Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Bakıcı Hakkında Lütfen Fikir Verin

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

nazliusta

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2011
126
90
Merhabaa;

Bakıcı konusunda tecrübeli annelerden fikir almak istiyorum. Kısmet olursa Eylül ayında oğlum dünyaya gelecek, özel sektörde çalışıyorum ve işi bırakmak gibi bi durumum yok. Annem ve kayınvalidem bebeğin bakımını tam anlamıyla üstlenecek durumda değiller. Kayınvalidem çok kilolu ve eklem rahatsızlığı var, ancak evde biri olması kaydı ile bebeğe göz kulak olabilir, bebek yürüdüğünde hareketlenince sahip çıkamaz. Annemde yılın yarısını 12 yaşındaki kardeşimin rahatsızlığı yüzünden hastanelerde geçiriyor, 1 ay baksa diğer ay bakamaz. İşim özel sektörde olduğu için rapor almak, izin kullanmak zor. Bana el ayak olacak, evimde bebeğime bakacak bi bakıcıya ihtiyacım var. Kayınvalidem de bi tanıdığını önerdi, aileyi 30 yıldır tanıyor, önerdiği kişinin annesi senelerce kayınvalideme temizlik işleri için gelmiş, evini bırakmış gitmiş defalarca kadına. Eşimde çocukluğundan beri aileyi tanıdığı için bebeği emanet edebiliriz diyor.

Bayan 35 yaşlarında, çocuk gelişimi mezunu, evlenmeden önce bebek bakıcılığı yapmış. Evlendikten sonra çalışmamış. İki çocuğu var, büyük olan kız ve okula gidiyor, küçük olan erkek ve 3-4 yaşlarında. Çok hamarat ve becerikli birine benziyor. Zaten ben sadece bebek bakacağını, temizlik işleri yapmayacağını söyledim. Oda anlaşabileceğimizi söyledi ama tek sıkıntı var kendi oğluyla beraber bizim eve gelecek. Yani çocukta evde olacak. Bu konu kafama çok takıldı. Zaten ben bebeğimi iznim az olduğu için 3-4 aylık iken bırakacağım, bide evde kendi çocuğu olunca çok ilgilenmez mi acaba diye düşünüyorum. Oğlum için sadece yemek yedirip uyutacak birinden ziyade, onu sevip ilgi gösterecek, oyunlar oynatacak biri olsun istiyorum. Bi yöndende oğlum 1 yaşı geçince çocukla iletişim kurması iyi mi olur acaba diyorum. Çok kararsızım. tabiki başka kişiler lede görüşme yapacağım, daha vaktim var.

Tecrübeli anneler fikirlerinizi bildirirseniz çok memnun olurum, deneme yanılma yolu ile bakıcı bulmak istemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

NOT: Lütfen "çalışma çocuğuna kendin bak" gibi düşünceleri olan arkadaşlar bunu belirtmesinler, tabiki bir anne çocuğuna kendi bakmak, kimseye bırakmamak ister,yada en kötüsü annesi kayınvalidesi baksın ister ama hayat şartları bazı şeylerden mahrum bırakabiliyor insanı. Hamile olduğum içinde bu konuda çok hassas ve duygusalım. O yüzden sadece bakıcı hakkındaki olumlu olumsuz fikirlerinizi yazarsanız çok memnun olurum.

Sen önce hiç dert etme. Elbette ki hem çalışıp hem bebeğini büyüteceksin. Hepimiz geçtik, geçiyoruz bu yollardan. Sen bebeğine sevgini doyasıya verir, kocaman kalpli bir anne olursan inan bütün gün evde çocuğunun başında olup aklı kadın programlarından beri gelmeyen bir anneye taş çıkartırsın. Bu konuda yazılacak çok şey var da yeri değil. Sadece için rahat olsun, annelik açlışınca daha iyi çalışmayınca daha kötü ya da tam tersi yapılmıyor. annelik doğal bir yetenek ve her kadında var bu. :)))
Şimdi gelelim bakıcıya. Yazdığın kadarıyla bu bakıcı iyi bir seçenek gibi duruyor. Hem eğitimli hem deneyimli hem güvenilir. Beni de tek duraksatan oğlu ile birlikte gelecek olması oldu ki bunun dezavantajları yanında avantajları da olabilir. Ama en büyük şansın annenin ve kayınvalidenin sürekli bakamasalar da bir ucundan tutabilecek olmaları. Annen de kayınvaliden de haftada bir gün ya da gün içinde bir iki saat eve uğrar. Belki ilk alışma devresinde bakıcının yanında dururlar. Bu çok büyük fırsat. Yani birçok çalışan kadına göre iyi durumdasın. Güzel güzel hamileliğini yaşa, düşünme bunları. :))

Merhabaa;

Bakıcı konusunda tecrübeli annelerden fikir almak istiyorum. Kısmet olursa Eylül ayında oğlum dünyaya gelecek, özel sektörde çalışıyorum ve işi bırakmak gibi bi durumum yok. Annem ve kayınvalidem bebeğin bakımını tam anlamıyla üstlenecek durumda değiller. Kayınvalidem çok kilolu ve eklem rahatsızlığı var, ancak evde biri olması kaydı ile bebeğe göz kulak olabilir, bebek yürüdüğünde hareketlenince sahip çıkamaz. Annemde yılın yarısını 12 yaşındaki kardeşimin rahatsızlığı yüzünden hastanelerde geçiriyor, 1 ay baksa diğer ay bakamaz. İşim özel sektörde olduğu için rapor almak, izin kullanmak zor. Bana el ayak olacak, evimde bebeğime bakacak bi bakıcıya ihtiyacım var. Kayınvalidem de bi tanıdığını önerdi, aileyi 30 yıldır tanıyor, önerdiği kişinin annesi senelerce kayınvalideme temizlik işleri için gelmiş, evini bırakmış gitmiş defalarca kadına. Eşimde çocukluğundan beri aileyi tanıdığı için bebeği emanet edebiliriz diyor.

Bayan 35 yaşlarında, çocuk gelişimi mezunu, evlenmeden önce bebek bakıcılığı yapmış. Evlendikten sonra çalışmamış. İki çocuğu var, büyük olan kız ve okula gidiyor, küçük olan erkek ve 3-4 yaşlarında. Çok hamarat ve becerikli birine benziyor. Zaten ben sadece bebek bakacağını, temizlik işleri yapmayacağını söyledim. Oda anlaşabileceğimizi söyledi ama tek sıkıntı var kendi oğluyla beraber bizim eve gelecek. Yani çocukta evde olacak. Bu konu kafama çok takıldı. Zaten ben bebeğimi iznim az olduğu için 3-4 aylık iken bırakacağım, bide evde kendi çocuğu olunca çok ilgilenmez mi acaba diye düşünüyorum. Oğlum için sadece yemek yedirip uyutacak birinden ziyade, onu sevip ilgi gösterecek, oyunlar oynatacak biri olsun istiyorum. Bi yöndende oğlum 1 yaşı geçince çocukla iletişim kurması iyi mi olur acaba diyorum. Çok kararsızım. tabiki başka kişiler lede görüşme yapacağım, daha vaktim var.

Tecrübeli anneler fikirlerinizi bildirirseniz çok memnun olurum, deneme yanılma yolu ile bakıcı bulmak istemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

NOT: Lütfen "çalışma çocuğuna kendin bak" gibi düşünceleri olan arkadaşlar bunu belirtmesinler, tabiki bir anne çocuğuna kendi bakmak, kimseye bırakmamak ister,yada en kötüsü annesi kayınvalidesi baksın ister ama hayat şartları bazı şeylerden mahrum bırakabiliyor insanı. Hamile olduğum içinde bu konuda çok hassas ve duygusalım. O yüzden sadece bakıcı hakkındaki olumlu olumsuz fikirlerinizi yazarsanız çok memnun olurum.

Canım,

Bende oğlum küçükken işe başlamak zorunda kaldım. Benim annem bakıyor ancak arada bakıcıya bırakmak zorunda kalıyorum onunda 5-6 yaşlarında bir oğlu var. İnanın iyi geliyor. Bir abi, kardeş paylaşımı öğrenmesi açısından çok iyi oluyor. Temizlikte yapmayacağı için sadece 2 çocukla ilgilenecek. Gözün arkada kalmadan iyi bakabileceğine inanıyorsan bırak. Ben çok kez işe gelip gizli gizli ağladığımı biliyorum :KK14: Çocuk büyütmek hiç kolay değil:KK50:

Canım,

Bende oğlum küçükken işe başlamak zorunda kaldım. Benim annem bakıyor ancak arada bakıcıya bırakmak zorunda kalıyorum onunda 5-6 yaşlarında bir oğlu var. İnanın iyi geliyor. Bir abi, kardeş paylaşımı öğrenmesi açısından çok iyi oluyor. Temizlikte yapmayacağı için sadece 2 çocukla ilgilenecek. Gözün arkada kalmadan iyi bakabileceğine inanıyorsan bırak. Ben çok kez işe gelip gizli gizli ağladığımı biliyorum :KK14: Çocuk büyütmek hiç kolay değil:KK50:

Benim en büyük korkum çocuğun annesini kıskanıp bebeğimi hırpalaması, sonuçta oda ana kuzusu, kendi annesini paylaşmak istemeyebilir. Ama diğer taraftanda kabullenirse, kıskanmazsa dediğiniz gibi önünde bir abi, örnek olabilir.

Sen önce hiç dert etme. Elbette ki hem çalışıp hem bebeğini büyüteceksin. Hepimiz geçtik, geçiyoruz bu yollardan. Sen bebeğine sevgini doyasıya verir, kocaman kalpli bir anne olursan inan bütün gün evde çocuğunun başında olup aklı kadın programlarından beri gelmeyen bir anneye taş çıkartırsın. Bu konuda yazılacak çok şey var da yeri değil. Sadece için rahat olsun, annelik açlışınca daha iyi çalışmayınca daha kötü ya da tam tersi yapılmıyor. annelik doğal bir yetenek ve her kadında var bu. :)))
Şimdi gelelim bakıcıya. Yazdığın kadarıyla bu bakıcı iyi bir seçenek gibi duruyor. Hem eğitimli hem deneyimli hem güvenilir. Beni de tek duraksatan oğlu ile birlikte gelecek olması oldu ki bunun dezavantajları yanında avantajları da olabilir. Ama en büyük şansın annenin ve kayınvalidenin sürekli bakamasalar da bir ucundan tutabilecek olmaları. Annen de kayınvaliden de haftada bir gün ya da gün içinde bir iki saat eve uğrar. Belki ilk alışma devresinde bakıcının yanında dururlar. Bu çok büyük fırsat. Yani birçok çalışan kadına göre iyi durumdasın. Güzel güzel hamileliğini yaşa, düşünme bunları. :))

Çok tşk. belli bir süre kayınvalidem destek verecek zaten, annemde aynı şekilde gider gelir. Tabiki büyük avantaj benim için, çok daha zor durumda olan arkadaşlarım var ve üstesinden geldiler, inş. bende üstesinden geleceğim.

merhabalar,ben de aynı durumdaydım.oğlum şu an 20 aylık oldu.3 aylıkken çalışmaya başladım. annem kayınvalidem de bakma sorumluluğunu almak istemediler ama bakıcıyı devamlı kontrol ederiz dediler(ikisi de 10 dk uzaklıkta oturuyolar bana).çok bakıcı değiştirmek zorunda kaldım.yanlış anlama moralini bozmak istemiyorum sadece kendini hazırlaöman için diyorum.bakıcı tamamen şans işi. ben sanıyodum ki bi bakıcıyla oğlumu okula başlayana kadar giderim. ama olmuyo maalesef..bakıcıların hepsinin ayrı derdi çıkıyo canım..dengeyi kurmak da zor. bi yandan çocuğuna en değerli varlığına baktığı için el üstünde tutuyosun,bebeğime iyi baksın diye,bu ilgiye karşılık da tepene çıkıyolar.oladık şeyler isteyip yapıyolar..

çok şükür 5 aydır gelen bakıcımdan çok memnunum:nazar::nazar:oğlum da çok seviyor..
sana tavsiyem canım;küçük çocuğu olan kadını bakıcı almaman.ilk bakıcımın vardı3 yaşında oğlu. 8 ay sonra dedi ki ben ayrın gelmicem burda da evimdeki işi yapıyorum,oğlumda kalıyo aklım..bi de seninki kendi çocuğunu getirecek.. senin bebğine aldıkalrında aklı kalabilri,kendi çocuğu da senin çocuğunun oyuncağı kıyafeti imkanlarına sahip olmak siticek. annes olarak karşılayamıcak,soruna gidicek vs.. bi sürü sıkıntı..çocuğu hasta olcak,size getircek mecbıuren,bebeğin hastalık kapıcak vs..

bence başka alternatifleri değerlendir canım,daha vaktin var. ben doğumdan 1 ay sonra başlatmıştım bakıcımı..bebeğin düzeni evin düzenine falan alışmaları için iyi oluyo..

öncelikle bebeğinizi hayırlısıyla kucağınıza almanız dileğiyle....

bende bu konuda sıkıntı yaşamış biriyim.oğlum artık 3 yaşında sayılır ama hala bir bakıcıya bırakamadım.öğretmenim ve oğlum 1,5 yaşına gelene kadar raporlar,ücretsiz izinler,yaz tatilleri,şubat tatilleri,eşimin yıllık izinleri vs..derken okula başlama zamanım geldi...

ve okulda etüd öğretmeni olmayı istedim gönüllü olarak.kimse akşam çalışmak istemezken ben gönüllü oldum akşamları eşim baksın yabancı bakmasın,görüp gözetecek kimsemde yok yaşadığım şehirde diye..

geçen yılda(26 aylıktan 33 aylık olana kadarda sabahtan ayarladım derslerimi ve oğlumuda okula taşıdım,benimle geldi gitti)

ama bu yıl mecburen kreşe gidecek artık,zaten büyüdüde ve wc eğitimini tamamladı.kendi başına yiyip içebiliyor,wc işini görüyor.mecburen herşeyi erkenden öğretmek durumunda kaldım hayata hazırlayabilmek adına..

arkadaşlarım bakıcı konusunda o kadar çok sıkıntı yaşadıki onları gördükçe bakıcı fikrine iyice soğuk bakmaya başladım ister istemez:KK43:(

evlerine kamera bile koydu arkadaşlar,ne bıraktığı yemeği yedirmişler,ne ilgilenmişler,8 aylık çocuğa ettiği hakaretlerde cabası:KK43:(

daha önceki yorumlardada bu konuya değinmiş arkadaşlar ama bende söylemeden edemeyeceğim.yaşam standartlarınızın ayrı olması sebebiyle kadında çocukta sıkıntılar yaşatabilir zamanla bunları değerlendirin lütfen..

ve hepsinden önemlisi kadın istediği kadar güzel baksın çocuğunuza,ama çocuklar annelerini çok kıskanırlar başka çocuklardan..ben arkadaşımın bebeğini sevmek için kucağıma alsam oğlum üstüme atılıyor.normalde kendisi ne oyuncak kıskanır ne yiyeceklerini..ama annesi söz konusu olunca çocuklar babalarından bile kıskanır annelerini..oda çocuk nihayetinde ve annesini sizin çocuğunuzla paylaşmak zorunda kalacak..çocuğunuza zarar verebilir annesi odada yokken..bunları düşünün...

ve tanıdığınız birini işten çıkartmak tanımadığınız birini çıkartmaktan daha zor olacaktır...

anne olmak zor gerçekten.ben çocuğumu bakıcıya bırakmamak için sabahın 6:30'unda sarıp sarmalayıp arabayla yollara düştüm her sabah..allah kolaylık versin...:emir_bebek::nazar:

Benim en büyük korkum çocuğun annesini kıskanıp bebeğimi hırpalaması, sonuçta oda ana kuzusu, kendi annesini paylaşmak istemeyebilir. Ama diğer taraftanda kabullenirse, kıskanmazsa dediğiniz gibi önünde bir abi, örnek olabilir.

Bunu bakacak kişi ile konuşun. Paylaşamama problemi ilerde kötü sorunlara sebep olabilir. Bakacak kişinin çocuğu başlarda kıskanabilir kabullenemsi zaman alabilir

bende kızım 15 aylıkken yan apartmanda biriyle anlaştım.Haziran ayıydı,kadının 4 senedir baktığı 5 yaşında bir kız çocuğu vardı.eylül ayına kadar sadece 3 aylığına ikisinede bakacaktı.ben ısrarla ikisine birden bakıp bakamayacağını sordum bakarım dedi.hatta bir hafta annemde gitti alışsın kızım diye,bir hafta sonra annem memlekete döndü ve sonuç ilk gün almaya gittiğimde 15 aylık kızımın kafasında koca bir şiş,mermer sehpaya çarpmış kafasını.5 yaşında olan kız bizimkini kıskandığı için salonun ortasına tuvaletini yapmış.bakamayacağım dedi,mecbur rapor aldım,işyeri ile sıkıntı yaşadım,Allahtan şansım iyi gittide şu anki teyzemizi bulduk.3 senedir bizimle teyzemiz.size tavsiyem küçük çocuğu olan birine baktırmayın,1-2 günlüğüne bakmayacak sonuçta.benim kızım şu an 4,5 yaşında ve 4,5 aylıkta oğlum var.ikisini aynı anda bakıcıma bırakmak istemiyorum kardeş olmalarına rağmen.şu an süt izni dolayısıyla 14.00de mesaim bitiyor,hemen eve geliyorum,sabahtanda uyuyor oluyorlar,öyle idare ediyoruz.eylül ayında da kızı tam gün okula göndereceğim.bebeğiniz hayırlı olsun,sağlıkla doğsun inşallah.

Öncelikle umarım hersey istedigin gibi olur.Benim düsüncem ve baskalarından duyduklarımla kesinlikle sadece senin bebeginle ilgilenebilecek birini bulman.Kuzenimin bakıcısının yanında cocugu vardı kızımıza yapmadıgı zulum kalmadı anlatıp canını sıkmayım alternatif bakıcı bulana kadar psikolojısıni bozdu kızımızın.Senin bebegin kendini savunacak yasta olmadıgından bence cok tehlikeli.Bir anne bakıcı dahi olsa önceligi kendi cocuguna verir.Daha yolun basındayken zamanında varken baska bir bakıcı arastırmanı tavsiye ederim.

tabi ki çalışacaksın canım kimin ne haddine yargılamak
elbette uygun olsa durumun kendin bakarsın çocuğuna değil mi
ben de çocuğumu 6 aylıkken bırakıp işe başlamak zorunda kaldım ,ne kadar zor biliyorum
işe başladığında daha zor bir süreç olacak bebeğinden ayrı kalmak iyi bakılıyormu diye kaygılanmak

çocuk gelişimi mezunu bakıcı bulman bence gayet güzel , kayınvaliden senin evinde durup kontrol edebilirse hiç te sorun olmaz yanlış bir şey olduğunda müdahale ederi zaten
çocukla büyümesinin dediğin gibi eksi yönleri var ama artıları da olacaktır
aynı kişiyle devam ederseniz kreş yaşına kadar ki inşallah memnun kalır devam edersin ,birbirlerine arkadaş olurlar

bebeğinin cinsiyeti ne olacak bilmiyorum ama bir de hemcins olurlarsa çok iyi anlaşırlar
ama dediğim gibi senin için sakıncası yoksa kayınvaliden de kalsın ve kontrol etsin sürekli
yanında annen ya da kayınvaliden olmazsa eşit davranmayabilir ,ya da sizden bişeyler gizleyebilir (çocukların kavgas ıikendi çocuğunu besleme vs.)

Son düzenleme:
bence araştır iyi birisini bulursan yanında cocuk getirmeyen tercih et ne kadar iyi bir kadın olursa olsun onunda elinde olmayan sebeplerden zor olabilir cocuğun biri hasta olsa ötekine de bulaşır mesela kendi cocugu ağlasa öyle bırakıp seninkine bakar mıyeme içme oyun hersey iş başı başına
ben bakıcı ararken mahallenin muhtarının panosuna yazı asmıştım bayağ bir arayan olmuştu

Bu bakıcı bana çok mantıklı gelmedi canım.4 yaşındaki erkek çocuk çok hareketli olur ve ne yapacağı belli olmaz,Allah korusun bebeğine zarar vermeye kalkabilir.Bizim bakıcımızda 3 yaşındaki çocuğuyla gelmek istedi ama ben kabul etmedim,şimdi eltisine bırakıp geliyor.Eğer kimseye bırakamam diye ısrarcı olursada başka birini bul bence.

X