Bana bir yol gösteriinn

Görümcemin bana söylediği şu.
Siz o evi satın kendinize evi alın X'in evlenmesine 10 sene var sizde ona ev alırken yardım ediceksiniz dayısı sonuçta.
Hatta bu ev satılma fikri ondan çıktı bir ısrar bir ısrar.

O zaman o ev çöp canım bir şekilde elden çıkarmak istiyorlar
zamanı gelincede değerli bir ev alıp 4/3 ünü size kitleme niyetindeler.
bunun başka bir açıklaması olamaz.

Çünkü aksi durumda aklı başında bir kadın
yetim çocuklarının geleceği olan bir
evin elden çıkarılmasına ne olursa olsun karşı çıkar.
Dünyanın bin türlü hali var, kimin kimden önce gideceğini allah bilir.
Yada evliliğin devam edip etmeyeceğini.
Bu kadar ayrıntısız düşünüyor olamazlar.

çok samimi söylüyorum gerçekten asla kabul etmezdim bu teklifi.. zaten o kadar karmaşık ki.. birilerinin bir çıkar peşinde olduğu karmaşıklığından belli...

sen nişanlına net bir şekilde istemiyorum içime sinmiyor dersen ötesi olmamalı... bu fikir onun kafasına nasıl yatmış ki zaten hiç anlamadım...
İlk zamanlar o kadar karşıydı ki şimdi o daha çok istiyor

Görümcen başka biriylemi evli ? Çocuklara niye kv kp bakıyo? Hani acaba eşi varda ondan korumak içinmi ısrar ediyoki diye aklıma geldi? Israr etmesinin anlamı başka ne olabilirki ? Hani iyilik Dicem ama babası ölen çocuğunun evi icin daha garantici olması gerekmezmi, yarının ne olacağı belli değilken
Yok kimseyle evli değil hatta evde nişanlımın üstüne yapılmış alındığı zaman tapu işlerine o koşturmuş.
Bunların aile biraz farklı mesela bir araba alınır, bizim ailede kimse kimsenin bişeyini istemez ama onlarda o ortalık malı olur. Sonra karmaşa çıkar, ama herkes yine iyi olur. Çok ilginçler ya.

Bende evlendikten snra ev alma konusuna karşıyım. Bu sefer eşyalarıma göre ev bulmak zorundayım yk o sığmadı yok bu sığmadı, ben evhamlı biriyim işanıma 2 ay kala nişanlığımdan tutun saç aksesuarıma kadar tamamladım. Yani ben her şeyihallederim sonra işi oluruna bırakırım
eyvah o zaman çok yıpranacaksınız demekdir hayatta evlilikte sizin anlattıgınız gibi birşey degil ne yazıkki

O zaman o ev çöp canım bir şekilde elden çıkarmak istiyorlar
zamanı gelincede değerli bir ev alıp 4/3 ünü size kitleme niyetindeler.
bunun başka bir açıklaması olamaz.

Çünkü aksi durumda aklı başında bir kadın
yetim çocuklarının geleceği olan bir
evin elden çıkarılmasına ne olursa olsun karşı çıkar.
Dünyanın bin türlü hali var, kimin kimden önce gideceğini allah bilir.
Yada evliliğin devam edip etmeyeceğini.
Bu kadar ayrıntısız düşünüyor olamazlar.
Bizimkinde de mantık şu. Benbankaya faiz deyeceğime yiğenime öderi.
O evlenene kadar parayıbankaya atarız bankada faiz işler ev parası birikir,10senede tamamlarız
.

Doğmamış çocuk mu ?
Canım ev bakıyoruz şu anda gebzedeki ev satılığa çıkarıldı sence de erkenden ziyade geç kalmamış mıyım ?
Kimsenin evini satma fikrine bulasmayin derim ikide bir onunuze gelecek onuda gectim bir dunya tatavasi olacak siz karismayin durumu babaniza anlatin munasip bir dille evlendikten sonra kira yerine kredi odeyerek secenegiyle ev sahibi olun pesinat icinde bekler biraz birikim yaparsiniz altin araba vs satar kendi yaginizla kavrulursunuz oyle kimsenin evi falan satilmasin desin herkesin hakki hukuku nasibi kendine tarzi bir konusma yapsin ortaya mal girdimi kardes kardese dusman oluyor kaldiki yegen evi falan basiniz sonra agriyacagina bastan agrisin derim

O evlenene kadar parayıbankaya atarız bankada faiz işler ev parası birikir,10senede tamamlarız
.

o işler öyle olmuyor işte.
yeğeni için para biriktirecek sözde ama her sıkıştığınızda
o parayı kullanacaksınız.
Belki çalışamadığınız zamanlar olacak.
Diyeceksin ki bankaya borçluyken nasıl ödüyor isek yine öderiz.
Banka gözünün yaşına bakmaz bunu bilirsin ve ne olursa olsun ödersin
Ama hazır hesapta keyfi biriken bir para için aynı sorumluluğu hissetmezsin.
Ayrıca biriktiriyorsunuz diyelim
nerede duracaksınız var mı bir limit yok.
İnsan oğlu borçlanır ama ne kadar borçlandığını da bilmek ister.
Siz biriktirdiniz 200 bin.
Yeğen istedi 400 binlik ev. İyi madem gidip alalım mı diyeceksiniz.
Azıcık uygun ev bakın deseniz bile manşet olursunuz
çocuğun evini zamanında aldılar
şimdi yan çiziyorlar diye.
Ben açıkçası bir yetim hakkı söz
konusuyken asla bulaşmazdım böyle bir şeye.

Azıcık uygun baksanız deseniz bile manşet olursunuz
Yazdığını kopyaladım kendi ağzımdan çıkmış gibi uyarladım ve gönderdim ha yaşa sen :halay:

Kızlar size danışmam gerekn bir şey var.
Bu cumartesi nişanlandım şubatta nişanlım askere gidiyor, ağustos gibi gelecek ekimde nasipse düğün olcak.
Gayet güzel giden bir ilişkim var kv kp görümce hepsi mükemmel insanlar görmeyince özlüyorum hatta.
Ev almayı düşünüyorum kiraya çıkıp ev sahibini zengin etmektense, bir evimiz olsun diyoruz.

Görümcemin eşi vefat etmiş, iki çocuğuna kv bakıyor. Babalarından kalan parayla istanbuldan ve gebzeden ev alınmış.
Nişanlım ve ailesi bankadan para çekip faiz ödemek yerine,yiğenlerden birinin evini satalım örnek 180e satıldı,50bin evin kendi borcu(kredi borcu devam ediyor) kaldı mı 130, düğünden gelenleri de üstüne koyarız ev alırız, hatta şimdiden borca girelim nişanlımın arabasını satalım o askerdeyken ev otomatik ödmeeyle kendini ödesin diyorlar.
Evet tamam güzel bir fikir, faiz ödemiyoruz.Eşyalar için ev masrafı düğün masrafı için sadece 50 bin çekelim diyorlar e tamam bunu da ödeyelim olay burda başlıyor. 10 sene sonra yiğeni evlenince biz yiğenine ev alıcaz (evi nasıl secerse secsin )
Yiğenini çok seviyorum baktıkça içim eriyor babasız olduğunu ona shaip çıkmamız gerektiğini biliyorumm. Ama ben tam krediler bitti anne olayım derken bu sefer o çocuga ev almak zorunda kalıcaz 130 aldıysa beğendiği ev 300de olsa nasıl alamayız diyebiliriz?
Ben ömür boyu nasıl borç ödeyeceğim önümüzdeki 20 sene ev için mi çalısacağım?
Şimdi desem ki bi daha ev alırsak nasıl öderiz, babası yok ben yardıumcı olmalıyım diyecek ve ben kendini düşünen paragöz biri olucam. Ben çalışmazsam o ev parası birikmez (benim mesleğimin ondan daha çok kazancı var ).
Ben çalışırsam ne zaman anne olucam çocuğumu kendim büyütmek istiyorum, yiğenine yardımcı olmak çok isterim ama ömür boyu bitmeyen bir borçla nasıl başa çıkıcam ne zaman rahata kavuşucaz, ve insanlara gebe kalmış olucaz. İyiyken kötü olmak istemiyorum.
Ben uygun bir dille boşver o evi çekeriz kredi dedim ama o bu seceneğin daha iyi olduğunu söyledi.
Karışık olduysa kusura bakmayın hem çalışıp hem yazıyorum, anlamadığınız yerde açıklamaya çalışırım
bence gerekırse ılk etapta kıraya cıkın, aılesı egerkı nakıt yardımında bulunacaksa bahsettıgın evı satıp onun parasını sıze vermek gıbı bır yardımdan söz etmıyorum karşılıksız yardım yada senın aılende olabılır ustune de kredı cekıp maksımum 10 yılda borcunuzu bıtırıp ev sahıbı olun...
zaten pesınat varsa ev alınır cocukta yapılır bır sekılde..
bız evlendık bır yıl ıcınde evımızı aldık aılemın destegı ıle pesınat yarı ev parası onlardan geldı, cocugumda oldu yıne aıle destegı var ama bır yıllık taksıtımız odendı, cocugum nerdeyse bır yasına gırecek su an 9 aylık oldu, borc var ama bırs ekılde gecınıp gıdıyoruz...

Gerek yok başkasının malı yarın öbür gün mutlaka bir sorun çıkacaktır. Kirada oturanlar ne yapsın evlenmesinler mi? Kiraya çıkın paranızı biriktirin başlangıçta büyük eşyalar almazsınız sonra da ev alırsınız. Azıcık aşım ağrısız başım.

Azıcık uygun ev bakın deseniz bile manşet olursunuz
+1
Yarin olduda satilacak evin arazisi konumu degerlendi misal biz sizin icin yok paraya sattik denecek veya copluk olacak kinu sahibi ederinin kat kat mislini odeyecek Allah vermesin olum var kalim var herkesin mali kendine harici distan elbet yetimi korur gozetirler ama malina bulasmak dertsiz basa dert almak

Kızlar size danışmam gerekn bir şey var.
Bu cumartesi nişanlandım şubatta nişanlım askere gidiyor, ağustos gibi gelecek ekimde nasipse düğün olcak.
Gayet güzel giden bir ilişkim var kv kp görümce hepsi mükemmel insanlar görmeyince özlüyorum hatta.
Ev almayı düşünüyorum kiraya çıkıp ev sahibini zengin etmektense, bir evimiz olsun diyoruz.

Görümcemin eşi vefat etmiş, iki çocuğuna kv bakıyor. Babalarından kalan parayla istanbuldan ve gebzeden ev alınmış.
Nişanlım ve ailesi bankadan para çekip faiz ödemek yerine,yiğenlerden birinin evini satalım örnek 180e satıldı,50bin evin kendi borcu(kredi borcu devam ediyor) kaldı mı 130, düğünden gelenleri de üstüne koyarız ev alırız, hatta şimdiden borca girelim nişanlımın arabasını satalım o askerdeyken ev otomatik ödmeeyle kendini ödesin diyorlar.
Evet tamam güzel bir fikir, faiz ödemiyoruz.Eşyalar için ev masrafı düğün masrafı için sadece 50 bin çekelim diyorlar e tamam bunu da ödeyelim olay burda başlıyor. 10 sene sonra yiğeni evlenince biz yiğenine ev alıcaz (evi nasıl secerse secsin )
Yiğenini çok seviyorum baktıkça içim eriyor babasız olduğunu ona shaip çıkmamız gerektiğini biliyorumm. Ama ben tam krediler bitti anne olayım derken bu sefer o çocuga ev almak zorunda kalıcaz 130 aldıysa beğendiği ev 300de olsa nasıl alamayız diyebiliriz?
Ben ömür boyu nasıl borç ödeyeceğim önümüzdeki 20 sene ev için mi çalısacağım?
Şimdi desem ki bi daha ev alırsak nasıl öderiz, babası yok ben yardıumcı olmalıyım diyecek ve ben kendini düşünen paragöz biri olucam. Ben çalışmazsam o ev parası birikmez (benim mesleğimin ondan daha çok kazancı var ).
Ben çalışırsam ne zaman anne olucam çocuğumu kendim büyütmek istiyorum, yiğenine yardımcı olmak çok isterim ama ömür boyu bitmeyen bir borçla nasıl başa çıkıcam ne zaman rahata kavuşucaz, ve insanlara gebe kalmış olucaz. İyiyken kötü olmak istemiyorum.
Ben uygun bir dille boşver o evi çekeriz kredi dedim ama o bu seceneğin daha iyi olduğunu söyledi.
Karışık olduysa kusura bakmayın hem çalışıp hem yazıyorum, anlamadığınız yerde açıklamaya çalışırım

bence ikinizde çalışıp kirada oturun, bu tip çetrefelli şeyler iyi niyetle başlasada hep patlar, ilişkiler bozulur, ağzınızın tadı sonsuza kadar kaçar, ne gerek var bir ev için...

Son düzenleme:
+1
Yarin olduda satilacak evin arazisi konumu degerlendi misal biz sizin icin yok paraya sattik denecek veya copluk olacak kinu sahibi ederinin kat kat mislini odeyecek Allah vermesin olum var kalim var herkesin mali kendine harici distan elbet yetimi korur gozetirler ama malina bulasmak dertsiz basa dert almak

evet yanii allah korusun ya başlarına bir şey gelse.
kime gidip oğluma ev alacaktınız diyecek.
yada bu insanlar niye bilmedikleri bir borcun altına
sokulmak isteniyor.
300 bin borcum var der ödersin, biteceğini bilirsin.
Böyle ne kadarlık ev alacaklar
o zaman şartlar ne gerektirecek..
Bir ton rezillik çıkar bak şimdiden ön görmek için
alim olmaya gerek yok.

.

O zaman şöyle yapacaksınız.
Bir bankaya gidip kredi çekecekmişsiniz gibi ödeme planı çıkartacaksınız.
Kaç tl krediye kaç aya ayda ne kadar ödeniyor onu hesaplatacaksınız.

Diyelim 200 bin tl ye ev alacaksınız. 130 binine kredi çekseniz 10 senede ayda ne kadar eder. Farz edelim ki 2000 tl eder. İnternetten hesaplattım şimdi, 1.758,53 TL etti). O zaman siz de 10 sene boyunca ayda o kadar ödeyip sonra geri çekileceksiniz.

Yoksa gidip 500 binlik evi ona almayacaksınız.

Tabiki 130 aldık diye 130 vermeyiz canımda kalkıp 300 de veremeyiz.
Yani anlatmaya çalıştığım şu ben kimseye gebe kalıp iyiyken kötü olmak istemiyorum.
500bin borcum olsun ama ne kadar olduğunu bileyim.
Ona göre kendime bir yol çizeyim.
Maddi açıdan bir yük omzuma zaten alacağım, üstüne birde maneviyat yüklenince olaylar çığırından çıkıyor.
Ha ben şimdiden neden mi düşünüyorum yarın bi gün busorun lunca durcherman sende konussaydın hiç karışmadın denmesin, bende fikrimi söyleyeyim kararında etkim olur diye düşündüğümden imdi bu işin peşine düştüm.
Tekrar söylüyorum olsa da keşke bir değil iki ev alsam o cocuga.
En mantiklisi bugun olaylara mudahale etmen. Bu yukun altina girilmez. Bence istemedigini acik acik soyle. Sebeplerini anlat. Yarin bir gun bu ev meselesi sizin evliliginizi ve ailesiyle iliskinizi olumsuz etkileyebilecek gibi...

Mantıken düşündüğün zaman faizle kredi çekmekten ne farkı var olayın. Sen şimdi ev alsan bile, ileride yeğene ev almak için bugün ödediğinizden fazla ödeyeceksiniz. Bence hiç karıştırma o işleri.. Alabiliyosanız kendi imkanlarınızla alın. Onların yaptığı pek hayır olmuyor gibi. Sizi babasız bir çocuğa borçlandıracaklar yükünüz daha ağır olacak. Oldu ya işler ters gitti ev alamadınız. Bide vicdan azabı ve vebal.. hiç girmeyin derim

O zaman şöyle yapacaksınız.
Bir bankaya gidip kredi çekecekmişsiniz gibi ödeme planı çıkartacaksınız.
Kaç tl krediye kaç aya ayda ne kadar ödeniyor onu hesaplatacaksınız.

Diyelim 200 bin tl ye ev alacaksınız. 130 binine kredi çekseniz 10 senede ayda ne kadar eder. Farz edelim ki 2000 tl eder. İnternetten hesaplattım şimdi, 1.758,53 TL etti). O zaman siz de 10 sene boyunca ayda o kadar ödeyip sonra geri çekileceksiniz.

Yoksa gidip 500 binlik evi ona almayacaksınız.
130 bine o kadar az faiz veriyor mu ki? Öyleyse hiçbir şey değil. Bana söylenen şu 130bine 100 bin faiz geliyor

X