Bana bir akıl verebilir misiniz?

gul2016

Popüler Üye
Pro Üye
13 Kasım 2019
6.203
13.200
Farklı bir şehirde kirada olan bir evim var. Daha önce başka bir kiracı ile çok ciddi sorunlar yaşamıştım dolayısıyla bu söz konusu kiracı ile iyi geçiniyorum. Kendileri uzun yıllardır oturuyorlar ve kira artışı konusunda kendilerine baskı yapmadım. Kiradan düşerek banyoya bir tadilat yaptılar. Düzenli kiralarını ödediler kendileri arada kira artışı yaptılar en son da bir ay önce tefe tüfe oranında bir kira artışı yaptılar ancak haliyle rayiç bedelin bir hayli altında oturuyorlar. Ben bunu sorun yapmadım çünkü iyi insanlar olduklarını düşünüyordum.
Şimdi sorunuma gelecek olursak. Biz kendi oturduğumuz yerde bir mülk alma düşüncesi ile evi satmak istedik. Bu evin karşı apartmanında oturan bir komşumuz telefonla arayarak dairemizi satar mıyız diye sordu. Ben de önce kiracı ile konuşmalıyım dedim. Konuştum “biz almak isterdik ama alamayız” dedi. Bu arada kendilerinin bir kafesi varmış 800bin dolara satmaya çalışıyorlarmış satılmıyormuş. Artık nasıl bir yerse bu rakamlar uçuk rakamlar. Her neyse ben bunun üzerine alıcı şahisla konuştum. Alıcı şahıs evi kızı için yatırım amaçlı aldığını kendisinin de kiraya vereceğini ve dolayısıyla benim kiracıyı çıkarmayacağını söyledi. Ancak kiracının ödediği kirayı düşük buldu. Her konuda anlaştık. Pandemi ve eşimin sağlık durumu nedeniyle kendimiz gidemediğimiz için emlak işinde çalışan güvendiğimiz bir tanıdığımıza vekaletneme verdik. Yarın satış gerçekleşecekti. Bu arada kendimiz de buradan bir arsa baktık. Haftaya almayı planlıyorduk.
Sonra cumartesi günü alıcı şahıs evi görüp kiracı ile tanışmak istediğini söyledi. Kiracı kabul etti. Dün ise alıcı şahıs beni arayarak kiracının sorun çıkardığını, kiracının evi berbat ettiğini, evin astronomik rakamlarda tadilat istediğini söyledi. Kiracı “ben tek kuruş kira artışı yapmam, bana 15bin tl verirseniz evi haziranda boşaltırım” demiş. Sonra kiracı aradı “beni evden atıyor, ben çok kötü durumdayım bana 2-3bin dolar para ver” dedi; bu parayı yeni ev sahibinden ayrı benden ayrı istiyor. Ben evin fotograflarını istedim kendisinden, önce olur dedi sonra atmadı. Şimdi satış işlemi bozuldu. Benim de asabım bozuldu. Alıcıda da çok büyük hata var ama kiracının tavırları hiç hoşuma gitmedi. Ben bu evi satmak istiyorum. Bu konuda ne yapmamı önerirsiniz kafam oldukça karışık.

Kirasını düzenli olarak ödeyen ve bunu ispatlayabilen bir kiracıyı çıkartmanız imkansıza yakın. Ödediği kiranın düşük olması önemli değil. Evin içindeki hasar için hukuki yollara başvurabilirsiniz tabii.

Kira gerçekten çok düşükse evi yatırımlık olarak satmanız zor. Birikmiş paranız varsa lanet olsun deyip kiracıya ödeme yapın ve evden çıkmasını sağlayın. Böylece evi boş olarak komşuya veya başkasına satarsınız.

Alici haklı bence hem kiracıyla niye uğraşsın bide evi berbat etmişlerse bence hata yok

Alıcı haklı, kimse problemli kiracı ve yıpranmış evle uğraşmak istemez. Kiracıyı evden çıkarıp öyle satmayı deneyebilirsiniz (ev çok yıpranmış ise ufak tefek tadilat yaptırabilirsiniz satış öncesi) Çok arsız bir kiracıymış çıkarken uğraştıracak gibi gözüküyor
Buarada mümkünse eve gidip kendiniz görün ne durumdaymış

Son düzenleme:
Alıcıda herhangi bir hata yok. Tabi ki satın aldığı mülkü istediği şartlarda kiraya verecek.

Kiracı baştan sona saçmalamış. Hava parası mı istiyor? Ev sahibinden para isteyen kiracı ilk kez gördüm.

Evi satacaksanız kiracıyı çıkarabilirsiniz, bakmayın siz çıkaramazsın diyenlere. İhtar çekin belli bir süre sonra boşaltmak zorunda. 3 yada 6 aydı tam hatırlamıyorum şimdi.

Satış bedelini düşürerek alıcıyı ikna etmeye çalışırdım ben olsam.
Kiracıyı çıkarmak zor. Çıkardıktan sonra satmaya kalksanız hem zaman geçecek hem tadilata yeniden para vereceksiniz.
En güzeli indirim yapın. Zaten o parayla döviz ya da altın alsanız kiracıyı çıkarmaya çalışacağınız süre sonunda elinize geçecek olandan fazlasını kazanmış olacaksınız.

Alici haklı bence hem kiracıyla niye uğraşsın bide evi berbat etmişlerse bence hata yok
Alıcıdaki hata şu. Evin içinde kiracı olduğunu biliyordu. Benim için hiç sorun değil dedi. Kendisinin ev için teklif ettiği parayı biz kabul ettik. Emlakçıların belirlediği değerin biraz altında ama sonuçta kabul edilir bir rakam. Evin eski olduğunu biliyordu, kendisi karşı apartmanda oturuyor. Evi görmeden almak istedi. Kendisi bana kapora teklif etti. Ben ayıp olur diye kabul etmedim (herkes beni bu konuda eleştirdi). Şimdi satışa bir gün kala anlaştığımız fiyatın çok altında ve kabul edilmeyecek bir rakam sunuyor. Tabi yine de almak zorunda değil tabi ki. Gitsin o fiyata içi sıfır daire alabiliyorsa alsın. Benim sorunum bu kiracı ile bu evi satmam zor görünüyor. Uzaktaki bir şehirdeki eve tadilat yaptırmamız bizim için hem zor hem masraflı olacak. Kiracıyı çıkarmak istesem bunu şık bir şekilde nasıl yaparım? Adama para verirsem ve yine de çıkmazsa yapılacak yine mahkemelik olmak dışında yapılacak bir şey yok. Evin fotograflarını da göndermiyor ki göreyim neymiş ne değilmiş.

İyi de alıcı evi görmeden mi her şeye tamam dedi? Nasıl satış aşamasına geldi iş? Her iki tarafta da sıkıntı var bence

Ihtarname çekin bu durumun şık bi şekli kalmamış bence
Alıp bide bu kiraciylamı uğraşsın siz evi satabilmek için bence şu kiracidan kurtulun bi an once

Bakın ben kirasını ödemeyen kiracımızı bile yasal yollarla çıkartamadım. Kirasını ödeyen kiracıyı evi satsanız bile çıkarmanız çok meşakkatli bir süreç. Yasal yoldan yürümek isterseniz ihtarname + tahliye davası en az 1 yıl sürer. Zamanınız varsa bu yolu deneyebilirsiniz.

doğru söylüyorsunuz aslında. Ev uzakta olunca tadilat da zor ve masraflı oluyor. Anlamadığım da konular. Bir soru sorayım, örneğin sıfır bir mutfak yaptırmanın maaliyeti nedir?

Kac yildir oturuyorlar ,sizin ustunuzde baska bir mulk var mi

Resmen dolandırıcılık yaptığı kiracının belki para versenizde evden çıkmıycak mahkemeye başvurun

İyi de alıcı evi görmeden mi her şeye tamam dedi? Nasıl satış aşamasına geldi iş? Her iki tarafta da sıkıntı var bence
Aynen ya. Kendi buldu bizi. Biz onun verdiği fiyata tamam dedik, o da bizim herşeyimize tamam dedi. Kapora teklif etti. "Hesap numaranızı gönderin ben kapora yatıracağım" dedi. Ben gerek yok dedim. Satış işlemlerini başlattı tapudan saat 9,30a randevu aldı. Bizim vekalet verdiğimiz kişi kendi arabasıyla yanına bir arkadaş alıp yola çıkıyordu dün. İyi ki de o yola çıkmadan bir kaç saat kala bozuldu.

ama evin içini görmemiş. karşı binada oturuyorsa kendi evi gibidir diye düşünmüştür.
siz evin durumunu görmeden alıcıyı haksız düşünmeyin. muhtemelen eviniz berbat durumda.

Kirasını düzenli ödeyen kiracıyı başkasına kiraya vermek için çıkartamazsınız ama satış yapabilir ve satın ala kişi ben oturacağım derse evi boşaltmak zorunda. Bahsettiğiniz gibi bir para vermek zorunda değilsiniz.

ama evin içini görmemiş. karşı binada oturuyorsa kendi evi gibidir diye düşünmüştür.
siz evin durumunu görmeden alıcıyı haksız düşünmeyin. muhtemelen eviniz berbat durumda.
Evin ayrıntılı fotograflarını gördüm. Kiracılar yaşlı bir karı koca whatsappı becerememişler, sonradan geldi fotoğraflar. Ev 89 yılında inşa edilmiş bir bina. Evde herhangi bir hasar yok. Mutfak eski. Odaların kapıları eski. Onun dışında banyo vs temiz ve yeni ama demode. Kiracının eşyaları da demode ve kasvetli bir hava katmış eve. Yani alacak olan kişi isterse yeni mutfak yaptıracak ya da eskisinin üzerine cila yapıp, dolap kulplarını değiştirecek. İsterse kapıları değiştirecek. Bir de bir boya badana. Onun dışında evde berbat bir şey yok. Kiracı banyoyu bir kaç sene önce yaptırmıştı ama yaşlı insanlar, masraf olmasın ve iş görsün yeter mantığı ile küçük düz beyaz fayans kullanmış ve bu koçtaşta vb satılan demode klasik tip evye falan koydurmuş. Beğenmeyen değiştirebilir. Kiracının eşyaları eski, koyu renk ve çok fazla miktarda eşya var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…