Ayakta duracak gücüm kalmadı

Keşke yakın olsaydık. Gelip sana yardım ederdim 😭 çok üzüldüm. Bilirim o çaresizliği. Allah sabır versin güç versin sana.

O dediklerinizi tabi ki yapıyorum. Dışarı çıkarıyorum ama yaşadığım mahalle çok çarşı ayakaltı. Pandemi yüzünden çok sık çıkamıyorum çünkü çok kalabalık. ağladığında ilgilenmezsem morarıyor nefessiz kalıyor. Sadece oyuncak değil. banyoya gidip oturuyoruz orda tehlikeli olmayan krem kutularini veriyorum. mutfakta çekmeceleri önünr açıyorum. yanında otururken bile kucağıma gelmek istiyor. Psikoloji okumuş bir anne olarak kendimin gayet farkındayım ama malesef çıkar yol bulamıyorum tek başıma.
Tabi her cocuk ayni olmaz ama ben soyle yapiyordum. Kucak hep istemeye baslamisti. Dedigini yapmayinca katiliyordu. Bende cok dikkatli davranarak kucak istediginde dikkstini baska bir seye verip yurutmeye falan calisiyordum. Yurumuyorsa yatmaktan cok sklyordur belki. Birde yavrunuzu oglen 3 den sonra uyutmayin . Gerci daha kucuk gunde kac kere uyuyor bilmiyorum. Acik havaya goturun. Eve itmeli yurutec ya da normal yurutec alin. Dikkatini ceken hareketli sesli oyuncaklar alin. Kucak disinda bisiler dikkatini ceksin. Bide twirlyvors diye bir cizgi film var. Kucuk bebekleein cok dikkatini cekiyor. Tam cizgi film de sayilmaz. Ben onu aciyordun. Guluyordu halen de izleyip guler . İnsallah ise yarar .

Duzeltme . Bir de. Aglayinca katilmask vardi. İki defa falan onu kaybettigimi zannedip ciglik atmisligim var. Mosmor olmustu bide beyaz ten hemen renk dehistiriyor . Cok kucuk bebeklrde cok israrci olmadan agladigi zaman konusun sarilin yaninda bekleyin. Ne dedigini yapin ne de kizin baska bisey icin israr edin. Katilir gibi olursa yuzune ufleyin. Baktiniz cok inatci. Dikkatini ceken bi oyuncak bi kasik bi kutu bir cizgi film olabilir. Kucagi unutabilir belki

Gerçekten anlamamak da bu kadar zor olmamalı.

Çocuğu zindana atsın, mahzene atsın ağlatsın demedim. Yabancılarda da görüyorum, zamanında araştırdım. Neyse çocuğum olmadığı için siz daha iyi bilirsiniz tabii.
Sen aglatirsin cocugun olunca.
Okumuşmuş yabancida görmüşmüş en sinir oldugum tip

O dediklerinizi tabi ki yapıyorum. Dışarı çıkarıyorum ama yaşadığım mahalle çok çarşı ayakaltı. Pandemi yüzünden çok sık çıkamıyorum çünkü çok kalabalık. ağladığında ilgilenmezsem morarıyor nefessiz kalıyor. Sadece oyuncak değil. banyoya gidip oturuyoruz orda tehlikeli olmayan krem kutularini veriyorum. mutfakta çekmeceleri önünr açıyorum. yanında otururken bile kucağıma gelmek istiyor. Psikoloji okumuş bir anne olarak kendimin gayet farkındayım ama malesef çıkar yol bulamıyorum tek başıma.
Kucağınızda olmak istiyorsa kucak kucağa olun yapacak bi şey yok sarıp sarmalanmak istiyor kuzucuk. Hissediyor ruh halinizi bu huysuzluğu ondan. Evet hiç kolay değil, benim ilk oğlum böyleydi tuvalete bile kucağımda gittiğim olurdu çünkü inanılmaz ağlıyordu. Eşim işinden dolayı eve düzenli gelemezdi. Ben yanıma su şişemi ve 1 paket hurmamı koyardım yemeğim buydu. İnanın 49 kiloya düşmüştüm. Arada dışardan bi şeyler söylerdim. Eşim evdeyse o gün geceden ertesi günün yemeğini yapardım falan. Oğlumla birlikte yatardım uykuya, birlikte yatınca uyurdu, yalnız yatarsa 5 dakikaya kalkardı.

Tüm düzenim ona göreydi önemli olan benim uyuyup dinlenmemdi. Dışardan öyle çok eleştiri alıyordum ki ama huysuz çocukları olmamış boş beleş konuşuyorlardı. Evim leş gibiydi evet gönlümce yıkanamıyordum, yemeklere hasret kalmıştım fakat hiç değilse oğlumla bir uyuyordum az da olsa. 8 aylık olana dek oturduğum yerde uyudum ben biliyor musunuz? Eşim sırtıma yastıkları koyardı oğlum da kucağımda veya ayağımda öylece uyurduk, derin ve deliksiz uykuya hasrettim. Bunun yanında biçok sağlık sorunu da oldu zor olan çocuğum daha zorlaşırdı.

Velhasıl şu an 9 yaşına gidiyor ve maşaAllah diyeyim öyle kibar öyle naif ve nazik ve merhamet dolu bir çocuk ki hani annesi olmasam o çocuk bu çocuk değil derdim 🤭

Siz bu durumu kabullenip sevgiyle bağrınıza basacaksınız yavrunuzu, bugünler geçecek emin olun. Eşiniz de ne olursa olsun yardımcı olsun biraz, tehlikeli bir işi olmasına rağmen eşim bazen bikaç günlük uykusuz da olsa eve geldiğinde hadi 2 saat uyu dinlen sonra da ben yatarım 2 3 saat derdi, yemeğimi hazırladığı zamanlar da oldu. Eşinize kızdım doğrusu insan el olsa kıyamaz ya.

Merhaba kızlar. Benim sınavım 8.5 aylık kız bebeğim... Öyle ki artık Allahim al canımı diye geziyorum.
Ilk doğduğundan beri sürekli ağlıyor. Normalde ilk 3 ay bebekler günün çoğunu uyuyarak geçirir, biz gündüz 20 dk uyku ile 5 ayı bitirdik. sürekli ağlama modunda. hiçbir şeyle dikkatini cekmek mümkün değil. artık 8.5 ay oldu. gündüz uykusu yok denecek kadar az. şöyle ki 1 saat sallıyorum ama o da resmen savaşıyor benimle elini kolunu tutmadan durmuyor. ben yoruluyorum o yorulmuyor. uykuya daliyor. yatağına koyuyorum. çay suyu kaynamadan geri uyanıyor. uyanık olduğu zaman da sürekli ağlıyor kucak istiyor. kucağımda da durmuyor sürekli bi hareketli. oyuncaklarla maksimum 2 dakika oynuyor. doktorfa yapilmadik test tetkik kalmadı. doktor huy edinmiş yapacak bişey yok dedi. artik 10 kilo oldu ve taşıyamıyorum. eğilip doğrulamıyorum bel ağrısından. sinirlerim çok yıprandı. kendi hayatım yok şuan. ha sosyalliği geçtim. aç geziyorum yemek yapamıyorum çamaşırlar desen 3 gun makinede asilmayi bekliyor. ev pislik içinde. ben pislik içindeyim. gurbetteyim bir allah'ın kulu yok destek olacak. esim onemli bir sinava hazırlanıyor o da aşırı yoğun. artık ölmek istiyorum. sonra engelli annelerini düşünüyorum onlarinki can değil mi diye vicdan yapiyorum ama kaldiramiyorum artık beynim zonkluyor. ona bagirmamak için kendi etlerimi sıkıyorum heryerim morardı.
Allah yardımcınız olsun .Bıraz daha sabır.

Of abartmayın cidden. Kendim zamanında araştırdım, çocuk çatlamaz. Böyle bilim dışı şeylerle bence konuşmayın. Bence gidin bi doktora sorun, çocuk ağlamaktan çatlar mı diye. Komiksiniz.
Komik olan tamamen sensin. Çocuk büyütmek bilimsel araştırmalarla olan bişey değil. Annelikle içgüdüsel olan bişey.hepsini de geçtim vicdani bişey. Sen çocuğunu ağlarken başka bi odada dinleyebilecek yüreğe sahipsen sana söyleyecek bişeyim yok.

Komik olan tamamen sensin. Çocuk büyütmek bilimsel araştırmalarla olan bişey değil. Annelikle içgüdüsel olan bişey.hepsini de geçtim vicdani bişey. Sen çocuğunu ağlarken başka bi odada dinleyebilecek yüreğe sahipsen sana söyleyecek bişeyim yok.
Böyle çocuğu ağlatarak uyku eğitimi filan veriyorlar güya,hiç hayal bile edemiyorum

Benim ikinci kızim böyleydi.Bel fitigi olmustum egil kaldir.Dakikasinda aglardi.Gelisim geriligi de vardi.Cocugunuz saglikliymis şukür.Ölmek istiyorum demeyin lutfen.Gececek yani buyuyecek.Kalici bir durum degil.Kendinizi hep böyle telkin edin.Bir omür engelli cocuguna bakan ana babalar var.

Ahh yaşadıklarım geçti gözümün önünden 6 ay hiç susmadı kızım ve 2 yıl geceleri kaç kere uyandığımı uyumadığım 2 yıl sonra deliksiz uyumaya başladı yada 1 kere su içmeye kalktı şimdi 6 yaşında ama çok zordu bebekliği kolikti

Abartmayın. Çocuk ağlatılmaz diye bir şey yok. Benim kardeşim aynen böyleydi saatlerce susmak bilmezdi. Annem bırakırdı ağlar ağlar susardı. Zaman geçtikçe düzeldi. Kadın kötü bir yorum yapmamış neyini bu kadar linçlediniz?

BethHarmon BethHarmon Hiç ağlamayacak demiyorum. Bilinenin dışında bir kriz yaşıyoruz. Ne yaparsan yap susmuyo . Durmuyo. Dr normal diyo. Aylardır günde 3 4 saatlik uykuyla geziyorum. Tuvalete girmek için akşam kocamın gelmesini bekliyorum. Yemek yapamıyorum . Duş alamıyorum. Anlatabildim mi. Babası dahil hiç kimsede durmuyo. Hiç bişey ilgisini çekmiyo. Sustuğu zamanlarda bile sesi kulağımda oluyo artık psikolojik olarak yıprandım.YORULDUM. konu sahibinin de sıkıntısı bu!

Süt alerjisi olabilir mi? Hiç baktılar mı acaba? Benim yeğenim de devamlı ağlıyordu. Akşamları zaten anne babası asla bir yerde oturmazdı. Bize geldikleri zaman da bebek ağlaya ağlaya giderlerdi. Doktorlar önce kolik dedi, geçecek dediler, geçmedi. Sonra süt alerjisi çıktı ve anne et süt hatta laktozlu krem, şampuan her şeyi yasakladı. Bebek düzeldi. 1,5 yaşına kadar alerji sürdü ve sonra geçti.

svava salincak denediniz mi ?
benim kizimda 5 6 ay boyle aglaya aglaya takildi.
yanina uzanip ayaklarinin altina masaj yaparak uyutmayi denediniz mi hiç?
genelde ayaklarinin altina masaj yapilan cocuklar uyur hemen

Bende oğlumla aynı süreci yaşadım.
Şuan 4 yaşında üstelik kreşe gidiyor ama hala rutin bir uyku saati yok.
Uyur uyanır ağlar, uyuyamaz ağlar, oyun hamuru dağılır ağlar, oyun da kaybetse ağlar, her şeye ağlar yani.
Hala ev işini zor yapabiliyorum çünkü hep bir talep halindedir, hep bir isteği vardır.
Yeme sorunumuz var yediği yemek sayısı 3'ü geçmez, oturarak yemez yerinde duramaz çünkü.
Okulda da çok hareketli olduğunu durdurmakta zorlandıklarını söylediler.
İş'ten çıkıyorum daha yolda araçta başlıyor o niye böyle, neden şöyle aklına ne geldiyse işte o an,
haydi açıklama yap, ikna etmeye çalış derken geçen süreç içinde eşimde bende çok yıprandık.
Allah sağlık versin de, zaman yıpratsa da bir şekilde geçiyor..

Son düzenleme:
evinize en azından temizlik icin bir yardımcı alma durumunuz yok mu, en azından evi temiz derli toplu gorunce daha bir enerjiniz yukselir sizin de moraliniz duzelir daha iyi hissedersiniz. insan cunku bir suru sorunu olunca hepsi daha da buyuyor gozunde ama bir tanesi cözulunce hepsini cozebilme gücü geliyor insana

e ağlasın ne var? Doktora götürmüşsünüz, hiçbir sorun yokmuş. Niye ağlamaması için uğraşıyorsunuz? Her ağladığında kucağınıza mi alıyorsunuz?? Bu çocuk her ağladığında iki gözü iki çeşme mi oluyor? Hiç sanmıyorum.

Yemeğini yedirin, altını değiştirin, kucağınıza almayı bırakın artık. 8,5 aylık bebek için 10 kilo biraz çok değil mi? Bebeği galiba kucağınızdan indirmiyorsunuz? Çocuk yorulmuyor ki uyumuyor olabilir. Dışarı çıkartıyor musunuz? Aynı oyuncaklarla çocuk sıkılmış olabilir. İlgisini çekecek bir şeyler bulabilirsiniz, kendi keşfedeceği siz yardımcı olmadan.

Ağlama huyu olduysa bence alışmıştır, bırakın ağlasın. ağlar ağlar siz bi süre ilgilenmeyince daha da coşacaktır ağlaması, ilgilenmezseniz bi süre sonra bakar ki ilgilenen yok, keser ağlamayı bence. ama siz böyle her ağlaması içn ah vah ederseniz bence işiniz zor.
"Eğer bebeğin bakımından birinci derecede sorumlu olan kişi, bebeğin tepkilerine ve isteklerine karşı duyarlı ise; onun ifade etmek istediklerini anlamaya çalışıyor; bebeğini dinlemeyi biliyorsa; ona sözel, duygusal ve fiziksel olarak yeterli ve uygun uyaranlar veriyorsa; bebek ve bakımveren arasında sağlıklı bir bağlanma gelişir. Sağlıklı bağlanma geliştirebilen bebeklerde temel güven duygusu oluşur."

Siz nereden araştırmıştınız acaba? 7. aydan sonra sağlıklı bağlanma geliştiren ve geliştirmeyen çocukların gelecek yaşamlarında ne gibi problemlerle karşılaşacağını biliyor musunuz? Deneyimden hiç bahsetmiyorum, çocuğunuz yokmuş ancak araştırdığınızı söylüyorsunuz ya. Gerçekten araştırdığınızda temel güven duygusunun insan hayatında ne kadar önemli olduğunu da göreceksiniz. Öyle ağlar ağlar susar, bırak ağlasın, ağlamasından neden şikayetçisin ki bebek bu ağlar? şeklinde yorumlar yapıp insanları yanlış yönlendirerek, tv programları izleyip yabancıların yaptıklarına bakarak "Aaa baksana bıraktı çocuğu çocuk kendi kendine sustu bizimkiler de her seferinde kucağına alsın peeh." gibi ifadeler bilimsel olarak da çok uygun değil sanırım. Bence siz biraz daha dikkatli araştırın.

Merhaba kızlar. Benim sınavım 8.5 aylık kız bebeğim... Öyle ki artık Allahim al canımı diye geziyorum.
Ilk doğduğundan beri sürekli ağlıyor. Normalde ilk 3 ay bebekler günün çoğunu uyuyarak geçirir, biz gündüz 20 dk uyku ile 5 ayı bitirdik. sürekli ağlama modunda. hiçbir şeyle dikkatini cekmek mümkün değil. artık 8.5 ay oldu. gündüz uykusu yok denecek kadar az. şöyle ki 1 saat sallıyorum ama o da resmen savaşıyor benimle elini kolunu tutmadan durmuyor. ben yoruluyorum o yorulmuyor. uykuya daliyor. yatağına koyuyorum. çay suyu kaynamadan geri uyanıyor. uyanık olduğu zaman da sürekli ağlıyor kucak istiyor. kucağımda da durmuyor sürekli bi hareketli. oyuncaklarla maksimum 2 dakika oynuyor. doktorfa yapilmadik test tetkik kalmadı. doktor huy edinmiş yapacak bişey yok dedi. artik 10 kilo oldu ve taşıyamıyorum. eğilip doğrulamıyorum bel ağrısından. sinirlerim çok yıprandı. kendi hayatım yok şuan. ha sosyalliği geçtim. aç geziyorum yemek yapamıyorum çamaşırlar desen 3 gun makinede asilmayi bekliyor. ev pislik içinde. ben pislik içindeyim. gurbetteyim bir allah'ın kulu yok destek olacak. esim onemli bir sinava hazırlanıyor o da aşırı yoğun. artık ölmek istiyorum. sonra engelli annelerini düşünüyorum onlarinki can değil mi diye vicdan yapiyorum ama kaldiramiyorum artık beynim zonkluyor. ona bagirmamak için kendi etlerimi sıkıyorum heryerim morardı.
Sizi çok iyi anlıyorum bizimkide sürekli kucak isteyen bir bebekti üstelik kolikti de..Otomatik ana kucağı aldık onda bile durmadı,kucakta sallamadan aslaaa uyumazdı.Bir süre sonra insanda ne sırt kalıyor ne bel.. 😑 .Ev işleri için yardımcı tutamaz mısınız?Hiç olmazsa ev işleri vs. gider üzerinizden.

Canım, durumuna çok üzüldüm çünkü seni bir nebze anlayabiliyorum... Ben de buraya çoook geçmişte konu açmıştım; Bebeğimden nefret etmek istemiyorum diye... Şimdi kızım 5 yaşında... Çok tatlı çok anlayışlı bıcır bıcır tatlı merhametli sevgi dolu bir kız oldu... Bana da geçecek demişlerdi geçiyor gerçekten.... Ben herşeyi ertelemede buldum çözümü. Yemek yapmadım ev temizlemedim gezmedim tozmadım 2 yıl düzgün uyku uyayamadım 1-2 saatlik uykuyla zombi gibi dolaştım. Hayatımın 2 yılı yok diyebilirim.

Tek başına bırakıldığım ev işlerinde yardım alamadığım gibi bir de yerdeki oyuncaklara tezgahtaki bulaşıklara bakıp sinirlenenen herşeye höyt höyt'lemeye başlayan kocamdan da boşandım. Bence en büyük sorunun bebeğin değil sana hic yardım etmeyen öküz kocan... Biz de online ders yapıyoruz... Hem çocugumla ilgilenip parka pazara gidip hem de evi temizliyorum... yemek yapıyorum. Dersler bitince yoruldum diye malak gibi yatmıyorum. Emin ol sen eşinden daha çok yoruluyorsun. Söyle o tembel usengeç kocana sağı solu toplasın yemek yapsın çocuğu da oyalasın. Sen de biraz nefes al...

BethHarmon BethHarmon Hiç ağlamayacak demiyorum. Bilinenin dışında bir kriz yaşıyoruz. Ne yaparsan yap susmuyo . Durmuyo. Dr normal diyo. Aylardır günde 3 4 saatlik uykuyla geziyorum. Tuvalete girmek için akşam kocamın gelmesini bekliyorum. Yemek yapamıyorum . Duş alamıyorum. Anlatabildim mi. Babası dahil hiç kimsede durmuyo. Hiç bişey ilgisini çekmiyo. Sustuğu zamanlarda bile sesi kulağımda oluyo artık psikolojik olarak yıprandım.YORULDUM. konu sahibinin de sıkıntısı bu!
Ahaha kendim canlandım gözümde. Uykusuzluktan ve beslenememekten çok ağır hastalıklar geçiriyordum sık sık, eşim kıyamazdı her fırsatta uyuturdu beni. Ama ben oğlum eehe ehee dediği an uyurken bile ayaklarımı sallamaya başlar ve uyanırdım :KK70: eşim de çocuk bende unuttun mu uyu derdi 🤣🤣 şimdi gülüyorum ama o zaman acınacak haldeydim..

X