Ayrı ulaşım aracı uygulaması: Kadınlar İngiltere'de de mi ikinci sınıf olacak?

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.870
40.715
http://www.radikal.com.tr/yazarlar/...ingilterede_de_mi_ikinci_sinif_olacak-1424472
Muge_AKGUN_200x200.jpg

MÜGE
AKGÜN

Yazılarımı takip edenler fark etmiştir kızımın okulu nedeniyle Londra’dayım. Dünyanın neresinde olursak olalım, ülke gündemi hiç peşimizi bırakmasa da insan ister istemez içinde yaşadığı kültürde ne olup bittiğine bakıyor.

Hafta içinde İşçi Partisi başkan adaylarından Jeremy Corbyn’nin İngiltere’de toplu taşıma araçlarında kadınlara ayrı bir vagon ya da otobüs önerisi şaşkınlıkla karşılandı.

Jeremy Corbyn, İngiltere’de kadınları cinsel tacizden koruma amaçlı kadınlara özel tren vagonlarının oluşturulması fikrini önerdiğinden beri İşçi Partisi’nden, diğer başkan adaylarından ve halktan tepki görmeye devam ediyor.

Parti başkanlığı adaylığındaki rakipleri Liz Kendall, Yvette Cooper ve Andy Burnham sokak tacizlerini engellemeye yönelik tasarının içinde yer alan Corbyn’in bu teklifini lanetlerken bu teklifin tacizleri bitirmeye yönelik çalışmalarda yenilgiyi kabul etmekle eşdeğer olduğunu savunuyorlar.

Toplu taşımada ayrı otobüsler ya da vagonlar dünyanın bir kaç ülkesinde kullanılıyor. Bu ülkeler çoğunlukla kurumsallaşmış cinsel ayrımcılığın ve ciddi cinsel taciz vakalarının bulunduğu yerler.

Bu uygulamaların başarı oranları ise tartışmalı. Bazı kadınlar bu tip ayrı bölümleri güvenli birer cennet gibi görürken diğerleri ise bunun daha geniş kötü muamelelerin yaygınlaşmasına sebep olacağı görüşünde.

Türkiye’de de bir süre önce pembe otobüsler tartışmaya açılmıştı. Neyse ki sivil toplumdan özellikle kadınlardan gelen tepkiler sonucunca rafa kaldırıldı. Umarız yine seçim döneminde veya sonrasında tekrar gündeme getirilmez.

Çünkü bu uygulama tam anlamıyla kadınların ikinci sınıf vatandaş olduğunu tescillemekle eşdeğer. Kadınlar sadece toplu taşıma araçlarında mı cinsel tacize maruz kalıyor? Sokaklardaki, işyerlerindeki sapıkları ne yapacağız?

Ulaşımda ayrımcılık, “erkekler kadınlara saldırır bu normal bir erkek davranışıdır” demekten farkı olmayan bir uygulama. Tescilli katillerin sokakta dolaşmasına izin verip insanları öldürülmesin diye evlere kapatmaya benziyor.

Eminim İşçi Partili Jeremy Corbyn’in böyle bir niyeti yoktu ama bu öneriyi hangi ülkede olursa olsun kadınların toplumsal hayattan adım adım koparılması stratejisinin bir başlangıcı olarak okumak gerekir.

The Guardian’da verilen haberdeki ayrı taşıma aracı uygulaması olan ülkelere bir göz atacak olursak zaten bu uygulamanın kadınları korumaya yönelik olmadığı tüm açıklığıyla ortaya çıkıyor...

HİNDİSTAN

Hint metrolarında yaygın olan cinsel tacizi engellemek amacıyla sadece kadınlara özel vagonlar var. 2009 yılından beri ise sadece kadınlara hizmet veren trenler mevcut ancak bu trenlerde de çalışanlar erkek.

Her ne kadar taciz Hindistan’da çok yaygınsa, her gün ortalama 93 kadın tecavüz yüzünden polis merkezlerine başvursa ve binlercesinin bu vakaları bildirmekten korktuğu bilinse de Hindistan’da kadınlar, sadece kendilerine ayrılmış toplu taşıma araçlarının bir ilerleme değil, gerileme olduğuna inanıyor.

İRAN

İran’da kadınlar ve erkekler evli oldukları takdirde bile şehir otobüslerinde cinsiyetlerine göre ayrılmış olan bölümlerde seyahat etmek zorundalar. Metrolarda sadece kadınlara ayrılmış vagonlar bulunsa da bunları kullanmak isteğe bağlı. Uzun yol otobüsleri ve trenlerde ise bir ayrım yok.

JAPONYA

201508291807_kad%C4%B1n2.jpg

Japonya yaklaşık on yıldan beri bazı metro ve tren hatlarında kadınlara özel vagonlar kullanıyor, çünkü yapılan araştırmalara göre Tokyo’da trene binen kadınların yarısından fazlası elle tacize uğramış.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Dubai’de metroda işe didiş ve dönüş saatlerinde sadece kadınlara ayrılmış vagonlar var. Otobüslerin ön sıraları kadınlara ayrılıyor. Kadınlar tarafından sürülen ve sadece kadınların binebildiği pembe taksiler de mevcut. Ancak Human Rights Watch’a göre Birleşik Arap Emirliklerinde kadınlar etkin bir şekilde ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyorlar.

MISIR

Metrolarda ilk kez 2007 yılında kadınlara ayrılmış vagonlar konulmuş. BM’nin yaptığı bir araştırmaya göre de mülakata katılan kadınların yüzde 99’u bir şekilde tacize uğradıklarını belirtmiş.

ENDONEZYA

2010 ve 2013 yılları arasında kadınlara özel tren vagonları ve tümüyle trenler oluşturulmuş olsa da, tekrar kadın erkek birlikte kullanılan ulaşım sistemine dönülmüş.

BREZİLYA

2006 yılında çok fazla cinsel taciz ortaya çıktıktan sonra bu uygulama devreye sokulmuş. Ancak son yıllarda yoğun saatlerde kadınlara özel vagonlar olsa da bu uygulama etkili şekilde işlemiyormuş...

Ben otobüs gibi toplu taşıma araçlarında, kalabalıkta can güvenliğim tehlikede değilse, "taciz edilmekten" ayrı otobüs tale edecek kadar rahatsız olmuyorum, sesimi çıkartıp, bi şekilde adamı ekarte edip yoluma devam ediyorum, çok taciz vakası yaşıyorum, fakat abartmıyorum, vay namusum kirlendi, kendimi nerelere atayım diye çığırmıyorum. Durumu kabullenmişlikten de değil, yadsımaktan da. Adam cezasını alır, ben de yoluma devam ederim.

Pembe otobüs isteyen bir kesim de var yamulmuyorsam, kapışsınlar madem, çoğunluk olan kazansın.

Otobüste ayrı bölüm, kafelerde ayrı bölüm, bazı otellerde ayrı bölüm... iyi de bunun sonu yok ki. Ne olacak yani sokakları da mı mavi pembe diye ayıracaklar? İpin ucu bir kaçtı mı eyvah eyvah.
Taciz edene caydırıcı ceza verilir olur biter. Bir tacize versinler bakalım 5-10 yıl kim cesaret edecek.

Ben hangi ülkede olursa olsun kadın-erkek ayrıştırmasına karşıyım, taciz var mı evet var, tecavüzde var, o zaman bunun yolu Kadınlara ayrı otobüs, ayrı vagon vs olmamalı, bu kolaycılıktır, sen taciz edene doğru dürüst ceza verme, tecavüzcüyü birkaç yılda sal, eee sonra Evraka çözüm buldum kadınlara ayrı vagon yapalım:KK14:

Siz önce Er kişilere adamlığı öğretin, vagon ayırmakla bitiyor sanki iş, iyi ayırdık vagonları, cafeleri, otobüsleri, bunlar bizi sitelerde de buluyor, girişinde koca koca harflerle Kadınlar Kulübü yazan siteye adam bilmem neresinin fotosunu koyuyor, çünkü adamlığı yukarı sirayet etmiyor, bu ne olacak peki?
Nette de mi ayrışacağız, pembe ıp mavi ıp.

Ben hangi ülkede olursa olsun kadın-erkek ayrıştırmasına karşıyım, taciz var mı evet var, tecavüzde var, o zaman bunun yolu Kadınlara ayrı otobüs, ayrı vagon vs olmamalı, bu kolaycılıktır, sen taciz edene doğru dürüst ceza verme, tecavüzcüyü birkaç yılda sal, eee sonra Evraka çözüm buldum kadınlara ayrı vagon yapalım:KK14:

Siz önce Er kişilere adamlığı öğretin, vagon ayırmakla bitiyor sanki iş, iyi ayırdık vagonları, cafeleri, otobüsleri, bunlar bizi sitelerde de buluyor, girişinde koca koca harflerle Kadınlar Kulübü yazan siteye adam bilmem neresinin fotosunu koyuyor, çünkü adamlığı yukarı sirayet etmiyor, bu ne olacak peki?
Nette de mi ayrışacağız, pembe ıp mavi ıp.
Sitemiz de gayet pembe halbuki :110:İsmi yanıltıyor olabilir, ooo kadın dolu girelim de seçelim gibi düşünüyor olabilir bazı hanzocuklar.
Demek ki neymiş, çözüm değilmiş. İçinde çözüm kelimesi geçen şeyden korkacaksın artık.

Sitemiz de gayet pembe halbuki :110:İsmi yanıltıyor olabilir, ooo kadın dolu girelim de seçelim gibi düşünüyor olabilir bazı hanzocuklar.
Demek ki neymiş, çözüm değilmiş. İçinde çözüm kelimesi geçen şeyden korkacaksın artık.

Çünkü bu zatlara göre insan Irkı 4'e ayrılıyor Anne ve Babaları, kendileri, birde oraları buralarını teşhir ettikleri, her an saldırılmaya hazır bizler, o vagonların camlarına yapışmayacak mı bu sinekler?
Sinek dedim ama adam gibi adamlar üstüne alınmasın, lafım adam olmayı bilmeyenlere:KK14:

Ve her ne hikmetse böyle Şahane Çözümleri üretenlerin çoğunluğu da erkek:KK59:
Ya ben daha iyi bir çözüm buldum, Dünyayı 2'ye bölelim, bir tarafı mavi, bir tarafı da turuncuya boyayalım, birlikte medenice yaşamayı seçenler turuncu bölgede yaşasın, ben taciz ederim, tecavüze hayır demem, istismarın âlâsını yaparım diyenleri de mavi bölgeye yollarız, ohhh misss:KK4:

Ben de niçin taciz edene ceza değil de edilene kaçıp saklanmaya yönelik çare aranır onu anlamam. Düpedüz tacizi normalleştirmek, hatta cesaret vermek bu. Mesela ben kadın vagonuna binmeyip karma vagona binsem de tacize uğrasam " e kadın tarafına binseydin, burada tabii tacize uğrarsın" denilerek suçlu çıkarılacağım.

Tacizciler, tecavüzcüler gönül rahatlığıyla işlerine devam etsinler. Biz kaçacak delik üzerine yeni icatlar buluruz. :KK14:

Taciz degil de ter kokusu icinse seve seve binerim pembe, yesil, mor vagona.. en azindan kokan kadinlarin uzerine yanimizdaki parfumu boca ederiz ama erkekler icin o kokuyu kesici bir sey icat edilmedi henuz..

Taciz icinse bence altin madalya takalim tacizcilere ne de olsa bir o kaldi..

Taciz degil de ter kokusu icinse seve seve binerim pembe, yesil, mor vagona.. en azindan kokan kadinlarin uzerine yanimizdaki parfumu boca ederiz ama erkekler icin o kokuyu kesici bir sey icat edilmedi henuz..

Taciz icinse bence altin madalya takalim tacizcilere ne de olsa bir o kaldi..
hiç sorma. ben de çok kızıyorum kokan insanlara. hadi iş dönüşü işte yorulmuştur, terlemiştir falan diye düşünüyorum ama ya sabahları? ulen evinden çıkıyorsun.

ve sesli bir şekilde bu ülke de su - sabun yok mu arkadaş yaaa diyorum.

Boş lakırdılar bunlarr taciz için ayrı otobüs isticem yok artık bana taciz edenin kafasını kırarım daha iyiii.. her taciz edilenin kafası kırılsa bak bakayım bir daha ediyorlarmı yok öyle ayrı otobüs motobüss..:KK11:

Bunun gibi adamlar toplumdan ayıklanmadığı sürece pembe otobüs de pembe uçak da bi işe yaramaz...

Kiz lisesinde okudummm ohhh ne rahat erkek yok kiz kiza en sevdigim ortam eee
O yuzden cogunuz ayristigimiz bu sitede degil miyiz
Kadin kadina olmak icin erkek almiyruZ
Ee buna karsi gelenler eeee buradada ayrismiyor muyuz
Super fikir ohh iyi olmus
Turkiyede olsa seriat geliyor diye eyleme baslanirdi.Erkeklerrr adam olmazzzzz

kadınlar erkekler bı arada bulunması serbestken erkekler bukadar kuduruksa
ayrıldıgında dusunemıyorum...
daha cok kadını objeleştırır, kadınlar erkeklerın daha cok dıkkatını cekmesıne neden olur

daha fazla ilgilerını cekıcek ve potansıyel sapıklar ıcın daha sevındırıcı haber olacak, toplu tasıma araclarının etraflarında gezerler onlar ıcın hepsı bı arada !

bak şu sözüne katılıyorum bu kelime türkiyemde söylenseydi hele hele bir akp li bakanın ağzındann amanınnn görürdük buralarııı.. ama evla efe ben bu tacizlerde kafa kırmaktan yanayım tacizmi etti kafa göz dalacan ohh misss..

Ne kadar kötü ve acınılası bir durum, erkek egolarını kontrol altına alamıyor," hakkıdır, yapıyor işte ne yapsın elinde değil" der gibi kadını izole etmek.. Tacizi engellediler diyelim ya diğer sorunlar, tecavüz, cinayet.. Kaldı ki taciz bir tek fiziksel olmaz.

baştan yenilgiyi kabul etmişsiniz bakıyorum.Erkekler adam olur hemde nasıl olur.Yeterki sen ,ben ,biz iyi erkek evlat yetiştirelim.Bak 10 -15 sene sonra pırıl pırıl bir gençlik gelsin.Unutmayın yıllar içinde zorla edinilmiş haklarda o adam olmayan erkeklerle mücade eden ,çocuğunu iyi yetiştiren anneler sayesinde oldu.

bak şu sözüne katılıyorum bu kelime türkiyemde söylenseydi hele hele bir akp li bakanın ağzındann amanınnn görürdük buralarııı.. ama evla efe ben bu tacizlerde kafa kırmaktan yanayım tacizmi etti kafa göz dalacan ohh misss..
Otobusten adam atmisligim var ne diysun fena yaparm hic affetmem baskasina yapilanida haklarimmm:KK67:
Ama her kadin oyle degil korkup pisiranlarini cok gordum onada ben nudahele ettim.:KK11:

Otobusten adam atmisligim var ne diysun fena yaparm hic affetmem baskasina yapilanida haklarimmm:KK67:
Ama her kadin oyle degil korkup pisiranlarini cok gordum onada ben nudahele ettim.:KK11:
evet malesef var öyle pısırık kadınlar inşallah kadınlar olarakta bilinçli oluruzdaa bu erkek milletine o tacizler neymiş gösteririzz..

X