Baba...

Yahu hep o zorladı bu baskı kurdu demişsiniz silip atsanıza, hem baba değil diye yazıyorsunuz hem de medet umuyorsunuz, valla yazık size çektiğiniz acılara, kendinizi bu duruma düşürmeyin bir ev alıcaz diye ömür boyu medet mi duyacaksınız

Ondan medet ummuyorum, ev almak için zaten para biriktiriyoruz, ondan da ev almak istemedik, inşaattan ev alalım mı diye konuşuyorduk annem ve halam da bizdeydi, bizim en büyük hatamız konuyu annemin ve halamın yanında açmak oldu, inşaat olayını duyunca halam da annem de babanın tanıdıkları var ona da bir sorun bir soruşturun öyle bilinçsizce projelere girmemiş olursunuz diye baskı yapmaya başladılar işte. Kaç tane evi var adamın ben bir kere bile bize kiraya versene demedim, evi kendimiz kiraladık, eşyaları kendimiz aldık, her şeyi kendimiz yaptık. Sadece yol gösterir baskısı kurulunca ve üstüne baba arayınca denk geldi ben de sormuş bulundum bilgin var mı böyle bir şeyden diye o da ev aldım ver parasını sana satayım dediğinde Allah sana daha çoğunu versin dedim telefonu kapattım zaten.

Teşekkür ederim. Hak yerini bulur umarım, bu dünyada olmasa da diğerinde inşallah..

Ölecekti, 2 hafta yoğun bakımda yattı, çalıştığı yerden bir arkadaşı bulmuş, asmış kendini. Sebebi de eski sevgilisinin evlenmesiymiş. 14 yaşındaydım o kadar büyük bir travma ki... Yıllarca destek aldım sırf bunları atlatabilmek için. Uyandığında da eski sevgilisini istemiş yanına. Kendimi geçtim kardeşimi bile görmek istememiş. Keşke ölseydi de kurtulsaydım demişimdir hep.

Cenazesine bile gitmek istemiyorum ki ben bu adamın... Zor işte. Çok zor. Güçlü olmak, dik durmaya çalışmak. Gençliğinde bunlara katlanmak. Zor...

İnşallah..

İşte o aile baskısı, geçmişten gelen korkuların yükü, küfür ettiğinde ya da hakaret ettiğinde oluşan kaybolmayı isteme hissi, haksızlığın farkında olmak ama korkunun öne geçmesi, ya döverse ya gelir kapıma dayanırsa düşünceleri o kadar ağır ki. Oturduğum apartman karısının teyzesine aitmiş. Taşındıktan sonra öğrendik. Aylardır kabus gibi bu evde yaşamak. 1 ay sonra taşınacağız, sözleşmenin bitmesini bekliyoruz. Alt kata geliyorlar cümbür cemaat, ooğlunu sevmesine denk geldim kaç kere. Kapıda karşılaştık göz göze geldik ama oğluna baktığı gibi bakmadı bana. O akşam öğrendi nerede oturduğumu. Bu adam beni bir kere sevemedi. Bu adam beni kızı gibi göremedi.

Anneyi koruma, annenin tüm ağırlığını yüklenme, baba görevinin sana bırakılması, anneannenin sürekli sen benim oğlumsun sen bu evin babasısın demesi ve buna yıllarca maruz kalma gerçekten kolay değil. Bu baskının içindeyken insan mantıklı olamıyor, kişiliğimden ödün verdiğimin de farkındayım ama babamı gördüğüm ya da onunla konuştuğum an öyle birine dönüşüyorum ki kısacık bir an bile olsa sanki o küçücük kız çocuğu oluyorum sanki babam o tek mutlu anımdaki gibi gülüyor bana sanki sarılıyor kızım diyor. Bir kere kızım dedi bu adam bana. Sadece bir kere güldü. Bir kere omzunda taşıdı.

İnsan gerçekten arıyor bu hisleri, babanın hayatta olup babasızlık yaşatması çok ağır. Kimsenin de yaşamasını istemem. Eşime tutunuyorum ve evliliğimin sarsılmaması için de çoğu şeyi belli etmemeye çalışıyorum. Umarım toparlarım.
Ne diyeyim,Allahım yardımcınız olsun inşallah.
Sizi anlamıyor değilim,emin olun.
Ama kendinizi yıpratmanız hiç bir şeye çözüm bulmayacak.
Yapmanız gereken güçlü olmak,başaramıyorsanız destek alın,emin olun çok faydasını göreceksiniz.

Ben olsam 1 tane akraba da bırakmam etrafımda öyle halaymış dayıymış falan hikaye. O zaman yapacaklardı akrabalıklarını, sen işkence görürken akşam evlerinde rahat rahat uyudular mı? Uyudular. Bitti! Bunları da açık açık konuş hepsiyle. Unutamıyorum yaşadıklarımı hala korkularım var hala hep aynı şeyleri yaşıyorum, sizi de affedemiyorum de. Sen çocuktun, bebektin, sen kendini kurtaramazdın ama onlar yapabilirdi. Annene de inanamıyorum ya neyse. Evet acıtıyor ama içinde ki acıları haykırıp siktir edince geçiyor biraz. Sen akrabalarla konuşup mesafe koy onlar babaya iletir hiç muhatap olma bile onunla. Etraftan duyması daha iyi sil at o adamı. Ben anneyle de mesafe koyardım ama o kadarını sen bilirsin.

Ben olsam 1 tane akraba da bırakmam etrafımda öyle halaymış dayıymış falan hikaye. O zaman yapacaklardı akrabalıklarını, sen işkence görürken akşam evlerinde rahat rahat uyudular mı? Uyudular. Bitti! Bunları da açık açık konuş hepsiyle. Unutamıyorum yaşadıklarımı hala korkularım var hala hep aynı şeyleri yaşıyorum, sizi de affedemiyorum de. Sen çocuktun, bebektin, sen kendini kurtaramazdın ama onlar yapabilirdi. Annene de inanamıyorum ya neyse. Evet acıtıyor ama içinde ki acıları haykırıp siktir edince geçiyor biraz. Sen akrabalarla konuşup mesafe koy onlar babaya iletir hiç muhatap olma bile onunla. Etraftan duyması daha iyi sil at o adamı. Ben anneyle de mesafe koyardım ama o kadarını sen bilirsin.

Keşke annemin yapabileceği bir şey olsaydı. Kaç defa kaçmaya kurtulmaya çalıştı kaç defa denedi. Her gidişimizde kovdular baba evinden. Kefenle döneceksin dediler. Misafir olarak gitsek bile ne zaman gidiyorsunuz derlerdi, dedem annemi sayıklayarak göçtü gitti bu dünyadan. Dayılarım çok uğraştı ama dedem asla dedi. Şehir dışına gidecektik hazırdık ama yakaladılar. Dedem salonda otururdu baba annemi döverdi dedem kalkıp laf etmezdi. Boşanın artık diye konuşmaya geldiler amcalarım da toplandı biz bekliyoruz ki hadi boşanıyorsunuz ezdirmeyiz artık desinler muhabbet edip evlerine gittiler. En küçük halam, teyzem, dayılarım çok uğraştı ama yapamadılar ezip geçemediler büyüklerini. Birçok akrabam yüzümüze bakamaz hala. Anneme o bir tanedir çok çekti kızcağız der dururlar. Annem o kadar çabaladı ki, tek başına 2 kız çocuğu yetiştirdi, kimseye muhtaç bırakmadı bizi. Başta yapamadıklarını en sonda yaptı. Benim ya gideceksin ya öleceksin lafımdan sonra ses çıkarabildi o da.

Keşke annemin yapabileceği bir şey olsaydı. Kaç defa kaçmaya kurtulmaya çalıştı kaç defa denedi. Her gidişimizde kovdular baba evinden. Kefenle döneceksin dediler. Misafir olarak gitsek bile ne zaman gidiyorsunuz derlerdi, dedem annemi sayıklayarak göçtü gitti bu dünyadan. Dayılarım çok uğraştı ama dedem asla dedi. Şehir dışına gidecektik hazırdık ama yakaladılar. Dedem salonda otururdu baba annemi döverdi dedem kalkıp laf etmezdi. Boşanın artık diye konuşmaya geldiler amcalarım da toplandı biz bekliyoruz ki hadi boşanıyorsunuz ezdirmeyiz artık desinler muhabbet edip evlerine gittiler. En küçük halam, teyzem, dayılarım çok uğraştı ama yapamadılar ezip geçemediler büyüklerini. Birçok akrabam yüzümüze bakamaz hala. Anneme o bir tanedir çok çekti kızcağız der dururlar. Annem o kadar çabaladı ki, tek başına 2 kız çocuğu yetiştirdi, kimseye muhtaç bırakmadı bizi. Başta yapamadıklarını en sonda yaptı. Benim ya gideceksin ya öleceksin lafımdan sonra ses çıkarabildi o da.
Anlıyorum bakın sizi anlamıyor değilim ama büyükleri ezemedik gibi birşey yok bu tamamen uydurma. Kimse elini taşın altına koymamış. Görüşmeyi kesin artık. Madem öyle anneniz ve halanız babanı ara, sor dediklerinde cevabını verseydiniz ya? Neyse bi şekilde hayatınızdan çıkmış kendi isteğiyle yani o isteyene kadar olmamış. Aileyse ona da aile ama yok erkek isteyince oluyor dimi? Babayı sildi mi ailesi? Ölmemiş olmanız tesadüf sadece ama şimdi bari kendinize sahip çıkın ve görüşmeyin.

bence bir psikologla gorusmeye baslayin. yarin bir gun anne olacaksiniz bu olayalri geride birakmaniz lazim. 3 yasinizdan bir sahneyi bu kadar net hatirliyor
olmaniz absurd, muhtemelen kafanizda surekli dondurdugunuz bir travma oldugu icin boyle. bunlari atlatmaniz lazim artik yetiskinsiniz guclusunuz.

Merak etmeyin keser doner sap doner gun gelir hesap doner....yari obur gun kziim kizim ne olur bana bak dedigi gun emin olur gelir o zaman hic yuz vermeyin.

görüsmenize ve kendinizi dahada ezikletmeye hic gerek yok.
baktin küfür ediyor- hakaret davasi ac.
tamam, ozamanlar cocuk olarak koruyamadin kendini ama simdi hicbir gerekcen yok.
kes kontagini.

Onun adına sevindim ama hala babanizi düğüne çağır sor filan demesi hala onu onemsedigini gosteriyor

Kına gecemde herkes evlerine dağıldıktan sonra annemle saatlerce konuştuk anne gelmesini istemiyorum görmek istemiyorum diye anlattım, o ağladı ben ağladım. Annem bana sadece kızım anneannen bana baskı kuruyor ben de görmek istemiyorum o adamı ama anneme ne diyeyim dedi. Nikahta annem yüzüne bile bakmadı, aile fotoğraflarına dahi girmedi babam, annem karşı çıktı. Ama işte o da karşı çıkamadı annesine...

Anlıyorum bakın sizi anlamıyor değilim ama büyükleri ezemedik gibi birşey yok bu tamamen uydurma. Kimse elini taşın altına koymamış. Görüşmeyi kesin artık. Madem öyle anneniz ve halanız babanı ara, sor dediklerinde cevabını verseydiniz ya? Neyse bi şekilde hayatınızdan çıkmış kendi isteğiyle yani o isteyene kadar olmamış. Aileyse ona da aile ama yok erkek isteyince oluyor dimi? Babayı sildi mi ailesi? Ölmemiş olmanız tesadüf sadece ama şimdi bari kendinize sahip çıkın ve görüşmeyin.

Ailede ilk boşanan kişi benim annem. O kadar bağlılar ki lanet törelerine annemi zorla evlendirmişler babamla. Annem 9 kere nişan atmış istemiyorum demiş. Sevmeden istemeden evlenmiş baba zoruyla. Annemle halama defalarca söyledim istemiyorum beni zorlamayın artık diye. Aynı evin içinde günlerce konuşmadım annemle ama işte anne. O ağladıkça ben darmadağın oldum tamam yeter söyleyeceğim yeter ki sussunlar dedim. Hataydı evet ama o an tek çözüm o gibi geldi işte. Evet babamın ailesi tamamen sildi sadece 2 kuzeniyle konuşuyor. Evlendiğinden beri kimse görüşmüyor onunla.

bence bir psikologla gorusmeye baslayin. yarin bir gun anne olacaksiniz bu olayalri geride birakmaniz lazim. 3 yasinizdan bir sahneyi bu kadar net hatirliyor
olmaniz absurd, muhtemelen kafanizda surekli dondurdugunuz bir travma oldugu icin boyle. bunlari atlatmaniz lazim artik yetiskinsiniz guclusunuz.

Anne olmak konusunda çok endişeliyim zaten, ben bu kadar dengesiz bir psikolojiye sahipken, sağlıklı bir ailede büyümemişken bir çocuğa bakabileceğimi pek sanmıyorum. Hayırlısı. Ama dediğiniz gibi destek almayı da düşünüyorum.

Merak etmeyin keser doner sap doner gun gelir hesap doner....yari obur gun kziim kizim ne olur bana bak dedigi gun emin olur gelir o zaman hic yuz vermeyin.

Yok öyle demesin, bana gelmesin. Hiç istemiyorum inanın. Düşkün durumda olmasın. Benden uzak olsun sadece.

Babanizin boyle biri oldugunu kucuklukten beri biliyorsunuz.
Onun icin kabul edin ve hayatiniza odaklanin.
Cevrenizin sozlerini her zaman dinleyin ama her zaman icraate gecirmeyin.
Allah yardimciniz olsun.

Yahu ne olumsuz yorumlar var..
Toplumca bu kadar kötü mü olduk biz
Kız derdini dökmüş baba sının yaptıklarını anlatmış.
Neden sürekli görüşmeseydin, aramasaydın diyorsunuz?
İnsanın içinde her zaman bir umut vardır. Bu kız hiç sevgi görmemiş ki bilinç altında tastiklenmek istiyor babası tarafından .. belki de arayıp kızım nasılsın seni özledim dese yumuşayacak..
Baba ile , anne ile evlat arasına birşey giremez
Evet yapmasaydı... keşke yapmasaydı psikobat derecesinde el kadar çocuğa vurmanın hiçbir açıklaması olamaz
Ama konu sahibinin hiç baba sevgisini tatmadığını düşünerek yorum yazın lütfen..ben bile çok çok üzüldüm.

ne çocukluğunuzu ne gençliğinizi yaşatmayan bir adamı hayatınızdan çıkarın. anneniz ve kendiniz bu kadar mı gözünüzde yok.

Yahu ne olumsuz yorumlar var..
Toplumca bu kadar kötü mü olduk biz
Kız derdini dökmüş baba sının yaptıklarını anlatmış.
Neden sürekli görüşmeseydin, aramasaydın diyorsunuz?
İnsanın içinde her zaman bir umut vardır. Bu kız hiç sevgi görmemiş ki bilinç altında tastiklenmek istiyor babası tarafından .. belki de arayıp kızım nasılsın seni özledim dese yumuşayacak..
Baba ile , anne ile evlat arasına birşey giremez
Evet yapmasaydı... keşke yapmasaydı psikobat derecesinde el kadar çocuğa vurmanın hiçbir açıklaması olamaz
Ama konu sahibinin hiç baba sevgisini tatmadığını düşünerek yorum yazın lütfen..ben bile çok çok üzüldüm.

O kadar yorum içinde bana en yakın olan, beni biri gördü orda biri var ve beni anladı diye düşündüren, gözlerimi dolduran tek yorum bu oldu. Arasa nasılsın dese kızım bile demese değerli hissederim kendimi. Bir kere bile sarılmadı, bir kere bile seninle gurur duyuyorum demedi bana. 2 üniversite bitirdim bak ben başardım demek istedim mezuniyetimi bildiği halde gelmedi. Kuzenlerimin babalarıyla ilişkileri mahvetti beni yıllarca. Hep uzaktan izledim hep özendim. Doya doya baba diyemedim mesela ya da ne bileyim sarılmadım hiç. Baba beni neden sevmedin dedim kaburgalarımı kırdı. Ne kadar masum bir soru aslında di mi? Baba bak o küçücük kız çocuğu karşında çırpınıyor bir elini uzatsan bir gülsen bu halde olmayacak yardım et hem kendine hem kızlarına yeni bir yol çiz demek istedim, dövdü. Babamın gözlerinde sevgi görebilmek isterdim. Göremedim. Ama bunca insan içinden siz o kadar iyi anladınız ki beni. Gerçekten çok çok çok teşekkür ederim size.

O kadar yorum içinde bana en yakın olan, beni biri gördü orda biri var ve beni anladı diye düşündüren, gözlerimi dolduran tek yorum bu oldu. Arasa nasılsın dese kızım bile demese değerli hissederim kendimi. Bir kere bile sarılmadı, bir kere bile seninle gurur duyuyorum demedi bana. 2 üniversite bitirdim bak ben başardım demek istedim mezuniyetimi bildiği halde gelmedi. Kuzenlerimin babalarıyla ilişkileri mahvetti beni yıllarca. Hep uzaktan izledim hep özendim. Doya doya baba diyemedim mesela ya da ne bileyim sarılmadım hiç. Baba beni neden sevmedin dedim kaburgalarımı kırdı. Ne kadar masum bir soru aslında di mi? Baba bak o küçücük kız çocuğu karşında çırpınıyor bir elini uzatsan bir gülsen bu halde olmayacak yardım et hem kendine hem kızlarına yeni bir yol çiz demek istedim, dövdü. Babamın gözlerinde sevgi görebilmek isterdim. Göremedim. Ama bunca insan içinden siz o kadar iyi anladınız ki beni. Gerçekten çok çok çok teşekkür ederim size.
Canım benim seni çok iyi anlıyorum...
Anlattıklarını yaşamadım ama anlıyorum İnan, sen iyi insan iyi evlat olma mücadeleni arttır. Belki baban olgunlaşmadı henüz her insan 40 onda olgunlaşacak diye birşey Yok, hatalarıyla günahlarıyla hepimiz insanız o da senin baban, benim babamın da yanlışları oldu hayatta belki başka insanın kabul edemeyeceği yanlışlar. Ama her zaman sevgisini kalbim de hissettim beni ona bağlayan buydu , şuan istese Canımı veririm, bel ki siz aranızda ki görünmez sevgiye çok sonra kavuşacaksınız.. bak ne güzel evlenip yuva kurmuşsun kendi aileni kurmuşsun.. geçmişte yaşadıkların çok kolay değil ama bunu kabullenmen lazımdı “babam stresini de sevgisini de döverek gösteriyordu “ deyip kabulleneceksin.. bunu eşin yapsa çekip gideriz biz kadınlar karşımızda ki baba

Canım benim seni çok iyi anlıyorum...
Anlattıklarını yaşamadım ama anlıyorum İnan, sen iyi insan iyi evlat olma mücadeleni arttır. Belki baban olgunlaşmadı henüz her insan 40 onda olgunlaşacak diye birşey Yok, hatalarıyla günahlarıyla hepimiz insanız o da senin baban, benim babamın da yanlışları oldu hayatta belki başka insanın kabul edemeyeceği yanlışlar. Ama her zaman sevgisini kalbim de hissettim beni ona bağlayan buydu , şuan istese Canımı veririm, bel ki siz aranızda ki görünmez sevgiye çok sonra kavuşacaksınız.. bak ne güzel evlenip yuva kurmuşsun kendi aileni kurmuşsun.. geçmişte yaşadıkların çok kolay değil ama bunu kabullenmen lazımdı “babam stresini de sevgisini de döverek gösteriyordu “ deyip kabulleneceksin.. bunu eşin yapsa çekip gideriz biz kadınlar karşımızda ki baba

60 yaşına girdi, kaç sene yaşayacak bilmiyorum. Affetmek için çok çabaladım, ailesinden öyle görmüş, öyle yetişmiş affet diye çok düşündüm. Sevmek için birşey yapmama gerek yoktu, kendimi bildim bileli sevdim. O beni hiç sevmedi, sevmediğini hep dile getirdi. Baba evet gidemedim, o yapayalnız tarafım gölgesini aradı durdu yıllarca. Benim görmediğim tüm sevgisini oğluna gösterdi. Yüzüne de söyledim zamanında bana baba olamadın ona ol bana zor bir hayat yaşattın ona yaşatma diye. Yanıma yaklaşmasından bile korkuyorum ben ya döverse ya bir anda sinirlenirse... Hayatını uzakta yaşasın ama bana zarar vermesin...

X