Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Bakıcı mı kreş mi?

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Her iki gorusun de artisi eksisi var sen onceliklerini sirala daha iyi olur.Benim icin onceligim cocugumun kucukluk yaslarini ev ortaminda ayakkabi giymeden istedigi saat uyuyup istedigi saat kalkmasi,hayatinin uzun yillari okulda gecirecek olmasi dolayisiyla evde bakici...Daha bu saydiklarim arttirilabilir onceliklerimde.Bi baskasi kresin artilarini oncelige alir.Dusun ve arastir her iki yonude bence arkadasim.Bir anne olarak ne kadar zor oldugunu bilirim.

kreş kesinlikle
1 yaşından 3 yaşına kadar kızıma bakıcı baktı
4 bakıcı değiştirdik
kreşe tam 3 yaşında başladı
çok şükür ondan sonra herşey rayına oturdu

Bir anne aynı zamanda çocuklarla çalışan biri olarak; şunu söyleyebilirim ki, sizin yerinizde olsam güvenilir bir kreşi düşünürdüm. Çocuklarıma 3 yaşına kadar evde hep babanne baktı, 3 yaşında kreşe başladılar. Fırsat varsa evet bu şekilde olmasını daha doğru buluyorum, ancak güvenilir bakıcı bulunamazsa da kreş daha iyi bir seçenek. Uyku saatleri, yemek saatleri vs hepsi düzenli olacak ki zaten çocuklar evde de benzer saatlerde uyur ve yemek yer. Kreşte bilişsel olarak da gelişir, kendisi ve anne babası dışında başka bir dünya olduğunu da öğrenir velhasıl güvenilir kreş candır güvenilir bir bakıcı yoksa.

İyi akşamlar hanımlar. Biraz uzun olacak ama yardımınıza ihtiyacım var. Bakıcı ile kreş arasında gidip geliyoruz eşimle.

27 aylık bir oğlum var. Oğlum 16 aylıkken bakıcı bulduk, ben de işe döndüm. Başta bakıcıdan memnunduk ama sonraları çok yüz göz olundu. Kadın sürekli instagram facebook vs gezip duruyordu ve bunu da inkar ediyordu. Her neyse 3 ay kadar önce de gene telefon mevzusundan ipler koptu. İşi bıraktı. 3 hafta önce ise başka bir bakıcı bulduk. Bu kadını tavsiye üzerine buldum ancak pek memnun kalmadık. Sanki akşama kadar öylesine vakit geçirmek istiyormuş, öyle zaman dolduruyormuş gibi geliyor. Çocukla doğru düzgün vakit geçirmiyor, oyun oynamıyor. Biraz bu yaş grubuyla ne yapacağını da bilmiyormuş gibi geliyor. Dağınık, kendi su bardağını bile salonda masada bırakıyor. Çocuğun yağlı elleriyle sağa sola dokunmasına izin veriyor. Geçen çocuğa yemek yaparken taşırmış, öylece bırakmış. başka bir mevzudan dolayı aradım birkaç gün önce, oğluma söz geçiremediğini falan söyledi. (Normalde çok uslu bir çocuk. Ama nedense kadını parmağında oynatıyor)

İşin özeti geçen seferki bakıcıdan sonra bir daha bir süre bakıcı ile haşır neşir olmak istemiyorum. Kreşe mi versem acaba diyorum. Mesleki olarak baktığımda kreş için çok küçük, 3 yaşından sonra verilmesi daha uygun aslında. Öte yandan dil gelişimi çok iyi, kendisini çok rahat ifade eder, isteklerini net bir şekilde belirtebilir, 7-8 kelimelik cümleler kurabilir. Birlikte çalıştığım çocuk ve ergen psikiyatristi 3 yaşında diye düşünüyormuş oğlumu :) o kadar iyi yani. Sosyal zekası yüksek, hemen kavrar, sese aşırı duyarlı. Öte yandan birkaç aydır sosyalleşmede sıkıntı yaşıyor, çocuklardan kaçıyor. Kolay üzülebilen hassas bir yapısı var. Biraz ürkek, yüksek sesten çok korkar (evimizde hiç ses yükselmez çok şükür), kimseye şiddet uygulayamaz, şiddet görürse de ne yapacağını bilemez (kesinlikle şiddet yanlısı değiliz, daha net anlaşılsın diye yazıyorum) ve en önemlisi tuvalet eğitimi yok, bezleniyor. Yemek seçer (beğenmediği şeyi yemez, yemek konusunda önyargılı, görüntüsünü beğenmezse tadına bile bakmaz). Aklıma gelenler bunlar.

Özetle, özellikle hassas ve ürkek bir yapısı olduğu için kreş olumsuz etkiler mi diye düşünüyorum. Eşimse oğlumuzun evde mutlu olduğunu, mutluluğunu bozmak istemediğini, başka bir bakıcı ile devam etmenin daha iyi olacağını söylüyor. Ona da hak veriyorum ama evde oğlumuzla güzelce ilgilenecek bir insan bulmak da burada çok zor. Millet çocuk bakmakla çocuk eylemeyi ayırt edemiyor.

Hani kreşe gitse evimizin de düzeni oturur, daha az kirlenir, daha toplu kalır diye de düşünüyorum bir yandan. Bir türlü ev düzenini oturtamadık, her iş yığılıyor, iş asla azalmıyor, asla bitmiyor. Çok yoruldum artık. Fikirlerinizi bekliyorum 😊 bu kadar uzun olduğu için de özür diliyorum sizlerden, okuyan gözlerinize ve dillerinize sağlık.
Ben bakıcılara kesinlikle güvenmiyorum,iyi olanlarda vardır ama çocukla ilgilenmez kesinlikle eminim.Kreş sizin için daha uygun.Çok zor bakıcı her zaman gözümü korkutmuştur.

kesinlikle bakıcı. merak ediyorum kreşe gönder diyen arkadaşlar arasında o aylarda evladını kreşe gönderen var mi...ben 26 aylıkken kreşe verip 2 ayda bozulmuş psikolojiyle geri aldım yavrumu..sabah erken kaldır giydir götur okula akşam al..nasilda haksızlık ediyoruz yavrularımıza elimizde olmadan....kres için çok küçük gönderme arkadaşım....varsin bakıcı dört dörtlük olmasın onu sevsin çocukları sevsin yeter...evinde mutlu olsun çocuğun. zaten eğitimi her türlü alacak. üstelik sessiz bir çocuk diyorsun. bir gün yanağında dış izleriyle gelirse eve anlarsın ne demek istedigimi🙁🙁

Benim çocuğum yok ama çevremizde 24 aylık oldu mu kreşe veriyorlar hemen.
Anne-baba çalışıyor iyi bir bakıcı bulmak çok daha zor.
Üniversitenin kreşinden memnun olmayan tek bir arkadaşımız yok açıkçası.
27 aylık bir çocuk pekala gidebilir bence.

AL benden de o kadar canım. Çocuğum 4,5 aylık ben kaç haftalık bilmiyorum sorduklarında takvime bakıp her seferinde sayıyorum 🙄 biz küçükken hep şu kadar aylık bu kadar aylık denirdi şimdi 5-6 yaşında çocuklara neredeyse aylık deniyor 🙈🤣
Cunku ona gore okula Kabul edilecek. Kreste belki iki grup olacak ornegin 30-36 grup ve 37-43 aylik grup diye. Simdi kucukken bebeginiz takvimi kacirmayin ne kadar zor olabilir ki bunu hesaplamak

Bazı arkadaşlar bakıcı ile kreş öğretmeni bir değil demiş. Haklılar. Bir kişi ise neden daha eğitimli birini bulmuyorsunuz demiş. Öncelikle onlara cevap vereyim. Ne yazık ki bulunduğum yer fazla turistik, çocuk bakan ya kendi evinde bakmak istiyor ya da çok ütopik maaş istiyorlar. Benim maaşımın komple onlara gitmesi lazım bu durumda... o zaman da geçinemiyoruz. 😔 öte yandan bakıcı işi şans işi kesinlikle. Burada sadece bir tane çocuk bakıcısı sağlayan şirket var, onlar da gündüzlü bakıcı sağlamıyor. Çevrem de olmadığı için bana internetten bakıcı aramak kalıyor. O da elde patlıyor ne yazık ki.

Önceki bakıcımız çocuğa bir şey katıyordu gene, renkleri ve şekilleri bilir mesela. Biz öğretmedik, önceki teyzesi öğretmiş.

Aslında kreşten öte evde olması eğitimli biriyle daha iyi. Evde hem kamera var hem de birebir ilgi görecek, ki her çocuk gibi birebir ilgiye bayılır. Bir iki tane genç bakıcı adayı vardı, bir de onlarla görüşeyim bakalım. (Çocuğun sık bakıcı değiştirmesi güven sorununa neden oluyor diye de biraz kafam karışıyor açıkçası)
Sese karsı duyarlı olmasını arastırın bence. Ve bunkonuyu buradakilere sorarak bir yere varamazsınız. Şahsi fikrim. Sizsiniz çocugunuzu en iyi tanıyan. İhtiyaçlarını bilen.

Oğlum 3 yaşında başladı kreşe iki sene yarim gün gitti bu sene tam gun gidiyor (anaokulu)aslinda giderken iyiydi simdide sıkıntı yok gidiyor ama sikilmalar oluyor giderken cok erken başlaması okul hayatında sikilmaya yol açar mi bilemedim. Kreş suan anlattıklarınız doğrultusunda en mantıklısı

kesinlikle bakıcı. merak ediyorum kreşe gönder diyen arkadaşlar arasında o aylarda evladını kreşe gönderen var mi...ben 26 aylıkken kreşe verip 2 ayda bozulmuş psikolojiyle geri aldım yavrumu..sabah erken kaldır giydir götur okula akşam al..nasilda haksızlık ediyoruz yavrularımıza elimizde olmadan....kres için çok küçük gönderme arkadaşım....varsin bakıcı dört dörtlük olmasın onu sevsin çocukları sevsin yeter...evinde mutlu olsun çocuğun. zaten eğitimi her türlü alacak. üstelik sessiz bir çocuk diyorsun. bir gün yanağında dış izleriyle gelirse eve anlarsın ne demek istedigimi🙁🙁
evet var işte burdayım 13 aylık dı başladı bunun adına ne deniyor biliyormusunuz mecburiyet .kimse istemez sıcak yatağından çocuğunu kaldırıp bunun soğuğu var sıcağı var kreşe götürmek .çocukları sevsin yeter demekle de olmuyor çocuklar ilgi istiyor oyun istiyor arkadaş istiyor,sizin gibi bana da okadar çok yorum yapıldıki yok işten çık diyenmi ararsın yok sen nasıl bir annesin diyenmi ararsın o zamnlar psikolojimi yerle bir ettiler sağolsunlar,ama ben onlara kulaklarımı tıkadım ,şimdi çocuğum 11 yaşında işten eve gidince beni neden erkenden kreşe verdin demiyor ,anne yarın şu lazım bana para veririmisin diyor,bilmiyorum anlatabildimmi,buraya kadar cevabım sizeydi bundan sonrasını genele yazıyorum şimdi 2. çocuğum biraz daha şanslı annem var yanımda ama oda yetemiyor ,bir insan annesine güvenmeyipte kime güvenir kimseye değilmi,ama oda yetemiyor,sürekli balkona çıkmak istiyor aşağı inelim diyor ,ve bütün gün maalesef tv karşısında ,daha fazla detaya girmek istemiyorum ,ve dört gözle nisan ayını bekliyorum 26 aylık olmuş olacak kreşe vericem ,şuan da veririm ama en azından kışı atlatsın istiyorum.

2 yasini geçmis bir çoçuga, o çocugun annesi bile gereken egitimi veremez, 4 duvar arasinda. Sadece 1çoçugun üzerine düsmek hem o çoçuk için, hem anne için yorucu oluyor. Sürekli boya, kitap olmuyor. Cabuk sikiliyor. Diger taraftan yemek, temizlik hazir olmasi lazim,..

Eskiden çoçuklar disarda oynayabiliyordu köy ortaminda. Kendi yaraticiligini kullanbiliyorlardi. Diger çoçuklar ile oynayip, sosyallesebiliyorlardi. Simdi bu yok. En fazlada parka gidilir 1-2 saat, ki kis zamani hiç gidilmiyor.

Kres çoçuklar için en sagliklisi. Yetiskin olarak biz geç uyanmayi severiz, tembilligi severiz fakat bu çoçuk için geçerli degil. Bir çoçugun düzene ihtiyaci var. Erkek uyumasi, erken uyanmasi gerekiyor. Yaraticiligini kullanmasi gerekiyor, enerjisini atmasi lazim. Diger arkadaslardanda ögrenmesi lazim. Bir çoçuk en çok yasitlarindan ögrenir.

Benim kizimda 7-8 ayliktan itibaren krese gidiyor. Ve bunun çok faydasini gördüm. Burdaki konulari okuyorum, çoçuklar saat aksam 10dan önce uyumuyorlar, mizmizlaniyorlar, anne yoruluyor, yemek seçiyorlar,.. Kizim daima kolay bir çoçuk degil mesela, çok burnu dik, "hayir" kelimesi ile çok hasir nesir :) ama düzen biliyor. Saat aksam 19da uyumayi biliyor. Arkasini toplamayi biliyor, arkadas ile oynamayi biliyor,..

Kesinlike iyi bir kes diyorum.

İyi akşamlar hanımlar. Biraz uzun olacak ama yardımınıza ihtiyacım var. Bakıcı ile kreş arasında gidip geliyoruz eşimle.

27 aylık bir oğlum var. Oğlum 16 aylıkken bakıcı bulduk, ben de işe döndüm. Başta bakıcıdan memnunduk ama sonraları çok yüz göz olundu. Kadın sürekli instagram facebook vs gezip duruyordu ve bunu da inkar ediyordu. Her neyse 3 ay kadar önce de gene telefon mevzusundan ipler koptu. İşi bıraktı. 3 hafta önce ise başka bir bakıcı bulduk. Bu kadını tavsiye üzerine buldum ancak pek memnun kalmadık. Sanki akşama kadar öylesine vakit geçirmek istiyormuş, öyle zaman dolduruyormuş gibi geliyor. Çocukla doğru düzgün vakit geçirmiyor, oyun oynamıyor. Biraz bu yaş grubuyla ne yapacağını da bilmiyormuş gibi geliyor. Dağınık, kendi su bardağını bile salonda masada bırakıyor. Çocuğun yağlı elleriyle sağa sola dokunmasına izin veriyor. Geçen çocuğa yemek yaparken taşırmış, öylece bırakmış. başka bir mevzudan dolayı aradım birkaç gün önce, oğluma söz geçiremediğini falan söyledi. (Normalde çok uslu bir çocuk. Ama nedense kadını parmağında oynatıyor)

İşin özeti geçen seferki bakıcıdan sonra bir daha bir süre bakıcı ile haşır neşir olmak istemiyorum. Kreşe mi versem acaba diyorum. Mesleki olarak baktığımda kreş için çok küçük, 3 yaşından sonra verilmesi daha uygun aslında. Öte yandan dil gelişimi çok iyi, kendisini çok rahat ifade eder, isteklerini net bir şekilde belirtebilir, 7-8 kelimelik cümleler kurabilir. Birlikte çalıştığım çocuk ve ergen psikiyatristi 3 yaşında diye düşünüyormuş oğlumu :) o kadar iyi yani. Sosyal zekası yüksek, hemen kavrar, sese aşırı duyarlı. Öte yandan birkaç aydır sosyalleşmede sıkıntı yaşıyor, çocuklardan kaçıyor. Kolay üzülebilen hassas bir yapısı var. Biraz ürkek, yüksek sesten çok korkar (evimizde hiç ses yükselmez çok şükür), kimseye şiddet uygulayamaz, şiddet görürse de ne yapacağını bilemez (kesinlikle şiddet yanlısı değiliz, daha net anlaşılsın diye yazıyorum) ve en önemlisi tuvalet eğitimi yok, bezleniyor. Yemek seçer (beğenmediği şeyi yemez, yemek konusunda önyargılı, görüntüsünü beğenmezse tadına bile bakmaz). Aklıma gelenler bunlar.

Özetle, özellikle hassas ve ürkek bir yapısı olduğu için kreş olumsuz etkiler mi diye düşünüyorum. Eşimse oğlumuzun evde mutlu olduğunu, mutluluğunu bozmak istemediğini, başka bir bakıcı ile devam etmenin daha iyi olacağını söylüyor. Ona da hak veriyorum ama evde oğlumuzla güzelce ilgilenecek bir insan bulmak da burada çok zor. Millet çocuk bakmakla çocuk eylemeyi ayırt edemiyor.

Hani kreşe gitse evimizin de düzeni oturur, daha az kirlenir, daha toplu kalır diye de düşünüyorum bir yandan. Bir türlü ev düzenini oturtamadık, her iş yığılıyor, iş asla azalmıyor, asla bitmiyor. Çok yoruldum artık. Fikirlerinizi bekliyorum 😊 bu kadar uzun olduğu için de özür diliyorum sizlerden, okuyan gözlerinize ve dillerinize sağlık.
Kesinlikle kreş. zaten 27 aylık kendini hareketleriyle ifade edebilir.

Ben size şunu soracaktım; demişsiniz ya önceki bakıcımız çok haşır neşirdi telefonla diye yani çok mu oynuyordu telefonla yoksa başka durumlar mı vardı? Çocuğun fotoğrafını çekip sizden izinsiz paylaşmak gibi?

Iyi bakicilarda var olmayanlarda.

Bazen annesi sandığım kişiler bakıcı çıkıyor. Öyle çok özenliler ki.

Iyi bir gelir kapısı oldu balıkçılık dolayısıyla psikolojisi iyi olmayanlarda tercih ediyor.

Evde kamera sistemi varsa , iyi bir bakıcı bulunursa bence ev daha iyi 4 yaşına kadar.

Yoksa kreş öncelik olabilir.

Çok hasta olacak çok erken olduğu için okuldan sıkılacak .
Ev temiz kalsın falan filan siz biraz titizsiniz sanırım .
Bakıcı sadece çocukla ilgilenir ev için ayrı birini bulun .Çocuğa yemekte yapmaz .
Bakıcı tavsiyem ama ev temiz kalsın istiyorsanız güvenilir birine bırakın o zaman .
Herşey tam olmuyor çocuk varsa dağılır ev .

Yalnız titiz olduğumu belirtmedim. Evin toplu kalması bahanesiyle de kreşe vereceğim demedim. Bence bir daha okuyun.

“Hani kreşe gitse evimizin de düzeni oturur, daha az kirlenir, daha toplu kalır diye de düşünüyorum bir yandan. Bir türlü ev düzenini oturtamadık, her iş yığılıyor, iş asla azalmıyor, asla bitmiyor. “ Okudum. Bunları yazmadınız mı

“Hani kreşe gitse evimizin de düzeni oturur, daha az kirlenir, daha toplu kalır diye de düşünüyorum bir yandan. Bir türlü ev düzenini oturtamadık, her iş yığılıyor, iş asla azalmıyor, asla bitmiyor. “ Okudum. Bunları yazmadınız mı
Sorunuzu konu sahibi cevaplar elbet ama o cümleden benim anladığım; kreş seçeneği seçilirse gelecek olan avantajları sıralamış. Bu sebeplerden dolayı kreşe vermeyi düşünüyorum dememiş. Evin toplu olması tercih sebebi değil sonucu diye düşünüyorum :)

evet var işte burdayım 13 aylık dı başladı bunun adına ne deniyor biliyormusunuz mecburiyet .kimse istemez sıcak yatağından çocuğunu kaldırıp bunun soğuğu var sıcağı var kreşe götürmek .çocukları sevsin yeter demekle de olmuyor çocuklar ilgi istiyor oyun istiyor arkadaş istiyor,sizin gibi bana da okadar çok yorum yapıldıki yok işten çık diyenmi ararsın yok sen nasıl bir annesin diyenmi ararsın o zamnlar psikolojimi yerle bir ettiler sağolsunlar,ama ben onlara kulaklarımı tıkadım ,şimdi çocuğum 11 yaşında işten eve gidince beni neden erkenden kreşe verdin demiyor ,anne yarın şu lazım bana para veririmisin diyor,bilmiyorum anlatabildimmi,buraya kadar cevabım sizeydi bundan sonrasını genele yazıyorum şimdi 2. çocuğum biraz daha şanslı annem var yanımda ama oda yetemiyor ,bir insan annesine güvenmeyipte kime güvenir kimseye değilmi,ama oda yetemiyor,sürekli balkona çıkmak istiyor aşağı inelim diyor ,ve bütün gün maalesef tv karşısında ,daha fazla detaya girmek istemiyorum ,ve dört gözle nisan ayını bekliyorum 26 aylık olmuş olacak kreşe vericem ,şuan da veririm ama en azından kışı atlatsın istiyorum.

mecbur kalan her anne verir kaldiki bende verdim ama kötü bir tecrübe oldu aldım. iyi şeyler yaşadıysa bile 27 aylık bir çocuk için kreş dememeli bence kimse...cunku çok küçükler...bu yaşta kreş doğru değil...pedagoglar bile 3.5 yaş diyor. kaldiki kesinlikle doğru..mecbur olur verirsiniz o ayrı....ama bakicimi kresdi diye bir sorunuz varsa ikiside size uyuyorsa tabiki bakıcı...zaten bütün hayatı okulda geçecekken el kadar bebeleri sabah kaldırıp okula zorlamak doğru değil.

X