek sevsenizde para kazanamadiginiz sürece yapılacak bir meslek değil denedigin bütün sınavlara zamaninda bende girdim ama torpil olmadığı için başarılı olamadım bu ülkede özel sektörde olmak gerçekten sıkıntılı bir durum mesleğimiz gerçekten güzel ama sevmediyseniz kendinize başka alanlarda deneyin avukatlık sizin her türlü sıfatınız zaten örneğin ben evimi emlakcilik yapan bir avukat arkadaştan kiraladım uzun oldu ama umarım hakkınızda hayırlısı olur ve çok mutlu olacağınız bir meslek yaparsınız

Ben de avukatım ve bazen ben de benzer şeyleri düşünüyorum. Ama hemen moraliniz bozulmasın siz daha çok yenisiniz. Önünüze dediğiniz gibi hakim de çıkabilir ama sizi dinleyen hakimler de. Biraz daha mesleğinize ve kendinize zaman tanıyın. Olmayan şeyleri oldurmaya çalışmamız mümkün değil tabi ki. Ama aslında bizden beklenen de bu değil. Sadece işimizi yaparken gerçekten insanlar iş yapmamak adına bizleri çok uğraştırıyor . Bu beni de bezdiriyor açıkçası.
Avukatların durumu bence de iyi değil ama şu devirde gerçekten çok iyi olan bir şey var mı ben bilmiyorum. Ayrıca avukatlık çevre işi. Çevreniz varsa gayet güzel avukatlık yaparsınız. Ama yoksa tabi ki zorlanıyor insan. Ya da ben zorlanıyorum diyeyim. Ayrıca mesleği becerememişsiniz gibi büyük laflar da bence oldukça şevk kırıcı. Bu sözlere de takılmayın. Herkes avukat olacak diye de bri şey yok. Kpssye sıkı bir şekilde çalışabilirsiniz. Baya bir vakit var çünkü. Kendinizi de geliştirmeye çalışın . Yüksek lisans, dil, doktora ne yapabiliyorsunuz. Önünüze ne çıkacağı belli olmaz her şansı deneyin

Noterlik başvurum var ruhsat alır almaz yapmıştım ama daha gelmesine var gibi yine de nasip belki sıra gelir ya da düzeni değişir bir şekilde

nerede yasıyorsunuz bılmıyorum ama sırketlere hukuki danısmanlık yapabılırsınız
Noterlik başvurum var ruhsat alır almaz yapmıştım ama daha gelmesine var gibi yine de nasip belki sıra gelir ya da düzeni değişir bir şekilde
noter olabılmek icin bir süre hakimlik yapma şartı kaldırıldı mı ?
en az 4 yıl hakim veya savcı olmak gerekıyor
1.dereceden ımzaya yetkılı noter başkatipliği yaptıgım dönemde bu boyleydı

Sanırım kalktı ama emin değilim Ankaradayım şirket/banka avukatlığı istiyorum ancak içeriden adamla dönüyor sanırım ne alım duyuyorum ne haberim oluyor. Ziraat ve vakıfbank sınavlarına girmiştim maalesef kazanamadım 2019daydı o zamandan beri de alım olmadı

Merhaba baslangic olarak tum maaslar o sekilde düşük oluyor neredeyse. Bir tanidik vs olmadigi surece. Ve herkes zorlaniyor elbette. İstisnalar vardir belki .
Yerinizde olsam biraz cabalamaya calisirdim . Oldugu kadar artik.
O kadar cok uni mezunu varki , maaslar asgari ucretten hallice . İnsanin sevki kiriliyor.

Evet teklif edilen ücretler hukukçu insanlara asla yakışmıyor ne sigorta var ne doğru düzgün şartlar. Ama maalesef ben kabul etmesem gidiyor birisi illaki kabul ediyor haliyle düzelmiyor sistem meslektaşın meslektaşa yaptığı her geçen gün şaşkına düşürüyor beni

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…